Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny TVM ARN150-5-8 + Visaton sc10n Spalony głośnik

Dogu 18 Wrz 2013 17:08 2481 26
  • #1 18 Wrz 2013 17:08
    Dogu
    Poziom 17  

Dzień dobry.

Mam nadzieje ze piszę w odpowiednim dziale.
    Ale do rzeczy. Jakieś 5 lat temu złożyłem kolumienki na głośnikach jak w temacie.
    Niestety teraz razem ze wzmacniaczem poległ ARN w jednej kolumnie:/

Czy jest sens wymiany jednego głośnika??? i czy te głośniki są jeszcze gdzieś osiągalne??? ewentualnie czy jest możliwa naprawa tego głośnika??

Pozdrawiam i z góry dzięki za Pomoc
    Grzegorz

• #2 19 Wrz 2013 13:58
    Pawel S.
    Poziom 39  

Naprawa tego głośnika by kosztowała tyle ile głośnik lub nawet więcej.
    Pojedyncze ARNy są jeszcze w niektórych sklepach. Poza sklepami zostają jedynie używane.

Tylko nie skuś się na hansena! Tylko wygląda identycznie...

• #3 19 Wrz 2013 14:13
    marian133
    Poziom 37  

Dogu napisał:
    Jakieś 5 lat temu złożyłem kolumienki na głośnikach jak w temacie.
    Niestety teraz razem ze wzmacniaczem poległ ARN w jednej kolumnie:/

Czy jest sens wymiany jednego głośnika???

Moim zdaniem?
    Masz te kolumny 5lat, czy nie masz ochoty posłuchać czegoś lepszego?
    Po co wklejać kasę na stare kolumny i mieć cały czas, nie ukrywajmy, nawet nie średniej klasy dźwięk?

Skoro Tesle nie są osiągalne, to może lepiej sprzedaj to co masz, dołóż trochę i kup od choćby głośniki na te projekty:

http://www.stx.pl/mx-140-diy.html
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2470872.html
    http://diyaudio.pl/showthread.php/21856-Wavec...160-8-F-A-FC-X-%2815-AWX%29-projekt-by-LuSzTi
    http://diyaudio.pl/showthread.php/21859-Wavecor-TW030-WA10-Fountek-FW146-projekt-by-LuSzTi

• #4 19 Wrz 2013 14:17
    Pawel S.
    Poziom 39  

Nawet nowe STX SCX brzmią dużo lepiej niż ARNy ;)

• #5 19 Wrz 2013 17:26
    Dogu
    Poziom 17  

Chętnie bym coś stworzył nowego nie ukrywam ale ostatnio za dużo rzeczy sie posypało i grosza za bardzo niema.

Czy któregoś STX mogę wsadzić w te miejsce?? i co z tym Handsenem az taka tragedia w porównaniu do TVM??

• #6 19 Wrz 2013 19:37
    Pawel S.
    Poziom 39  

Hansen jedynie wygląda jak TVM.
    Jak wsadzisz inny głośnik to zagra to inaczej.

• #7 19 Wrz 2013 19:46
    Dogu
    Poziom 17  

Pawel S. napisał:
    Hansen jedynie wygląda jak TVM.
    Jak wsadzisz inny głośnik to zagra to inaczej.

Ameryki nie odkryłeś...

• #8 19 Wrz 2013 20:32
    Pawel S.
    Poziom 39  

Chodziło mi o to że zwrotnica jest pod inne głośniki...

• #9 19 Wrz 2013 20:34
    398216
    Usunięty  
  • #10 19 Wrz 2013 20:45
    elektryku5
    Poziom 37  

Pochwal się jakie są wartości elementów zwrotnicy i objętość obudowy, można by się pokusić o zaprojektowanie dla SCX, a jeśli zwrotnica jest jakaś policzona kalkulatorem, to można by nawet całkiem od nowa zrobić.

Choć to raczej gdybyś chciał pobawić się w pomiary i miał troszkę kasy na elementy zwrotnicy...

• #11 19 Wrz 2013 20:57
    Dogu
    Poziom 17  

ja dobrze pamiętam to zwrotnica to ta a objętość 15l br.

jak by trzeba dużo zmieniać to wole stworzyć coś nowego ale na razie brakuje mi muzyki w pokoju i szukam czegoś na już

• #13 19 Wrz 2013 21:26
    Dogu
    Poziom 17  

ja mam arn 150/5/8 jak trzeba przerabiać obudowę to wole stworzyć wszystko od nowa...
    narzie to bym chciał wsadzić coś co spasuje wymiarami i zwrotnice ogarnie minimalizując koszty

• #14 19 Wrz 2013 21:35
    elektryku5
    Poziom 37  

Tu jest za 340 koron http://www.tvm-valmez.cz/ , ale nigdy tam nie kupowałem, więc nie wiem jak sprawa wygląda, tym bardziej jak się z nimi po czesku dogadać.

• Pomocny post
    #15 19 Wrz 2013 23:44
    Pawel S.
    Poziom 39  

elektryku5 napisał:
    To akurat GDN-17-140-SCX jest dedykowany do 15l b-r 40Hz, zwrotnicy nie widzę coś
    Mam głośnik u siebie. Leży w kolejce po zwrotnice. ;)

elektryku5 napisał:
    Przykładowa zwrotnica dla tego głośnika http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7044221#7044221 ,
    To są już zupełnie inne głośniki!

Dogu napisał:
    jak trzeba przerabiać obudowę to wole stworzyć wszystko od nowa...
    Słuszne podejście...

elektryku5 napisał:
    Tu jest za 340 koron http://www.tvm-valmez.cz/ ,
    Firma nie istnieje, ale strona jeszcze wisi.
    W Czechach łatwiej będzie kupić te głośniki - to tak jak u nas z tonsilem po likwidacji.

Szukałeś w ogłoszeniach po forach?
    Napisz swoje ogłoszenia to może ktoś znajdzie 1szt.

• Pomocny post
    #16 20 Wrz 2013 16:46
    elektryku5
    Poziom 37  

Jak nie obchodzą Cię parametry, to można pokusić się o zakup WM.STX.5.1.120.8.F.S.MC albo WM.STX.5.1.140.8.F.S.MC.X (ten drugi już nieco lepszy), dziura trochę do podpiłowania, do tego obudowa aktualnie jest nieco większa niż dedykowana (można kombinować ze styropianem według niektórych źródeł).

Dalej nie dowiedziałem się jaką masz aktualnie zwrotnicę, niemniej jednak wypadałoby dopasować ją pod nową konfigurację głośników. No chyba że to nie ma brzmieć, tylko wydawać jakieś dźwięki.

Jakby się postarać, to pewnie z WM.STX.5.1.140.8.F.S.MC.X dałoby się uzyskać niezły efekt.

• #17 20 Wrz 2013 17:00
    Dogu
    Poziom 17  

c do tej zwrotnicy to tak jak pisałem nie pamiętam dokładnie schematu a cewek nie odczytam bo opisów nie mają... wiem ze był to gotowiec z elektrody.

Jak by grało to nie gorzej jak teraz to był bym zadowolony.

pozdrawiam

• Pomocny post
    #18 20 Wrz 2013 17:13
    elektryku5
    Poziom 37  

Dla SC10N polecane jest cięcie na 3kHz, do WM.STX.5.1.140.8.F.S.MC.X mogłoby to nawet spasować, efektywność SC10N to około 90dB a STX-a 89dB, Tesla miała mniejszą, więc będzie trzeba tłumik zmienić.

W skrócie bez przeróbek może nawet gorzej zabrzmieć...

Nie wiadomo która to zwrotnica z forum, jeden link podałem, ale się do niego nie odniosłeś, więc nie wiem.

• #19 20 Wrz 2013 17:20
    Dogu
    Poziom 17  

odniesienie zwrotnicy to mówię dawno to było i nie pamiętam...
    Liczmy ze tą zwrotnice zrobię od 0 tj dla SC10N i WM.STX.5.1.140.8.F.S.MC.X. liczonej pod budę tak jak w specyfikacji piszą 10l (worki z piaskiem załatwią sprawę). wielki koszt to znowu nie będzie mam nadzieje:)

• Pomocny post
    #20 20 Wrz 2013 17:24
    Pawel S.
    Poziom 39  

Dogu napisał:
    Nie chcesz pomagać więc hejtuj dalej...

Wsadzając inny głośnik jest oczywiste ze dźwięk bedzie inny...
    Pytam jaki głośnik tam wstawić a nie co się zmieni... Bo podobno to co teraz miałem to dno i 2 metry mułu... wiec czy to zagra lepiej czy gorzej to i tak nie ma znaczenia...
    Marian się zachował nieodpowiednio, ale Ty zachowujesz się nie lepiej!
    Trochę kultury!

Jak wymienisz sobie woofer bez zmiany zwrotnicy to nikt nie powie jak to zagra. Może być totalna tragedia!
    A jak już sam napisałeś to lepiej zrobić raz a porządnie. Czyli albo zmiana WSZYSTKICH głośników + zwrotnica, albo dostaniesz kota w worku.

Nowy GDN 14 SCX to bardzo przyjemny głośnik ;)
    Basem nie grzeszy, ale reszta pasma bardzo ciekawa ;)

• #21 21 Wrz 2013 16:30
    Dogu
    Poziom 17  

Pawel S. napisał:
    Jak wymienisz sobie woofer bez zmiany zwrotnicy to nikt nie powie jak to zagra. Może być totalna tragedia!
    A jak już sam napisałeś to lepiej zrobić raz a porządnie. Czyli albo zmiana WSZYSTKICH głośników + zwrotnica, albo dostaniesz kota w worku.

Ok ale ja bym chciał zostawić wysoko-tonowy i wymienić woofer i zwrotnice...
    sc10n gra całkiem ok a nie chce sie pakować w dodatkowe koszta

• Pomocny post
    #22 21 Wrz 2013 16:45
    elektryku5
    Poziom 37  

Pewnie można byłoby wykorzystać zwrotnicę zrobioną pod STX-a, uwzględniając korektę wartości tłumika (większość kopułek STX 92dB a SC10N 90dB), ale raczej nikt bez osobistych pomiarów nie poręczy jak to będzie grało.

No chyba że będziesz eksperymentował i gdy okaże się, że nie wyszło, dasz takie głośniki jak w gotowym projekcie (mam na myśli wysokotonowe).

• #23 21 Wrz 2013 17:38
    Dogu
    Poziom 17  

dzięki będę kombinował...

• #24 22 Wrz 2013 11:14
    Pawel S.
    Poziom 39  

Dogu napisał:
    Ok ale ja bym chciał zostawić wysoko-tonowy i wymienić woofer i zwrotnice...
    A skąd będziesz miał zwrotnicę? To już nie są czasy żeby zwrotnicę robić z kalkulatora...

• Pomocny post
    #25 22 Wrz 2013 12:00
    marian133
    Poziom 37  

Dogu napisał:
    Nie chcesz pomagać więc hejtuj dalej...

Uważasz że pierwszy mój post w Twoim temacie to "hejtowanie"?
    Drugi mój post może i taki jest, ale to odpowiedź na braku szacunku do osób które chcą tobie pomóc.

Dogu napisał:
    Wsadzając inny głośnik jest oczywiste ze dźwięk bedzie inny...

To dobrze że o tym wiesz.

Dogu napisał:
    Pytam jaki głośnik tam wstawić a nie co się zmieni...

No właśnie, jaki, skoro piszesz:

Dogu napisał:
    narzie to bym chciał wsadzić coś co spasuje wymiarami i zwrotnice ogarnie minimalizując koszty

Odpowiedź jest prosta, najtańszy głośnik który ma podobne wymiary.
    Dlaczego? bo i tak zwrotnica nie będzie pasować do innego głośnika niż ten ARN.

Pomysły typu:

Dogu napisał:
    ja bym chciał zostawić wysoko-tonowy i wymienić woofer i zwrotnice...

...są bez sensu, ponieważ jeśli nie dasz kolumn na pomiary (a na 100% nie dasz bo takie pomiary kosztują u ludzi którzy się na tym znają) i zrobisz sobie zwrotnice z kalkulatora, to wydasz tylko bezsensownie pieniądze, a dobrego dźwięku z tego i tak nie będzie.

Masz dwa wyjścia, albo kupujesz najtańszy głośnik pasujący wymiarami do ARN-a (może nawet tego Hansena), albo sprzedajesz to co masz i robisz gotowy projekt z linków które podałem.

Jest jeszcze jedna sprawa, jeśli w tych swoich kolumnach masz zwrotnicę z kalkulatora, to tym bardziej możesz sobie wsadzić byle jaki głośnik... różnica będzie taka jak byś zmienił stary samochód na stary samochód, tyle że ten "nowy" był by na gaz, lub odwrotnie, w zależności jaki głośnik kupisz.

• #26 22 Wrz 2013 14:10
    Dogu
    Poziom 17  

Ok dzieki za rozjasnienie mi rozumku...

Jak składałem moje kolumny kilka lat temu to nie było takich zawiłości ze zwrotnicami:/ terach chyba rzeczywiście wymienię tego spalonego na handsena i odłożę trochę waluty i zacznę coś od zera składać.

Pozdrawiam

• #27 22 Wrz 2013 14:31
    elektryku5
    Poziom 37  

Ojj były były, gdyby nawet te kilka lat temu uwzględniali tylko impedancję znamionową, to wartości byłyby całkiem inne i oczywiście złe.

Teraz jest nawet lepiej, bo są programy i co nieco można już w domu zrobić (choćby takie jak słynny Speaker Workshop).

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme