Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ogrzewanie Podłogowe - przygotowanie podłoża pod styropian

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Ogrzewanie Podłogowe - przygotowanie podłoża pod styropian
Autor
Wiadomość
JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Zielona Góra

Post#1 Post autora tematu 22 Wrz 2013 11:45   

Ogrzewanie Podłogowe - przygotowanie podłoża pod styropian

Witam

mieszkam w bloku i postanowiłem zamontować sobie ogrzewanie podłogowe. Przed remontem w mieszkaniu był położony parkiet, parkiet ten był przyklejony smolistą masą do wylewki betonowej. Całą wylewkę betonową skułem a pod wylewka betonową była położona jakaś papa i chyba jakaś trzcina. Blok ma 55 lat.
Gdy wyniosłem z domu 5040kg (ciężar gruzu w zamówionym kontenerze :) ) mam widok na podłogę, która nie jest równa, bo jest wykonana z jakiś bloczków betonowych. Ogólnie mówiąc różnice w poziomie są w granicach 6 cm, aby nie było za łatwo dodam, ze powierzchnia jest mocno porowata i posiada rożne dołki i wzgórki - próbowałem je trochę skuć ale beton twardy. Grubość wylewki którą skułem waha się od 6 - 12 cm. Czy muszę przed położeniem styropianu wyrównać podłogę wylewając jakąś wylewkę ? Ponieważ w najwyższych punktach mam tylko 6 cm to czy to oznacza, ze musiałbym do tej wysokości wylać warstwę wyrównującą czy np. mogę na różnych wysokościach dać różnej grubości styropian aby zniwelować nierówności ?

Dowiedziałem się od firmy , która ma mi wylać wylewkę anhydrytową, ze minimalna grubość takiej wylewki nie może być nie mniejsza niż 40mm. Wiec mam kolejne pytanie czy można podczas wylewania tej wylewki zalać nad rurami siatkę zbrojoną (widziałem taką w castoramie) aby wzmocnić wylewkę ?

Dodałem kilka fotek aby pokazać z czym się wzmagam, na zdjęciach widać starą wylewkę ze smolistą warstwą, która skułem i to co było pod wylewką. na jednym zdjęciu chciałem pokazać nierówność podłoża - na tym zdjęciu widać też, że w salonie nie mam ściany zewn. i okien gdyż postanowiłem też ze wstawię sobie duże okna od sufitu do podłogi, dodałem też zdjęcie siatki stalowej, która widziałem w castoramie.

Proszę o rady jak przygotować podłoże przed położeniem styropianu, dodam też ze chce uniknąć podnoszenia podłogi i dlatego chcę aby wysokość wylewki w pokojach była na wysokości podłóg w przedpokoju.

Załączniki:
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bytom

Post#2 22 Wrz 2013 11:55   

Re: Ogrzewanie Podłogowe - przygotowanie podłoża pod styropian

Witam, możesz zastosować różne grubości styropianu by zniwelować te 6 cm. musisz pamiętać o czarnej folii przed styropianem, taśmie brzegowej itd, ale brzegówką zajmie się raczej firma od wylewki, styropian możesz kupić składany wraz z srebrną folią izolacyjną ale taniej wychodzi zakupić zwykłe arkusze styropianu i złapać je z sobą za pomocą piany montażowej nisko prężnej, nie musisz równać podłoża przed styropianem i czarną folią, na nie jednym nowo budowanym domku na podłodze są fale dunaju i pagórki a mimo to różnymi grubościami styropianu da się to zniwelować, siatka na rurach przed wylewką jest zbędna, a raczej ja bym odradził bo z siatką wylewka nie będzie pracować i popęka Ci ale nie koniecznie musi.
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#3 Post autora tematu 22 Wrz 2013 12:29   

Mam położyć czarną folie pod styropianem? To jest jakaś normalna folia?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Wrz 2013 12:29   

Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 22 Wrz 2013 13:23   

Folia budowlana, czarna zazwyczaj bądź żółta, ma ona pełnić funkcję izolacji.
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 Post autora tematu 22 Wrz 2013 17:30   

Znalazłem w necie rysunek instalacji podłogowej i przerobiłem go na swoje potrzeby, czy dobrze rozumiem aby folia była pod styropianem?

Zrobiłem również dodatkowe zdjęcia, które ukazują z jakimi nierównościami mam do czynienia aby upewnić się, czy aby na pewno nie muszę tego jakoś wyrównać?

Załączniki:
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 22 Wrz 2013 19:48   

Czarna folia pod styropian, później stosujesz styropian, następnie folia srebrna szablonowa, no i w końcu rurki.
Powrót do góry

piotr_boncza
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdańsk

Post#7 22 Wrz 2013 20:22   

Koniecznie wyrównaj. Wystarczy drobny piaseczek wsypany w zagłębienia. Na to gruba folia i styropian. Na ogół daję dwie warstwy mijające się spoinami, ale jeśli to jest w bloku nad pomieszczeniem ogrzewanym możesz dać jedną i wypełniając spoiny pianka niskoprzezna Moim osobistym zdaniem lepiej dawać styropian systemowy z siatką kotwiaca. Unikniesz wielu problemów. Sam też zrób dylatacje. Niewiele roboty, a nie będziesz musiał się martwic partactwem wylewkarzy.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: London

Post#8 23 Wrz 2013 11:39   

piotr_boncza napisał:
Koniecznie wyrównaj. Wystarczy drobny piaseczek wsypany w zaglebienia. Na to gruba folia i styropian. Na ogół daję dwie warstwy mijające się spoinami, ale jeśli to jest w bloku nad pomieszczeniem ogrzewanym możesz dać jedną i wypełniając spoiny pianka niskoprzezna Moim osobistym zdaniem lepiej dawac styropian systemowy z siatką kotwiaca. Unikniesz wielu problemów. Sam też zrób dylatacje. Niewiele roboty, a nie bedziesz musiał się martwic partactwem wylewkarzy.

Z tym piaskiem to swietny pomysl.
Tanio i piasek tez jest izolacja, a przy tym rownomiernie rozklada nacisk styropianu.

Pozostawienie pustych przestrzeni pod styropianem zemsci sie predzej czy pozniej.
Albo wierzchnia wylewka popeka, co moze uszkodzic rury gdy pekniecie bedzie mialo chocby najmniejsze ruchy, albo bedzie "glosna podloga".

Na styropian dobrze jest polozyc jakis radiator, np. folie aluminiowa lub ekran zagrzejnikowy. Daje to bardziej rownomierne nagrzewanie sie podlogi.
Powrót do góry

Bizon_nizinny
Poziom 12
Poziom 12

Post#9 09 Paź 2013 12:44   

Tylko niech patrzy na wagę minimalną styropianu, żeby mógł ewentualnie nadrobić grubość trochę, tam gdzie zajdzie potrzeba. No i żeby było ciepło przede wszystkim ;)
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#10 Post autora tematu 10 Lis 2013 05:33   

witam po miesiącu.

Okazało się, że różnica poziomów pomiędzy dwoma narożnikami podłogi była zbyt duża i gdybym chciał tak wylać wylewkę to wysokość podłogi by podniosła się o 5 cm. Tak więc trzeba było wyrównać podłogę. frezarka nie dała rady (za twardy był to beton) tak więc nacinałem go tarczą diamentową i następnie skuwałem przecinakiem i młotkiem. operacja trwała ponad 2 tygodnie. Następnie wylałem cienką warstwę wylewki (taka jakaś od 3mm do 20mm). Podłoga więc została wyrównana. Teraz nadszedł czas na położenie styropianu i ułożenie rurek.

Mam jeden dylemat. Wyrównanie podłogi i wylanie cienkiej wylewki wyrównującej pozostawiło mi około 75mm. Ponieważ mieszkam na 4 piętrze zastanawiam się czy położyć styropian o grubości 30mm na to rurki i wylewkę, która w najcieńszych miejscach będzie wynosić 45mm czy też zastosować styropian 20 mm i wtedy na wylewkę pozostanie mi 55 mm?

W między czasie dzwoniłem po firmach , które zajmują się wylewanie posadzek i jedna mi odradziła tzw. posadzkę Anhydrytową gdyż szybko się nagrzewa ale przy tym szybko traci swoja temperaturę no i podobno pęka. W takim razie co wylać na podłogę z ogrzewaniem podłogowym?

pozdrawiam

JohnCTN

Załączniki:
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Lis 2013 05:33   

Powrót do góry

piotr_boncza
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Gdańsk

Post#11 12 Lis 2013 19:05   

Anhydrytowa :) Nie zartuje. To roznica jak miedzy fiacikiem a wspolczenym autem. Ostatnio wykuwalem dziure w takiej i wiem co mowie.
Powrót do góry

misiek1111
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wawa

Post#12 12 Lis 2013 23:20   

Jedna uwaga, może nie na temat.
Do położenia ogrz. podłogowego potrzebujesz pozwolenia na budowę.
Weź pod uwagę, że 1m² ogrzewania metodą "na mokro", to około 200kG.

Jak chciałbyś zmniejszyć wagę i grubość ogrzewania, to wybierz metodę "na sucho".
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 Post autora tematu 13 Lis 2013 21:27   

skuwając starą podłogę wywiozłem ponad 5000kg gruzu... (wazony pojemnik na gruz) wiec pewnie mogę spokojnie zrobić ogrzewanie podłogowe :) po 2 mam zgodę administratora budynku :)

więc jak zrobić z tym styropianem ? 20mm i 55mm wylewka czy .... 30mm styropian i 45 mm wylewka ?

No i w końcu jaka wylewkę zastosować ?
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#14 13 Lis 2013 22:38   

Mozesz dac izolacje 50 mm, rurki wpuszczone w izolacje z radiatorami, a na to plyty podlogowe.
Lub izolacja i plyty z rurami podlogowki jak te z linku, jako tzw. plywajaca podloga.
http://cms.esi.info/Media/documents/Wavin_UFHmodularchip_ML.pdf
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#15 Post autora tematu 14 Lis 2013 00:18   

nie chce robić podłogi w systemie "suchym", chce to zrobić wylewając posadzkę.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#16 14 Lis 2013 00:24   

Nie jestem pewny co rozumiesz przez system suchy, bo wylewki mozna tez robic w systemie "suchym". :-)
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#17 Post autora tematu 14 Lis 2013 00:57   

wiec chce zrobić wylewkę :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lis 2013 00:57   

Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 14 Lis 2013 00:58   

Sucha, czy mokra? :-)
Powrót do góry

JohnCTN
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 Post autora tematu 14 Lis 2013 21:54   

nie wiem dokładnie jaka to ... wiem, ze ma przyjechać gruszka i wciągnik z pompą, pompą mają wpompować wylewkę na 4 piętro.
nie znam się na tym jaka to jest wylewka , wydaje się ze mokra :D ale nie jestem w tej kwestii fachowcem, dlatego wynajmuje do tego celu firmę. Zanim mi wyleją cokolwiek muszę tylko się określić co chcę aby mi wylali :D
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#20 14 Lis 2013 23:53   

Wpisz w google "screed", to bedzie tam pewnie pare filmikow jak go sie kladzie i co to daje.
Powrót do góry

misiek1111
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Wawa

Post#21 15 Lis 2013 10:30   

Pisząc o ogrzewaniu "na sucho" pisałem o tym:

http://www.anar.pl/ogrzewanie.php

http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/lekki-system-ogrzewania-podlogowego-ogrzewanie-podlogowe-bez-wylewki_68819.html
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Ogrzewanie Podłogowe - przygotowanie podłoża pod styropian
Strona 1 z 1