Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CRT 100Hz czy LCD do nc+?

kecajs 20 Sie 2013 22:01 2544 15
  • #1 20 Sie 2013 22:01
    kecajs
    Poziom 17  

Witam,
    mam dylemat, przeglądam różne fora i nie mogę znaleźć pełnej odpowiedzi na moje pytanie.
    Mianowicie zastanawiam się nad zamianą telewizorów LCD na CRT. Wiem, że może komuś wydawać się śmieszne, ale chodzi głównie o dźwięk i emisję ciepła, oraz zużycie energii.
    Obecnie posiadam telewizor LCD SONY KDL-32U4000 z roku 2008 (HD Ready rozdzielczość 1080i) oraz LCD LED LG CINEMA 3D DM2780D-PZ (Full HD). Do SONY dołączony jest dekoder nc+ mediaBOX+ (HD), a to LG idzie po kablu komputerowym telewizja z Orange z kanałami HD - dekoder TV UHD 88 (HD). Oba deodery podłączone są kablami HDMI. Do SONY podłączone jest DVD (też kablem HDMI) - Philips DVB 5960.
    Mam też dwa telewizory CRT - LG RE-29FA33PX (29'', 100Hz, Flatron) i Samsung CW-25C33N (25''). Zastanawiam się, jak wyglądałby odbiór kanałów SD i HD z dekoderów na tych telewizorach CRT. W przypadku 32'' SONY, to mam często - zwłaszcza na kanałach SD - obraz jakby lekko zamazany, nieostry. DivX'y z DVD też nie mają rewelacyjnej jakości, mimo, że mają przyzwoite parametry (wielkość pliku ponad 1GB). Co do 27'' LG, to tam praktycznie nie ma żadnych głośników. Są jakieś "pierdziawki", jak w monitorach z głośnikami. Specjalnie musiałem do tego dołożyć kino domowe, aby można było coś usłyszeć. A z funkcji 3D nikt nie korzysta. Znalazłem w sieci informację, że telewizory CRT pobierają mniej prądu, niż LCD i LCD LED.
    Co do oglądania, to z nc+ (na SONY) ogląda się częściej kanały HD, zaś z TP SA (na LG) - SD.
    I jeszcze jedna kwestia, duża będzie różnica w jakości kanałów SD na CRT 29'' 100Hz w porównaniu do kanałów HD na LCD HD Ready 32''??
    Zależy mi na konkretnej, uczciwej i praktycznej opinii ludzi, którzy przerabiali ten temat. Na forach znalazłem sporo informacji "eksperckich", więc proszę o rzeczowe podejście.

• Pomocny post
    #2 20 Sie 2013 22:12
    KrzysztofK
    Poziom 21  

Najlepiej jak poeksperymentujesz i samodzielnie się przekonasz. Skoro posiadasz te telewizory, to podłącz i sprawdź jaki będzie efekt. Wszystko zależy od subiektywnej oceny i oczekiwań oglądającego.
    Ja do dekodera Multimedia z kanałami HD mam podłączony stary CRT Daewoo 29" i jestem zadowolony. Nie myślę w ogóle o wymianie TV, bo po co. Dla mnie jest bardzo dobrze i do tego wspaniały dźwięk, którego żaden LCD nie jest w stanie zapewnić.

• #3 20 Sie 2013 22:47
    2291116
    Usunięty  
  • #4 20 Sie 2013 23:50
    kecajs
    Poziom 17  

machettte napisał:
    kecajs napisał:
    Znalazłem w sieci informację, że telewizory CRT pobierają mniej prądu, niż LCD i LCD LED.
    Podaj źródło tych rewelacji.

Jakiś artykuł gdzieś w necie. Sprawdziłem zużycie prądu w dokumentacjach tych telewizorów. CRT zabiera go najwięcej, zaś najmniej wychodzi na LCD LED.

• Pomocny post
    #5 20 Sie 2013 23:55
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Na różnicy poboru prądu jeden telewizor LCD w okresie użytkowania ( w Polsce 8 lat) masz gratis. Więc chyba warto !!!

• #6 21 Sie 2013 00:13
    kecajs
    Poziom 17  

Ale to jest sprawa drugorzędna. Zależy mi na jakości obrazu i dźwięku. Nie mam w planach zakupu, ani nie mam miejsca na kino domowe, a zależy mi na dobrym dźwięku. Mam wrażenie, że wspomniany LCD SONY był już odrobinę przestarzały, jak go kupowałem (była duża obniżka), a na pewno teraz już jest.
    A dodam jeszcze, że od sofy do telewizora mam ok. 2 metry. Jak to się ma do jakości obrazu i wielkości telewizora? Może ten 32'' SONY jest za duży i dlatego widać tak kiepsko? A 25'' CRT może będzie się sprawował lepiej na tej odległości?
    Co o tym sądzicie?

• Pomocny post
    #7 21 Sie 2013 12:45
    Pablo1964
    Moderator

Na TV CRT jakość odbioru sygnału HD będzie taka jak SD. Co do jakości dźwięku - od pewnego czasu producenci przyjmują, że będzie emitowany przez system KD, dlatego do jakości głośników w TV nie przywiązuje się takiej wagi jak kiedyś. TV 32" nie jest za duży - przypuszczam, że jest tylko źle skalibrowany i to jest przyczyną złej jakości obrazu. Choć dla standardu SD dobry TV CRT zapewni lepszy obraz niż budżetowy LCD starej generacji.

• #8 21 Sie 2013 13:04
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Opowiadasz niesamowite bzdury.
    CRT mniej pobiera energii chyba że ... nie działa - to ok.
    Właśnie po to wprowadzili LCD LED aby globalnie na świecie zmniejszyć pobór energii i to o kilkaset procent. Wiec nie opowiadaj że właśnie dlatego chcesz zmienić telewizor LCD na CRT - bo to nieporównywalne zagrożenie. Dodatkowo Sprawdź ile odpadów powstaje z CRT a ile z LCD ? To tak ku ekologii.

Emisja ciepła ...
    Ok. więc sprawdź kto wprowadza więcej ciepła - CRT czy LCD LED ?

Jaki jest cel porównywania starych technologii lcd do CRT. Przecież nowe modele LCD LED otrzymują ecolabel - czyli jakby certyfikaty niezależnej instytucji, które dba o ekologię.
    CRT mogą o tym pomarzyć ze swoim poborem energii i emisją ciepła.

• #9 21 Sie 2013 13:41
    kecajs
    Poziom 17  

Pablo1964 napisał:
    TV 32" nie jest za duży - przypuszczam, że jest tylko źle skalibrowany i to jest przyczyną złej jakości obrazu.

A jak powinienem skalibrować prawidłowo obraz? Na niektórych stacjach SD, np. TVP Sport obraz wygląda jak z YouTube'a :(

• Pomocny post
    #10 21 Sie 2013 14:15
    swiatal
    Poziom 19  

LOCOLOCO napisał:
    Właśnie po to wprowadzili LCD LED aby globalnie na świecie zmniejszyć pobór energii i to o kilkaset procent.

Moim skromnym zdaniem: nie może się udać!
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #11 21 Sie 2013 15:07
    Pablo1964
    Moderator

kecajs napisał:
    A jak powinienem skalibrować prawidłowo obraz?

Są firmy świadczące tego rodzaju usługi, jest także dostępna płyta czasopisma PC World Computer, służąca do samodzielnej kalibracji.
    kecajs napisał:
    Na niektórych stacjach SD, np. TVP Sport obraz wygląda jak z YouTube'a
    Faktycznie, starsze odbiorniki LCD nie radzą sobie najlepiej z sygnałem SD.
    Wprawdzie nie podzielam hurraoptymizmu Kolegi:
    LOCOLOCO napisał:
    Właśnie po to wprowadzili LCD LED aby globalnie na świecie zmniejszyć pobór energii i to o kilkaset procent.

Moim zdaniem redukcja o max. 30% jest realna (nowoczesne odbiorniki mają większe przekątne ekranów, co wiąże się ze wzrostem poboru energii).
    LOCOLOCO napisał:
    Dodatkowo Sprawdź ile odpadów powstaje z CRT a ile z LCD ? To tak ku ekologii.
    Hmmm... rtęć ze świetlówek podświetlających matryce jest śmiertelnym zagrożeniem, czego w CRT nie było...
    Jednakże ze względu na postęp technologii a w szczególności na wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości, nie cofałbym się już do odbiorników CRT. HDTV to nowa jakość obrazu, nieosiągalna dla odbiorników CRT. Sam jeszcze mam jeden i będę go używał do końca jego dni, lecz nie kupiłbym już telewizora wykonanego w przestarzałej technologii. Przecież ona się już nie rozwija a czas idzie tylko w jednym kierunku...

• #12 21 Sie 2013 16:26
    kecajs
    Poziom 17  

OK, moja wiedza się już trochę uporządkowała i odświeżyła. Nadal jednak ciekaw jestem Waszych opinii w zakresie plusów i minusów (lub różnic) pomiędzy telewizorem CRT 100Hz 29'', a LCD starszej generacji 32'' i odległości od sofy do telewizora ok. 2 metry.
    Podłączyłem już 25'' i na nc+ obraz jest przede wszystkim - mniejszy, a poza tym pewne detale są mniej wyraźne. Czyli, że nie ma sensu taka zamiana, ale dźwięk jest dużo lepszy.
    Podłączyłem ten sam telewizor do dekodera Orange i okazało się, że odbiera dużo lepiej, niż LCD LED 27''.

• #13 21 Sie 2013 17:43
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Nowe telewizory nawet o większych rozmiarach schodzą do 40-50W na testach. A TV CRT 150-180 w. Więc różnice są ogromne.
    Proszę poczytać o Ecolabel - już na szczęście w Polsce też się coraz częściej pytają o to.
    Zależy jaki telewizor , jakiej rozdzielczości.
    Masz rację zawsze na mniejszym detale będą się wydawać wyraźniejsze.

• #14 21 Sie 2013 22:50
    kecajs
    Poziom 17  

OK, na razie wszystkim dziękuję za wypowiedzi. Poczytam o kalibracji i może spróbuję sam to zrobić. A z CRT dam sobie spokój. Pozdrawiam. Temat zostawię otwarty, bo może ktoś inny będzie miał ochotę coś jeszcze dopisać.

• #16 26 Lis 2014 00:36
    kecajs
    Poziom 17  

Pozostałem przy telewizorze LCD. Temat zamykam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme