X

kamera video HD - pytanie raczej teoretyczne

zbyszek9 02 Oct 2013 20:09
  • #1 02 Oct 2013 20:09
    zbyszek9
    Level 11  
    Helpful post? (0)
    miałem fajną kamerę Sony HDR-SR 11E , ale mi ukradli i rozglądam sie za nową . Nie moge zrozumieć takiej prostej /ale nie dla mnie/ sprawy :
    Skoro kamera nagrywa 1920 x 1080 to po co matryca ma 10,2 megapixeli ? Mój kalkulator twierdzi , że wystarczy 2,073 megapixele . Rozumiał bym , gdyby miała stabilizator elektroniczny , ale ma optyczny .
    Potrafi ktoś logicznie to wytłumaczyć ???
  • #2 02 Oct 2013 20:35
    jarewa
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Ponieważ jedna z wad matryc COMS jest niejednorodność każdy piksel ma osobny wzmacniacz, czyli może inaczej widzieć przy takim samym świetle. I żeby uzyskać lepszy obraz łącza np.4x1x
  • #3 03 Oct 2013 10:48
    abrak_adabra
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    jarewa wrote:
    Ponieważ jedna z wad matryc COMS jest niejednorodność każdy piksel ma osobny wzmacniacz, czyli może inaczej widzieć przy takim samym świetle. I żeby uzyskać lepszy obraz łącza np.4x1x

I osobny szum własny, piksela + wzmacniacza, więc się uśrednia wynik , z różnym skutkiem, dlatego są czasami spore różnice między kamerami.
  • #4 03 Oct 2013 10:53
    c4r0
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    A zoomu cyfrowego nie ma? Może to do tego.
  • #5 03 Oct 2013 12:22
    zbyszek9
    Level 11  
    Topic author Helpful post? (0)
    To już trochę rozumiem . Więc teraz podsumowanie : Kamera Sony ma matrycę 10,2 Mpx - czyli marna matryca .
    Druga kamera Sony ma matrycę 3,6 Mpx - czyli dużo lepsza matryca .
    Obydwie mają Full HD .
    To dlaczego ta pierwsza jest 3x droższa ?
  • #6 03 Oct 2013 13:03
    abrak_adabra
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Ta pierwsze musi mieć elektronikę która ogarnie taką matrycę i procka który to przemieli , poza tym ludzie lubią cyferki i lubią za nie płacić.
  • #7 03 Oct 2013 15:08
    c4r0
    Level 36  
    Helpful post? (0)
    A co to za "druga kamera" Sony? Model?

Czemu uważasz, że ta pierwsza ma marną matrycę? Nic nie rozumiem z tego co napisałeś. Napisz jaki jest model tej drugiej kamery to będzie wiadomo co porównujesz.
  • #8 03 Oct 2013 16:07
    Madrik
    Moderator Robotyka
    Helpful post? (0)
    zbyszek9 wrote:
    Nie moge zrozumieć takiej prostej /ale nie dla mnie/ sprawy :
    Skoro kamera nagrywa 1920 x 1080 to po co matryca ma 10,2 megapixeli ?

Pewnie dlatego, że kamery są obecnie dwufunkcyjne i jednocześnie są aparatami cyfrowymi. Na potrzeby filmów - faktycznie nie potrzeba tak wielkiej matrycy. Wtedy można stosować różne "usprawnienia" z zapisywanego obrazu.
    Ale do robienia zdjęć, można już wykorzystać pełną rozdzielczość i zdjęcie ma nieco więcej niż rozdzielczość klatki filmowej. Więcej czasu zajmuje też zapis zdjęcia, niż klatki.
  • #9 04 Oct 2013 08:12
    abrak_adabra
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Madrik wrote:
    zbyszek9 wrote:
    Nie moge zrozumieć takiej prostej /ale nie dla mnie/ sprawy :
    Skoro kamera nagrywa 1920 x 1080 to po co matryca ma 10,2 megapixeli ?

Pewnie dlatego, że kamery są obecnie dwufunkcyjne i jednocześnie są aparatami cyfrowymi. Na potrzeby filmów - faktycznie nie potrzeba tak wielkiej matrycy. Wtedy można stosować różne "usprawnienia" z zapisywanego obrazu.
    Ale do robienia zdjęć, można już wykorzystać pełną rozdzielczość i zdjęcie ma nieco więcej niż rozdzielczość klatki filmowej. Więcej czasu zajmuje też zapis zdjęcia, niż klatki.

Zapis nie zajmuje więcej czasu, do zdjęcia nie używa się sąsiednich pikseli dla wzmocnienia sygnału tylko dłuższy czas naświetlania, teraz procesory video mają taką moc obliczeniową że nawet głupia mydelniczka po dłuższej chwili się nagrzewa , dlatego też montuje się dużo DRAMu np. do robienia sekwencji bo nawet najlepszy flash na świecie może przy tej szybkości ewentualnie pierdnąć .
  Search 4 million + Products
Browse Products