Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer w obudowie Tl na głośniku GDN 16-50-4 SC

H.P. 05 Wrz 2013 00:49 1527 4
  • #1 05 Wrz 2013 00:49
    H.P.
    Poziom 11  

Witam,
    od jakiegoś czasu nęci mnie temat subwoofera w obudowie Tl ("transmission line"/tunelowa).
    Chodzi mi o sprawdzenie jaki efekt można przy niej uzyskać na małym głośniku.
    Mam nowego GDN 16-50-4 SC, zaznaczam że głośnik nie został specjalnie zakupiony tylko go porostu od dawna mam i zdaje sobie sprawę, że się do tego nie nadaje, ale mimo to chce koniecznie wykonać poprawnie dla niego obudowę labiryntową.
    Płyty też są dlatego prosiłbym kogoś już doświadczonego w tym temacie o wskazówki.

Wyliczyłem, że długość tunelu dla tego głośnika powinna mieć około 1-1,3 metra.
    Sd to 140cm2 więc jeżeli szerokość obudowy będzie wynosiła 15cm(bez grubości płyt) to 140/15=9.5cm szerokości tunelu przy wylocie bo zakładam przy głośniku 2Sd więc tam będzie powiedzmy te 19cm.
    Kierując się zasadą że powinno być jedno załamanie to czy mój rysunek(projekt) o ile obliczenia i moje rozumowanie są prawidłowe?

Z góry dziękuję za pomoc.

• #2 05 Wrz 2013 09:22
    marian133
    Poziom 36  

Podstawowe obliczenia się zgadzają prócz tych obliczeń na dole, tam powinno być 2x po 1,5sd, i taki sam wymiar od dolnej płyty do końcówki płyty środkowej.
    Niestety jak sam pisałeś, ten głośnik się nie nadaje jako sub, no i niestety do linii też się nie nadaje... ale jeśli chcesz się pobawić to spoko.

Gąbka dodatkowo wydłuży pozornie tunel, więc zostaw tak jak jest.
    Przy tych wymiarach tunel będzie miał mniej niż 120cm, ale to dobrze, lepiej zrobić ciut za krótki (bo i tak wytłumienie musi być) niż za długi.

• #3 05 Wrz 2013 11:27
    H.P.
    Poziom 11  

Rozumiem, dzięki za odpowiedź.
    Sprawdzisz proszę czy dobrze Cię zrozumiałem ? i czy właściwie poprawiłem rysunek ?
    :)

• Pomocny post
    #4 05 Wrz 2013 12:08
    marian133
    Poziom 36  

Tego załamania w połowie nie powinno być, tak samo jak tego przy wyjściu tunelu (zaznaczyłem na czerwono).

Zrób tak jak na moim rysunku. Zwymiarowałem załamanie żeby było łatwiej, przyjąłem że grubość płyty będziesz miał 18mm.

• #5 05 Wrz 2013 13:14
    H.P.
    Poziom 11  

Super :) dzięki wielkie, dziś się za to zabiorę, a jak skończę to wyrażę moją opinie..
    Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME