Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zaprojektowanie kolumn Bass-Reflex

Dinitro 30 Lip 2013 19:26 2337 17
  • #1 30 Lip 2013 19:26
    Dinitro
    Poziom 8  

Witam wszystkich czytających ten post. Zwracam się do Państwa z ogromną prośbą. Czy mogli by Państwo mi policzyć kolumny do głośnika :
    http://www.stx.pl/wm-stx-4-1-100-8-f-s-mc.html
    Przepraszam, że podałem link! Nie wiem zbytnio jak obliczyć kolumnę na Bass-Reflex wraz z tunelem. Wiem głośnik to bubel najtańszy, ale posiadam tylko wzmacniacz Unitra PW-7010. Jeszcze jak by państwo polecili mi głośnik wysokotonowy. Chodzi mi o to, aby zrobić kolumny w miarę tanie i efektywne, ponieważ lubię kopnięcie :) . Mam mały pokój to powinny monitorki na tym głośniku wystarczyć. Znalazłem wymiary:
    wysokość 230 mm,
    szerokość 165 mmm,
    głębokość 225 mm.
    Wymiary wewnętrzne (w przybliżeniu):
    wysokosć 185 mm,
    szerokość 120 mm,
    głębokość 180 mm.
    Nie wiem czy są one prawidłowe? A jeszcze mam taką jedną prośbę, przydał by się do tego kompleciku jakiś sub? Jaki by państwo polecili głośnik? Jakie wymiary kolumny i wzrotnicę?

• #3 31 Lip 2013 07:59
    Dinitro
    Poziom 8  

Dziękuję serdecznie. Mam do Pana pytanie w podanym linku nie mogę zauważyć w którym miejscu jest ta szczelina ? tu gdzie jest 13mm? mam zrobić odstęp? Niżej niż głośniki została przedzielona komora. Ona ma tak zostać czy usunąć tą deskę?

• Pomocny post
    #4 31 Lip 2013 10:15
    Tomq
    Poziom 38  

Tak szczelina to właśnie te 13 mm z tyłu kolumny. Deski mają być tak jak w projekcie. Ta dolna deska jest przegrodą, tzn ogranicza pojemność komory potrzebną dla głośnika, a druga, krótsza tworzy z tą pierwsza Port Bass-Reflex (to BR szczelinowy, ma takie właściwości jak tradycyjna rurka).

• Pomocny post
    #5 31 Lip 2013 13:16
    Pawel S.
    Poziom 39  

Dinitro napisał:
    Czy mogli by Państwo mi policzyć kolumny do głośnika :
    http://www.stx.pl/wm-stx-4-1-100-8-f-s-mc.html
    Wiem głośnik to bubel najtańszy, ale posiadam tylko wzmacniacz Unitra PW-7010. ... Chodzi mi o to, aby zrobić kolumny w miarę tanie i efektywne, ponieważ lubię kopnięcie . Mam mały pokój to powinny monitorki na tym głośniku wystarczyć.

Primo - to nie jest tani bubel.
    Secundo - to malutki głośnik z którego "kopnięcia" za bardzo nie uświadczysz.
    Gra dobrze jak na swój rozmiar i cenę, ale jest cichy, słaby mocowo i niskiego basu nie produkuje.

Zwrotnica do tego zestawu będzie - skrzynki się budują ;)

Dinitro napisał:
    w podanym linku nie mogę zauważyć w którym miejscu jest ta szczelina ?
    Tomq napisał:
    (to BR szczelinowy, ma takie właściwości jak tradycyjna rurka).

Jeżeli masz problemy z tunelem szczelinowym to możesz użyć klasycznej rurki.
    http://pawel.lutuje.se/stx%20fg%20obudowa%20wymiary.PDF

• #6 31 Lip 2013 14:22
    Dinitro
    Poziom 8  

Dzięki za radę :)
    Muszę tylko dozbierać funduszy i zamawiam głośniki :)
    Kolumny już powoli się budują :) poskręcać i udoskonalić rogi.
    Ma grać! :D

• #7 01 Sie 2013 14:11
    Dinitro
    Poziom 8  

Znowu zwracam się do Was o pomoc...
    Chcę zastosować tą rurę (tunel). Tylko jest jeden problem mam całkowicie zlikwidować tą przegrodę na 47.3mm? czy wszystko wyjdzie jak należy z tunelem i przegrodą ?

• Pomocny post
    #8 01 Sie 2013 14:26
    Pawel S.
    Poziom 39  

Dinitro napisał:
    Tylko jest jeden problem mam całkowicie zlikwidować tą przegrodę na 47.3mm?
    Nie. Ta przegroda jest w celu ograniczenia pojemności i nie możesz jej usunąć.
    Usuwasz deskę 150x442mm (to nie jej wymiar, staram się naprowadzić która to) i dajesz normalny tunel np pod głośnikami z przodu.

Masz dostęp do frezarki? czy tylko wyrzynarka? Od tego zależy dobór tunelu.

• #9 01 Sie 2013 14:32
    Dinitro
    Poziom 8  

W tym problem że nie mam dostępu do frezarki, ale kolega mi mówił że można to zrobić za pomocną wiertarki tylko trzeba się namęczyć. Czasu mam sporo więc dam radę. Tak wiem która to deska więc spróbuję to zrobić. Jeszcze jedno pytanie mam do Pana: Pawel S.
    Jak będą deski na 3cm zmieni się strojenie? jutro będę robił przód i kleił wszystko klejem bo wyszły szczeliny, A przecież musi być wszystko szczelne:)
    Tylko mam wyrzynarkę.

• Pomocny post
    #10 01 Sie 2013 14:39
    Pawel S.
    Poziom 39  

Dinitro napisał:
    kolega mi mówił że można to zrobić za pomocną wiertarki tylko trzeba się namęczyć. Czasu mam sporo więc dam radę.

Problem w tym ze tunele sprzedawane w polinku wymagają idealnie okrągłego otworu o dokładności +/- 0,5mm!
    Więc one odpadają.
    Zobacz tunel HD-6 (br-6 na allegro u jednego sprzedawcy).
    Tutaj już domowe sposoby wystarczą aby ten tunel zamontować. ;)

Dinitro napisał:
    Jak będą deski na 3cm zmieni się strojenie?
    Chodzi o grubość płyty? Czy o co?

Dinitro napisał:
    jutro będę robił przód i kleił wszystko klejem bo wyszły szczeliny, A przecież musi być wszystko szczelne:)
    Zapomnij o radach wielu początkujących z elektrody i nawet nie myśl o silikonie. Wystarczy klej poliuretanowy do drewna - pęcznieje podczas klejenia i wypełnia szczeliny (małe, nie wielkie dziury).

• #11 01 Sie 2013 16:44
    Dinitro
    Poziom 8  

Tak wiem że nie wolno silikonem, mam klej to drewna który jest idealny do takich cudeniek.
    Te 3cm to właśnie chodzi mi o grubość płyty. Nie mam innego materiału jak na razie, jeżeli jest potrzebny taki a nie inny wymiar to się muszę wybrać do stolarza i ewentualnie zakupię potrzebne "deski". Tylko o to chodzi że na razie funduszy jest bardzo mało i trzeba oszczędzać na wszystkim co możliwe :)

• #12 01 Sie 2013 19:17
    Pawel S.
    Poziom 39  

Nie chodzi o to że nie wolno. Moim zdaniem to głupota i brak zdolności...

Możesz użyć płyty 3cm, ale wtedy musisz przeliczyć pojemność komory dla głośnika i przesunąć niżej płytę ograniczającą pojemność.
    Zakup pociętych płyt na te kolumny to ok 50zł.

• #13 01 Sie 2013 22:16
    Dinitro
    Poziom 8  

Jak bym podał Panu wymiary to mógłby mi to Pan obliczyć ?

• #14 01 Sie 2013 22:24
    Pawel S.
    Poziom 39  

primo - Paweł ;)
    secundo - w podstawówce byłeś?
    A x B x C ;)

• #15 01 Sie 2013 22:50
    Dinitro
    Poziom 8  

Haha w podstawówce ? ciężko określić :) Jutro obliczę i ciekawe co z tego wyjdzie. O dziwo są praktycznie takie same jak na 18 mm (z ciekawości sprawdzałem dzisiaj ).

Dodano po 21 [minuty]:

A tak przy okazji jakie koszta wyniosą mnie zwrotnicy ?
    Obliczając to:
    STX T.STX.4.1.200.8.F.A.PC.X --->59,00 x2 = 118.00zł
    WM.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.FG.X-->88,00 x2 =176.00zł
    Tunel 15.00zł
    Całość to:309.00 zł bez przesyłek... Troszku dużo :(

• Pomocny post
    #16 01 Sie 2013 23:21
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    A tak przy okazji jakie koszta wyniosą mnie zwrotnicy ?

80-120zł, zależy gdzie kupisz elementy (kondensatory czasem uda się tanio kupić na Allegro, ale jeśli chodzi o cewki to wybór jest tylko jeden: polink.com.pl, w stxie jak na złość nie mają cewki 1,1mH)

Cytat:

Obliczając to:
    STX T.STX.4.1.200.8.F.A.PC.X --->59,00 x2 = 118.00zł
    WM.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.FG.X-->88,00 x2 =176.00zł
    Tunel 15.00zł
    Całość to:309.00 zł bez przesyłek... Troszku dużo

150 zł za głośniki do jednej kolumny to nie jest dużo. Płacisz za jakość, głośnik za 60 zł zagra lepiej niż głośnik za 30 zł.

• #17 01 Sie 2013 23:46
    Pawel S.
    Poziom 39  

Te kolumny na gotowo powinny kosztować ok 500zł.
    Jeżeli dla Ciebie to dużo to proponuje poszukać używanych kolumn.
    Tańsze DIY to koszt minimum 300zł, a osiągi jednak gorsze.

• #18 02 Sie 2013 08:29
    Dinitro
    Poziom 8  

Cytat:

150 zł za głośniki do jednej kolumny to nie jest dużo. Płacisz za jakość, głośnik za 60 zł zagra lepiej niż głośnik za 30 zł.

Niby tak :)

Dodano po 5 [minuty]:

Trudno jak zacząłem to się tak łatwo nie poddam. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME