Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Spalona zgrzewarka do drutu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Spalona zgrzewarka do drutu
Autor
Wiadomość
Sheppard25
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 26 Sie 2013 17:14   

Spalona zgrzewarka do drutu

Witam.
Posiadam zgrzewarkę taką jak na zdjęciach poniżej, spaliła się w nocy. Wydaje się że tak jakby sama się włączyła i tak długo pracowała aż się spaliła (była cały czas podłączona do gniazdka). Nie wiem co było tego przyczyną bo zgrzewarka w nocy nie była używana (tylko kilka godzin wcześniej). Zawsze była podłączona do gniazdka ale to chyba normalne i powinno być jakieś zabezpieczenie przed takim samo-włączeniem. W moim mieście nikt nie wie jak to naprawić i co było przyczyną usterki. Zdjęcia poniżej.

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 26 Sie 2013 17:14   

Powrót do góry

jaszto
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Częstochowa

Post#2 26 Sie 2013 23:00   

Re: Spalona zgrzewarka do drutu

Wygląda to jak działanie pożaru lub palnika.
Zgrzewarka wygląda na punktową. Układ sterowania można odtworzyć używając prostego sterownika z zakresami milisekund.
Powrót do góry

Sheppard25
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 26 Sie 2013 23:47   

Nie znam się na elektronice ale z tego co widzę to ta płytka się już do niczego nie nada. Chciałbym bardziej się dowiedzieć ile kosztowałaby naprawa tak żeby mnie w bambuko nie zrobili bo nie chcę dać za naprawę tyle co za zgrzewarkę.
Powrót do góry

Tomasz Gumny
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Trzcianka/Poznań

Post#4 27 Sie 2013 09:29   

Ścieżki wyglądają na w miarę całe, elementów w sumie niewiele - próbowałbym uruchomić po sprawdzeniu rezystorów, wymianie kondensatorów, układów scalonych i transformatora.
Blok tyrystorowy wygląda na w połowie niewykorzystany, więc w najgorszym wypadku przełączysz się na drugi tyrystor.
Powrót do góry

Sheppard25
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 27 Sie 2013 21:08   

Na oko wszystko wygląda normalnie z wyjątkiem przypalonej płytki ale raczej wolałbym tego do prądu bez pewności nie podłączać. Co do wymiany podzespołów to raczej do fachowca trzeba z tym w takim razie...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Sie 2013 21:08   

Powrót do góry

lisos
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: puławy

Post#6 29 Sie 2013 20:26   

To raczej wygląda na spalony transformator, płytka może być dobra.
Powrót do góry

marek_ka
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warmia

Post#7 29 Sie 2013 21:58   

Tomasz Gumny napisał:
Blok tyrystorowy wygląda na w połowie niewykorzystany, więc w najgorszym wypadku przełączysz się na drugi tyrystor.

Jesteś w błędzie. Tyrystory są włączone antyrównolegle( robią za triak).

Sheppard25 napisał:
Chciałbym bardziej się dowiedzieć ile kosztowałaby naprawa tak żeby mnie w bambuko
Ja bym się na twoim miejscu martwił czy ktoś ci zechce to naprawić.
Czasy gdy fachowiec naprawiał za flaszkę już się skończyły, a o dobrych fachowców ciężko.
Ile może kosztować naprawa? To sprawa umowna, ja nigdy nie podaję ceny bez oględzin i pomiarów.
Powrót do góry

Sheppard25
Poziom 3
Poziom 3

Post#8 Post autora tematu 29 Sie 2013 23:58   

Tam jakiś element tak grzał że potopiło kable (właściwie to się prawie zapaliły bo obudowa metalowa jest z ZEWNĄTRZ przypalona) co widać na trzecim zdjęciu. Kable powymieniałem. Dałem płytkę do oględzin gościowi co tam trochę w tym siedzi, będzie to sprawdzał. Jakiś jeszcze inny "fachowiec" z kolei twierdził że transformator jest dobry. Dziwne z kolei że bezpiecznik nie wyskoczył nawet.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sie 2013 23:58   

Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#9 30 Sie 2013 07:02   

Być może jeden z tyrystorów jest zwarty i transformator dostawał prąd wyprostowany jednopołówkowo.
Powrót do góry

Tomasz Gumny
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 30 Sie 2013 08:24   

Gdyby jeden tyrystor był zwarty to przy połączeniu (faktycznie! - marek_ka) antyrównoległym, transformator byłby zasilany dwupołówkowo. Z drugiej strony transformatory w zgrzewarkach nie są przewidziane do pracy ciąglej, więc jeśli transformator nie jest odłączany od sieci "fizycznie", to jego długotrwale zasilanie, np. wskutek uszkodzenia tyrystora lub układu sterowania mogłoby spowodować przegrzanie bez wyzwolenia zabezpieczeń nadprądowych.
Powrót do góry

marek_ka
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Warmia

Post#11 30 Sie 2013 09:44   

Nie chce mi się bić piany.
Popatrz na zdjęcie nr4 z tyrystorem, masz tam widoczny schemat wewnętrzny tyrystorów i bocznik łączący je antyrównolegle.
Powrót do góry

Tomasz Gumny
Poziom 20
Poziom 20

Post#12 30 Sie 2013 09:58   

marek_ka - zgadza się. Dlatego odpisałem czesiowi, że przy uszkodzeniu ( zwarciu) jednego tyrystora, transformator będzie zasilany dwupołówkowo, równocześnie przyznając Ci rację co do połączenia antyrównoległego. Teraz dobrze? :)
Powrót do góry

Sheppard25
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 Post autora tematu 30 Sie 2013 14:46   

No dobrze, ale jaki jest z tego dla mnie wniosek? Mogę próbować to podłączać a przy każdym zgrzewaniu odłączać od sieci czy jednak coś jest zepsute.
Powrót do góry

czesiu
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Bełchatów

Post#14 30 Sie 2013 22:07   

Źle się wyraziłem, miałem na myśli że jeden może być cały czas otwarty, tzn zachowywać się jak dioda. Miałem kiedyś takie uszkodzenie tyrystora.
Zresztą gdyby ktoś mi przyniósł taki sprzęt to od sprawdzenia tyrystorów bym zaczął.
Jak są ok to żarówka w szereg z trafo i włączać.
Powrót do góry

Tomasz Gumny
Poziom 20
Poziom 20

Post#15 02 Wrz 2013 12:07   

Sheppard25 napisał:
No dobrze, ale jaki jest z tego dla mnie wniosek? Mogę próbować to podłączać a przy każdym zgrzewaniu odłączać od sieci czy jednak coś jest zepsute.
Nikt odpowiedzialny nie powie Ci na podstawie zdjęć - podłączaj! Przede wszystkim ustal co było źródłem ciepła: tyrystory, transformator a może ten rezystor na ceramice? Płytka wymaga umycia, sprawdzenia elementów i wymiany przynajmniej jednego transformatora, bo wygląda na osmalony. Przewody z uszkodzoną izolacją trzeba wymienić, a te do elektrod przynajmniej dodatkowo zaizolować. Potem można się zająć ustaleniem przyczyny takiego stanu zgrzewarki.
Powrót do góry

Sheppard25
Poziom 3
Poziom 3

Post#16 Post autora tematu 06 Wrz 2013 16:56   

Przyczyną było prawdopodobnie nagrzanie tego długiego ceramicznego odprowadzacza ciepła ( ? ) widocznego na zdjęciu. Można to wywnioskować po zniszczeniach
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 06 Wrz 2013 16:56   

Powrót do góry

Tomasz Gumny
Poziom 20
Poziom 20

Post#17 06 Wrz 2013 17:23   

No to teraz z połączeń wywnioskuj do czego ta grzałka służy i dlaczego tak długo się grzała. Na płytce nie widać elementów gaszących, więc może ten rezystor jest elementem dwójnika RC? Przy zwarciu kondensatora taki efekt mógłby wystąpić...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> Spalona zgrzewarka do drutu
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.075 seconds

elektroda.pl temat RSS