Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Fenix 1, potrzebna pomoc w doborze brakujących elementów

szopen321 22 Lip 2013 21:33 5133 30
  • #1 22 Lip 2013 21:33
    szopen321
    Poziom 5  

Jestem tu nowy więc witam wszystkich :)
    każda pomoc będzie mile widziana.

Dostałem właśnie zestaw kolumn Tonsil Fenix 1 lecz nie pełny tzn ma małe braki i tu mam pytania do znawców Tonsila :
    1)brakuje w kolumnach frontowych głośników wysoko tonowych i wyczytałem że są podatne na częste palenie się (te oryginalnie montowane) i tu pytanie czy da się kupić jeszcze oryginalne ? jeśli tak to jakie parametry one posiadały ? jeśli nie to co polecacie ?

2) kolejną sprawą są głośniki średnio tonowe które są tak naprawdę wysoko tonowe które tez podobno często siadają i nie brzmią zadowalająco ;/ i tu moje drugie pytanie o jakich oznaczeniach są tam montowane ? (nie wiem czy mam takie co powinny być) czy nie lepiej było by je zastąpić jakimiś bardziej średnio tonowymi też tonsilowskimi ?

3) trzecią sprawą jest głośnik centralny który dostałem w częściach ponieważ poprzedni właściciel używał wzmacniacza stereo i kolumny tylne jak i centralna nie były używane. mam obudowę,2 głośniki, 2 pierścienie, i tylni zacisk na kabel. brakuje natomiast również wysoko tonowego i moje pytania są takie: jaki wysoko tonowy powinienem dokupić ?? i najważniejsze jak to połączyć z sobą w środku by kolumna miała 8 OHm ponieważ te 2 głośniki co mam mają 12 OHm każdy ?

4)kolejną sprawą są zawieszenia jakie powinny one być ?? w tylnich mam gumowe a w frontach i centralnym piankowe. Czy tak powinno być ?

5) jeśli w przyszłości chciał bym zamontować w frontowych kolumnach zwrotnice to jakie polecacie ?

6) i mam nadzieje ostatnie zagadnienie to bass-reflex :) w Fenix 1 ich nie ma lecz w Fenix II już są robione. i moje pytanie jest taki w jakim miejscu powinny się znajdować ? o jakiej średnicy ? i o jakiej długości ?.

z góry chciałem podziękować za każdą udzieloną pomoc :) ponieważ chciał bym zrobić je jak najlepiej lecz w mojej okolicy niem zbyt wielu fachowców w tej dziedzinie :) kolumny będą służyły jako kino domowe do filmów oraz muzyki pozdrawiam :)

• Pomocny post
    #2 23 Lip 2013 09:44
    szczupak99
    Poziom 15  

Witam.

1) Oryginalnie były GDWK 8/10/1 - tu masz parametry: http://www.skleptonsil.pl/451749/gdwk-8-10-1-8-ohm . Zamiast niego może też być GDWK 8/50/1: http://www.skleptonsil.pl/265232/gdwk-8-50-1-8-ohm lub 8/50/5 (to jest ten sam tylko z podwójnym ferrytem).

2) Jako średniotonowe siedzą tam oryginalnie GDW 9/60/2: http://www.skleptonsil.pl/265344/gdw-9-60-2-8-ohm . I tu lepiej nic nie zmieniać, bo trzeba by wtedy (ewentualnie) poszerzać otwór i (co najważniejsze) zmieniać zwrotnicę, czego początkującym nie polecam.

3) Po pierwsze - nie 12 Ohm, tylko raczej 15 Ohm. GDNy są połączone równolegle, co daje 8 Ohm.
    Po drugie - wysokotonowy jest ten sam, co w kolumnach frontowych. Patrz punkt 1). Wewnątrz kolumny powinny być dwa wolne przewody prowadzące do wysokotonowca. Jeśli ich nie ma, to trzeba poszukać przy zwrotnicy, ale tu musisz poprosić o pomoc fachowca.

4) Czy to są oryginalne głośniki? (Muszą być GDN 16/50/... - sprawdź na magnesie) Jeśli tak, to muszą być zawieszenia piankowe (to jest "znak rozpoznawczy" głośników Tonsila). Ale jeżeli głośniki grają w porządku, nie brakuje ci basu, to je zostaw.

5) To frontowe kolumny nie mają zwrotnic, czy chcesz wymienić na nowe? Jeśli to drugie, to nic nie zmieniaj. Jeśli (niestety) pierwsze, to w internecie są kalkulatory/tabele, wystarczy poszukać.

6) W pierwszej serii Fenixa nie robili BR. Z tymi obudowami jest tak, że trzeba popracować z częstotliwością strojenia (zależną od litrażu obudowy oraz średnicy i długości tunelu) żeby to jakoś zagrało. Póki co zostaw obudowy zamknięte.

• #3 23 Lip 2013 11:06
    szopen321
    Poziom 5  

witam dzięki za pomoc już wiem coś więcej :)

1) jeśli ten 8/50/5 będzie lepiej grał od oryginału i będzie mniej awaryjny to było by dobre rozwiązanie :) pomyśle i jak będzie kasa to zamówię :)

2)to zamówię też t średnio tonowe co podałeś bo właśnie sprawdziłem i teraz były tam 9/60/1 -i powiem że średnio to grało ale w jednej był spalony i dostałem też do wymiany 9/60/4 i ten ma srebrną membranę ale też czym jeszcze się różni ? bo powiem że gra znacznie lepiej i czyściej od tego pierwszego :)

3)no właśnie są 2x 10/30/3/2 12 OHm i zwrotnicy nie ma w tej centralce, muszę sprawdzić czy w tylnych są jakieś zwrotnice bo w frontach to wiem że rolę zwrotnicy pełnią jakieś 2 kondensatory czy coś

4)powinny byś oryginalne bo kuzyn pracował w Tonsilu kiedyś :) ale odkręciłem i na magnesie brak nadruku. później odkręcę pozostałe i posprawdzam. no z przodu pianki i ładnie grą tylne mają gumowe ale podobno kleili to ludzie którzy pracowali tez w tonsilu więc nie wiem :) basu nie brakuje bo do tego mam subwoofer aktywny Tonsil proton 150 i daje radę :)

5)tak jak pisałem wyżej zwrotnice w nich to są 2 kondensatory. gdzieś czytałem że ktoś zamiast tego dał zwrotnice i głośniki zyskały na głębi basu i dynamice. tylko nie wiem jakie by pasowały ? albo jakie by wykonać (znajomy elektronik mógł by wykonać) ?

6)więc na razie zostaną zamknięte leczy wrócę jeszcze kiedyś do tego tematu :)

7) jeszcze jak to jest z tymi amplitunerami ? bo też będę czegoś szukał na początek i np jeśli amplituner ma 5X80w ( teoretycznie) to jeśli fronty mam po 100 w a cent ok 70 i tyły po 50 to jeśli by nawet dał radę i w surround dam na 60 w to fronty ogarną a tyły się spalą ?? czy da się to jakoś tak zrobić by na tyły dawał taki amplituner mniej mocy ?

dzięki za pomoc mam nadzieję że jeszcze mnie trochę nakierujesz co i jak :)

• Pomocny post
    #4 23 Lip 2013 12:23
    szczupak99
    Poziom 15  

szopen321 napisał:
    9/60/4 i ten ma srebrną membranę ale też czym jeszcze się różni ?

Nie. To jest ten sam głośnik. Ostatnia cyfra oznacza wykonanie, w twoim przypadku kolor kosza.

szopen321 napisał:
    na magnesie brak nadruku

Mój znajomy miał podobnie: kupił sobie dwa Tonsile GDN 16/50/6 i na jednym nie było nadruku, a na drugim był. To jest zdjęcie GDNa 16/50/19 - porównaj ze swoim.
    Tonsil Fenix 1, potrzebna pomoc w doborze brakujących elementów

szopen321 napisał:
    jeszcze jak to jest z tymi amplitunerami ? bo też będę czegoś szukał na początek i np jeśli amplituner ma 5X80w ( teoretycznie) to jeśli fronty mam po 100 w a cent ok 70 i tyły po 50 to jeśli by nawet dał radę i w surround dam na 60 w to fronty ogarną a tyły się spalą ??

Załóżmy że amplituner ma (tak jak podałeś) 5x80W RMS. Kolumny frontowe nie dostaną pełnej mocy, a przy 100% głośności wysokotonowce mogą się spalić, bo powstaną duże zniekształcenia (wzmacniacz osiąga pełną moc i minimalne zniekształcenia przy ok. 80% głośności). Centralny i tylne dostaną pełną moc, choć przy nich trzeba by uważać z głośnością, żeby ich nie uszkodzić.

Dodano po 23 [minuty]:

szopen321 napisał:
    średnio tonowe co podałeś

Te, co podałem, to głośniki wysokotonowe. W tych kolumnach pełnią funkcję średniotonowych, ponieważ mają dość szerokie pasmo przenoszenia.

• #5 23 Lip 2013 12:50
    szopen321
    Poziom 5  

głośnik wygląda tak samo z tym że ja membranę mam akurat srebrną i co jeszcze zauważyłem dziwnego to to że w fenixach kopułki są wklęsłe a u mnie tylko w centralnym są wklęsłe i całe srebrne a w frontach i tyłach są normalne i czarne jak zrobię fotki to podeślę :) te wysoko tonowe co zastępują średnio tonowe to prawda że tez się często palą ? jeśli tak to czy są w sprzedaży jakieś nieco mocniejsze (więcej W) tak aby odrazy nie osiągały pełnej mocy i się nie paliły ?

• Pomocny post
    #6 23 Lip 2013 13:00
    szczupak99
    Poziom 15  

szopen321 napisał:
    te wysoko tonowe co zastępują średnio tonowe to prawda że tez się często palą ? jeśli tak to czy są w sprzedaży jakieś nieco mocniejsze (więcej W) tak aby odrazy nie osiągały pełnej mocy i się nie paliły ?

Głośniki (a właściwie cewki) palą się, ponieważ dociera do nich sygnał przesterowany. Poza tym, głośniki wysokotonowe mają moc znamionową rzędu kilku watów. Zwrotnica w pewien sposób zabezpiecza głośnik. Można też wstawić żarówkę samochodową - działa jak rezystor.

• #7 23 Lip 2013 13:08
    szopen321
    Poziom 5  

temat z żarówką jako rezystorem jeszcze poszukam coś w necie bo pomysł nie jest zły :) jak byś mógł podesłać schemacik jak to zamontować albo coś :) a nie lepiej zamontować jakiś rezystor który by nie przepuścił mocy większej niż dopuszczalna dla głośnika ? :)

• #8 23 Lip 2013 13:09
    Pawel S.
    Poziom 39  

szopen321 napisał:
    Dostałem właśnie zestaw kolumn Tonsil Fenix 1 lecz nie pełny tzn ma małe braki i tu mam pytania do znawców Tonsila :
    1)brakuje w kolumnach frontowych głośników wysoko tonowych i wyczytałem że są podatne na częste palenie się (te oryginalnie montowane) i tu pytanie czy da się kupić jeszcze oryginalne ? jeśli tak to jakie parametry one posiadały ? jeśli nie to co polecacie ?

2) kolejną sprawą są głośniki średnio tonowe które są tak naprawdę wysoko tonowe które tez podobno często siadają i nie brzmią zadowalająco ;/ i tu moje drugie pytanie o jakich oznaczeniach są tam montowane ? (nie wiem czy mam takie co powinny być) czy nie lepiej było by je zastąpić jakimiś bardziej średnio tonowymi też tonsilowskimi ?
    Ta część jest największą pomyłką w tych kolumnach. Proponuje przebudować to na FENIX 3 (jeden prawdziwy głośnik wysokotonowy).

• #9 23 Lip 2013 13:19
    szczupak99
    Poziom 15  

szopen321 napisał:
    nie lepiej zamontować jakiś rezystor który by nie przepuścił mocy większej niż dopuszczalna dla głośnika ? :)

Właśnie o tym mówię. Zresztą, żarówka zadziała tak samo. Możesz zamontować jedno albo drugie. Szeregowo przed filtracją wysokotonowca.

• #10 23 Lip 2013 13:54
    szopen321
    Poziom 5  

jeszcze nie zdecydowałem jak je zrobię więc się zastanowię nad każdą propozycją :) jaki wysoko tonowy byś proponował ? po 2 co zrobić z dziurą po tym wysoko tonowym 2 głośniku ? i co z bas-reflex jakie maja III :)

Dodano po 32 [minuty]:

"szczupak99" wiesz jaki rezystor powinienem zastosować ?

• #11 23 Lip 2013 14:40
    szczupak99
    Poziom 15  

szopen321 napisał:
    jaki rezystor powinienem zastosować ?

Ceramiczny, moc ok. 10W, rezystancję dobierzesz "na słuch".

• #12 23 Lip 2013 15:39
    szopen321
    Poziom 5  

ok dzięki za odpowiedzi :) będzie kasa będą zakupy w tonsilowskim sklepie :) w razie pytań otworzę temat na nowo :) gdy kiedyś będzie wszystko gotowe zrobię fotki i filmik jak to wszystko razem sobie gra :)

Dodano po 1 [minuty]:

chyba że ktoś kto robił kiedyś BR w tych kolumnach wypowie się co i jak :)

• #13 23 Lip 2013 15:47
    szczupak99
    Poziom 15  

Co do tego BR to powiem ci tak: jeśli nie znasz parametrów T-S (Thiele-Smalla) głośników niskotonowych, to lepiej nie ryzykować, bo może się okazać, że w obudowie zamkniętej te głośniki grają dużo lepiej...

• #14 23 Lip 2013 20:54
    szopen321
    Poziom 5  

jak bym miał popsuć to szkoda :) to ma być do filmów :) a do basu to będę później też robił Altony 80 :) ps. czy to prawda że w altonach 80 wyprężały się kosze czy coś ? bo mi jeden gościu powiedział że nie była to zbyt udana konstrukcja ;/ najbardziej chodzi o niskotonowe w nich tzn nie wiem czy regenerować czy wstawić jakieś inne o lepszej głębi basu itp....

• #15 23 Lip 2013 22:18
    szczupak99
    Poziom 15  

Czy kosze się wyprężały, tego nie wiem, nie miałem Altonów 80, musiałbyś popytać właścicieli.
    A głośniki Tonsila zawsze warto regenerować. Wtedy masz pewność, że parametry nie ulegną większym zmianom.

• Pomocny post
    #16 23 Lip 2013 23:20
    398216
    Usunięty  
  • #17 23 Lip 2013 23:41
    szopen321
    Poziom 5  

nie mam aż tak daleko do wrześni więc jak się zabiorę za te altony to dam do regeneracji niskotonowe :) i musiał bym kupić nowe średnio tonowe ;/ bo oddałem już raz całe kolumny do regeneracji a wróciły do mnie z zamiennikami LG (średnie) i źle zrobionymi niskotonowymi, gościu powiedział że "Altony to nie była udana seria i często dochodziło do wyprężania się koszy i że moje były zmasakrowane i dlatego wstawił zamienniki" ;/ jutro podam model to jeśli ktoś by coś wiedział o tych zamiennikach to był bym wdzięczny :) bo nawet wujek Google nic nie wie po za ceną (ok 100 za sztukę) ale w przyszłości mam zamiar dać tam oryginały :) a te zamienniki bardzo fajnie grają to może sam coś zbuduje na ich podstawie :) dzięki wszystkim za pomoc i sugestie chętnie dowiem się jak najwiecej :) ps. wytłumaczył by mi ktoś jak wyczyścić potencjometry ?

• #18 24 Lip 2013 00:10
    Pawel S.
    Poziom 39  

Jak tak czytam te porady, to aż trudno się nie zgodzić z opinia moderatora, że kolega szczupak99 chce pomagać na siłę mimo że ma potężne braki w wiedzy.

Jutro postaram się to naprostować.

• #19 24 Lip 2013 00:13
    szopen321
    Poziom 5  

ok dzięki będę wdzięczny

• #20 24 Lip 2013 06:38
    wkj
    Poziom 34  

szopen321 napisał:
    ... a do basu to będę później też robił Altony 80 :) ps. czy to prawda że w altonach 80 wyprężały się kosze czy coś ?

Nic takiego nie miało miejsca, ów gość pewnie wiedział że trafił na zielonego (ciebie) i trochę "nagiął" rzeczywistość. Tych altonów, mildtonów, altusów miałem setki i w żadnym kosz głośnika niskotonowego się nie "wyprężał", nawet jak kolumny dostały odrobinę za dużo mocy.

ps. Zdania rozpoczynamy wielką literą a kończymy kropką.

• #21 24 Lip 2013 11:30
    szopen321
    Poziom 5  

"wkj" to dzięki za info :) jeśli miałeś ich tyle to nie zostały ci gdzieś jakieś całe głośniki albo chociaż kosze do nich gdzieś w domu ? :) chętnie bym odkupił albo coś bo jednak oryginał lepszy :)

• Pomocny post
    #22 24 Lip 2013 12:58
    wkj
    Poziom 34  

Mam owszem tych głośników trochę, odezwę się na priva jak poszukam i coś znajdę ciekawego.

• Pomocny post
    #23 24 Lip 2013 12:58
    Pawel S.
    Poziom 39  

szopen321 napisał:

O tym pisałem już wyżej. Nie wiem kto wpadł na tak "genialny" pomysł wpakowania tam 2 głośników wysokotonowych, w dodatku bardzo słabo filtrowanych... grało to paskudnie i szczerze mówiąc dobrze że ich nie masz.

Poszukaj czy jest dostępny schemat do FENIX 3. Jeżeli nie to coś trzeba będzie kombinować. Nie będzie tanio (konieczność zaprojektowania nowej zwrotnicy) ale warto. ;)

szopen321 napisał:
    3) trzecią sprawą jest głośnik centralny który dostałem w częściach ponieważ poprzedni właściciel używał wzmacniacza stereo i kolumny tylne jak i centralna nie były używane. mam obudowę,2 głośniki, 2 pierścienie, i tylni zacisk na kabel. brakuje natomiast również wysoko tonowego i moje pytania są takie: jaki wysoko tonowy powinienem dokupić ?? i najważniejsze jak to połączyć z sobą w środku by kolumna miała 8 OHm ponieważ te 2 głośniki co mam mają 12 OHm każdy ?
    szczupak99 napisał:
    3) Po pierwsze - nie 12 Ohm, tylko raczej 15 Ohm. GDNy są połączone równolegle, co daje 8 Ohm.
    Pierwsze prostowanie - jak widać autor lepiej wie co posiada. Kolumna ma wypadkowo 6R ponieważ większość amplitunerów potrafi takie kolumny obsłużyć i dostarczyć trochę więcej mocy.

Co do braku głośnika wysokotonowego i zwrotnicy - zwrotnica była przylutowana do brakującego głośnika (jeden kondensator).
    Proponuje tutaj wymienić głośniki na coś lepszego niż oryginał.
    Popularne i dobre były "missiony" z allegro, ale obecnie ich zakup jest mało opłacalny (było 10zł, jest 39zł).
    Mam przed sobą prototypowe GDWK STXa - 1" z 8cm frontem - powinno podpasować w oryginalne otwory.

szopen321 napisał:
    4)kolejną sprawą są zawieszenia jakie powinny one być ?? w tylnich mam gumowe a w frontach i centralnym piankowe. Czy tak powinno być ?
    tak, wszystko się zgadza.

szopen321 napisał:
    5) jeśli w przyszłości chciał bym zamontować w frontowych kolumnach zwrotnice to jakie polecacie ?
    szczupak99 napisał:
    5) To frontowe kolumny nie mają zwrotnic, czy chcesz wymienić na nowe? Jeśli to drugie, to nic nie zmieniaj. Jeśli (niestety) pierwsze, to w internecie są kalkulatory/tabele, wystarczy poszukać.
    Drugie prostowanie - NIGDY nie używaj takich zwrotnic!
    Jakby kolega szczupak się zagłębił trochę w teorię to by zrozumiał dlaczego takie wzory/kalkulatory są jedynie ciekawostką.
    Projektowanie zwrotnicy to bardziej złożona sprawa. Nie można kupić "uniwersalnej" zwrotnicy.

szopen321 napisał:
    6) i mam nadzieje ostatnie zagadnienie to bass-reflex w Fenix 1 ich nie ma lecz w Fenix II już są robione. i moje pytanie jest taki w jakim miejscu powinny się znajdować ? o jakiej średnicy ? i o jakiej długości ?.
    b-r dodali dla zwiększenia ilości basu z tych kolumn. Mi się podobało jak grały w obudowie zamkniętej. Proponuje najpierw posłuchać (kompletnych kolumn) a dopiero później decydować czy dorabiać b-r.

szopen321 napisał:
    7) jeszcze jak to jest z tymi amplitunerami ? bo też będę czegoś szukał na początek i np jeśli amplituner ma 5X80w ( teoretycznie) to jeśli fronty mam po 100 w a cent ok 70 i tyły po 50 to jeśli by nawet dał radę i w surround dam na 60 w to fronty ogarną a tyły się spalą ?? czy da się to jakoś tak zrobić by na tyły dawał taki amplituner mniej mocy ?

primo - lektura obowiązkowa http://youtu.be/FkDmtMSCwh4
    secundo - to że producent podaje 5x80W wcale nie oznacza że amplituner odda po 80W na każdy kanał.
    Zwróć uwagę jak podają tą moc. 80W osiąga przy wysterowanym JEDNYM kanale. Jak wysterujemy 5 kanałów to nagle ta moc spada nam do 5x30-40W :(

Tak więc wybierając amplituner zwracaj uwagę na sposób podawania mocy.

Druga sprawa to regulacja głośności. W amplitunerach kina domowego można regulować każdy kanał osobno, więc mając słabsze satelitki da się to wyregulować tak żeby nic się nie spaliło.

szopen321 napisał:
    te wysoko tonowe co zastępują średnio tonowe to prawda że tez się często palą ? jeśli tak to czy są w sprzedaży jakieś nieco mocniejsze (więcej W) tak aby odrazy nie osiągały pełnej mocy i się nie paliły ?

Mocniejszy głośnik nic tutaj nie pomoże. Trzeba by poprawić mu filtracje. Obecnie masz filtry pierwszego rzędu, które bardzo słabo filtrują. Dodanie cewki by poprawiło filtracje i zabezpieczy głośnik. Tylko że to nie takie proste jak się wydaje...

szczupak99 napisał:
    Można też wstawić żarówkę samochodową - działa jak rezystor.
    nie do konca. Poczytaj jaką funkcje pełni żarówka w zwrotnicy.

szopen321 napisał:
    a nie lepiej zamontować jakiś rezystor który by nie przepuścił mocy większej niż dopuszczalna dla głośnika ?
    Ale rezystor przyciszy Tobie głośnik więc będziesz pakował w niego jeszcze więcej mocy co wyjdzie na to samo. Jaki tu sens?

szczupak99 napisał:
    Ceramiczny, moc ok. 10W, rezystancję dobierzesz "na słuch".
    Sam pisałeś że mało mocy idzie na głośniki wysokotonowe a teraz doradzasz aż 10W rezystor?

szopen321 napisał:
    a do basu to będę później też robił Altony 80
    posłuchaj cokolwiek współczesnego zanim zmarnujesz kasę. :/

Zapewne gdzieś mam błędy o które zaraz się ktoś przyczepi.

• #24 24 Lip 2013 13:34
    szopen321
    Poziom 5  

No dałeś mi do myślenia :) bo teraz nie wiem czy zrobić te kolumny w oryginale z tym że zabezpieczyć głośniki przed spaleniem czy lepiej przerobić to na coś w stylu fenix III :) o altonach potem najpierw fenixy będą robione. co do zwrotnic to w Fenix III są już zwrotnice pasowały by do I ? jeśli tak to to zlecić ich wykonanie czy kupić gotowe ?

• #25 24 Lip 2013 13:37
    szczupak99
    Poziom 15  

szopen321 napisał:
    co do zwrotnic to w Fenix III są już zwrotnice pasowały by do I ?

Nie. Fenix III ma zupełnie inne głośniki.

• #26 25 Lip 2013 00:03
    Pawel S.
    Poziom 39  

Jeżeli chcesz szybko, to rób na oryginał.
    Szczerze mówiąc to jak widzę ceny tych tonsili to bym wolał dołożyć i zrobić coś co wystarczy na dłużej.
    Fenixy (jak większość tonsili) mają fajne woofery, ale fatalne wysokotonówki. A to właśnie głośnik wysokotonowy nadaje "klasę" całemu zestawowi.

Ja bym tam wstawił 5 identycznych głośników wysokotonowych i wysłał to na pomiary do kogoś obeznanego w temacie.
    Najbliżej ze znajomych jest Łódź i Zielona Góra, ale to na tyle daleko że można wysłać w dowolne miejsce w Polsce.

Dodano po 1 [minuty]:

szczupak99 napisał:
    Nie. Fenix III ma zupełnie inne głośniki.
    Nawet nie zwróciłem na to uwagi...
    Widać mają mocno ograniczony wybór głośników.

• #27 25 Lip 2013 12:56
    szopen321
    Poziom 5  

żeby zrobić coś na kształt fenix III to duże koszty bo zwrotnice(???) + głośniki (400 zł)+ wysoko tonowe więc zostanę przy oryginale :) pierwsze wysoko tonowe zastosuje te (8/50/5), drugie wysoko tonowe zastosuje te (9/60/4) (jeśli dam rade kupić)(no chyba że znajdą się inne pasujące ) tylko jak najlepiej zabezpieczyć te oba głośniki żeby się nie spaliły i żeby nie były przyciszone ?taż żeby dostały odpowiednią ilość watów na odpowiednim poziomie głośności

Dodano po 3 [minuty]:

Pawel S. napisał:
    Obecnie masz filtry pierwszego rzędu, które bardzo słabo filtrują. Dodanie cewki by poprawiło filtracje i zabezpieczy głośnik.
    więc w jaka cewka by musiała być by filtrowanie się poprawiło ? dzięki za odpowiedzi :)

• Pomocny post
    #28 25 Lip 2013 14:02
    Pawel S.
    Poziom 39  

szopen321 napisał:
    żeby zrobić coś na kształt fenix III to duże koszty bo zwrotnice(???) + głośniki (400 zł)+ wysoko tonowe więc zostanę przy oryginale
    Nie, nie. Twoje GDNy zostają + nowy wysokotonowy i ewentualnie nowy front.
    Koszta więc niższe.

szopen321 napisał:
    więc w jaka cewka by musiała być by filtrowanie się poprawiło ?
    Tutaj pisałem że to nie jest takie proste. Dodać cewkę do obecnego kondensatora możesz, ale to przesunie podział (i tak zwrotnice tego typu nie są poprawnie zaprojektowane).
    Jeżeli ma to być prosto i szybko zrobione to poszukaj schematów zwrotnic od tych głośników... (głośników, nie kolumn)

• #29 26 Lip 2013 23:55
    szopen321
    Poziom 5  

jeśli nowy front to musiał bym rozłożyć całą kolumnę i znaleźć płytę o tej samej grubości i kolorze i mieć odpowiedni sprzęt by to wyciąć więc lipa trochę. zdecydowałem że na razie zrobię w oryginale a jak się dorobię zakupię lepszy sprzęt :) wysoko tonowe pierwsze kupię te http://www.skleptonsil.pl/265389/gdwk-8-50-5-8-ohm a drugie wysoko tonowe te http://www.tonsilnaglosnienia.pl/pl/Producent/Tonsil/GDW-9604-8ohm.html?pa=17 (bo już jeden taki właśnie mam nowy dostałem więc dokopię tylko jeden ) może kiedyś gwizdki wymienię też w tyłach :) fajnie jak by mi ktoś napisał jeszcze tylko jaki kondensator pełniący funkcję zwrotnicy powinien być w centralnym ? i jak to zaś powinno być połączone :) dzięki wszystkim za odpowiedzi i pomoc :)

Dodano po 11 [minuty]:

nie chce zakładać nowego tematu bo to tylko tak jako ciekawostka dla mnie :) posiadam kolumny takie samoróbki które zrobił znajomy z głośników przywiezionych z Niemczech. tylko nie wiem o jakiej są mocy a kondensatory pełnią funkcje zwrotnic . tylko na głośniku średnio tonowym istnieje nadruk "GT 50 MRC" 8 OHm gdyby ktoś coś wiedział to będę wdzięczny dzięki :)

• #30 27 Lip 2013 10:00
    Pawel S.
    Poziom 39  

Zauważ że to trochę bez sensu rozwiązanie. Wydasz WIĘCEJ na zakup "oryginalnych" głośników niż na zakup dobrych + projektowanie zwrotnicy...

Daj na te GDWK 2,2uF + 0,22mH - tanio i bezpiecznie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME