Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centralny Janka (Vifa TC14 + Eton)

piapia 08 Mar 2005 00:19 8335 18
  • Jest to moja pierwsza kolumna centralna.
    Projekt pierwszy był w corelu taki:

Ale pozniej zmieniłem koncepcje na coś w stylu B&W, czyli głośnik wysokotonowy w obudowie stożkowej umieszczony na obudowie.

Wybor głośnika nisko-sredniotowego padł na Vife TC14 (ekranowany). Mimo małej srednicy głośnik wymaga dość sporej obudowy 12-14litorw BR.
    Moja ma ok. 12litrow, BR strojony na ok. 50Hz. Na głośnik centralny niżej chyba nie potrzeba. Minusem tego głośnika jest efektywność - 86dB.

Głośnik wysokotnowy to Eton z serii Car Audio. Bardzo dobra jakosc. Mam jeszcze Hertza, ale te graja duzo gorzej.

Obudowa głośnika midbasowego jest zrobiona z MDF grubosc 13mm. Otwor BR jest z tyłu. Stożek na Etonka jest wytłoczony z drzewa, w srodku jest mniejsce na wytłumienie.
    Całośc została pomalowana lakierem na połysk, ala fortepian - troche sie kurzy ;-)

Projekt zwrotnicy (kondzor Jantzen i dobre cewki) został wykonany przy pomocy programu Speaker Workshop i mikrofonu pomiarowego WM61A.
    W torze niskotonowym jest zwrotnica 1rzedu, w torze wyokich tonow jest II rzedu. Podział ok. 3,5kHz.

Zastosowna wytłumienie: watolina, wełna prosto z krupówek ;-) i gąbka czopkowa.

Wysokie tony sa perfekcyjne, midbasu tez nie brakuje. Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Jako całość kolumienka ma duży potencjał. W moim pierwotnym (wszystko kupne) kinie domowym (pokoj 40m^2) kolumna pokazała na co ja stać ;-).

Fajne!
  • #2 08 Mar 2005 07:09
    Michal_WWL
    Poziom 19  

Faktycznie, prawie jak B&W. Napisz jeszcze coś o cenie i tym ciekawym lakierze, którym pokryłeś kolumnę.

• #3 08 Mar 2005 07:30
    poeta5
    Poziom 23  

Coś pięknego, czy na pewno była potrzebna taka duża obudowa na niskotona?

• #4 08 Mar 2005 10:28
    krzycho123
    Poziom 31  

całkiem ładny ale o wiele lepiej wyglądał by gdyby był niższy a przetworniki znalazły się w jednym rzędzie . W konfiguracji dwa średnie po bokach a cykacz na środku. Lakier śliczny ;) . Ale jak dla mnie ten głośnik jest poprostu za wielki i nieproporcjonalny .

• #5 08 Mar 2005 10:55
    piapia
    Poziom 24  

Michal_WWL napisał:
    Faktycznie, prawie jak B&W. Napisz jeszcze coś o cenie i tym ciekawym lakierze, którym pokryłeś kolumnę.

Koszty:
    Vifa - ok. 190zł
    Eton- ok. 200zł
    Zwrotnica - ok. 40zł
    Obudowa - ok. 100zł

Cytat:

Coś pięknego, czy na pewno była potrzebna taka duża obudowa na niskotona?

Potrzeba. Głośnik ma bardzo duzo wytrzymalosc mocowa przy tym litrazu. Mozna bylo go wlozyc w close, ale chciałem zobaczyc jak zagra w BR.

Cytat:
    całkiem ładny ale o wiele lepiej wyglądał by gdyby był niższy a przetworniki znalazły się w jednym rzędzie . W konfiguracji dwa średnie po bokach a cykacz na środku. Lakier śliczny . Ale jak dla mnie ten głośnik jest po prostu za wielki i nieproporcjonalny .

Chyba nie widziałęs duzych kolumn centralnych ;-) - np. na dwoch 16cm czy 20cm (Jamo, B&W).
    Glosniki na jednym poziomie jak piszesz to nie najlepsze rozwiazanie. To tak jakbys polozyl swoje komuny na boku.W mojej konstrukcji uzyskuje sie najplepsze charakterystyki kierunkowe. Popatrz na konstrukcje kolumn centralnych lepszych firm. Głosik wysokotonowy jest wyzej od glosnikow midbasowych lub tak jak w mojej konstukcji jest jeden midbas a nad nim tweeter: B&W, Avance Center 9MK2 ( to to jest dopiero duze;-)

• #6 08 Mar 2005 12:22
    krzycho123
    Poziom 31  

widziałem teraz już :) ale nadal uważam że lepiej by wyglądał gdyby głośnik był umieszczony symetrycznie względem górnej i dolnej płyty. A tak wygląda nieproprcjonalnie . We wszystkich konstrukcjach ffabrycznych tak jest. Troszkę to nieprzemyślałeś ale to już twoja sprawa . Szkoda że zmarnowałeś tyle pieniędzy :(

pamiętaj także że dobre przetworniki to nie wszystko . Co z tego że wsadzisz tam Vife za 200 zł i cykacz za tyle samo ,te przetworniki nie są godne takiej obudowy. Bardziej pasowały by tam STXy ale kończe już bo się na mnie obrazisz za takie słowa krytyki. Pozdrawiam

• #7 08 Mar 2005 13:31
    piapia
    Poziom 24  

Cytat:

pamiętaj także że dobre przetworniki to nie wszystko . Co z tego że wsadzisz tam Vife za 200 zł i cykacz za tyle samo ,te przetworniki nie są godne takiej obudowy. Bardziej pasowały by tam STXy ale kończe już bo się na mnie obrazisz za takie słowa krytyki. Pozdrawiam

To jest Twoja opinia.
    Przetworniki to 60% sukcesu do dobrego dzwieku, chyba ograniczyles sie tylko do STX. Napisałem takie ceny bo tyl faktycznie kosztuja. Etony mam za free, a Vife za 50zł. Zaproponuj jakas obudowe, bardzo chetnie rozwaze Twoja propoozycje.

Cytat:
    lepiej by wyglądał gdyby głośnik był umieszczony symetrycznie względem górnej i dolnej płyty. A tak wygląda nieproprcjonalnie . We wszystkich konstrukcjach ffabrycznych tak jest.

Wyglad to nie wszystk. Radze popatrzec uwaznie - nie we wszystkich konstrukcjach tak jest.

pozdrawiam

• #8 08 Mar 2005 14:59
    krzycho123
    Poziom 31  

A więc skoro nie wydales tyle kasy na te przetworniki to trzeba było tak od razu teraz mam ta Twój pomysł inne spojrzenie . Tak zgadza się to jest moje zdanie i uważam że pokazany przez Ciebie pomysł w Corelu byłby o wiele ładniejszy jak byś go zrealizował. Tak przy okazji jaki zestaw wspomaga Twój nowy central ?

• #9 08 Mar 2005 16:06
    piapia
    Poziom 24  

na przodzie Kolumny wzorowane na Heco Xenon 400, 2,5drozne:
    tyłu to Monitor Audio One:

subwoofery:
    na dwóch Mission 20cm (na tym slucham muzyki, choc w stereo do tych frontow nie potrzeba juz bas - BR-strojony na 40Hz). Acoustic Research 25 (ma niesamowitego kopa - bije na łeb Tonsila GDN 30/80/2, w filmach robi naprawde duze buuum - pozbawił mnie obrazu ze sciany ostatnio ;-) )
    Nastepna konstrukcja bedzie na Fostex SLE 34W - bardzo ciekawy głośnik o nietypowej konstrukcji - nie ma zawieszenia górnego.

• #10 08 Mar 2005 17:55
    krzycho123
    Poziom 31  

całkie ładny zestawik , napewno nieźle wymiata Ci tam w pokoju . Aż dwa suby ? Bo jak rozumiem to ta Koda jest nie od zestawu.

• #11 08 Mar 2005 21:53
    kiepol
    Poziom 15  

Jak tak patrze na to wszystko, co tu prezentujesz, to aż mnie krew zalewa... :D Ja tu się męczę na stx'ach z powodu braku kasy, a tu niedość, że przetworniki dobrej jakości używane, to jeszcze ile tego tam jest, no i oczywiście te dwa wooferki (bo o kodzie już nie wspomne...) Aha, no i do tego wszystkiego jeszcze telewizorek, nieskromnych rozmiarów (cfanie się na drugi plan zdjęciowy wbija :P:P:P)... Tylko pozazdrościć...

P.S Czy ty w domu masz jakieś meble, sprzęty AGD, etc, bo jak nie, to da się zrozumieć skąd tyle (i takiego) sprzętu :P

• #12 08 Mar 2005 22:09
    piapia
    Poziom 24  

bez przesady ;-)
    staram sie kupowac przetworniki po okazyjnych cenach ;-)
    wole kupic dobra uzywke niz nowe kiepskiej firmy.

pozdrawiam

• #13 08 Mar 2005 22:30
    kiepol
    Poziom 15  

A właśnie odnośnie cen, bo tam się przemknęło, że

Cytat:
    (..) Etony mam za free, a Vife za 50zł. (..)

Możesz zdradzić mi (nam) źródło tak tanich przetworników (czy to jest tylko dla Ciebie taka promocja ?)

• #14 08 Mar 2005 23:35
    piapia
    Poziom 24  

Moge zdradzic ;-)
    Etony byly w aucie sprowadzonym z niemiec przez znajomego ;-)
    Vifa byla pare tyg na allegro jako nowa, nie bylo chetnych bo jedna sztuka była. To jest wersja ekranowana, ktora nie jest dostepna juz w sprzedazy i nie ma jej parametrow na stronie Vify - musiałem ja pomierzyc.

pozdrawiam

• #15 11 Mar 2005 09:45
    kiepol
    Poziom 15  

Jeszcze mam pytanie, na jakiej zasadzie wysokotonowy w swojej "tubce" jest przytwierdzony do reszty korpusu ? (przyklejony, przykręcony, czy jakoś inaczej - chodzi mi o to jak ta "tubka" się trzyma całej reszty)

• #16 11 Mar 2005 10:39
    piapia
    Poziom 24  

Ze wzgledu na to ze od tubki ida przewody musiała zostac zeszlifowana tak zeby byla plaska powierzchnia ok. 1cm szerokosci (przewod 2x2mm). została rownierz wywiercona malej srednicy dziurka (zeby drzewo nie pekło) na wkretak mocujacy - wkrecany przez otwor glosnika midbasowego. Na koniec dałem jeszcze troszke wikolu. Bardzo mocno sie trzyma ;-)

pozdrawiam

• #17 26 Mar 2005 09:39
    !ron
    Poziom 21  

No własnie!! to jest bardzo dobre rozwiazanie kolumny centralnej, wbrew pozorom bardzo trudno jest zrobić w domu ładnie grająca kolumne centralną. Świetnie zrobiłes dajac ten gwizdek nad midbasem, wykończenie eleganckie, napisz jak udało sie ją tak ładnie omalowac

• #18 26 Mar 2005 10:37
    piapia
    Poziom 24  

Dzieki ;-)
    Kolumienka gra rewelacyjnie. Jakosc wysokich tonów bije na głowe Tonsila GDWK 11/100. Ogolnie jestem z niej bardzo zadowolony. Chciałbym coś napisać jak bajkopisarze w czasopismach HiFi, ale nie potrafie ;-)
    Co do lakieru: malował mi to lakiernik, niestety nie znam procesu.

pozdrawiam

• #19 21 Kwi 2005 23:04
    piapia
    Poziom 24  

chcialem uzyc opcji zmiec, ale nie wiem czy trofi informacja do osob ktorzy udzielali sie w tym poscie. Jest dlugi odstep czasu pomiedzy moja ostatnia odpowiedzia a aktualna, wiec zostanie mi to chyba wybaczone ;-)

Przegladalem dzisiaj kolumny bardzo dobrej firmy Sonus Faber. I trafilem na glosnik centralny, ktrory bardzo mnie ucieszył swoja konstrukcja, chyab nie musze pisać dlaczego ;-)

jest Sonus Faber Solo.

Dodaje jeszcze dwa inne podobnej konstrukcji:
    http://www.tivolihifi.com.au/merchant.ihtml?pid=543&lastcatid=31&step=4
    http://www.tivolihifi.com.au/merchant.ihtml?pid=732&lastcatid=31&step=4

ps. ceny tych kolumienek oczywiscie kosmiczne ;-) Ten ostatni kosztuje 2,5 raza wiecej od Sonus Faber (ok. 1k $)

Moze ktoryś z projektow zainspiruje osoby chcace wykonąc ciekawy projekt kolumny centralnej.

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME