Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Trojmiasto - Wykonanie i uruchomienie prostego ukladu elektronicznego

marcinszumilo 02 Wrz 2013 22:12 1503 3
  • #1 02 Wrz 2013 22:12
    marcinszumilo
    Poziom 8  

Witam,

Zlece zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie prostego ukladu przetwarzajacego sygnal dzwonka domofonu w sygnal binarny.

Mieszkam w bloku gdzie zamontowany jest domofon. Chcialbym uzyskac w systemie inteligentnego domu informacje ze ktos wciska przycisk dzwonka.
    Dzwonek dzwoni tylko gdy przycisk na dole jest wcisniety.

Sygnal binarny ma byc aktywny wraz ze wcisnieciem guzika i ma stawac sie nieaktywny zaraz po jego puszczeniu.
    Niestety jedyna informacja o wcisnieciu przycisku jest dzwonienie glosnika w domofonie w mieszkaniu.

Wiec zakladam ze mozna wykorzystac napiecie podawane na glosnik jakos go wzmocnic, wygladzic i wysterowac nim przekaznik. Styki przekaznika podlaczam do systemu inteligentnego domu. Do dyspozycji mam zewnetrzne napiecie 24VDC ktorym mozna zasilic uklad.

Po przeszukaniu roznych forow dowiedzialem sie ze mozna zastosowac transoptor. Tzn wziac napiecie z glosnika podlaczyc rownolegle kondensator. Pomiedzy glosnikiem a kondensatorem wstawic diode prostujaca napiecie. Za kondensatorem podlaczyc rownolegle wejscie transoptora a pomiedzy nimi wstawic rezystor ograniczajacy prad wejsciowy transoptora. Jesli chodzi o wyjscie mam nadzieje ze uda sie fototranzystor transoptora podlaczyc bezposrednio do wejscia modulu inteligentnego domu.

Tyle na temat mojej teorii.

Poszukuje kogos kto pomoze mi w realizacji powyzszego projektu

Pozdrawiam

Marcin

Temat automatycznie zamknięty, aby kontaktować się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 02 Wrz 2013 22:53
    el_sys
    Poziom 13  

Witam, to jest chyba jedyne wyjście - użycie sygnału z głośnika. Pracując przy projekcie
    domofonu, pamiętam, że obecnie stosowane systemy to domofony cyfrowe, są dwie linie, na których idzie wszystko, wybieranie numeru abonenta, rozmowa i sterowanie zamkiem, dlatego też podpinanie się pod tor transmisyjny wygeneruje dodatkową pracę potrzebną na analizę tego co się tam dzieje. Jeśli masz podstawową wiedzę na temat elementów elektronicznych policzysz sobie wartość rezystora ograniczającego prąd transoptora, jeśli użyjesz transoptora o prądzie nie większym jak 15-20mA, wystarczy spokojnie 47-100uF. Po stronie wtórnej możesz np. podpiąć kolektor fototranzystora przez rezystor do plusa zasilania napięcia stałego (w zależności od tego, jak wygląda układ, pod który będzie podłączona część wtórna, potrzebne są dodatkowe informacje). Jak przyjdzie połączenie, wyjście będzie zwierane do masy, przy braku połączenia, na wyjściu pojawi się napięcie, pod które jest podpięty rezystor wyjściowy.

Zanim jednak to zrobisz, trzeba sprawdzić jakie napięcie zasila głośnik.

• #3 02 Wrz 2013 23:14
    marcinszumilo
    Poziom 8  

Witam
    Dzieki bogu u mnie domofon jest 5 przewodowy
    Takze napiecie na glosnik jest podawane osobnym kablem
    Poniewaz nie jestem elektronikiem nie wiem czy to co
    Wymyslilem ma rece i nogi. Ale z poprzedniego postu wnioskuje
    ze ma szanse zadzialac
    Poniewaz czuje sie troche z tematem jak dziecko we mgle
    wole komus zaplacic i miec to zrobione niz samemu sie szarpac
    z tematem, drapac sie w glowe dlaczego nie dziala i szukac
    odpowiedzi po omacku. Marnowanie czasu i nerwow
    No chyba ze nikt sie nie znajdzie chetny wtedy bede zmuszony
    sam cos zrobic z tym tematem. Poczekam pare dni moze sie znajdzie ktos

Pozdrawiam

Marcin

• #4 02 Wrz 2013 23:32
    el_sys
    Poziom 13  

Jakiś pomysł to jest, może ktoś już robił coś podobnego i będziesz miał gotowe rozwiązanie.
    Jestem w lekkim szoku, że jeszcze stosuje się gdzieś domofony 5 przewodowe ;).
    Sprawdź, czy masz głośnik do sygnalizacji, wiele lat temu jak miałem domofon na 5 żyłach sygnalizatorem był brzęczyk ;).

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme