Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Ile prądu zużywa twój komputer

gulson 06 Mar 2005 14:22
  • Byłem ciekawy ile kosztuje miesięczne utrzymanie komputera pełniącego rolę serwera-routera z zainstalowanym systemem Freesco z dyskiem twardym. Często potrzebujemy znać koszt pracującego 24h na dobę komputera rozdzielającego łącze internetowe dla innych użytkowników i zależy nam, aby koszty utrzymania zostały w pełni zwrócone/podzielone przez użytkowników. Jak się okazuje koszt utrzymania serwera-routera nie jest mały.

Poniżej prezentuję praktyczne przybliżone wyliczenie ile zapłacimy za energię.

Ile prądu zużywa komputer i telewizor. Zmniejsz rachunek.

Dokonujcie pomiarów i wysyłajcie ile zużywają prądu Wasze zestawy komputerowe :)

• #2 06 Mar 2005 15:55
    linx
    Poziom 21  

Mój zestaw: komputer, monitor LCD, drukarka Hp i skaner pobiera ok. 105W

komputer: 600MHz Duron, 256MB RAM, Nagrywarka 48/24/48 lite-on, 2 dyski -1x2GB+1x20GB, modem ADSL USB, grafika RIVA TNT 2 32MB, zasilacz 300W

Pozdrawiam

• #3 06 Mar 2005 16:19
    coolombo
    Poziom 29  

Te wykresy też mogą się przydać ;) Niestety nie mam miernika prądu przemiennego więc przyjmując że monitor max pobiera 130W(Compaq 19') i chodzi 12h na dobę + komputer(Celeron 1GHz 256MB-RAM 80GB HDD GF2MX-200 DVD-ROM-LG-16x DVD-RW LG 12x zasilacz 300W ATX)chodzi non stop zużywa około 60W. Wychodzi około 30-35zł za miesiąc.

• #4 06 Mar 2005 16:36
    iGLO
    Poziom 11  

Witam,

Pomiar woltomierzem napiecia przemiennego i amperomierzem pradu przemiennego nie jest do konca

taki dokladny. Oczywiscie bardziej dokladny niz odczytanie mocy z zasilacza.

Komputer nie jest odbiornikiem liniowym.
    Np. raz komp. pobiera 0,8A a za ulamek sekundy 1A.

Jezeli napiecie i prad sa przebiegami sinusoidalnymi,
    czyli u(t)=Um*sinωt, i(t)=Im*sin (ωt+φ) to moc czynna P =U*I*cosφ

gdzie:
    Um - amplituda napiecia,
    Im - amplituda pradu,
    U - wartosc skuteczn napiecia
    I - wartosc skuteczna pradu
    φ - kąt przesunięcia fazowego prądu i napięcia

Przetwornik mocy czynnej prądu przemiennego zawieraja uklad mnozacy.
    Rozrozna sie przetworniki:
    a)bezposredniego mnozenia: hallotron, przetwornik elektrodynamiczny,
    b)kwadraturowe: termoelektryczny, diodowy,
    c)logarytminczne.

W tym przypadku pomiar woltomierzem napiecia przemiennego i amperomierzem pradu przemiennego nie jest taki dobry i dokladny.

Dokladniejszym pomiarem okazal by sie pomiar napiecia miernikiem z True RMS na rezystancji 1 Ω wlaczonej szeregowo z komputerem. Mozemy obliczyc wtedy rzeczywisty prad jaki pobral komputer. Nalezalo by jeszcze zmierzyc napiecie drugim miernikiem w tym samym czasie i dopiero mozemy podstawic to do wzory P=U*I.

True RMS - pomiar rzeczywistej wartości skutecznej.
    Rzeczywista wartość skuteczna jest najdokładniejszą miarą energii przenoszonej przez sygnał AC bez względu na jego kształt.

pozdrawiam

• #5 06 Mar 2005 17:03
    coolombo
    Poziom 29  

iGLO czytałeś cały artykuł? miało być maksymalnie uproszczone.

• #6 06 Mar 2005 17:29
    badworm
    Poziom 18  

Jak ma być maksymalnie uproszczone to można zmierzyć bez użycia multimetru - wystarczy licznik energii elektrycznej znajdujący się w domu :-) A żeby nie trzeba było odłączać wszystkiego na czas pomiaru to proponuję odłączyć tylko odbiorniki pobierające prąd okresowo(np. lodówka) i zmierzyć czas np. 10 obrotów tarczy z włączonym komputerem i bez niego. Potem odrobinka matematyki i mamy moc _średnią_ pobieraną przez komputer.

• #7 06 Mar 2005 20:33
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Zmierzyłem komputer jak i inne urządzenia (UPS w stanie jałowym ? itd.) za pomocą wtykowego

elektronicznego watomierza, który uwzględnia cosφ (w moim przypadku miernik firmy TCM) -

notabene polecam takie urządzonko można go znaleźć na allegro lub w dobrym sklepie

elektrycznym - podaje też max obciążenie itd. bardzo przydatna rzecz w warsztacie choć dosyć

droga)

140-176 W - Jednostka centralna PIII x 2 (dual) 900MHz / RIMM ECC / 1 HDD, CDROM / Sieciówka

WIFI i LAN / Stary zasilacz specjalizowany ATX

Monitor pobiera około 70-86 W dla 19'' Siemens CRT, nie licząc rozruchu (rozmagnesowanie)

około 200-360 W przez krótki czas!

Więc, dużo pobiera (zasilacz ma max 300-350 W) znamionowe - ale tyle by nie wytrzymał raczej

- szkoda prądu aby stawiać router na PC - chyba że nie mamy innego rozwiązania.

Uwaga: Router SMC/CISCO/DLINK/USR/PLANET/DIGITUS/EUSSO, który robi "to samo" rozdziela sieć

LAN połyka cirka 15 W, więc to ekonomiczniejsze rozwiązanie - choć mniej bezpieczne i

funkcjonalne od PC, o którym kolega wspomniał.

Podsumowując polecam kupić (zawsze można potem sprzedać ) / pożyczyć / wtykowy licznik -

watomierz elektroniczny.

Warto sprawdzić jaki sprzęt ma jakie realne obciążenie elektroniczny licznik-watomierz

wskazuje od 5W do 3600 W - polecam, zawsze szybciej i łatwiej niż bawić się w multimetry

itp. sprawy.

Inny PC jaki mierzyłem miał 170-176W (ATX350W)

O drukarce laserowej lepiej nie wspominać, to jest dopiero smok na energię, zwłaszcza
    starsze modele :-)

Pozdrawiam kolegów i koleżanki.
    Miłego mierzenia

Mr. Cewka

• #8 06 Mar 2005 22:10
    badworm
    Poziom 18  

Jeśli chodzi o pobór prądu przez monitor w trakcie rozmagnesowania to miernik przekłamał i to ostro - gdyby to było kilkaset W to by nie było odczuwalne w cały domu. Poza tym jego wskazania wyglądają na dosyć wiarygodne choć samo uwzględnianie cos(fi) to jeszcze nie wszystko - prąd jest pobierany przez komputery(i nie tylko) w sposób impulsowy a nie sinusoidalny.

• #9 07 Mar 2005 09:22
    Mr. CEWKA
    Poziom 17  

Zgadza się, że uruchomienie monitora trwa krótko, a według moich szacunków miernik pokazuje średnią za okres (około 0,5-1 s trwa cykl pomiarowy - stąd niedokładność). Mimo wszystko polecam takie rozwiązanie, bo przetwornik halla w tym mierniczku wydaje się być dosyć dokładny, a błąd względny jest na prawdę mały w/g producenta - tu opis zjawiska Halla - http://elektro.w.interia.pl/lem/

Wynik jest zbliżony do tego jaki podaje UPS (ile watów jest pobierane przez PC na wyjściu) - zakładam, że UPS ma pomiar dostosowany do obciążenia impulsowego ;-).

• #10 07 Mar 2005 14:18
    valkyrie
    Poziom 14  

Witam

W niektórych miastach energetyka, sprzedaje stare regenerowane liczniki, wszystkie z legalizacją. Koszt takiego licznika w okocach Bydgoszczy szacował się na około 35PLN (2004r) to chyba taniej od takiego gniazdkowego. Do tego wystarczy dołożyć przedłużacz i w środek wstawić zakupiony licznik.
    Sam używałem takiego zestawu do sprawdzenia faktycznego poboru mocy przez lodówkę, pralkę.
    Po miesięćznym użytkowaniu, wszystko staje się jasne.

• #11 07 Mar 2005 19:32
    misiek1984
    Poziom 14  

Witam

Posiadam kompa o parametrach
    Zasilacz 235W
    plyta ECS
    Procek 733 pentium III
    256 RAM SDRAM
    Grafiak GF 4 MX440 64 MB
    Dzwiek Yamaha 4kanal
    40 GB Samsung
    DVD+-RW Lite-on 8x
    siec Realtek najtanszy

i ten komputerek chodzi jako serwer do podzialu netu pracujac zarazem jako ftp i hub dc++ czyli dysk non stop na obrotach i dvd od czasu do czasu i moc tego wszystkiego to zaledwie ok 40 W wiec koszty sa male

Jak zauwazylem duza moc pobiera grafika i plyta glowna Ja mam najtanszza a chodzi bardzo dobrze i koszty mam ok 15 ze switchem modemem DSL a monitora nie wliczam bo pracuje gora 5-15 minut dzinne podczAS testu lacza wiec nie jest tak zle

POZDRO

• #12 07 Mar 2005 20:44
    leadman
    Poziom 16  

Oczywiście, że metoda polegająca na odczytaniu maksymalnej mocy z danego urządzenia (zasilacz, monitor itp) ma sie nijak do żeczywistej mocy pobieranej przez te urządzenia.
    Po pierwsze jak już ktoś zauważył to, że urządzenie np. zasilacz "ma 300W" to nie znaczy, że w danej chwili tyle pobiera z sieci (pozatym zawsze pobiera więcej niż oddaje do urządzeń podpiętych i jest to związane ze stratami).
    Po drugie takie urządzenia jak monitor, PC, drukarka są urządzeniami które dla sieci stanowią obciążenie typu RLC.
    Jak wiadomo wzór na obliczenie mocy czynnej pobieranej przez odbiorniki typu RLC P=U*I*cosφ gdzie:
    U - napięcie mierzone na zaciskach odbiornika
    I - prąd pobierany przez odbiornik
    cosφ - kąt przesunięcia fazowego pomiędzy wektorem prądu i napięcia
    Przy czym cosφ≤1

Dlateo najdogniejszą metodą pomiaru jest metoda bezpośrednia za pomocą watomierza lub metoda pośrednia za pomocą voltomierza, amperomierza i fazomierza.

Jeżeli nie mamy watomierzA czy fazomierza, można posłużyć się samym voltomierzem i amperomierzem i obliczyć moc pozorną (maksymalną moc czynną przy φ=0°) i nasz pomiar będzie obarczony błędem wynikającym z założenia, że nasz odbiornik jest czysto rezystancyjny, lub też przyjąć wartość cosφ w granicach 0,8÷0,9. Pomiar będzie również obarczony pewnym błędem ale dużo mniejszym.

• #13 08 Mar 2005 08:26
    maxpa
    Poziom 12  

Mój bardzo dużo płacę po 5 bań i nie wiem co zrobić by to zmienić

• #14 08 Mar 2005 11:43
    badworm
    Poziom 18  

leadman napisał:
    Po drugie takie urządzenia jak monitor, PC, drukarka są urządzeniami które dla sieci stanowią obciążenie typu RLC.
    Jak wiadomo wzór na obliczenie mocy czynnej pobieranej przez odbiorniki typu RLC P=U*I*cosφ gdzie:
    U - napięcie mierzone na zaciskach odbiornika
    I - prąd pobierany przez odbiornik
    cosφ - kąt przesunięcia fazowego pomiędzy wektorem prądu i napięcia
    Przy czym cosφ≤1

Dlateo najdogniejszą metodą pomiaru jest metoda bezpośrednia za pomocą watomierza lub metoda pośrednia za pomocą voltomierza, amperomierza i fazomierza.

Wszystko się zgadza poza jednym - zasilacze impulsowe patrząc od strony sieci nie są obciążeniem typu RLC. Na wejściu posiadają prostownik w układzie Greatza i kondensator filtrujący więc kształt prądu pobieranego przez zasilacz jest impulsowy a nie sinusoidalny. Tak więc nie wiadomo jak taki kształt prądu wpłynie na dokładność mierników(amperomierza, watomierza, fazomierza). Polecam lekturę tego: http://www.google.pl/groups?as...7%40news.home.net.pl&lr=&hl=pl

• #15 08 Mar 2005 15:33
    leadman
    Poziom 16  

Oczywiscie ze tak. Ale w kazdym urzadzeniu sa jeszcze filtry, cewki np. rozmagesowywujace. I watkow merytorycznych jest wiecej.

• #16 09 Mar 2005 13:38
    mrrudzin
    Poziom 39  

Racja - przecież mierniki do pomiaru prądu przemiennego są wyskalowane na 50Hz i prąd/napięcie sinusoidalne.

• #18 09 Mar 2005 21:15
    koval_s
    Poziom 17  

Proponuję wrócić do postu Pana: valkyrie, przytoczył tam sens pomiaru, czym nie zmierzymy, to i tak będzie inaczej do zapłaty, nalepszym rozwiązaniem będzie tani licznik kWh, po regenaracji, powiem jeszcze że są o 10pln tańsze liczniki, ale bez certyfikatu, mój brat używa i nie narzeka, kto chce to niech w ten sposób zmierzy, a nie cuduje jakimiś obejściami, tradycyjne liczniki i tak mierzą moc taką jaką chcą, wystarczy je trochę przesunąć kondensatorem i mierzą inaczej...

• #19 10 Mar 2005 00:56
    coolombo
    Poziom 29  

Jak zwykle prawie nikt nie pisze na temat, myśle że wiele osób jest ciekawych ile prądu pobierają różne konfiguracje komputera, panowie wpisujcie jakieś wyniki. :lol:

• #20 10 Mar 2005 13:55
    KRapicki
    Poziom 24  

Witam.

Mój zużywa około 75W. A mój zestawik to:

AMD Athlon 2200+
    256MB RAM DDR
    Płyta GigaByte GA-7N400 Pro2
    ATI Radeon 9250 (RV280)
    Obudowa (+plexi) + 2 wiatraki LED + diody LED ...

Pozdrawiam KRapicki.

• #21 10 Mar 2005 19:24
    waluszek
    Poziom 17  

A ja tam zastosowałem troche kosztowniejszy sposob
    poszedłem do hurtowni elektrycznej kupiłem licznik pradu zmiennego taki jak elektrownia w domu instaluje
    podpiełem do listwy do kturej mam podłaczony cały zestaw
    i wyszło mi ze ten omp przez miesiac zjadł prądu za 120 zł
    straszne
    muj komp to:

athlon 3400 + na sokecie 939 64bit
    abit k8t800 delux
    chftec 460 wat
    g-force 6800 XT
    1024 ram dual
    obudowa plexi
    soundblaster audigy 2
    monitor hitahi 19"
    drukarka głosniki creativ 580sb 5+1

Sprzęt pracuje 24/24/365
    więc hyba się nie dziwie z zkąd taka prądorzerność

• #22 11 Mar 2005 22:10
    krzych2o
    Poziom 2  

prądożerność to jest pewnie spowodowane przez tą obudowę plexi :P

• #23 12 Mar 2005 10:20
    linx
    Poziom 21  

krzych2o napisał:
    prądożerność to jest pewnie spowodowane przez tą obudowę plexi :P

Nie, kolego. Nawet bajery w obudowie plexi typu diody, wentylatory to groszowe sprawy poboru. Ale jeżeli tak sądzisz to wyjaśnij, na czym polega prądożerność tego typu obudowy :twisted:

• #24 12 Mar 2005 17:59
    ostry_18
    Poziom 24  

waluszek napisał:

athlon 3400 + na sokecie 939 64bit
    abit k8t800 delux
    chftec 460 wat
    g-force 6800 XT
    1024 ram dual
    obudowa plexi
    soundblaster audigy 2
    monitor hitahi 19"
    drukarka głosniki creativ 580sb 5+1

Sprzęt pracuje 24/24/365
    więc hyba się nie dziwie z zkąd taka prądorzerność

ja stawiałbym na głośniki monitor i graficzna kartę. głośniki 2.0 pobierają średnio 2A przy napieciu 12V, czyli 24W. jeśli jest ich 5 + subwoofer to trzeba liczyć jakieś 60Watów średnio. oprócz tego dobra k. graficzna (na pewno z poteżnym systemem chłodzenia - 2 wiatraki) no i monitor. nie piszesz ze jest to LCD a wiec jest to pewnie zwykły CRT, ciagnacy bardzo dużo pradu.

• #25 12 Mar 2005 22:52
    daur
    Poziom 12  

Mam pytanie.
    Ile prądu zużywa komputer ATX + monitor jak jest wyłączony (stand by)?
    W instrukcji do monitora mam napisane, że max 15W. Myślę, że trochę minęli się z prawdą. Może ktoś wie ile jest naprawdę.

• #26 20 Mar 2005 10:48
    mcz1
    Poziom 19  

Penym sposobem na zmniejszenie poboru jest zastosowanie jak najsłabszych kompów. Ruter na linuksie stojący u mnie to pentium 130 plus jeden dysk i karta na pci a i tak procek jest zajety na kilka procent. Gdy potrzebuję używać drugiego kompa przez noc to zwalniam mu magistralę na 100Mhz ze 166 i wyraźnie widać po chłodnym powietrzu z zasilacza że pobór jest duzo mniejszy. chyba że używa się prądu do ogrzewania domu to wówczas zużycie prądu przez kompa nie ma znaczenia, gdyż i tak wszystko w efekcie idzie w ciepło.

• #27 20 Mar 2005 21:17
    trzy8
    Poziom 21  

Po co to mierzyć ?
    Byłem kiedyś dzieckiem i myślałem że wszystko jest za darmo.
    Potem jako młodzież myślałem że sex jest przyjemny i za darmo.
    A tu czytam fizyka--- policzona darmowa udowodniona .... a płacić trzeba :)

• #28 21 Mar 2005 10:23
    waluszek
    Poziom 17  

Przyczepił sie kolega do obudowy z plexi poprostu napisałem ze tak wyglada mój komputer a monitor to jest CRT 19" więc porzera troche prądu
    Pozdrawiam

• #29 21 Mar 2005 21:58
    Adam Pyka
    Poziom 19  

trzy8 napisał:
    Po co to mierzyć ?
    Po to, żeby się czegoś dowiedzieć! Dzięki temu osoby zainteresowane postawieniem taniego serwera bedą wiedziały, jaką konfigurację sprzętową wybrać! W końcu od tego jest elektroda!

Mój sprzęcik:
    AthlonXP 1600+ (z powyższego wykresu wynika, że żre 65wat)
    256MBRAM
    GeForce2MX400/64M (to też trochę żre)
    Dysk Segate 40GB
    Dysk Segate 2,5GB
    DVD-RW Liteon (też troszkę żre)
    sieciówki, modem (został mi po TP) ;-)
    W sumie 120W (bez monitora - on żre 60W)

Pozdrawiam,
    Adam Pyka

• #30 24 Mar 2005 11:46
    neon121
    Poziom 18  

Witam!
    Postawiłem kilka dni temu serwer na:

Pentim MMX 200MHz
    płyta główna jakaś Intela
    3 x kosci RAM (16 + 16 + 32, takie mialem) = 64MB
    HDD Fuji 1GB
    Karta sieciowa jakaś 3Com