Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556.

bruno4 26 Paź 2013 16:40 36153 67
  • Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556.

Poszukując w necie wzmacniacza słuchawkowego trafiłem na kit firmy http://fredsamplifiers.com.au Jest to wzmacniacz hybrydowy oparty o lampę 12AU7 lub ECC82 i układ scalony JRC4556. Całość mieści się na płytce o wymiarach 55x58mm. Zasilany jest z zewnętrznego zasilacza 12V. Okazało się że większość części posiadałem więc postanowiłem sprawdzić w działaniu. Na podstawie instrukcji montażowej, która znajduje się na stronie skopiowałem płytkę i zbudowałem ten miniaturowy wzmacniacz. W moim wzmacniaczu zastosowałem lampę NRD-owskiej firmy RFT - ECC 82. Z przodu po prawej znajduje się wejście mały jack a po lewej od potencjometru wyjście słuchawkowe, również mały jack. Z tyłu wejście zasilacza i wyłącznik zasilania. Jedyną modyfikacją jaką zastosowałem jest zmiana dwóch rezystorów 10ohm/0,5W na jeden 5,1ohm 1W, oraz zastosowałem diodę pomarańczową z rezystorem 1,5K. Podświetlenie udaje żarzenie lampy a nie wściekłą wioskową dyskotekę jak przypadku ulubionych mocno świecących niebieskich ledów. Całość zapakowana jest w obudowę Z-67 produkowaną przez firmę Maszczyk. Budowa jest banalnie prosta a dźwięk z tego minilampowca zaskakująco dobry. Podczas testowania źródłem dźwięku był stary odtwarzacz Technics SL-PS50 i średniej jakości słuchawki Sennheiser hd 202.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556. Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556. Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556.

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556. Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556.

Fajne!
  • #2 26 Paź 2013 19:01
    a_noob
    Poziom 21  

Prosta i ciekawa konstrukcja. Co do odsłuchu to hd 202 strasznie przekłamują dźwięk, w moim uznaniu nie da się nic na nich oceniać, lepiej na czymś bardziej neutralnym posłuchaj jak Ci wpadnie w ręce i napisz jeszcze raz jak się sprawy mają. Jak dalej będziesz twierdził że miło to gra to może sam sobie takie coś sklece :)

Pozdrawiam

• #3 26 Paź 2013 19:14
    redelektron
    Poziom 18  

Cytat:
    Podświetlenie udaje żarzenie lampy a nie wściekłą wioskową dyskotekę jak przypadku ulubionych mocno świecących niebieskich ledów.

Doskonale kolega to ujął. Układzik ciekawy. Z wyglądu również miły dla oka. Jak widać warto czasem poszperać w sieci. Pozdrawiam.

• #4 26 Paź 2013 22:40
    1 Marcin
    Poziom 16  

Witam. nie jestem zwolennikiem wzmacniaczy słuchawkowych , ale schemat jest dość łatwy do odtworzenia, jutro jak młodego uśpię po południu złożę to w pająku tylko tego scalaczka nie mam . Powodzenia w dalszych konstrukcjach. Marcin.

• #5 26 Paź 2013 22:59
    szymon122
    Poziom 36  

Czy zamiast ECC82 można użyć 6ж1б/CK5702? Co prawda jest ona w.cz. ale nie znam się lampach. datascheet
    Ogólnie nadaje się ta lampa do wzmacniacza?
    Dlaczego dałeś diodę do imitacji żarzenia? Oryginalnego nie widać?

• #6 26 Paź 2013 23:20
    wasall
    Poziom 11  

Jakiej wydajności potrzebny jest zasilacz ?

• #7 27 Paź 2013 01:02
    oj
    Poziom 42  

Rezystory na schemacie na wyjściach mają mieć po 47Ω

Prąd żarzenia ustawiono na 250mA + ok 50mA max. JRC4556 ; zasilacz 12V/300mA lub więcej wystarczy.

A najlepiej niech autor zmierzy prąd pobierany od strony zasilania 12V w stanie spoczynku/gdy wzmacniacz wysterowany

• #8 27 Paź 2013 06:56
    neoswat
    Poziom 14  

12V nie jest za niskim napięciem anodowym dla tej lampy?

• #9 27 Paź 2013 07:26
    1 Marcin
    Poziom 16  

neoswat napisał:
    12V nie jest za niskim napięciem anodowym dla tej lampy?

W normalnych warunkach było by za niskie, ale chyba jakąś emisję ma ta lampa skoro układ działa.

• #10 27 Paź 2013 16:19
    pikarel
    Poziom 28  

bruno4 napisał:
    (...) źródłem dźwięku był stary odtwarzacz Technics SL-PS50 (...)

Ten odtwarzacz posiada wyjście słuchawkowe.
    Czy przekładając wtyczkę słuchawek z Technicsa do wzmacniacza lampowego zauważasz jakąś różnicę, coś w stylu Audiovoodoo, czyli "większą przestrzeń i dźwięk o dwie klasy wyższy"?

• #11 27 Paź 2013 17:32
    Q_Q
    Poziom 2  

bruno4 napisał:
    Podświetlenie udaje żarzenie lampy a nie wściekłą wioskową dyskotekę jak przypadku ulubionych mocno świecących niebieskich ledów.

W pewnych przypadkach niebieskie ledy powinny być zakazane ;)

bruno4 napisał:
    Budowa jest banalnie prosta a dźwięk z tego minilampowca zaskakująco dobry.

Przyłączam się do pytania pikarel'a o różnicę w odsłuchu

I czy nie masz przypadkiem na zbyciu wzoru płytki ;)?

• #12 27 Paź 2013 17:45
    Pokrentz
    Poziom 21  

Widzę jednak pewien problem w tym układzie. Uziemiona katoda. Układ, owszem, będzie miał spore wzmocnienie, ale zniekształcenia będa także duże...

• #13 27 Paź 2013 18:25
    bruno4
    Poziom 13  

Co do różnicy w odsłuchu. Można usłyszeć że taka jest. Dzisiaj słuchałem jeszcze na niedrogich słuchawkach Pioneer SE-M290. Jest oczywiście różnica między sennheiser hd 201a pioneer. Pioneer mają lepsze niższe tony. Jest też różnica między dźwiękiem z wyjścia słuchawkowego z Technisca a tym wzmacniaczem. Można tu mówić o lampowym ciepłym brzmieniu. Słuchając niektórych płyt (jazz, tam gdzie są trąbki, miotełki do perkusji itd..) wolę tego lampowca. Klasyków rocka też słucha się na tym dobrze. Myślę że gdy posłucham tego na słuchawkach lepszych od tych za 150zł będę mógł jeszcze coś dodać. To jest tania konstrukcja i dodawanie oczyszczaczy kwantowych nic nie wniesie :D Zachęcam do budowy i własnych przemyśleń.

Zasilacz do wzmacniacza powinien mieć przynajmniej 350mA /12V. Radzę nie używać tanich chińskich impulsowych zasilaczy.

Zamieszczam oryginalną instrukcję montażową a rysunek płytki zainteresowanym mogę podesłać na priva.

• #14 27 Paź 2013 20:46
    ElectroTom
    Poziom 24  

Rozumiem, że zależało Tobie na konstrukcji budżetowej, ale plastikowa mydelniczka na obudowę do lampy to grzech. Poza tym wszystko ładnie wykonane i ciekawy, wyszukany projekt.

• #15 27 Paź 2013 21:08
    Tht_Qbas1
    Poziom 8  

Witam,
    jestem ciekawy porównania z "Lampowym wzmacniaczem słuchawkowym (ECC82)" , który zrobiłem swego czasu bodajże na 6H1П (6H1n) kupowane po złotówce. UWAGA! w ww przypadku należy koniecznie obniżyć napięcie żarzenia!!!

Nie wiem dlaczego datasheety JRC4556 są nieosiągalne w internecie, ale nie ma chyba nic niezwykłego w tym opampie (może nie potrzebuje symetrycznego zasilania???).
    Myślę, że projekt jest godny polecenia w kategorii ciekawostki / szybkiego projektu dla początkujących (z resztą tak jak wyżej wspomniany).

Jak znajdę czas, to postaram się wykonać ten wzmacniacz na 6H1П i jakimiś popularniejszymi opampami (OPA2132/TL082/NE5532) i porównam z ww wzmacniaczem, o ile go zdołam odszukać pośród rupieci :D.

Ps.

Cytat:

Popieram i pozdrawiam.

• #16 27 Paź 2013 21:55
    wasall
    Poziom 11  

Jak jest z tym żarzeniem lampy w końcu ? widać że lampa świeci czy nie widać (nie pytam o podświetlenie diodą)

edit:
    Można go zastosować jako przedwzmacniacz ?

• #17 28 Paź 2013 15:09
    Mac3k
    Poziom 20  

Cytat:
    Jak jest z tym żarzeniem lampy w końcu ? widać że lampa świeci czy nie widać (nie pytam o podświetlenie diodą)

Hybrydowy wzmacniacz słuchawkowy na 12AU7 i JRC4556. w nocy efekt jest będzie prawdopodobnie taki jak na lampce z prawej (ECC83, zdjęcie mojego lampiaka SE) ale jeśli mam być szczery to w dzień tylko od góry lub od dołu widać jakąś poświatę na lampie tego typu.

Przedwzmacniacz na lampie można zrobić również tak jak się robi to typowo w single-ended.

• #19 28 Paź 2013 20:44
    bruno4
    Poziom 13  

Układ JRC4556 w sklepie AVT można kupić za złotówkę. Czyli projekt jest „budżetowy” choć wolę słowo tani. Uważam również że plastikowa mydelniczka, rzeczywiście nie przystoi lampowcom a aluminiowy Hammond byłby zdecydowanie bardziej Hi-Endowy ;). No cóż, pierwszy egzemplarz trafi do któregoś ze znajomych a wersja 2 będzie właściwszą.

• #20 29 Paź 2013 21:21
    wasall
    Poziom 11  

To jeszcze jedno pytanie jako żen ie znam się na lampach.

Dlaczego nie mamy tutaj transformatora głośnikowego takiego jak we wzmacniaczach ? Chodzi mi o ten dający około 100V ?

• #21 29 Paź 2013 23:09
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

wasall - bardzo upraszczając; transformatora głośnikowego nie ma, ponieważ nie ma lampowej końcówki mocy. Natomiast transformator o którym piszesz "Chodzi mi o ten dający około 100V" zapewne chodzi Ci o transformator zasilający, który ma dostarczyć wysokie napięcie anodowe. W przypadku prezentowanego układu napięcie takie jest zbędne, ponieważ jest on w całości zasilany bardzo niskim napięciem 12V(nie wchodzę tutaj w polemikę nad stosownością takiego rozwiązania).

Co do samej konstrukcji, wykonanie bardzo staranne. Sam układ to miła odmiana w stosunku do często spotykanych połączeń lampa+wtórnik mosfetowy. Swoja droga szkoda tego układziku do plastikowej obudowy ;)

• #22 30 Paź 2013 07:05
    lekto
    Poziom 35  

Mierzył kolega pasmo przenoszenia?

• #23 30 Paź 2013 10:11
    BartekWB
    Poziom 27  

Czy mogę podłączyć do tego wzmacniacza dowolne słuchawki (o dowolnej impedancji)? Czy różnica będzie tylko taka, że jedne zagrają ciszej a drugie głośniej?
    Ktoś ma jakiś pomysł czym zastąpić podstawkę pod lampę, a może na sztywno wlutować?

• #24 30 Paź 2013 13:52
    lekto
    Poziom 35  

Jak przylutujesz na sztywno to może bańka pęknąć, ja zrobiłem prowizoryczną podstawkę wyciągając styki z podstawki do kineskopu, możesz pokombinować z gold pinami, ale mogą być trochę za małe.

• #25 30 Paź 2013 14:24
    szymon122
    Poziom 36  

Zawsze można owinąć piny cienkim drutem i zabezpieczyć żeby się nie poluzowało np klejem ;)
    Ponawiam swoje pytanie: Czy w wzmacniaczu można użyć 6ж1б (CK5702) jako lampy "końcowe"?

• #26 30 Paź 2013 17:54
    mathew01_1996
    Poziom 12  

A jaką moc można uzyskać na wyjściu w tym układzie na jednej lampie? Czy można byłoby zamiast JRC4556 dać OPA1611(lub jeszcze coś lepszego) i dać dwie lampy osobno na kanał lewy i prawy np. lampy 12AU7A RCA clear top (na allegro 350zł za pare)?

• #27 30 Paź 2013 20:36
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Ilość lamp nie ma tutaj wpływu na moc, one zapewniają tylko wzmocnienie napięciowe. Moc ograniczona jest przez wydajność prądową wyjścia op-ampa(w zależności od impedancji obciążenia będzie ona różna). Zamiana op-ampu teoretycznie jest możliwa(OPA ma nawet zbliżony prąd wyjściowy) jednak jaki jest sens tej zamiany? Przecież on pełni tutaj funkcję wtórnika, który nie ingeruje w sygnał. Pełni jedynie funkcję transformatora impedancji i dostarcza odpowiedni prąd.

PS
    Zastosowanie tak drogich lamp da na pewno pozytywny efekt...psychologiczny.

• #28 31 Paź 2013 10:56
    szymon122
    Poziom 36  

Tutaj chyba bez znaczenia jaką użyjemy lampę. O ile się nie mylę nawet nie musi być to trioda.

• #29 31 Paź 2013 12:32
    wasall
    Poziom 11  

To jaką funkcje w takim razie spełnia lampa ?

• #30 31 Paź 2013 12:59
    lekto
    Poziom 35  

Wzmocnienie i odpowiednie zniekształcenie sygnału.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME