Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY

borysgo2 03 Wrz 2013 00:38 7992 17
  • Witam

BG2 Miniamp

Jest to bardzo prosty wzmacniacz z łatwo dostępnych elementów. Wzmacniacz powstał w oparciu o topologie wzmacniaczy sansui z 1974r. Generalnie wzmacniacz wygląda jak z podręcznika. Przy włączaniu i wyłączaniu nie występuje efekt wypluwania membrany głośnika, bez sygnału na wejściu wzmacniacz jest totalnie cichy, wyjście ciągnie prawie do samego raila zasilania – także jest to dość efektywna konstrukcja. Dźwięk jest naprawdę fajny jak na taką prostą konstrukcję. Z pewnością może to być pierwszy wzmacniacz DIY. Zamiast tranzystorów wejściowych BC546 można śmiało wlutować j-fety 2sk170 lub 2sk246 (ja tak zrobiłem i wszystko chula jak należy). Kompensacje C7 i C8 należy dać co najmniej 22pF (ja zostawiłem 33pF), C10 i C11 zostawiłem 33pF (można dać do 220pF jednakże wzmacniacz sporo zwalnia, zmienia się również charakter dźwięku – tutaj można poeksperymentować). Na tranzystorach Q5 i Q6 wydziela się trochę ciepła, radiator nie jest konieczny ale ja dałem kawałek blaszki żeby je sprzęgnąć termicznie i trochę ochłodzić. Jak będzie problem z zbyt wysoką temperaturą  należy zwiększyć rezystory R9 i R10 do 100-150R. Wartość rezystora R15 też nie jest krytyczna, powinna się zawierać 47-220R (ustawia prąd spoczynkowy driverów, nie trzeba ich głęboko ‘’biasować’’). Prąd tranzystorów wyjściowych należy ustawić po ustaleniu się temperatury stopnia napięciowego Q5 i Q6, ja ustawiam na około 100mA.

Schemat:

Podstawowe pomiary:
    THD 1kHz

Intermodulacja 4-5-6kHz, produkty intermodulacji chowaja sie gdzie pieprz rosnie.

Basik

Prostokat 20kHz

Obciazenie z pojemnoscia, przy wiekszej wartosci kondensatorow kompensujacych przeregulowanie jest znacznie mniejsze, wzmacniacz przy tym odrobine zwalnia.

Clipping

Damping factor – jednego kanału użyłem jako źródło prądowe (wejście zwarte z masą) a do drugiego podłączyłem generator, wyjścia obydwóch kanałów połączyłem rezystorem 8R. Niestety do połączenia użyłem cienkich przewodów laboratoryjnych z krokodylkami. Z powyższego wynika DF około 100 przy obciążeniu 8R @ 50Hz.

Slew rate, 20kHz na obciazeniu 8R.

Plyteczka

Winowajca zamieszania pnizej.

Wzmacniacz jak na taka prosta konstrukcje gra bardzo fajnie, jest latwy w montazu, czesci sa tanie i mozna je kupic doslownie wszedzie.
    W przygotowaniu jest tez czesc opisowa do BG1 i BG3, oraz zasilaczy, jednakze czas goni i nie moge sie za to zabrac.
    Niestety jako amator lepszych pomiarow zrobie.

Pozdrawiam

Fajne!
  • #3 04 Wrz 2013 00:03
    borysgo2
    Poziom 16  

Najmniej istotny parametr wzmacniacza mozna latwo policzyc.
    Niech trafo bedzie 2x30V
    Czyli
    (33x1.4)-1.4= okolo 45V

Teoretycznie:
    43^2/8/2= okolo 115W (przy zalozeniu ze napiecie na trafie nie przysiadzie).

W praktyce najlepiej (pewnie sie ludzie oburza na mnie :P) nie dawac trafa na ZAPAS, tylko takie zeby przy obciazeniu 4R odpowiednio przysiadlo. Dac np 200-250W trafko na stereo i powinno byc ok na jedna parke tranzystorow.

• #4 05 Wrz 2013 13:57
    -DeX-
    Poziom 10  

Kolejny wzmacniacz bez żadnych zabezpieczeń...

2sa1360/2sc3423 mogą być średnio dostępne. Czy testował kolega wzmacniacz z mje340/350?

• #5 05 Wrz 2013 21:46
    borysgo2
    Poziom 16  

Mozesz smialo dac mje340/350 albo bd139-16,bd140-16 (pamietac nalezy ze te BD'ki sa tylko na 80V).

Zabezpieczenia montuje w zasilaczu, plytki z wzmacniaczami sa male i montowane na bocznej scianie radiatora (tak zeby zajmowaly najmniej miejsca w obudowie).

Zasilacz z zabezpieczeniem ?
    Prosze bardzo:

Bardzo prosty zasilacz z zabezpieczeniem DC, opoznionym zalanczaniem glosnikow i szybkim wylanczaniem glosnikow. (schemat zabezpieczenia podrzucil tomq, ja troche ponaciagalem tu i tam)

-----------------------------------

Filmik

http://www.youtube.com/watch?v=Hh0DqTOaa-0&feature=youtu.be

---------------------------------------
    BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY
    BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY BG2 Miniamp - pierwszy wzmacniacz DIY

• #6 15 Wrz 2013 12:08
    przemsonek
    Poziom 10  

Witam.Czy mógłbyś zamieścić pcb tego trzeciego zabezpieczenia i ile zwojów i jaka jest średnica tej ceweczki w filtrze głośników.Pozdrawiam.

• #7 17 Wrz 2013 23:23
    borysgo2
    Poziom 16  

Jutro postaram sie zamiescic pcb do zasilacza z zabezpieczeniem (chodzi ci o ten podlozny tak ?).
    Zwojow ma byc okolo 15-18 na srednicy okolo 8mm. Jutro jeszcze dokladnie sprawdze.

• #8 18 Wrz 2013 19:39
    przemsonek
    Poziom 10  

Witam.Tak chodzi mi o ten podłóżny najmniejszy i o te zwoje .Pozdrawiam.

• #10 20 Wrz 2013 09:57
    przemsonek
    Poziom 10  

Wielkie dzięki.Pozdrawiam.

• #12 05 Paź 2013 17:57
    przemsonek
    Poziom 10  

Witam.Mam pytanko do kolegi ,czy to jakaś nowa konstrukcja twojego wzmacniacza?.Jak tak to proszę się podzielić schematem i pcb.Pozdrawiam.

• #14 05 Paź 2013 21:00
    elektryku5
    Poziom 37  

Jakim oprogramowaniem dokonane zostały pomiary THD oraz IMD?

Sam popełniłem wzmacniacz na bardzo podobnej konstrukcji http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2579840&highlight=

W tej chwili nie mam go pod ręka, ale gra w mostku pod subem i ponoć sobie radzi. Sam testowałem i grało to nieźle, niestety do dyspozycji były tylko badziewne kolumny. W mojej wersji jednak były użyte elementy śmieciowe i pod to została przygotowana konstrukcja, chętnie bym ją zmierzył (jeśli jeszcze będą ją kiedyś miał), ciekawe jakie byłyby różnice, bo w brzmieniu pewnie żadne.

• #15 06 Paź 2013 18:17
    borysgo2
    Poziom 16  

Pomiary wykonywalem oscyloskopem i spectralab'em.
    Z tego co widze to stopien napieciowy jest calkiem inny u ciebie.
    Tutaj jest to bardzo prosto rozwiazane, jest dolozony tranzystor do obracania fazy o 180deg. Konstrukcja jest naprawde bardzo prosta. Wzmacniacz jest bardzo cichy bez sygnalu na wejsciu, nie ma niespodzianek przy wlanczaniu (membrana w glosniku jak skala). Gra naprawde przyjemnie jak na tylko kilka elementow.

• #16 06 Paź 2013 19:05
    elektryku5
    Poziom 37  

Różnica jest w tranzystorach pnp-npn, natomiast kluczowa jest w R7, D3, T1, R8, u mnie w tym miejscu jest źródło prądowe na Q6 i Q7, ciekawe co lepsze, źródło czy wspomniane odwracanie fazy.

Programem bym się pobawił, ale nie wiem co wyniknie z pomiaru THD na niskiej jakości zintegrowanej karcie dźwiękowej.

Z tą cichością mam dokładnie to samo, nie ma układu opóźniającego załączanie i z kolumnami nic się nie dzieje.

Znów niestety muszę zadać to pytanie, jak wzmacniacz zachowuje się bez podłączonego wejścia i podłączeniu na wyjście foliowego 1uF, jak z wysterowaniem i takim samym kondensatorem? Muszę z przykrością przyznać, że mój wtedy dostaje porządnego wzbudzenia, to samo dzieje się w wzmacniaczach o podobnej konstrukcji.

• #17 06 Paź 2013 21:14
    borysgo2
    Poziom 16  

Z pojemnoscia na wyjsciu nic sie nie dzieje. W pierwszym poscie masz opis i screany z obciazeniem pojemnoscia i kwadratem na wejsciu. W przypadku takim jak piszesz wszyskto jest ok. W wzmacniaczu sa dwie pary kondensatorow kompensujacych - daja rade. Wzmak jest stabilny.

• #18 08 Kwi 2014 23:03
    borysgo2
    Poziom 16  

Troche znowu namieszalem. Zmienilem stopien napieciowy na taki jak sotusje Yamaha (z ta roznica ze u mnie jest push-pull).
    Zrobilem tez test z lustrem pradowym. Gora pasma troche zlagodniala co mnie niezmiernie cieszy. Plytka niestety urosla troche.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME