Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 14 Oct 2013 21:32
  164388
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Mam pralkę Whirlpool model AWO/C 61200, zapytam bo chyba czeka mnie wymiana łożyska bębna, czy jest możliwa taka naprawa, czy bęben jest rozbieralny, nie mogę znaleźć na forum odpowiedzi na mój problem, gwarancja minęła 2 miesiące temu.
 • #2 15 Oct 2013 06:05
  skryn
  Admin grupy AGD
  Helpful post? (0)
  rusjan wrote:
  czy bęben jest rozbieralny

  Niestety, bęben jest nierozbieralny.
 • #3 15 Oct 2013 22:21
  pawel12
  Level 19  
  Helpful post? (0)
  Możesz próbować ciąć zbiornik-był opis na forum.
 • #4 06 Jun 2014 13:23
  Frenk15
  Level 11  
  Helpful post? (+4)
  W wątku:
  http://en.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13467681#13467681
  jest napisane, że możliwe jest cięcie bębna i wymiana łożysk.

  Niestety autor nie napisał ile śrub zastosował do skręcenia?

  Ja również wymieniałem łożyska w tym modelu i zajęło mi to trochę dłużej.
  Podam moje uwagi do wymiany i z czym może być problem:

  1. Zdjęcie koła pasowego. (Śrubę koła pasowego najlepiej odkręcić bezwładnościowo kluczem z podwójną dźwignią tak, żeby nie połamać koła, śruba jest na kleju i może dojść do zerwania gwintu ja trochę odkręcałem dawałem naftę i zakręcałem)

  2. Ciecie bębna łączenie. Bęben przeciąłem piłką do metalu ale zajęło to dużo czasu. Powierzchnie po cięciu wyrównałem tak, żeby do siebie przylegały. Dorobiłem uszczelkę z gumy olejoodpornej grubości 2mm (Ponieważ przy cięciu i wyrównywaniu ubyło materiału trzeba zapobiec sytuacji, ocierania bębna o uszczelkę drzwi), dodatkowo zastosowałem silikon samochodowy czerwony do 350C. Bęben skręciłem około 63 śrubkami M4 z chromoniklu. Śrubki co 3cm na obwodzie bębna.

  3. Luz pomiędzy wałkiem i łożyskami.
  Po złożeniu okazało się, że bęben ma luz na większym łożysku i tłukło się przy wirowaniu, dlatego ponownie rozkręciłem.
  Luz był spowodowany tym, że wałek skorodował i po usunięciu rdzy powstał luz.
  Wałek punktowałem na powierzchni mocowania łożyska przy montażu dodatkowo dałem farbę chemoutwardzalną. Punktowanie ma osiować wałek natomiast jak zwiąże farba będzie stanowiła dodatkową podporę. Po zapunktowaniu wszedł na dobry wcisk).

  Po ponownym skręceniu baniaka użyłem uszczelki która powstała z zastygłego silikonu i uszczelki gumowej. (Tak więc zbiornik jest rozbieralny)

  4. Bęben przykręcony jest od aluminiowego krzyżaka na sześciu śrubach M6 śruby skorodowały dlatego wymieniłem je na chromoniklowe. Jeszcze drugie 2.5 roku i by się rozpadły to takie rozwiązanie ECO producenta ??? Przy odkręcaniu konieczne było podgrzanie palnikiem.

  5. Problem z obrotami. Pralka używana którą naprawiłem ma 2.5 roku i na prawdę nie byłą mocno wyeksploatowana. Jestem przekonany, że powodem tak wczesnego padnięcia łożyska są wysokie obroty 1200.

  Przy wybieraniu programów zawsze wybierane są automatycznie obroty 1200.
  Jedynie na praniu delikatnym ma obroty 1000.
  Za każdym razem zmniejszanie obrotów jest uciążliwe stad moje pytanie czy da się zmniejszyć obroty, tak, żeby nie trzeba ich było za każdym razem przestawiać?

  Jak już uporasz się z naprawą bębna.
  Czekają cię problemy z programatorem. Standardem jest uszkodzenie zasilacza w programatorze L1799. Sam zaopatrzyłem się w drugi programator na wypadek jak w pralce się spali ten który naprawiłem.

  Naprawę opisałem:
  http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14823587#14823587
  Search 4 million + Products
Browse Products