Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil GDN 30/100/11 8 ohm - Zamiana na mocniejsze.

kris015 18 Sie 2013 12:31 1101 5
  • #1 18 Sie 2013 12:31
    kris015
    Poziom 12  

Witam!
    Mam pytanie do wszystkich znawców tematu - jakie głośniki najlepiej będą się nadawać na podmiankę Tonsila GDN 30/100/11 8 ohm?Obudowy są mojego własnego projektu,zrobiłem je bardzo dawno temu w oparciu o jedyną wówczas dostępną książkę o tej materii.Obudowy są typu bass reflex,2 x otwór o średnicy 76 mm,pojemność bez głośników to ok. 88 l,wliczając miejsce zajmowane przez GDN-y pozostaje ok. 84 l.Nie pamiętam już na ile stroiłem obudowę,ale na pewno bardzo nisko,gdzieś 36 Hz.Skrzynki są prostopadłościanem takim jak w Altonach tylko sporo głębsze.Włożyłem w nie sporo pracy więc są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach - nie chcę w nich niczego zmieniać,poza tunelami bass reflex,rzecz jasna.Kolumny przez kilkanaście ostatnich lat współpracowały wydajnie ze wzmacniaczem Technicsa SU-V90D.Moc tego wzmacniacza to 2 x 100 W/8 ohm RMS i 2 X 150 W/4 ohm RMS ale Technics to Technics,tu nie ma lipy,moc jest konkretna.Wzmacniacz był troszeczkę za duży jak na te GDN-y ale wiedząc o tym nie przesadzałem.Głośniki umarły śmiercią naturalną tzn. ze starości,samoistnej degradacji uległo zawieszenie,które w Tonsilach jest wiadomo z pianki.Nie chcę się bawić w naprawę,skoro wiem,że te głosniki i tak są ciut za słabe.Chcę je zamienić na:
    - mocniejsze
    - z niższym zejściem (bardzo lubię dolną granicę słyszalności ;) )
    - może 4 ohm...?
    To ostatnie..właśnie przyszło mi do głowy.Mogą to być wersje 4 ohm - wreszcie dowiedziałbym się ,na co tak na prawdę stać mojego Technicsa.Jako średniotonówki robią u mnie GDM 18/80 (takie same jak były w Altusach 140).One także są do wymiany z tego samego powodu co niskotonowe.Faktycznie mogę pomyśleć o całkowitym przekształceniu kolumn na 4 ohm.Tak więc,reasumując,najważniejsze jest dla mnie wasze zdanie w kwestii doboru niskotonowych,ale jeśli dorzucicie do tego także opinie o średniotonówkach i wysokotonówkach,będę bardzo wdzięczny.
    Acha,jeszcze jedna rzecz,może da się znależć głośniki z zawieszeniem górnym już nie piankowym a z czegoś trwalszego?
    Z góry wszystkim bardzo dziękuję za podpowiedzi.
    POZDRAWIAM.

• #2 18 Sie 2013 12:41
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Zmiana głośników = nowa zwrotnica.
    Tani i dobry 4 ohm głośnik o średnicy 12 cali? STX 12.2.500.4
    Objętność obudowy musiałbyś zmniejszyć do ok 60L i strojenie dopasować do ok 32-35Hz.

• #3 18 Sie 2013 13:10
    kris015
    Poziom 12  

Zapomniałem napisać - ze zwrotnicą sobie poradzę.Jeśli chodzi o cenę głośników,interesują mnie przede wszystkim te dobre,a więc i droższe,gdzie w miarę wysoka efektywność idzie w parze z niskim zejściem.Budżet nie jest ograniczony :)

• #4 18 Sie 2013 13:17
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Nie miałem do czynienia z drogimi 30stkami.
    Ten STX ma wysoką efektywność w przeciwieństwie do AWX STX.

Z 20cm, 25cm znaleźć można dobre Visatony np. ale z 30 póki co obstawiam tego STX'a

• #5 18 Sie 2013 13:27
    kris015
    Poziom 12  

STX 12.2.500.4 wygląda dobrze,zawieszenie górne gumowe,wentylowany magnes ale ...chyba jednak to jeszcze nie to.Na stronie STX-a,przy cenie za głośnik piszą,że waży 3 kg a na dole,w nocie technicznej,że 5,5 kg.To dość istotna różnica.

• #6 18 Sie 2013 13:32
    Uzytkowinik19
    Poziom 37  

Zwykły błąd w opisie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME