Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tester rezonatorów - generator wzorcowy

RomanWorkshop 15 Sie 2013 16:13 6864 5
  • Tester rezonatorów - generator wzorcowy Tester rezonatorów - generator wzorcowy
    Tester rezonatorów - generator wzorcowy Tester rezonatorów - generator wzorcowy Tester rezonatorów - generator wzorcowy

Na zdjęciach: płytka drukowana, jej widok 3D oraz gotowy prototyp.

Skonstruowałem urządzenie, które jest połączeniem testera rezonatorów kwarcowych (RE 2/1997) i generatora częstotliwości wzorcowej z dzielnikami (PE 12/1999). Dzięki niemu i dołączonemu do wyjścia miernikowi częstotliwości można sprawdzać rezonatory kwarcowe (także ceramiczne), o częstotliwości podstawowej od 32.768 kHz do 33.868 MHz (najszybszy jaki testowałem) oraz fabryczne oscylatory w metalowych obudowach DIP (do 80 MHz). Urządzenie może również służyć, jako niezależny dzielnik częstotliwości (sygnał podaje się na osobne wejście). Napięcie zasilania: stabilizowane 5V (zalecane 5.2V; przy zbyt niskim napięciu generator ma problemy ze wzbudzaniem), pobór prądu: 55 mA (bez podłączonego rezonatora/oscylatora); maksymalnie 90-100 mA (podłączony rezonator 33.868 MHz lub dowolny oscylator), wymiary płytki: 90 x 85 mm, wymiary obudowy: 100 x 100 x 60 mm.

Z rezonatorami zegarkowymi 32.768 kHz oraz najszybszymi (powyżej 24 MHz) mogą być pewne problemy (trudne wzbudzanie się generatora testowego), ale pozostałe działają bez przeszkód (na odpowiednim zakresie pomiarowym).

Pełny opis oraz schemat/płytka (dla Eagle/DipTrace) w załączniku.
    W drugim archiwum są modele 3D w formacie WRL (dla DipTrace).

Fajne!
  • #2 15 Sie 2013 21:21
    k124l
    Poziom 19  

Płytki wykonane ładnie ale obudowa to już jest nie ładnie wykonana . Mogłeś zamontować całość w obudowie serii Z wyglądało by to o wiele bardziej elegancko .

• #3 15 Sie 2013 22:50
    janchar
    Poziom 12  

Ta obudowa to wyglada jakbys ja wystrugal od siekiery. Zadales sobie wiele trudu, a efekt koncowy tragiczny.

• #4 15 Sie 2013 23:52
    RomanWorkshop
    Poziom 8  

Wygląd obudowy (jak dla mnie) nie ma w tej konstrukcji większego znaczenia. Tak samo brak jakichkolwiek opisów na niej (funkcje przełączników znam na pamięć). Liczy się funkcjonalność samego urządzenia.

• #5 16 Sie 2013 19:00
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

RomanWorkshop napisał:
    Wygląd obudowy (jak dla mnie) nie ma w tej konstrukcji większego znaczenia. Tak samo brak jakichkolwiek opisów na niej (funkcje przełączników znam na pamięć).

Osobiście również jestem ZA :spoko:
    Bardzo często publikowane tu wypowiedzi, dotyczą raczej wyglądu i tzw. niechlujstwa wykonania czy zaprojektowania PCB (jakby był to dział wdrożeń produkcyjnych do realizacji) a nie samej konstrukcji (prototyp-u). :cry:

Cytat:
    Liczy się funkcjonalność samego urządzenia.

Tu niestety nie jestem już "ZA". :!:

Zobacz, że zupełnie zapomniałeś o tym , iż rezonatory kwarcowe mają tzw. "cięcia" (szeregowe, równoległe oraz overton) co wybitnie zniekształca częstotliwość wzbudzania się takich rezonatorów na częstotliwości podstawowej.

W czym tkwi problem - (mniej czy więcej) pokazałem w rysunku :

Tester rezonatorów - generator wzorcowy

Czy aby nie zapomniałeś również o rezonatorach overton-owych (overton x3, x5 czy nawet x7). :!:
    _____

Wydaje mi się, że w tytule tematu powinieneś napisać, że jest to tester rezonatorów o "podstawowej częstotliwości rezonansu/wzbudzenia" - (ważne aby nie mylić testera jako panaceum na WSZYSTKO) - bo tak niestety nie jest.

Dodam, że pojemności 47pF to "wtrącenie" C do rezonansu.
    Przypomnę tylko, że rezonatory kwarcowe OVERTON-owy wzbudzane na podstawie to różnica częstotliwości o około -1kHz.

I gdzie teraz ta niby dokładność pomiarowa. :?:

Pomysł sam w sobie jest "zacny" i wart przeczytania ale to wszystko.

Pozdrawiam.

PS. Temat o testerze ... http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic94695.html - to już totalne "przegięcie" w stronę "testerowania" (przepraszam za tak dziwne słowo), ale jakoś tu brzmi chyba to "testerowanie" lepiej. :D

• #6 17 Sie 2013 01:18
    RomanWorkshop
    Poziom 8  

SP5ANJ napisał:
    Zobacz, że zupełnie zapomniałeś o tym , iż rezonatory kwarcowe mają tzw. "cięcia" (szeregowe, równoległe oraz overton) co wybitnie zniekształca częstotliwość wzbudzania się takich rezonatorów na częstotliwości podstawowej.
    (...)
    Przypomnę tylko, że rezonatory kwarcowe OVERTON-owy wzbudzane na podstawie to różnica częstotliwości o około -1kHz.

I gdzie teraz ta niby dokładność pomiarowa ?

Tak, zgadza się pominąłem ten temat, ponieważ w amatorskich zastosowaniach takie odchyłki częstotliwości są dopuszczalne (przynajmniej dla mnie), a przy samym testowaniu sprawności rezonatora - bez większego znaczenia.

SP5ANJ napisał:
    Wydaje mi się, że w tytule tematu powinieneś napisać, że jest to tester rezonatorów o "podstawowej częstotliwości rezonansu/wzbudzenia" - (ważne aby nie mylić testera jako panaceum na WSZYSTKO) - bo tak niestety nie jest.

Nie chcę zbyt wydłużać tytułu tematu :) Każdy kto popatrzy na schemat od razu zauważy, że jest to prosty generator wzbudzający się na częstotliwości podstawowej rezonatora. Chciałem zbudować jak najbardziej uniwersalny tester-generator, który poradzi sobie z większością typowych rezonatorów. Nie działa on ze wszystkimi rezonatorami, ani nie generuje bardzo dokładnej częstotliwości wzorcowej (ale wystarczy ona z powodzeniem, np. do skalibrowania miernika częstotliwości własnej roboty).

leonow32 napisał:
    (...) Zapytałem wcześniej jak to działa i czy wrzucisz schemat...

Schemat, płytka i opis znajdują się w pierwszym załączniku. W skrócie działa to tak: przełącznikiem 3-pozycyjnym wybiera się źródło sygnału podawanego na dzielniki. Źródłem tym może być:
    * rezonator wpinany w złącze generatora testowego (2-zakresy wybierane przełącznikiem).
    * oscylator fabryczny w obudowie DIP, wpinany w złącze testowe.
    * sygnał z zewnętrznego źródła.
    Sygnał źródłowy wędruje przez bufor-inwerter (74HC14) i trafia na dzielniki: binarne i dziesiętne. Stopień podziału wybiera się przełącznikami obrotowymi. Następnie sygnał przechodzi przez kolejny bufor-inwerter i jest podawany na wyjście, do którego można podłączyć miernik częstotliwości.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme