Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer DIY-uzupełnienie Zg60C201

Hemigtx 10 Wrz 2013 22:57 1572 7
  • #1 10 Wrz 2013 22:57
    Hemigtx
    Poziom 10  

Od kilku dni mocno nurtuje mnie temat subwoofera, który ma znajdować się w pokoju 12m kw. Czytam na forum opinie ludzi, którzy to już zbudowali lub są w trakcie tworzenia w/w "pudła od niskich częstotliwości" ale mam zbyt dużo mieszanych uczyć co do przetworników i rodzaju obudowy.

Zacznę od tego co obecnie odtwarza u mnie dźwięk:
    -wzmacniacz yamaha ax-700
    -2szt. kolumn Unitra ZG60C201 (tak,dokładnie te same,które odrestaurowywałem z końcem ub.roku)
    -2szt.. kolumn Mildton 110

Słuchając kin domowych u znajomych doszedłem do wniosku, że wyrosłem już z ery altusa. Na dodatek nie słucham ani techno,rap czy hip hop tylko najczęściej radia roxy fm/eska rock czyli rzecz biorąc jest to alternatywa,rock i czasem dobry pop.

Zważywszy na to, że temat DIY jest mi obcy, do pomocy w uniknięciu podstawowych błędów mam pomocnika- książkę p.Jerzego Krajewskiego pt."Głośniki i zestawy głośnikowe"

Chciałbym abyście chociaż dobrze doradzili mi jakie przetworniki są warte zachodu podczas budowy subwoofera aktywnego, który pozwoli mi delektować się większą ilością, wiernie odtworzonych niskich tonów podczas słuchania rock-a. Obecnie by uzyskać w miarę niskie częstotliwości muszę włączyć zarówno mildony i zg60 razem co mija się z celem ponieważ te ostatnie mają duzo lepszą jakość średnich i wysokich tonów.
    Żeby nie było- całość tj. stolarka i montaż przetwornika zostanie wykonana przeze mnie, jedynie pozostanie mi zakup wzmacniacza by sub stał się aktywny.
    Myślę również nad opcją sprzedaży zg60c201 oraz mildton-ów a wstawienie w ich miejsce innych,jeszcze lepszych kolumn ale mniejszych rozmiarów( nie zależy mi na głośnej muzyce puszczanej dla sąsiadów) stąd też pytanie, czy tonsil perfect 150 mógłby uzupełniać średnie i wysokie tony.

Jak wiadomo dobry subwoofer nie kosztuje 300zł ale zdecydowanie chciałbym aby mój sub aktywny zmieścił się w kwocie 800pln.

Pozostaje mi teraz spokojnie czekać na wypowiedzi osób znających się na temacie i potrafiących mnie dobrze nakierować co obecnie mam uczynić :)

• #2 10 Wrz 2013 23:15
    Pawel S.
    Poziom 39  

Podstawowe pytanie - po co Ci subwoofer?
    Chcesz tylko uzupełnić kolumny o niższe pasmo?
    Czy może chcesz mieć zdecydowanie więcej basu?

Bo jak basu nie musi być bardzo dużo i nie ma "gnieść klaty" to sprzedaj wszystko i zrób nowe porządne kolumny!
    Współczesne kolumny z 8" basem potrafią zagrać niżej i mocniej niż 30cm sprzed 20-40 lat ;)

• #3 11 Wrz 2013 08:47
    Arkadyo
    Poziom 29  

I jak szukasz basu naprawdę dobrej jakości to z wyborem przetwornika i jego aplikacją w subie nie będzie łatwo. Sporo przewaliłem przetworników w subwooferze jako support moich 2 way i... do dzisiaj gra samo 2 way. Ogólnie obudowa br poległa praktycznie całkiem jak dla mnie - co prawda raczej nie miałem wooferów na wypasie a raczej popularne tonsile i stxy oraz kilka samochodowych testowałem i to nie jest moje granie.
    Jak obudowa zamknięta to bas fajny tylko, że jest go tyle, co z moich 2 way. Jak znowu br to buuu buu i buuu... łeb pęka po kilku minutach od tego buczenia.
    Za to całkiem mnie zaskoczyła obudowa isobaric. Niby wszyscy piszą, że taka konstrukcja nic nie wnosi poza małą budą ale nie dokońca się z tym zgodzę. Mi dwa stxy 22-120-8 zagrały w isobaric dużo fajniej od br - naprawdę spory przeskok jakościowy i nawet byłbym w stanie je zaakceptować gdyby mi się tak nie podbijały w pokoju.
    Po testach okazało się, że winna jest akustyka mojego pokoju gdzie podłoga bez dywanu i sub stojący w rogu pokoju podbarwia bas i robi sie qpa.
    Co ciekawe w małym pomieszczeniu sub gra naprawdę fajnie - testowałem u syna na 12 metrach i jak sie nie podbija to wychodzi całkiem spoko praktycznie w każdym miejscu.
    Dlatego subek wyląduje u mnie w aucie :) a do mojego salonu... no mysle o daytonie 265 rf w closed ale 800 stów i jak nie spełni oczekiwań to...
    Nastaw się raczej, że z subem czeka Cię sporo eksperymentów i najpierw posłuchaj nim wykończysz obudowę :)

• #4 11 Wrz 2013 12:22
    Pawel S.
    Poziom 39  

Arkadyo napisał:
    Ogólnie obudowa br poległa praktycznie całkiem jak dla mnie - co prawda raczej nie miałem wooferów na wypasie a raczej popularne tonsile i stxy oraz kilka samochodowych testowałem i to nie jest moje granie.
    Jak obudowa zamknięta to bas fajny tylko, że jest go tyle, co z moich 2 way. Jak znowu br to buuu buu i buuu... łeb pęka po kilku minutach od tego buczenia.
    Typowy stereotyp dotyczący tanich głośników.
    Pobaw się lepszymi głośnikami a zrozumiesz.

Arkadyo napisał:
    Nastaw się raczej, że z subem czeka Cię sporo eksperymentów i najpierw posłuchaj nim wykończysz obudowę
    Zawsze tak jest ;)

• #5 11 Wrz 2013 13:29
    wkj
    Poziom 34  

Hemigtx napisał:

Chciałbym abyście chociaż dobrze doradzili mi jakie przetworniki są warte zachodu podczas budowy subwoofera aktywnego, .... Obecnie by uzyskać w miarę niskie częstotliwości muszę włączyć zarówno mildony i zg60 razem co mija się z celem ponieważ te ostatnie mają duzo lepszą jakość średnich i wysokich tonów...
    ... czy tonsil perfect 150 mógłby uzupełniać średnie i wysokie tony.

To są dwie opcje czy jak? Chcesz mieć nisko przy cichym graniu czy uzupełnić niby brakujące średnie, wysokie?

Perfect 150 to bardzo udana konstrukcja w 12 m pomieszczeniu u mnie brzmiały na prawdę fajnie jak na ich gabaryty. Trochę wkurzał mnie GDWK w nich, ale z drugiej strony aż tak tragicznie nie było.

• #6 11 Wrz 2013 22:45
    Hemigtx
    Poziom 10  

Niestety jak już zauważyliście, nie sprecyzowałem swojego wyboru. Opcja jest taka:sprzedać kolumny te, które posiadam i kupić mniejsze typu perfect 150 i do tego wykonać sub by uzyskać miłe dla ucha niskie tony czy bass(jak zwał tak zwał).
    Problem polega na tym, że sub ma grać dla mnie, nie chcę robić z domu dyskoteki słuchając jakieś techniawy. Na chwile obecną to co mam nie oddaje tak przyjemnego dźwięku jak zestawy posiadające subwoofery.
    Pawel S- napewno jest tak jak napisałeś ale zbudowanie pary kolumn jest kosztowniejsze niż wykonanie suba i zakupu chociażby perfectów 150.

• #7 11 Wrz 2013 23:58
    Pawel S.
    Poziom 39  

Hemigtx napisał:
    Pawel S- napewno jest tak jak napisałeś ale zbudowanie pary kolumn jest kosztowniejsze niż wykonanie suba i zakupu chociażby perfectów 150.
    Jesteś tego pewien?

Jeżeli chcesz kupić używane kolumny to może faktycznie wyjdzie taniej... Ale zwróć uwagę na to ze ograniczając się do wiekowych tonsili nie idziesz do przodu!
    Tak więc proponuje udać się na jesieni na audioshow i posłuchać lepszego sprzętu...
    za te 1200-1500zl można już zacząć budować dużo lepszy sprzęt niż to o czym myślisz ;)

A zamiast suba za 800zł możesz mieć 2 porządne woofery po 400zł do kolumn 3 drożnych ;)

• #8 12 Wrz 2013 20:06
    Hemigtx
    Poziom 10  

Myślę,że łatwiej jest zaczynac DIY z subem niż odrazu rzucić się na budowanie kolumn gdzie czyha jeszcze więcej pułapek.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME