Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden kabel - dwa źródła - okap, lampy włączane osobno

tomekbed 22 Lip 2013 17:32 3309 16
  • #1 22 Lip 2013 17:32
    tomekbed
    Poziom 2  

Mam następujący problem, mianowicie: w suficie mam jeden kabel trzy żyłowy, z tego kabla chcę zasilić trzy lampy oraz okap kuchenny. Chcę, aby lampy były załączane z włącznika, a okap podpięty do zasilania na stałe (włączanie/ wyłączanie na obudowie okapu).

Czy istnieje możliwość, aby uzyskać coś takiego bez kłucia ścian? Elektryk, który robił instalację powiedział mi, że wystarczy z uziemienia zrobić napięcie.

• Pomocny post
    #2 22 Lip 2013 17:40
    1861421
    Usunięty  
  • #3 22 Lip 2013 17:43
    zbich70
    Specjalista elektryk

tomekbed napisał:
    Elektryk, który robił instalację powiedział mi, że wystarczy z uziemienia zrobić napięcie.

Elektryk czy Czesio spod budki z piwem?

• Pomocny post
    #4 22 Lip 2013 17:44
    fighter
    Poziom 20  

Powiedz elekrykowi by sam się uziemił.
    Nie wolno przewodu PE "przerobić" na fazowy by zasilić okap (prawdopodobnie metalowy okap)
    Stracisz wtedy możliwość podpięcia lampy i okapu do PE (uziemienia) co pozostawia cię bez ochrony w przypadku gdy prąd jakimś cudem przedostał by się na metalową obudowę lampy lub okapu co grozi porażeniem lub smiercią.

Do okapu powinien być przewidziany osobny wypust na etapie wykonywania instalacji z przewodem PE.

• #5 22 Lip 2013 17:46
    tomekbed
    Poziom 2  

Czyli na obecnym etapie nie da się nic zrobić oprócz kłucia do najbliższego gniazdka, z którego mogę wziąć prąd?

• #6 22 Lip 2013 17:49
    fighter
    Poziom 20  

Na obecnym etapie radził bym zadzwonić po dobrego elektryka który będzie wiedział z którego obwodu bezpiecznie da się zasilić okap.
    pozdrawiam

• #7 22 Lip 2013 17:50
    .Jack
    Specjalista elektryk

tomekbed napisał:
    Elektryk, który robił instalację powiedział mi, że wystarczy z uziemienia zrobić napięcie.

A muszę się do niego zapisać na nauki, bo czegoś takiego to jeszcze nie umiem.
    Okap ma swoje oświetlenie miejsca pracy, po co dodatkowe.
    A po drugie to będzie ingerencja w gotowy produkt i nie ma gwarancji jego prawidłowej pracy.
    Można przecież zrobić osobny wyłącznik oświetlenia oraz prawidłowo wykonać rozdział przewodu na okap i oświetlenie. Tylko musi być elektryk a nie majsterkowicz pan Czesio wszystkowiedzący. Zazwyczaj na okap montuje się obwód zasilania gniazd elektrycznych ale kto wie co tam wisi, może to być obwód oświetleniowy za wyłącznikiem. Elektryk wszystko sprawdzi.

• #8 22 Lip 2013 17:55
    tomekbed
    Poziom 2  

Było już u mnie dwóch elektryków (jeden to ten, który powinien się uziemić), a drugi powiedział, że jeśli mam tylko jeden kabel i chcę podpiąć do niego dwa źródła do zasilania to nie istnieje tak możliwość, szukać dalej elektryka czy to co powiedział ten drugi to racja?

Dodano po 3 [minuty]:

.Jack napisał:
    tomekbed napisał:

A muszę się do niego zapisać na nauki, bo czegoś takiego to jeszcze nie umiem.
    Okap ma swoje oświetlenie miejsca pracy, po co dodatkowe.
    A po drugie to będzie ingerencja w gotowy produkt i nie ma gwarancji jego prawidłowej pracy.
    Można przecież zrobić osobny wyłącznik oświetlenia oraz prawidłowo wykonać rozdział przewodu na okap i oświetlenie. Tylko musi być elektryk a nie majsterkowicz pan Czesio wszystkowiedzący. Zazwyczaj na okap montuje się obwód zasilania gniazd elektrycznych ale kto wie co tam wisi, może to być obwód oświetleniowy za wyłącznikiem. Elektryk wszystko sprawdzi.

Czyli istnieje taka możliwość, że jeden przewód mogę podpiąć pod podwójny włącznik i będą osobno się włączały? Lampy chcę zastosować nad barkiem jadalnianym przy półwyspie kuchennym, a okap nad płytą grzewczą (wiadomo).

• #9 22 Lip 2013 18:06
    fighter
    Poziom 20  

Nie kolego nie da się tak zrobić jak ty myślisz.
    Ten drugi elektryk miał racje nie da się prawidłowo podpiąć za pomocą przewodu 3 żyłowego dwóch odbiorników ( okapu i lampy) tak by się załączały z 2 przełączników i nie stracić przy tym przewodu ochronnego PE.

• #10 22 Lip 2013 18:13
    .Jack
    Specjalista elektryk

fighter napisał:
    tak by się załączały z 2 przełączników

Autor tematu pisząc:
    tomekbed napisał:
    podwójny włącznik

Ma na myśli łącznik świecznikowy podwójny ( popularnie zwany przełącznik ) a nie zapalanie i gaszenie dwoma schodowymi łącznikami z dwóch różnych miejsc. Tak ja to zrozumiałem.

• #11 22 Lip 2013 18:19
    k-sierra
    Poziom 21  

Najpierw to się dowiedz czy masz okap z uziemieniem.

milosek napisał:
    Okap najprawdopodobniej wykonany jest w I klasie ochronności więc musi być podpięty przewód ochronny. Zmień elektryka.
    Prawdopodobnie to okap widziałeś tylko na obrazku.
    Większość okapów ma II Klasę ochronności.
    Jeśli masz okap bez uziemienia (łatwo sprawdzisz) to śmiało możesz wykorzystać wolny przewód do zasilenia okapu.
    tomekbed napisał:
    No i ten pan miał rację, pod warunkiem że okap jest bez uziemienia, a to jest wielce prawdopodobne.

Moderowany przez Łukasz-O:

Otrzymujesz ostrzeżenie # 1 za szkodliwą i niebezpieczną poradę. Tylko laik może doradzać wykorzystywanie przewodu ochronnego jako fazowy.

• #12 22 Lip 2013 18:23
    fighter
    Poziom 20  

Kolego jack miało być z podwójnego przełącznika czyli tzw świecznikowego hehe za szybko człowiek pisze.

• #13 22 Lip 2013 18:31
    1861421
    Usunięty  
  • #14 22 Lip 2013 18:31
    fighter
    Poziom 20  

kolego k-sierra jeśli okap jest nawet w drugiej klasie ochronności to skad wiesz w której klasie ochronnosci jest lampa ??.
    To wszystko powinien sprawdzić i podłączyć elektryk na miejscu który wie co robi i z którego obwodu bezpiecznie zasilić okap.

Autorowi tematu radził bym zadzownić do tego drugiego elektryka który powiedział, że z obodu lampy nie da się tego zasilić. Niech elektryk znajdzie obwód z którego będzie się dało to bezpiecznie podłączyć i tyle w tym temacie.
    Z przewodu 3 żyłowego od lampy nie można podłączyć okapu tak jak to kolega myśli i koniec.

To jest tylko forum, my ci tego nie podłączymy przez internet i tak to musi zrobić elektryk.

• Pomocny post
    #15 22 Lip 2013 18:36
    michcio
    Poziom 33  

No tak...
    Najpierw zrobi się te cudaczne przeróbki i zainstaluje gniazdo bez PE do tego okapu (a montaż gniazd bez styku ochronnego jest obecnie w nowych instalacjach zabroniony), a potem pojedzie się wybierać okap. I pierwszym kryterium przy jego wyborze będzie klasa ochronności... Już to widzę.

Najprędzej będzie tak, że okap będzie ten, który się najbardziej spodoba pani domu, a o klasie ochronności sprzedawca nawet nie będzie miał pojęcia.
    Potem podłączy się do tego nieszczęsnego gniazda (bo przecież będzie działać).
    Jak nastąpi przebicie do obudowy, to któregoś dnia ktoś się za okap złapie i skończy albo na cmentarzu, albo ze skórą schodzącą z połowy ciała, bo podczas rażenia wyleje na siebie wrzątek z kuchenki.
    To samo się tyczy lamp, które często wymagają przewodu PE.

@tomekbed - tylko oddzielny przewód do okapu, z obwodu gniazd.
    Jeśli chcesz lampy załączać sekcjami przy użyciu łącznika świecznikowego, to ten obecny przewód trzeba wymienić na 4-żyłowy, ewentualnie dołożyć do obecnego jeszcze jedną żyłę (choć co do stosowania przewodu w pojedynczej izolacji w tynku mam wątpliwości).

• #16 22 Lip 2013 19:11
    tomekbed
    Poziom 2  

W środę jestem umówiony z elektrykiem. Po wstępnej rozmowie ustalił, że prąd musi pociągnąć z najbliższej puszki, jednak już we wstępie wspomniał, że może być problem z przeciągnięciem kabla nad sufitem podwieszanym na drugi koniec pomieszczenia (tam znajduje się puszka), ponieważ sufit g-k montowany jest na profilach, które będą utrudniały całą "operację" przeciągnięcia kabla. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

• #17 22 Lip 2013 22:37
    k-sierra
    Poziom 21  

.Jack napisał:
    Otrzymujesz ostrzeżenie # 1 za szkodliwą i niebezpieczną poradę. Tylko laik może doradzać wykorzystywanie przewodu ochronnego jako fazowy.

Wolę być laikiem niż nadgorliwym lalusiem. Porada nie była szkodliwa tylko praktyczna.
    Skoro masz wolną żyłę to lepiej ją wykorzystać niż kuć ściany z powodu durnego koloru.
    Od sufitu mógł by poprowadzić już innym kolorem żyły jak tak bardzo się boi kolorów. O czym tu w ogóle gadać. Szkoda słów -nadgorliwość gorsza od faszyzmu.

To może się wysil i powiedz jakie to zagrożenie stwarza :D Czekaj, wiem. Dziecko wejdzie po drabinie i zechce się pobawić żółtym kabelkiem przy suficie , wiedząc że pozostałe mogą kopnąć :D ?

Przepisy przepisami, ale czasem trzeba iść na kompromis, kompromis z głową.

Moderowany przez Łukasz-O:

Ostrzeżenie #2.
    3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    Proponuję zaprzestać udzielać porad w działach elektrycznych oraz dalszych kompromitacji. To jest forum techniczne a nie piaskownica. Wymagamy tu od użytkowników podpowiadających znajomości przepisów oraz fachowości. Kolega niestety namawia do łamania przepisów. Następny taki wybryk zakończy się blokadą konta.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme