Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a

Wodzirej1234 27 Paź 2013 19:54 12531 27
  • Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a

Witam serdecznie
    Jest to moja pierwsza konstrukcja i oczywiście bardzo chętnie pochwalę się moim pomysłem. W projekcie pomagał mi Wasz, jak i teraz już mój serdeczny kolega Granat :). Założenia projektu były takie, aby zestaw grał w miarę głośno przy małych wymiarach i oczywiście niskiej wadze (bo kręgosłup ma się tylko jeden).
    Pierwsze zostały wykonane nadstawki w których zastosowano przetworniki:
    Eminence Delta 10 A i Selenium 220Ti

Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a

Wymiary nadstawek to (Wys./Szer./ Gł.) 50 / 30,5 / 31 cm
    Waga to ok 12 kg
    Zostały wykonane ze sklejki liściastej 12mm
    Obicie to czarny koc - ja się zdecydowałem na koc bo przez 15 lat jak gram to już trochę tych kolumn miałem i te malowane zawsze się gdzieś obiją, nawet jak się ma pokrowce, natomiast te obite kocem są naprawdę mocne.
    Uchwyt został zamontowany tylko na górze, tak aby je nosić po 2 szt.
    Zwrotnice oczywiście obliczył Granat i wszelkie wykresy na pewno tutaj zamieści.
    Siatki na przód zakupione w STX, natomiast inne rzeczy na znanym portalu aukcyjnym.

Do nadstawek były potrzebne basy. Wcześniej wykonałem basy na 12" głośniku Beyma 12lx60 (również wrzucę do DIY) ale nie doganiały tych nadstawek i za zgodą Kuby zapożyczyłem projekt jego basu uBR15, tylko tutaj zależało mi na niskiej wadze i obudowy zostały wykonane ze sklejki liściastej 12mm odpowiednio wzmocnionej co znacznie zmniejszyło wagę. Granat opisywał swój projekt basu i wiadomo, że siedzi tam w środku B&C 15nw100 co w połączeniu z obudową ze sklejki 12mm daje wagę ok 17,5 kg, z czego jestem mega zadowolony. Te obudowy do basu również zostały obite kocem.

Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a

Podsumowując na koniec, to z zestawu jestem bardzo zadowolony. Wczoraj został przetestowany na imprezie i spisał się rewelacyjnie, grałem imprezę firmową na 110 osób i naprawdę dawał radę, w pewnym momęcie goście przyszli i prosili abym z ciszył muzykę, bo za głośno było, fakt faktem, że grałem głośno, ale testowałem kolumny. Mój kręgosłup nie odczuł tego zestawu tak bardzo, także założenie zostało spełnione w 100%. Poniżej jeszcze kilka zdjęć zestawu

Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a Mały i lekki zestaw dla mobilnego dj-a

Fajne!
  • #2 27 Paź 2013 20:27
    Granat :)
    Poziom 34  

Wrzucam obiecywane pomiary.
    Na żółto górka na brązowo basik.
    Wykresy są znormalizowane do 0dB także efektywności basu względem góry nie da się z niego odczytać.
    Ze zwrotnicami jak zwykle było trochę kombinowania, ale udało się z powodzeniem stosując filtry 3-rzędu na oba głośniki + jeden mały korektor. Schematu z chyba dość oczywistych względów nie zamieszczam.

• #3 28 Paź 2013 10:00
    20003700
    Poziom 14  

Witam

Fajny mały zestaw ale mnie jedno zastanawia górki mają moc ponad 400 w a dół 600 , nie lepiej było zastosować mocniejszy dół , ale to moje przemyślenia , może się mylę .

pozdrawiam

• #4 28 Paź 2013 12:06
    q456852
    Poziom 12  

Bardzo fajny i przemyślany system
    A jakimi wzmacniaczami kolega napędza ten zestawik?

• #5 28 Paź 2013 12:29
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Nadstawki napędzam t.amp TA1400MK-X a doły na razie PLX2400, ale docelowo na doły będzie SYNQ 3k6.
    Pozdrawiam

• #7 28 Paź 2013 22:34
    kleszcz10
    Poziom 10  

Jaki był koszt wykonania tych paczuszek włącznie z zakupem głośników i wykonaniem zwrotnic ? :)

• #8 29 Paź 2013 09:38
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Koszt wykonania nadstawek:

Eminence delta 10A - 600 zł 2szt.
    Selenium 220Ti - 470 zł 2 szt.
    Horny - 36 zł 2szt.
    Zwrotnice - 300 zł 2 szt.
    Obudowy kompletne - 300 zł 2 szt.

Koszt wykonania basu:

B&C 15nw100 - 2000 zł 2 szt.
    Obudowy kompletne - 300 zł 2 szt.

• #9 29 Paź 2013 21:44
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. A czy narożniki będą zakładane? Przydało by się jeszcze gniazdo na statyw w subie, było by jeszcze bardziej mobilnie bo 2 statywy mniej ;)

• #10 30 Paź 2013 09:15
    20003700
    Poziom 14  

Witam

Kolego Granat to moje przeoczenie w sprawie mocy tego dołu - Przepraszam .
    W takim przypadku jest wszystko ok . i na pewno się sprawdzi .

pozdrawiam

robert

• #11 30 Paź 2013 12:34
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Witam
    Narożniki nie będą zakładane, bardzo się starałem aby idealnie naciągnąć ten koc na rogach, poza tym myślę, że te narożniki trochę by popsuły wygląd tych paczek. Natomiast jeżeli chodzi o flansze na statywy w głośnikach basowych, to też ich nie będzie ze względu na różne rozmieszczenie basów na salach, wiadomo każda sala restauracji jest inna i nie zawsze jest możliwość zestawiania basu i nadstawki na jednej stronie.
    Pozdrawiam

• #12 04 Lis 2013 11:43
    bpmagency
    Warunkowo odblokowany

Bardzo fajny zestawienie, jednak nie pchał bym się w moc 1800W ( ? ) na jeden przetwornik który według parametrów ma około 800W RMS. Myślę że PLX2400 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jeśli przetworniki są 4ohm to PLX2400 poda coś w okolicach 800W. Sam mam 15ps100 8ohm i przechodzę po woli na 15PS100 4ohm lub na 15nw100 4ohm. Tyle że przy zakupie 8 przetworników to trochę szarpnie. ( za pare lat ogarne :P:P ) Napęd w moim przypadku to PLX 4000 do napędu 4 przetworników. Czyli 1850W na dwie szt. 15ps100 ma 600rms ale szacowany jest że przyjąć może śmiało 900w. 15nw100 ma 800rms a podejrzewam że maxymalnie może przyjąć 1200W ( mam tu na myśli oczywiście ciągłe obciążenie no co najmniej 8 godzin nie na 5min. ) Więc po co by napędzać tak dobry głośnik końcówką produkcji tańszej, która ma 1800W ( pod warunkiem że tyle faktycznie ma ) Skoro ma się na stanie PLX2400. Solidna polska konstrukcja, pewna!!! A zapomniałem o najważniejszym... Ciężka:P:P no ale jak coś gra to i ważyć musie. No chyba że jest to powersoft. To ale znów musie odpowiednio kosztować.
    A to cytuje - "Co do SynQ, gra on podobnie jak ADS serii PLX, tyle że nie ma mocy muzycznej jak PLX. Znaczy to tyle że jeśli PLX ma 600W to 900W z synq jest mniej-więcej odpowiednikiem" Autor- Granat.
    Czyli zmiana ADS PLX2400 na SYNQ jak dla mnie nie ma zbyt wielkiego sensu. Proponował bym się zastanowić nad PLX3200 lub nawet PLX4000. Tyle że to faktycznie ciężki wybór dosłownie i w przenośni:P lub jeśli głośniki są 8ohm to połączyć na 4ohm i plx-a dać na mostek. Czyli grać w monobloku.

• #13 04 Lis 2013 14:20
    Poziom 34  

15NW100 ma 1000W rms, a nie 800. Nie wiem skąd te dane.
    Zależy co dla Ciebie znaczy ciągłe obciążenie. Jak ktoś traktuje głośniki mocno skompresowaną muzyką (nie mylić z mp3, chodzi o dynamikę) mocnym wzmacniaczem, do klipów no to jest problem. Wtedy lepiej nie przekraczać mocy rms głośnika. Co innego jeśli klip tylko lekko czasem mignie. Żaden peak limiter nie zabezpieczy głośnika przed spaleniem, do tego potrzebny byłby limiter rms.
    Jak sam zauważyłeś bpm, wzmacniacze impulsowe rządzą się trochę innymi prawami niż klasyczne.
    A tak jeszcze poza tym, większość pseudo 4 omowych włochów jest faktycznie 6 om.

Chyba właśnie miało być lekko przede wszystkim. Najpierw miały być 4szt. 12" 4om na PLX i myślałem że sprawa już jest zamknięta. Ale na drugi dzień Tomek dzwoni i kombinujemy już z lekkimi wzmacniaczami.

• #14 04 Lis 2013 17:36
    bpmagency
    Warunkowo odblokowany

Wiem że wstępnie miało się zakończyć na 12lx60 bo mam 4szt. i stąd pomysł na coś takiego. No ale Tomek chciał więcej więc ma :P. Co do mocy głośników to producent podaje 1000w AES. A to nie to samo co RMS. 12lx60 ma 700W AES, ale w rms już ma 600w. Mam 15ps100 i one mają 700w AES więc RMS to 600. A mam też Eminence Kappa 15lf i tu znów producent podaje 600w RMS ale wszyscy doskonale wiedzą że to 600w jest troche naciągane. I w efekcie tak jak pisałem że 15ps100 jest w stanie przyjąć 900w czyli nieco więcej niż podaje producent, to w przypadku kappy w zasadzie jest odwrotnie. Pędziłem kiedyś 8szt jednym plx4000. I to było dla tych głośników oki. czyli na dobrą sprawe każdy dostał po 450w i na więcej bym się nie odważył. No ale mniejsza o to. Grunt by Tom by zadowolony. Ja wolał bym pozostać na plx2400 niż kupować synq

• #15 04 Lis 2013 18:18
    Poziom 34  

Mylisz pojęcia. Moc AES też jest rms.
    RMS odnosi się do wartości skutecznej prądu lub napięcia.
    AES to jest norma według której zmierzono moc RMS, czyli średnią czynną moc wydzielaną na głośniku, liczonej dla impedancji minimalnej, w pomiarze szumem różowym z 6dB współczynnikiem szczytu przez 2 godziny.
    Prawda natomiast że różni producenci podają według różnych norm. Np. STX. Trzeba czytać dokładnie według jakich. Wielu producentów to podaje.

Co do tego ile głośnik może przyjąć na słuch i oko - łatwo jest to zauważyć kiedy ogranicza mechanika głośnika. Np. małe głośniki w stosunkowo nisko strojonych BR. Gorzej jest np. w tubach gdzie najpierw osiągany jest limit termiczny. Jak masz dobry nos to wyczujesz zanim się spali :)
    Dlatego pisałem że najlepszy byłby limiter rms.

• #16 04 Lis 2013 23:06
    bpmagency
    Warunkowo odblokowany

Nie znam się na to wychodzi. No cóż. AES & RMS to to samo musze zapamiętać.

• #18 05 Lis 2013 08:17
    bpmagency
    Warunkowo odblokowany

Sarkazm... Kolego Granat. Pozwolisz że zaniecham dyskusji na temat różnicy RMS a AES.

• #20 07 Lis 2013 22:16
    e-elektron
    Troll forumowy

Kolejny raz to samo... i ciągle jest to wałkowane.

Granat już wszystko opisał, moc jest zawsze RMS - AES to tylko norma, według której podane są wytyczne jak tą moc RMS mierzyć. To wszystko.

Konstrukcja bardzo fajna, jak jest z dostępnością projektu uBR? Bo nie ukrywam, że chętnie bym z niego skorzystał.

• #22 17 Lis 2013 16:34
    wyrokulicy
    Poziom 23  

Bardzo fajny zestawik, 2+2 z 15" basem o całkowitej wadzę 60kg, toż to niewiele więcej jak SAS :) Rozważałeś delikatne przeprojektowanie takich kolumn aby nadstawkę chować w bas, coś jak dj2000, sas czy też HF19 & STK ??:) Było by to piękne...

• #23 30 Lis 2013 10:52
    DJKompot
    Poziom 26  

Granat -> No mi raz wyczuły dziewczyny jak STX się jarał na imprezie pod Tamp 2400 :D. Dostawał przesadnie za dużo mocy ;).

• #24 12 Gru 2013 21:09
    kudlatyy1
    Poziom 11  

pytanie do Granata: czy one nadawały by się do zespołu na małe imprezy ( chodzi mi czy vocal by się dobrze sprawował)bo to dość mały głośnik tylko 10"

• #26 16 Sty 2014 20:40
    dj_diabel
    Poziom 10  

Projekt fajny, dlaczego midbass akurat od Eminence?

Dodano po 24 [minuty]:

bpmagency napisał:
    Bardzo fajny zestawienie, jednak nie pchał bym się w moc 1800W ( ? ) na jeden przetwornik który według parametrów ma około 800W RMS. Myślę że PLX2400 jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Jeśli przetworniki są 4ohm to PLX2400 poda coś w okolicach 800W. Sam mam 15ps100 8ohm i przechodzę po woli na 15PS100 4ohm lub na 15nw100 4ohm. Tyle że przy zakupie 8 przetworników to trochę szarpnie. ( za pare lat ogarne :P:P ) Napęd w moim przypadku to PLX 4000 do napędu 4 przetworników. Czyli 1850W na dwie szt. 15ps100 ma 600rms ale szacowany jest że przyjąć może śmiało 900w. 15nw100 ma 800rms a podejrzewam że maxymalnie może przyjąć 1200W ( mam tu na myśli oczywiście ciągłe obciążenie no co najmniej 8 godzin nie na 5min. ) Więc po co by napędzać tak dobry głośnik końcówką produkcji tańszej, która ma 1800W ( pod warunkiem że tyle faktycznie ma ) Skoro ma się na stanie PLX2400. Solidna polska konstrukcja, pewna!!! A zapomniałem o najważniejszym... Ciężka:P:P no ale jak coś gra to i ważyć musie. No chyba że jest to powersoft. To ale znów musie odpowiednio kosztować.
    A to cytuje - "Co do SynQ, gra on podobnie jak ADS serii PLX, tyle że nie ma mocy muzycznej jak PLX. Znaczy to tyle że jeśli PLX ma 600W to 900W z synq jest mniej-więcej odpowiednikiem" Autor- Granat.
    Czyli zmiana ADS PLX2400 na SYNQ jak dla mnie nie ma zbyt wielkiego sensu. Proponował bym się zastanowić nad PLX3200 lub nawet PLX4000. Tyle że to faktycznie ciężki wybór dosłownie i w przenośni:P lub jeśli głośniki są 8ohm to połączyć na 4ohm i plx-a dać na mostek. Czyli grać w monobloku.

Mam zestawy głównie oparte o B&C,mam też 15ps100/15pzb100/15tbx100/12ps100 jeśli chodzi o basy i żeby one zagrały dynamicznie i skutecznie nie tylko na wyższych poziomach mocy należy stosować moce raz większe od mocy głośnika wg AES.

15nw100 jest neodymowym odpowiednikiem 15tbx100 i spokojnie przyjmie 2 Kw.

Co do stałego obciążenia używam na małych imprezach od dwóch lat jednej sztuki basu z głośnikiem 15pzb100, zasilam crownem xs 700 mono (1,9 kW wg producenta) jakoś przyjmuje mimo swojej skromnej mocy 700 wat AES.

• #27 17 Sty 2014 00:24
    pawel980
    Poziom 16  

dj_diabel napisał:
    15pzb100, zasilam crownem xs 700 mono (1,9 kW wg producenta) jakoś przyjmuje mimo swojej skromnej mocy 700 wat AES.

Grałeś imprezę na czerwonych diodach sygnalizujących clip?
    Jeśli nie to na głośnik nie wydzieliło się więcej jak połowa mocy wzmacniacza, owszem zapas mocy jest wskazany nawet do 100% mocy AES głośnika ale nie po to by grać nim na max. Mocniejszy wzmacniacz nie wprowadza zniekształceń i się tak nie męczy, jak wiadomo imprezy nie gra się na clipach i jest odpowiedź, w praktyce na głośnik dociera maksymalnie 50% mocy zainstalowanego wzmacniacza przez co gra długo stabilnie jak i nie ma mowy wtedy o zniekształceniach. Można grać? Można i to bardzo długo bez obaw.

• #28 17 Sty 2014 08:51
    dj_diabel
    Poziom 10  

No właśnie dzięki temu, że bas dostaje duża moc jest duża kontrola nad nim i takie coś jak clip się nie udziela podczas grania nawet przy dużym wysterowaniu a gramy głośno co innego przy plenerach gdzie czasem clip się zaświeci.Nawet jeśli dostaje ponad 50% mocy z prawie 2 Kw to i tak jest dużo w porównaniu np. do Beymy niestety hiszpan przynajmniej u Mnie tyle zniesie co włoch.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME