Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Sony 18-70, wymiana pierścienia AF i problemy po niej

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Aparaty Fotograficzne Serwis -> Aparaty Fotograficzne Co kupić? -> Sony 18-70, wymiana pierścienia AF i problemy po niej
Autor
Wiadomość
Sasquie
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Piła

Post#1 Post autora tematu 08 Sie 2013 16:43   

Sony 18-70, wymiana pierścienia AF i problemy po niej

Wymieniłem w swoimi kicie DT 18-70 pierścień autofocusa (poprzedni śrubokręt z body zmielił). Złożyłem obiektyw z powrotem i po kilku testowych zdjęciach zauważyłem, że obiektyw ma problemy z ostrością na minimalnej i maksymalnej ogniskowej. Dodatkowo, minimalna przysłona 3,5 urosła teraz do 5,6 w całym zakresie. Macie może pomysł, czego to przyczyna?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sie 2013 16:43   

Powrót do góry

gajmix
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#2 08 Sie 2013 19:39   

Re: Sony 18-70, wymiana pierścienia AF i problemy po niej

Jeśli nie naderwałeś częściowo flexa od styków na bagnecie co amatorzy rozbierający ten obiektyw robią nagminnie to jedynym wytłumaczeniem jest to że źle obiektyw złożyłeś. Zainteresuj się też czy blaszka z zespołem styków od zooma jest w prawidłowej pozycji i czy nie są one pogięte.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sie 2013 19:39   

Powrót do góry

Sasquie
Poziom 14
Poziom 14

Post#3 Post autora tematu 08 Sie 2013 20:03   

Zarówno taśma, jak i płytka ze stykami z bagnetu są nienaruszone. Możliwe, że coś skopałem przy składaniu obiektywu, bo przy manualnym poruszaniu pierścieniem ostrości w pewnym momencie wyczuwalny jest opór, aczkolwiek tylko w tym jednym miejscu. Co do styków wewnątrz, po rozłożeniu obiektywu okazało się, że jeden z takich podwójnych styków właśnie na tubusie zooma był już zagięty (drugi z tej pary stykał), ale żadnych problemów to nie powodowało. W trakcie składania obiektywu jeden z tych podwójnych styków ułamał się (drugi pozostał, styka), ale na pierścieniu AF. Czy to, że z zestawu 10 styków (5 par) jednego brakuje, może być przyczyną?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Sie 2013 20:03   

Powrót do góry

gajmix
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#4 08 Sie 2013 21:16   

Trudno powiedzieć czy akurat to jest przyczyną, generalnie te styki informują elektronikę aparatu w jakiej pozycji znajduje się pierścień AF i jaka jest ustawiona ogniskowa. radziłbym jednak zacząć od naprawienia tej usterki.
Powrót do góry

Sasquie
Poziom 14
Poziom 14

Post#5 Post autora tematu 08 Sie 2013 21:22   

Styk mam dolutować? Raczej mi się to nie uda. A co do oporu autofocusa, masz może wiedzę, co może taki powodować? Szkło składałem w zasadzie na wyczucie (no i z manualem) więc możliwe, że coś jest nie tak. Ale ten opór jest identyczny jak ten, który pojawił się po usterce starego pierścienia z tą różnicą, że teraz jest jedno takie miejsce "oporowe", przed wymianą były dwa.

edit: co ciekawe, po zdjęciu tej plastikowej osłony z informacjami nt. obiektywu i wyjęciu dwóch zębatek od AF znika problem oporu przy obracaniu pierścienia.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Aparaty Fotograficzne Serwis -> Aparaty Fotograficzne Co kupić? -> Sony 18-70, wymiana pierścienia AF i problemy po niej
Strona 1 z 1