Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips AD5200 - zapadnięty głośnik - uszkodzony resor dolny

Fatal84 05 Sie 2013 17:41 1527 7
  • #1 05 Sie 2013 17:41
    Fatal84
    Poziom 6  

Witam. Zamówiłem z tablicy dwa głośniki Philips AD5200, 12" na magnesach alnico.
    Przesyłka przyszła za pobraniem, dopłaciłem jeszcze 5zł za możliwość sprawdzenia zawartości przed przyjęciem paczki, ale kupujący nie zaznaczył tej rubryczki..
    Nie chcąc narażać sprzedającego na koszty wysyłki przyjąłem paczkę, otworzyłem i okazało się, że jeden z głośników ma zapadnięta membranę.
    Chamstwo do kwadratu, ale co zrobić.

Z moich oględzin wynika, że resor dolny jest uszkodzony. Są dziury w trzech miejscach
    Philips AD5200 - zapadnięty głośnik - uszkodzony resor dolny

Głośnik gra, nic nie ociera, jedynie gra ciszej, jak go podniosę jest ok.

Czy takie coś jest do naprawienia bez zmiany w dźwięku ?
    Drugi głośnik jest ok.
    Są to dosyć rzadkie przetworniki i cenione głośniki do ogród. Trochę szkoda spisywać je na straty.
    Pozdrawiam i liczę na pomoc.

• #2 05 Sie 2013 18:58
    398216
    Usunięty  
  • #3 05 Sie 2013 20:55
    Fatal84
    Poziom 6  

Oj kolega chyba dobrych ogród nie słyszał : )

Co w takiej sytuacji da aceton ? Nic nie rozklei ?
    Te dziury nie mają wpływu na sztywność zawieszenia dolnego ?
    Z czegoś musiały powstać..
    Zapadnięcie membrany to wina resoru dolnego czy także górnego ?

Dodam, że membrana leży sobie swobodnie na koszu a resor górny jak i dolny nie ma żadnego naprężenia.

• #4 05 Sie 2013 22:18
    DjMapet
    Poziom 42  

Zamieść fotki tego głośnika, bo coś mi się wydaje, że bez poważniejszej ingerencji (ew. zwrot) się nie obędzie.

Pozdrawiam.

• #5 05 Sie 2013 22:31
    Fatal84
    Poziom 6  

Nawet nie myślę o zwrocie bo niby jak ?
    Przez tablice chyba niewykonalne

Tutaj kolega ma ten sam problem widzę :
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2593670.html

Zdjęcia chyba nie wiele pomogą, po prostu membrana leży całym swoim ciężarem bez żadnego naprężenia.
    Sprawny głośnik po naciśnieciu na membranę porusza się w dół i odskakuje spowrotem na swoje miejsce.
    Naduszając mój nie można dalej popchnąć membrany w dół bo wychylenie jest maksymalne..

Być może głośnik został kiedyś wciśnięty i w wyniku tego pękło w trzech miejscach zawieszenie dolne doprowadzając do zapadnięcia ?
    Zauważcie, że magnes w głośniku jest bardzo długi i karkas być może nie miał oparcia przed dalszym wduszaniem..

• #6 05 Sie 2013 22:39
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Fatal84 napisał:

Co w takiej sytuacji da aceton ? Nic nie rozklei ?
    Może rozpuścić klej łączący resor z membraną, ale po odparowaniu powinien złapać na nowo. Co da? Rozpuści plastyfikator który po odparowaniu acetonu uformuje ponownie resor w odpowiedni kształt.
    Fatal84 napisał:

Być może głośnik został kiedyś wciśnięty i w wyniku tego pękło w trzech miejscach zawieszenie dolne doprowadzając do zapadnięcia ?
    Jeśli głośnik przez dłuższy czas przebywał z wciśniętą membraną, resor mógł się odkształcić. Po to właśnie trzeba go nasączyć acetonem (najlepiej czystym, techniczny może zawierać tłuszcze, a CZDA jest drogi a taka czystość jest niepotrzebna (patrz skala czystości)).

• #7 05 Sie 2013 22:52
    NPA1
    Poziom 8  

Zgadza się, miałem ten problem.
    Głośniki Tonsila ze stażem 45lat z czego leżały 20lat w pudełkach.
    Dostałem za darmo.
    Acetonem nawilżyć mocno resor dolny i wtedy powinno coś się poprawić ?
    Bo głośnik leżał 20lat, jeden się zapadł a drugi nie, bo miał gąbeczki w środku.

• #8 06 Sie 2013 10:27
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME