Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy każdy nowy TV tak wolno zmienia kanały?

xntxnt 12 Lip 2013 13:44 6258 20
  • #1 12 Lip 2013 13:44
    xntxnt
    Poziom 14  

Pytanie jak w temacie: czy każdy nowy telewizor tak wolno zmienia kanały?

Aktualnie posiadam Samsung UE32EH5020W i na kanałach cyfrowych, przełączanie jest dość wolne (bez znaczenia czy w trybie -T czy -C). Na analogowych jest wyraźnie szybszy (mam kablówkę, w której jest jeszcze trochę analogu), choć dalej wolniejszy niż stary kineskop. Czy każdy nowy TV tak ma? Są jakieś wyraźnie wolniejsze albo szybsze modele?
    Z taką nowoczesnością, to o "zappingu" nie ma mowy :) .

Zastanawiałem się, co telewizor "robi" przez ten czas. Myślałem, że ma jakiś duży bufor czy coś, ale po wyciągnięciu wtyczki antenowej, obraz zatrzymuje się po ułamku sekundy i pojawia się komunikat o braku sygnału. Tymczasem zmiana kanału, to na pewno dłużej jak ten ułamek sekundy, czyli teoria o jakimś buforze nie bardzo by się sprawdziła.

Ja wiem, że lepiej sobie czytać EPG czy gazetę, planować itp. ale to nie jest do końca wygodne. Na starym kineskopowym Curtisie rundka po kanałach to była chwila-moment. Z tym Samsungiem, to mi się w ogóle odechciewa telewizji (praktycznie włączam tylko na wiadomości, hehe, może to i zdrowiej.

Także jestem ciekaw, czy są jakieś szybsze i wolniejsze odbiorniki?
    z góry dzięki za odpowiedź

• #2 12 Lip 2013 13:55
    pawel-jwe
    Poziom 30  

Na co dzień używam LG 32' LED (modelu nie pamiętam, ale jeden z prostszych) i przełączanie kanałów cyfrowych również jest dużo wolniejsze od analogowych.
    Jednak ostatnio miałem okazję pooglądać tv cyfrową na FUNAI 32FL553 (cena poniżej 1000zł) i miałem wrażenie że dużo "sprawniej" przełącza te kanały.
    Przy kupnie wydaje mi się że najlepiej to pójść sobie do dużego sklepu RTV i popstrykać pilotami przy różnych TV.
    Szybkość przełączania zależy chyba głównie od rodzaju procesora sygnałowego, ale pewnie układ z softem sterującym ma też duże znaczenie.

• #3 12 Lip 2013 14:11
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

W nowszych TV mamy bardziej skomplikowaną obróbkę sygnały w poszczególnych blokach. Dodatkowo często jest bufor (czasem nawet podwójny), co powoduje, że obraz na ekranie jest kilkanaście ms opóźniony to tego co akurat jest nadawane.

Zazwyczaj jest tak, że im więcej skomplikowanej, elektroniki, to 'dłużej myśli".

• #4 12 Lip 2013 14:18
    vonamatas
    Poziom 20  

xntxnt napisał:
    Zastanawiałem się, co telewizor "robi" przez ten czas.

Też się nad tym zastanawiałem, mam nawet pewne teorie! (spiskowe)

pawel-jwe napisał:
    Jednak ostatnio miałem okazję pooglądać tv cyfrową na FUNAI 32FL553 (cena poniżej 1000zł) i miałem wrażenie że dużo "sprawniej" przełącza te kanały.

Bo rzeczywiście przełącza szybciej. Może to mieć związek ze sposobem dekodowania i rozdzielczością, wiele telewizorów klasy "prawie_jak_nonejm" przełącza kanały szybciej niż "firmowe".

• #5 12 Lip 2013 14:35
    pawel-jwe
    Poziom 30  

vonamatas napisał:
    Bo rzeczywiście przełącza szybciej. Może to mieć związek ze sposobem dekodowania i rozdzielczością, wiele telewizorów klasy "prawie_jak_nonejm" przełącza kanały szybciej niż "firmowe".

Najgorsze jest to że LG którego używam na co dzień parametrami i funkcjami jest niemal identyczny z tym FUNAI, natomiast różnica w cenie to ok 400-500zł... w tym momencie można się troszkę wkurzyć że nie dość że płaci się więcej to jeszcze czas przełączania jest dużo dłuższy (co faktycznie może mocno zniechęcić do oglądania tv cyfrowej).

• #6 12 Lip 2013 15:39
    xntxnt
    Poziom 14  

pawel-jwe napisał:
    Przy kupnie wydaje mi się że najlepiej to pójść sobie do dużego sklepu RTV i popstrykać pilotami przy różnych TV.
    No właśnie nie bardzo... Nawet zakładając, że dadzą piloty (albo przyjdę z uniwersalnym i "dostroję" go), to większość sklepów "zasila" telewizorki przez np. odtwarzacz Blu-ray rozgałęziony splitterem HDMI. Ma to swoje zalety, bo zapętlona prezentacja podkreśla różnice między modelami (np. smużenie). Ale niestety zwykłej anteny często już nie mają wcale. Heh, w kineskopowych, dało się przełączać kanały nawet bez anteny, a w tych nowych to jakieś dodatkowe "noł signale" wyskakują, więc się nic nie sprawdzi.

MARCIN.SLASK napisał:
    W nowszych TV mamy bardziej skomplikowaną obróbkę sygnały w poszczególnych blokach. Dodatkowo często jest bufor (czasem nawet podwójny), co powoduje, że obraz na ekranie jest kilkanaście ms opóźniony to tego co akurat jest nadawane.

Celowo powyłączałem te różne "filtrowania" i inne poprawiacze, ale nie ma różnicy. Widocznie jakieś inne rzeczy ciągle pracują.
    Sprawdziłem ze stoperem w ręce - w moim Samsungu UE32EH5020W (FullHD za ok. tysiaka, bez "internetów" itp.), między naciśnięciem przycisku, a pojawieniem się obrazu następnego kanału, mijają nieco ponad dwie sekundy.

A jak odepnę antenę, jest może ze 200ms dalszego grania i koniec. Możliwe, że ten bufor jest dłuższy, a telewizor "czując" odpiętą antenę, wyłączał obraz jeszcze zanim się opróżnił. Żeby to sprawdzić, to trzeba by mieć koło siebie LCD i kineskopowca. Ja nie sprawdzę, kineskopowiec został podlany razem z kwiatkiem i poszedł pod śmietnik. Ale jeśli ktoś ma możliwość sprawdzić jakie jest przesunięcie (np. obserwując zegar teleekspresu ;) ), to byłbym wdzięczny. Będzie wiadomo, czy to faktycznie buforowanie, czy jakaś inna ociężałość.

• #7 13 Lip 2013 08:32
    kry1972
    Poziom 18  

Witaj, posiadam Samsunga UE40ES6800, i tak jak w twoim modelu, przełączanie kanałów cyfrowych trwa ok. 2 sek. ( telewizja kablowa ). Na początku bardzo mnie to irytowało, ale po roku użytkowania, już się do tego mankamentu przyzwyczaiłem. Widocznie jest to normą w Samsungach. Pozdrawiam i życzę cierpliwości. :wink:

• #8 14 Lip 2013 10:43
    DenverZgr
    Poziom 8  

Heja. Ja mam odrobine gorzej. Posiadam Sharp LC32LE705E. Zmiana kanałów w tym TV woła o pomstę do nieba. Opóźnienie zmiany kanału wynosi tu aż 4 sekundy!! Nawet piękny obraz i szerokie kąty oglądania tego nie równoważą...

• #9 14 Lip 2013 10:47
    1 PAWEL
    Poziom 40  

W tv LG LE5500 po zmianie oprogramowania na nowsze szybciej zmienia kanały ale gubi często częstotliwości wyświetla brak sygnału.
    Obraz pojawia się po około 10 sek, lub wcale

• #10 18 Lip 2013 18:50
    qlimax2013
    Poziom 12  

W większości tak posiadam telewizor SAMSUNG SyncMaster T23B350 23 cale u niego zmiana kanału trwa 2 sekundy jest podpięty pod sygnał z anteny cyfrowej. Raczej nie polecam kupowanie telewizorów firm sharp,hyundai i innych azjatyckich wynalazków. Z powodu na częstą awaryjność i problemy z reklamacją.

• #11 18 Lip 2013 18:57
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Większych głupot nie słyszałem.
    A autor widać nie ma pojęcia nawet gdzie leży Korea.
    O tym drogi użytkowniku uczą w szkole podstawowej gdzie musisz się wrócić i wziąć korepetycje.

• #12 18 Lip 2013 21:29
    DenverZgr
    Poziom 8  

Z całym szacunkiem ale Sharp ma wybitnie niski współczynnik awaryjności. Jeżeli masz awersje do "azjatyckich wynalazków" to polecam produkty rodzimej firmy Manta. Jestem ciekaw jak ocenisz parametry i awaryjność iście europejczyka. :D

• #13 19 Lip 2013 00:40
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant
  • #14 19 Lip 2013 18:02
    AxelNext
    Poziom 38  

2-3 sekundy to norma nawet jeśli producent informuje o przełączaniu programu poniżej 1 (jednej) sekundy.
    Po jakimś czasie człowiek się przyzwyczaja i już tak to nie drażni jak na początku, po zakupie :D

• #16 09 Wrz 2014 07:51
    bmserwis
    Poziom 36  

AxelNext napisał:
    Po jakimś czasie człowiek się przyzwyczaja i już tak to nie drażni j

Dlaczego, płacąc grube pieniądze, mam się przyzwyczajać? To chyba produkt jest dla klienta, a nie odwrotnie.

• #17 09 Wrz 2014 08:35
    serwisor
    Poziom 29  

Koledzy, ale wy powtarzacie tematy, które już były, program cyfrowy żeby go poprawnie wyświetlić potrzebuje odpowiednich informacji, a TV musi je przetworzyć.

Czy to Szajsung, czy Szarpidrut, czy TVPana, każdy działa tak samo i żadna zmiana ustawień TV tego nie zmieni.

To nie jest wina producentów TV, tylko naszej HDTV, która w większości nadaje programy bez HD, ale z dopiskiem HD.

Ludzie wierzą w to co widzą na ekranie, a to jak z informacjami w necie, wystarczy pokazać coś ogółowi i już plotka idzie ...

Poza tym, ile masz miejsc do wyboru kanału? pewnie 3, więc wpisz cyfrę i kliknij enter.

• #18 09 Wrz 2014 10:36
    xntxnt
    Poziom 14  

serwisor napisał:
    Koledzy, ale wy powtarzacie tematy, które już były, program cyfrowy żeby go poprawnie wyświetlić potrzebuje odpowiednich informacji, a TV musi je przetworzyć.
    Czyli TV po prostu czeka aż mu się "nazbiera" jakichś informacji, aby móc zacząć dekodować sygnał? Jeśli faktycznie tak jest, to w końcu mamy jakieś sensowne wytłumaczenie :) . Chociaż... jak jeszcze było trochę analogu w mojej kablówce, to kanały analogowe i tak przełączały się wolniej niż na starym kineskopowcu. Więc mogę założyć, że wpływ samego telewizora istnieje również i na DVB-T/C, czyli można przyjąć, że istnieją telewizory z szybsza elektroniką i z wolniejszą.

serwisor napisał:
    Poza tym, ile masz miejsc do wyboru kanału? pewnie 3, więc wpisz cyfrę i kliknij enter.
    Robię tak, trochę to czasu oszczędza. Ale czeka się nawet przy przeskakiwaniu "kanał do przodu".
    Fakt, że minął rok i już się człowiek nieco przyzwyczaił. Ale jakieś wspomnienie dawnych lat pozostaje. Wnukom będzie można opowiadać: Za moich czasów, to były telewizory z taką "dupą", ale kanały, to szybciej zmieniały ;) .

• #19 09 Wrz 2014 17:33
    Michael_004
    Poziom 14  

predkość zależy od czasu reakcji w ms na pilota

• #20 09 Wrz 2014 18:02
    AxelNext
    Poziom 38  

xntxnt napisał:
    Wnukom będzie można opowiadać: Za moich czasów, to były telewizory z taką "dupą", ale kanały, to szybciej zmieniały ;) .
    Dobre :D ale i prawdziwe.

Teraz w telewizorach jest tyle elektroniki że sam telewizor nie wie czym jest dlatego tak długo myśli.

• #21 09 Wrz 2014 18:34
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

AxelNext napisał:
    xntxnt napisał:
    Wnukom będzie można opowiadać: Za moich czasów, to były telewizory z taką "dupą", ale kanały, to szybciej zmieniały ;) .
    Dobre :D ale i prawdziwe.

Teraz w telewizorach jest tyle elektroniki że sam telewizor nie wie czym jest dlatego tak długo myśli.

No właśnie czy to jeszcze należy nazywać telewizor, skoro znakomicie spisuje się jako odtwarzacz video, audio, zdjęć. Możemy swobodnie surfować po internecie, służy do audio / video konferencji (np. Skype), sterowanie głosem. W proste gry też pogramy. Więc czy to dalej jest tylko telewizor...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME