Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie drivery i podłączenie zwrotnic w kolumnie

Spid88 20 Wrz 2013 00:15 2637 4
  • #1 20 Wrz 2013 00:15
    Spid88
    Poziom 11  

Posiadam kolumny Raveland X1838L. Czas zrobić z nimi porządek. Służyły mi wiernie przez kilka ładnych lat, dźwięk może nie jest rewelacyjny, ale 18" niskotonowiec na prawdę "daje radę" i brzmi przyjemnie, szczególnie przy dobrym źródle sygnału.
    Natomiast drivery... od początku pozostawiały wiele do życzenia, z resztą nie ma co ich wspominać, ponieważ po hucznej 18stce poszły z dymem. Cóż, "Dobry zwyczaj nie pożyczaj", a jeśli już to "Pilnuj zawsze swego, nie spuszczaj na drugiego".

Do rzeczy.
    O kolumnie wiem tyle: 8 OHM, 18 - 20000 Hz, 96 DB, 500/200 W MAX/RMS
    Wewnątrz siedzą: 2 tubowce, 2 mniejsze drivery(wszystkie piezo) i 18" niskotonowy 8OHM.
    Tubowce grały wyraźnie niżej od maluchów, które "cykały" jedynie najwyższy zakres i były jakby mniej słyszalne.
    Jeśli chodzi o niskotonowy, testowałem głośnik "na ucho" przy pomocy Test Tone Generator'a i przy 3,7kHz zauważyłem gwałtowny spadek głośności, w zasadzie zauważalny delikatnie od 3kHz.
    Próbowałem też na szybko sprawdzić Fs głośnika, używając generatora mierzyłem po prostu napięcie na zaciskach głośnika. Najwyższe było przy 76Hz (ok. 1,5V), nie wiem czy to miarodajna metoda.

Chcę:
    Dobrać 4 drivery, zrobić do nich 2 zwrotnice (po 1 na parę głośników spiętą równolegle) i całość spiąć na 4 OHM w ten sposób, poprawnie?:
    Kolumny zasilam wzmacniaczem Pioneer A-88X (IEC 120W + 120W @ 8OHM 0,003% THD) (nota katalogowa)

Zwrotnice Linkwitz-Riley, 12db/octave, według: http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter2.html

Czego nie wiem:
    • jak dobrać drivery pod kątem mocy aby się nie spaliły i miały bezpieczny zapas? podobno zwrotnice w zależności od dB/oct "obcinają" część mocy dostarczanej do głośnika co wyraża się jakimś współczynnikiem więc można zastosować mniejszy mocowo driver?
    • jakiej grubości drutu użyć do cewek zwrotnic, aby ich nie przeciążyć? (po 2 drivery na jedną zwrotnicę)
    • wpadły mi w oko driverki Tonsila GDWT 10/100/1F , ale co zrobić ze środkiem, skoro zalecana zwrotnica ma ciąć od 4,5kHz, a charakterystyka niskotonowca zaczyna opadać przy 3kHz?
    • podłączenie driverów jak na rysunku i ogólnie praca pod 4 OHM będzie dla nich bezpieczna?

Tak wygląda kolumna:

• #2 20 Wrz 2013 08:03
    DDN
    Poziom 31  

Nic za bardzo nie zrobisz z tymi kolumnami, po pierwsze 18" przetwornik jaki tam jest to raczej nic specjalnego i nie przetworzy pasma dalej jak do 800hz, oczywiście mowa o przetwarzaniu pod kątem. Po drugie. Warto wkładać dodatkowy driver i średniotonowego potem zabawa ze zwrotnicą jak i tak nie masz pewności czy to coś zmieni, a pochłonie kawałek grosza? A po następnie z kolumny w której jest głośnik 8ohm basowy nie zrobisz 4ohm chyba że obie kolumny zepniesz równolegle. Co do mocy drivera jaki chcesz zastosować to najpierw popatrz jaka ma on moc w jakim zakresie odcięcia ale zawsze one miały i będą mieć moc mniejsza od woofera.

• #3 20 Wrz 2013 17:52
    Spid88
    Poziom 11  

Dziękuję za odpowiedź. Tak czy siak muszę kupić drivery, bo wszystkie są spalone. Chcę kupić, ale z głową, żeby grały lepiej niż poprzednio i służyły mi kolejne lata.

DDN napisał:
    A po następnie z kolumny w której jest głośnik 8ohm basowy nie zrobisz 4ohm chyba że obie kolumny zepniesz równolegle.

Szczerze? Zaskoczyłeś mnie, ale rzeczywiście, trochę poszperałem i znalazłem potwierdzenie
    http://www.audiostereo.pl/pomuzcie-dobrac-glonik-wysokotonwy_21061.html napisał:
    3. Impedancja

Impedancja znamionowa zespołu głośnikowego wynika z impedancji poszczególnych, wchodzących w jego skład głośników. Ponieważ jednak impedancję znamionową określa się zwykle na podstawie minimum leżącego w zakresie niskich częstotliwości, więc o impedancji znamionowej zespołu głośnikowego decydować będzie impedancja jego sekcji niskotonowej. W skład takiej sekcji wchodzić może jeden lub więcej głośników niskotonowych lub nisko-średniotonowych, i od sposobu ich połączenia zależy impedancja wypadkowa całej sekcji, określająca impedancję znamionową zespołu głośnikowego. W przypadku pojedynczego głośnika niskotonowego lub nisko-średniotonowego można uznać, że jego katalogowa impedancja znamionowa przesądza sprawę. Według tego założenia nie ma więc większego znaczenia, jaki będzie przebieg charakterystyki impedancji

w zakresie średnio-wysokotonowym, a więc jaką impedancję będą miały głośniki wysokotonowe i ewentualnie średniotonowe. Dla zdecydowanej większości wzmacniaczy, nawet tych, dla których odpowiedniejsze jest obciążenie znamionowo 8-omowe, nie stanowi żadnego problemu poziom 4-omowy w zakresie średnio-wysokotonowym. Dlatego najczęściej 6-omowe, a czasami 4-omowe głośniki wysokotonowe mogą bez żadnych zastrzeżeń pracować w znamionowo 8-omowych zespołach głośnikowych z 8-omową sekcją niskotonową. I na odwrót - 8 omowy głośnik średniotonowy czy 6-omowy wysokotonowy może pracować w znamionowo 4-omowym zespole głośnikowym. Duża część głośników firmy Scan-Speak - wszystkie niskotonowe, nisko-średniotonowe, średniotonowe, a ponadto niektóre wysokotonowe - mają układy magnetyczne wyposażone w system Symmetric Drive. Oprócz usymetrycznienia pola magnetycznego w szczelinie i redukcji zniekształceń, obniża on indukcyjność cewki drgającej, wskutek czego charakterystyka impedancji ma w zakresie średnio-wysokotonowym bardziej równomierny przebieg, niż w przypadku innych głośników. Dzięki temu mniej istotne jest wprowadzanie do zwrotnicy równoległych obwodów kompensujących RC, linearyzujących przebieg impedancji.

Wobec tego lepiej jeśli połączę drivery szeregowo po dwa i tak wepnę równolegle do niskotonowca.
    Tylko pytanie: lepiej będzie jeśli przy każdym driverze będzie zwrotnica 8OHM? Czy są jakieś przeciwwskazania zastosować(wygodniej) zwrotnicę 16OHM na parę połączoną szeregowo?

• #4 21 Wrz 2013 09:27
    DDN
    Poziom 31  

Zwrotnice to nie jest że ma 8ohm lub 16ohm ją się dobiera na podstawie obliczeń, pomiarów danego przetwornika bo każdy głośnik w funkcji częstotliwości ma inną impedancje i myślenie że jak jest napisane 8ohm to on ma tyle zawszę. Prosty przykład na popularnym GDWT 12-19

• #5 21 Wrz 2013 10:12
    wyrokulicy
    Poziom 23  

Generalnie 18" głośniki montuje się w subbasach, ew może jakieś odgrody, ale 18calówka z czterema piezakami to jest nieporozumienie totalne... Generalnie "bida" bo zostawiać tą kolumnę jako subbas i dobudować jakieś nadstawki 12"+gdwt choćby, czy tez nawet 10" to troszkę sporo kasy trzeba, a i tak takie nadstawki z choćby poczciwym GDS30/30 czy 30/200 zagłuszą tego 18". Że o tym iż ta obudowa jest fatalna konstrukcyjnie i materiałowo nie wspomnę...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME