Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne oświetlenie ogrodowe - prośba o konsultację schematu

tomix 23 Lip 2013 12:05 2757 6
  • #1 23 Lip 2013 12:05
    tomix
    Poziom 16  

Witam,

może na wstępie napiszę, że co prawda x lat temu skończyłem technikum elektroniczne ale z zawodu jestem programistą ;) Niemniej jednak coś tam pojmuję. Chciałbym prosić kolegów o rzucenie okiem na schemat, który dziś mozolnie w paincie przerysowałem z A4 :D - planuję zrobić oświetlenie ogrodowe, a że niedawno nabyłem bramę automatyczną chciałbym to ze sobą połączyć. Żeby wszystko było "koszerne" wymyśliłem schemat oparty na osprzęcie z FiF. Dla mnie jest on poprawny, a dla Was?
    Zastanawiam się (może niepotrzebnie) nad wrzuceniem RCBO przed cały układ, problem w tym, że posiadam instalację TN-C... Chciałbym, żeby było bezpiecznie, a obudowy lamp ogrodowych są aluminiowe, wszystko zasilane ~230V.

Podaję linki do użytych akcesoriów:
    PSI-02: http://www.fif.com.pl/produkt/917/920
    BIS-413: http://www.fif.com.pl/produkt/242/256
    PK-3P24V: http://www.fif.com.pl/produkt/916/918
    AZ-112: http://www.fif.com.pl/produkt/258/183

automatyczne oświetlenie ogrodowe - prośba o konsultację schematu

• #2 23 Lip 2013 18:41
    mmario32
    Poziom 14  

Nie za bardzo rozumiem jak to ma działać. Jak otwierasz bramę ma się zapalać światło?

• #4 23 Lip 2013 20:17
    tomix
    Poziom 16  

Cytat:
    Nie za bardzo rozumiem jak to ma działać. Jak otwierasz bramę ma się zapalać światło?

Napięcie wyjściowe ze sterownika bramy CRONO ZA-3N (do wyboru 24V lub 230V) pojawia się tylko gdy brama się otwiera, czeka na automatyczne zamknięcie, zamyka. Bezpośrednie wysterowanie oświetlenia przez stycznik PK-3P24V (konieczny ze względu na obciążenie) jest zbyt krótkie i będzie się zapalać również w dzień. Zastosowałem przekaźnik bistabilny BIS-413 z wyłącznikiem czasowym aby podtrzymać oświetlenie przez określony czas (lub włączyć na stałe impulsem > 2s.). Właśnie aby podać mu impuls musiałem zastosować przetwornik PSI-02 ponieważ oświetlenie zapaliłoby się na stałe gdyby sterownik bramy podał sygnał trwający > 2s. Przekaźnik bistabilny pełni również funkcję załączenia oświetlenia ręcznie przyciskiem dzwonkowym w garażu bądź przy furtce. Żeby uniknąć zapalania się światła przez sterownik bramy w dzień użyłem wyłącznika zmierzchowego AZ-112.

Cytat:
    RCBO i TN-C?
    Nigdy nie będzie bezpiecznie.

Nie upieram się na siłę jednak chciałbym zastosować ochronę przed ew. upływnością prądową przez obudowę lampy do ziemi.

W tym całym układzie pojawia się przynajmniej jeden case: jeśli skrzydła bramy się otworzą, brama oczekuje na automatyczne zamknięcie a ja nacisnę guzik na pilocie aby skasować cykl (zostawić skrzydła otwarte) to oczywiście napięcie ze sterownika zniknie. Po nonowym uruchomieniu cyklu w celu zamknięcia skrzydeł kiedy oświetlenie już będzie działać układ otrzyma impuls i lampy zgasną, a powinny pozostać zaświecone przynajmniej co końca czasu wyłączenia przekaźnika bistabilnego BIS-413.

• #6 23 Lip 2013 21:04
    voytalo
    Poziom 25  

tomix napisał:

Nie upieram się na siłę jednak chciałbym zastosować ochronę przed ew. upływnością prądową przez obudowę lampy do ziemi.

W przypadku zewnętrznych lamp nie stosuje się RCD. Jeśli chcesz, się zabezpieczyć przed upływem prądu na obudowę lapmy, podłącz do niej PE. Ochrona przed dotykiem pośrednim będzie realizowana przez SWZ wyłącznika nadprądowego (oczywiście po spełnieniu odpowienich warunków). I słuchaj się kolegi moderatora - w TN-C nie można stosować RCD z prostego powodu - nie można przerywać przewodu PEN - to stwarza poważne niebezpieczeństwo. Mam nadzieję, że wiesz jakie.

• #7 23 Lip 2013 21:12
    tomix
    Poziom 16  

voytalo napisał:
    I słuchaj się kolegi moderatora - w TN-C nie można stosować RCD z prostego powodu - nie można przerywać przewodu PEN - to stwarza poważne niebezpieczeństwo.

@voytalo: Nie zamierzam przerywać toru PEN stosując RCD, wiem że kkas12 dobrze prawi. Głośno zastanawiałem się nad zrobieniem z TN-C układu TN-C-S dla obwodu oświetlenia ogrodowego, ale chyba nie chce mi się robić dedykowanego uziomu, mierzyć impedancji i tak dalej, gra świeczki niewarta. Podłączę PE do N koło wyłącznika nadprądowego B6A w skrzynce i tak zostawię.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme