Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa do STX.18.4.1300.8.F.A.MC

Mariusz-92 27 Wrz 2013 21:22 2673 22
  • #1 27 Wrz 2013 21:22
    Mariusz-92
    Poziom 2  

Witam. Kupiłem ostatnio dwa głośniki STX.18.4.1300.8.F.A.MC. Chcę zrobić do nich obudowy typu br. Obudowa będzie 120 litrów, strojona na 43 Hz, o wymiarach wewnętrznych: wys.62cm, szer.52cm, gł.44cm. Według zasady że powierzchnia br powinna wynosić 1/3 powierzchni membrany wychodzi że powierzchnia br ma być około 400cm², czyli 2 otwory o wymiarach 8×25cm. Program WinISD obliczył że długość br powinna wynosić 41cm. Wydaje mi się że to zdecydowanie za dużo. Czy mógłby ktoś powiedzieć jaka powinna być prawidłowa długość br.

Z góry dziękuje za pomoc.

• #2 28 Wrz 2013 01:15
    Pawel S.
    Poziom 39  

Mariusz-92 napisał:
    Obudowa będzie 120 litrów, strojona na 43 Hz
    Dlaczego odbiegasz od proponowanych przez producenta 35Hz?
    Mariusz-92 napisał:
    Czy mógłby ktoś powiedzieć jaka powinna być prawidłowa długość br.
    Przecież sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie!

To estradowy głośnik a nie samochodowa pompka. Zmniejsz przekrój to się tunele skrócą.

• #3 28 Wrz 2013 11:23
    marian133
    Poziom 36  

Pawel S. napisał:
    Dlaczego odbiegasz od proponowanych przez producenta 35Hz?

Bo to głośnik estradowy, wrzuć go w WinSD i zobacz co wychodzi gdy się zastosuje to co podaje STX, ile db się traci na tak niskim strojeniu.

Mariusz-92 napisał:
    Według zasady że powierzchnia br powinna wynosić 1/3 powierzchni membrany wychodzi że powierzchnia br ma być około 400cm², czyli 2 otwory o wymiarach 8×25cm. Program WinISD obliczył że długość br powinna wynosić 41cm. Wydaje mi się że to zdecydowanie za dużo. Czy mógłby ktoś powiedzieć jaka powinna być prawidłowa długość br.

Twoim zdaniem za dużo? a dlaczego? możesz wyjaśnić?

Po co Tobie dwa tunele? lepiej zrobić jeden o wymiarach 9x48cm i długi na 36cm, wychodzi wtedy strojenie na 45Hz, i takie moim zdaniem będzie najlepsze.

• #4 28 Wrz 2013 11:30
    Pawel S.
    Poziom 39  

marian133 napisał:
    Bo to głośnik estradowy, wrzuć go w WinSD i zobacz co wychodzi gdy się zastosuje to co podaje STX, ile db się traci na tak niskim strojeniu.
    Tylko że znając Sound Wave'a to nie bez powodu zaleca takie strojenie. Może zacznie dudnić?

• #5 28 Wrz 2013 11:47
    marian133
    Poziom 36  

Nie zacznie dudnić jeśli zrobi dobrze obudowę i odpowiednio ją wytłumi.
    Te strojenie ze stronki jest po to aby wycisnąć z tego głośnika jak najniższy bas przy 120L, jednak na estradzie takie strojenie się nie sprawdza, ponieważ od dołu i tak powinien być subsonic, co za tym idzie, tracimy to zejście, więc po co robić tak nisko strojoną paczkę... wtedy idziemy w drugą stronę, robimy tak aby zyskać jak najwięcej na basie, zwiększamy strojenie i podbijamy zakres 40-60Hz. Bas w tym zakresie nie zadudni a my zyskujemy db.

Wszystko zależy gdzie ta paczka ma grać i z jakim sprzętem.

• #6 29 Wrz 2013 16:28
    Mariusz-92
    Poziom 2  

Długość tuneli wydawała mi się za duża ponieważ widziałem parę obudów z podobnymi głośnikami gdzie br o takich wymiarach był znacznie krótszy (około.25cm), dlatego te 41 wydawało się za dużo i gdzieś czytałem że WinISD nie zawsze prawidłowo wylicza br. Dlatego przed rozpoczęciem budowy kolumn wolałem się upewnić żeby później nie robić od nowa.

• #7 29 Wrz 2013 17:41
    Maximoorg
    Poziom 21  

BR chcesz robić przy dolnej ściance? Jeżeli tak, to musisz go skrocić o połowe jego wysokości, o ile dobrze pamiętam.

• #8 29 Wrz 2013 18:43
    Pawel S.
    Poziom 39  

Mariusz-92 napisał:
    gdzieś czytałem że WinISD nie zawsze prawidłowo wylicza br.
    Używam go od kilkunastu lat i nigdy takiego przypadku nie miałem.

Maximoorg napisał:
    BR chcesz robić przy dolnej ściance? Jeżeli tak, to musisz go skrocić o połowe jego wysokości, o ile dobrze pamiętam.
    Słucham? 8-O

• #10 29 Wrz 2013 19:04
    Pawel S.
    Poziom 39  

Z całym szacunkiem, ale skąd takie bzdury bierzecie? :???:
    Lepiej zacznij sprawdzać taką wiedzę zanim będziesz ją rozpowszechniał!

• #11 29 Wrz 2013 21:55
    Granat :)
    Poziom 34  

Twierdzisz Pawle że nie mam racji?
    Udowodnij więc.
    Jak nie wierzysz to zbuduj obudowę z portem szczelinowym o długości półki podanej przez program a później sprawdź na ile rzeczywiście jest strojona. Możesz zmierzyć impedancję lub amplitudę wychylenia membrany.
    Co innego to br w kształcie rurki z dala od innych przeszkód, a co innego szczelinowy. M.in. tu jest o tym napisane: http://intl.jlaudio.com/header/Support/Tutori...sure+Ports/Tutorial%3A+Enclosure+Ports/656168

• #12 29 Wrz 2013 22:10
    marian133
    Poziom 36  

Granat :) napisał:
    Co innego to br w kształcie rurki z dala od innych przeszkód, a co innego szczelinowy

Tak, potwierdzam, mimo iż kanały mają tą samą powierzchnię i długość, to w rzeczywistości jest to inne strojenie.

Granat, a sprawdzałeś BR szczelinowy, ale nie stykający się ze ścianką?

• #14 29 Wrz 2013 23:26
    Pawel S.
    Poziom 39  

Twierdzisz Pawle że nie mam racji?
    Udowodnij więc.
    Jak nie wierzysz to zbuduj obudowę z portem szczelinowym o długości półki podanej przez program a później sprawdź na ile rzeczywiście jest strojona.
    Zrobiłem to już nie raz!
    Dla wyjaśnienia napisz jaki litraż przyjmujesz do obliczeń? Czy odejmujesz to co zajmuje tunel?

Mi po jednej małej wpadce wszystko się zgadza ;)
    Tylko że nie robiłem tuneli szerszych (wyższych?) jak 30mm.

Dodano po 4 [minuty]:

Tak przy okazji - nie wierzcie we wszystko co pisze producent na swoich stronach.
    Hertz pisze w swoich manualach że umieszczenie rurki w rogu obudowy pozwala skrócić tą rurkę o 30% - BZDURA! Sprawdzałem i NIC się nie zmienia!

• #15 29 Wrz 2013 23:43
    Poziom 34  

To ciekawe. Bo ja jak sprawdzałem to wychodziło mi strojenie około 5Hz niższe niż miało być. Może niedokładnie sprawdzałeś.

Pawel S. napisał:
    Dla wyjaśnienia napisz jaki litraż przyjmujesz do obliczeń? Czy odejmujesz to co zajmuje tunel?

No proszę Cię, masz mnie za nooba?

Pawel S. napisał:
    Hertz pisze w swoich manualach że umieszczenie rurki w rogu obudowy pozwala skrócić tą rurkę o 30% - BZDURA! Sprawdzałem i NIC się nie zmienia!

Może tak być. Jeśli port jest odpowiednio duży w stosunku do obudowy.

Weź kolumnę z br szczelinowym prostokątnym umieszczonym na dole. Niech kolumna leży na ziemi. Zmierz częstotliwość strojenia, a następnie podnieś kolumnę żeby pozostała w polu swobodnym. Zobaczysz że strojenie się nieco podniesie.

• #16 29 Wrz 2013 23:53
    Pawel S.
    Poziom 39  

To ciekawe. Bo ja jak sprawdzałem to wychodziło mi strojenie około 5Hz niższe niż miało być.
    dziwne, moja wpadka różniła się o 3Hz...

No proszę Cię, masz mnie za nooba?
    Napisz dokładnie krok po kroku co uwzględniasz a co nie. Wtedy się dowiemy skąd te różnice.

• #17 30 Wrz 2013 00:36
    Poziom 34  

Serio.
    Taki przykład. Obudowa 140L, port o powierzchni 600cm^2 i długi o ile pamiętam na 51cm. Teoretycznie miał być strojony na 43Hz, a był ok. 38Hz.

Pawel S. napisał:
    Napisz dokładnie krok po kroku co uwzględniasz a co nie. Wtedy się dowiemy skąd te różnice.

Wszystko. 140L netto to netto, bez głośnika, tuneli itd.

Obudowa była bez wytłumienia.
    To o czym mówię wynika ze współdrgającej masy powietrza poza fizycznym tunelem na tym jakby zakręcie.

• #18 30 Wrz 2013 09:58
    Pawel S.
    Poziom 39  

Wszystko. 140L netto to netto, bez głośnika, tuneli itd.
    Moja wpadka wynikała z tego że odjąłem to co zajmował tunel.
    Nie odejmuje się nic w winisd - wpisujesz całą objętość jaką tworzy skrzynka. Wtedy strojenie wychodzi z dokladnoscia +/- 1Hz ;)

To o czym mówię wynika ze współdrgającej masy powietrza poza fizycznym tunelem na tym jakby zakręcie.
    Tak, to ma sens. Ale jak widać ja za małe tunele robiłem żeby zauważyć tego wpływ (+/- 10-15mm). Musiałbym specjalnie zrobić wielki tunel dla testów.

http://pawel.lutuje.se/sub%2030%20litrow%20b-r.PDF a w takim przypadku masz przecież nawet takie "wydłużenie" z 2 stron.

• #19 30 Wrz 2013 14:18
    e-elektron
    Troll forumowy

No więc, sprawdzałem to już kilka razy o czym pisze Granat - wyniki dokładnie tak jak u niego. Nie pamiętam dokładnie jakie były różnice ale skrócenie BR o kilka cm dało dopiero prawidłowe strojenie.

W szczelinowym sytuacja jest taka sama jak w rurkach - czym dalej od obudowy, tym mniejszy jej wpływ na strojenie.

Nie wiem w ogóle, jak można zastosować strojenie 35Hz dla tego głośnika... Jakieś nieporozumienie. Na 35Hz to ja subsonic w takich basach ustawiam a nie strojenie robię...

• #20 30 Wrz 2013 14:26
    Poziom 34  

:arrow: Pawel S.
    No nie gadaj że aż tak myślący za użytkownika jest ten program. Ja używałem HornResp, tam tak nie ma. No ale przy tak wielkim porcie i tak trzeba było odjąć pozorną długość dla powietrza które drgało jeszcze trochę poza tunelem.

Wydaje mi się, że nie jest tak jak mówisz z tym WinISD. Tyle że Ty kompensujesz to zjawisko o którym mówię właśnie w ten sposób.
    HornResp wiem, że napewno bierze pod uwagę objętość netto obudowy. Po wpisaniu tych samych parametrów co w WinISD, wyskakują te same wartości. Czyli WinISD też liczy objętość netto.
    Mój port zajmuje prawie 30L. Jeśli dodam tę wartość do tych 140L to długość br faktycznie się zmniejsza. To normalne, większa obudowa = krótszy br dla tego samego strojenia.
    Możesz podać miejsce z dokumentacji WinISD w którym jest napisane, że port br też wlicza się w objętość skrzyni?

• #21 01 Paź 2013 00:03
    Pawel S.
    Poziom 39  

No nie gadaj że aż tak myślący za użytkownika jest ten program.
    Pisałem o tym już nie raz, ale nadal brak czasu na zbadanie czy winisd faktycznie sam sobie uwzględnia objętość wpisanego tunelu. Ale jak już pisałem wszystko mi się zgadza ;)
    Pomiary potwierdzające wykonane Speaker Workshop'em i Dayton woofer tester 3.

Możesz podać miejsce z dokumentacji WinISD w którym jest napisane, że port br też wlicza się w objętość skrzyni?
    Nigdy dokumentacji tego programu nie czytałem. Wszystko robione doświadczalnie.

Nie obchodzi mnie "jak się powinno robić". Ważne że jak robię skrzynki to wiem że mi się pokryje to z symulacją ;)

• #23 01 Paź 2013 01:22
    Pawel S.
    Poziom 39  

Uwierz mi - za długo w tym siedzę ;)
    Od ponad 10 lat używam tych programów tylko i wyłącznie do liczenia długości tuneli.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME