Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj



Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


  Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci ->Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych. Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu 
AutorSchowaj lewą kolumnę Wiadomość
remik_l
Poziom 20
Poziom 20


Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 1091
Miasto: Łódź

remik_l
Poziom 20
Post#1 Post autora tematu 31 Paź 2013 11:46   

Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


W nowym Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000492
mamy zapis:
§ 6.Prace eksploatacyjne mogą wykonywać osoby uprawnione i upoważnione.

W związku z tym zapisem, firma w której pracuję chce wprowadzić egzaminy aby zdobyć upoważnienie. Upoważnienia będą ważne 5 lat i egzaminy zdawane przed komisją która egzaminuje na Świadectwa Kwalifikacyjne.

Koledzy, czy w waszych zakładach też takie egzaminy chcą wprowadzić i czy w ogóle jest to zgodne z prawem?

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Google


Google Adsense


Google


Powrót do góry
luke666
Poziom 22
Poziom 22


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 2469
Miasto: Łódź

luke666
Poziom 22
Post#2 31 Paź 2013 12:41   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


Nie wiem jak u innych, u mnie Świadectwa Kwalifikacyjne są konieczne z racji wykonywanego zawodu (wyjścia na stację WN), ale pracodawca z własnej kieszeni opłacił kurs i egzamin.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Google


Google Adsense


Google


Powrót do góry
remik_l
Poziom 20
Poziom 20


Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 1091
Miasto: Łódź

remik_l
Poziom 20
Post#3 Post autora tematu 31 Paź 2013 12:49   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


Tu nie chodzi o egzamin w celu uzyskania Świadectwa Kwalifikacyjnego bo to wiadomo że trzeba mieć ale o uzyskanie upoważnienia drogą egzaminu.

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

6) osoba uprawniona – osobę posiadającą kwalifikacje (Świadectwo Kwalifikacyjne) uzyskane na podstawie przepisów prawa energetycznego;
7) osoba upoważniona – osobę wyznaczoną przez prowadzącego eksploatację do wykonywania określonych czynności lub prac eksploatacyjnych.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Google


Google Adsense


Google


Powrót do góry
maurycy123
Poziom 20
Poziom 20


Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 980

maurycy123
Poziom 20
Post#4 31 Paź 2013 13:18   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


remik_l napisał:
Tu nie chodzi o egzamin w celu uzyskania Świadectwa Kwalifikacyjnego bo to wiadomo że trzeba mieć ale o uzyskanie upoważnienia drogą egzaminu.

§ 2. Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:

6) osoba uprawniona – osobę posiadającą kwalifikacje (Świadectwo Kwalifikacyjne) uzyskane na podstawie przepisów prawa energetycznego;
7) osoba upoważniona – osobę wyznaczoną przez prowadzącego eksploatację do wykonywania określonych czynności lub prac eksploatacyjnych.


Na mój chłopski rozum to osoba upoważniona nie musi posiadać Świadectwa Kwalifikacji.
Zostaje dopuszczona do pracy przez osobę uprawnioną na jej odpowiedzialność.
Oczywiście po przeszkoleniu przed podjęciem danej czynności.
Więc jak można robić szkolenie i egzamin na upoważnienie?
Szkolenie i egzamin kończy się nabyciem Świadectwa Kwalifikacji.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Google


Google Adsense


Google


Powrót do góry
stomat
Poziom 22
Poziom 22


Dołączył: 20 Gru 2005
Posty: 2040
Miasto: Chojnice

stomat
Poziom 22
Post#5 31 Paź 2013 18:11   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


Prowadzący eksploatację upoważnia do wykonywania prac eksploatacyjnych. Kryteria według jakich to robi ustala sam. Jeżeli uzna że można upoważnić kogoś tylko po zdaniu egzaminu to wyłącznie jego sprawa. Jest to zgodne z prawem i ze zdrowym rozsądkiem.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Google


Google Adsense


Google


Powrót do góry
maurycy123
Poziom 20
Poziom 20


Dołączył: 16 Paź 2004
Posty: 980

maurycy123
Poziom 20
Post#6 31 Paź 2013 18:47   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


stomat napisał:
Prowadzący eksploatację upoważnia do wykonywania prac eksploatacyjnych. Kryteria według jakich to robi ustala sam. Jeżeli uzna że można upoważnić kogoś tylko po zdaniu egzaminu to wyłącznie jego sprawa. Jest to zgodne z prawem i ze zdrowym rozsądkiem.


Ale egzaminu na co? Na upoważnienie?
Pierwszy raz słyszę o egzaminach na upoważnienie (chociaż u nas wszystko możliwe).
Jedyny egzamin to mogę przeprowadzić sam jako osoba dopuszczająca.
Najpierw szkolenie, potem egzamin. Nie ma czegoś takiego jak upoważnienie na 5 lat.
Nawet jak spotkam się z tą samą osobą na drugi dzień ale na innym obiekcie to nie znaczy, że dopuszczę ją do pracy.
Miałem niedawno taką sytuację, że tylko właściciel firmy (obecny na miejscu) posiadał uprawnienia E i D. Reszta (trzy osoby) nie posiadały żadnych uprawnień.
Powinienem ich nie dopuścić do pracy. Ze względu na ten zapis mogli wykonać pracę.
Wszystkim zależało na szybkim zakończeniu ponieważ polecenie pracy niebezpiecznej na obiekcie się już kończyło.
Zagrożenia nie było więc osoby nie posiadające uprawnień a upoważnione mogły zrobić to co do nich należy.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Google


Google Adsense


Google


Powrót do góry
zbich70
Specjalista Energetyk
Specjalista Energetyk


Dołączył: 11 Wrz 2010
Posty: 4065
Miasto: CBR,CG

zbich70
Specjalista Energetyk
Post#7 31 Paź 2013 20:37   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


A tych co psioczyli, że w Energetyce uprawnienia dali dożywotnio, informuję iż stan ten ulega zmianie. Nikt nikogo nie będzie egzaminował a jedynie weryfikował... Ot [bardzo] subtelna różnica... Twisted Evil

PS. W kwestii upoważnień - jakoś nie wyobrażam sobie aby mimo posiadanego ŚK bez ograniczenia napięcia ktokolwiek mógłby włazić se z butami np. na GPZ-y.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Akrzy74
Admin Energoelektronika
Admin Energoelektronika


Dołączył: 25 Paź 2007
Posty: 6710
Miasto: Wielkopolska

Akrzy74
Admin Energoelektronika
Post#8 31 Paź 2013 21:24   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


remik_l napisał:
W związku z tym zapisem, firma w której pracuję chce wprowadzić egzaminy aby zdobyć upoważnienie. Upoważnienia będą ważne 5 lat i egzaminy zdawane przed komisją która egzaminuje na Świadectwa Kwalifikacyjne.

A wszystko rozbija się o kasę...Kiedy ktoś mówi, że nie chodzi o pieniądze, tylko o zasady, to wiedz, że chodzi o pieniądze...

Prowadzący eksploatację upoważnia (na piśmie) np. kierownika działu elektrycznego do wydawania poleceń pisemnych na wykonanie pracy, przez co staje się osobą upoważnioną- czy zgodnie z tym, kierownik Twojego zakładu oraz/lub inna osoba wydająca polecenie pisemne musi zdawać ten wyimaginowany egzamin aby uzyskać upoważnienie? Przed tą sama komisją, której pewnie jest przewodniczącym.. Smile
Upoważnia się osobę do wykonania określonej czynności, posiadającej stosowne kwalifikacje.
Osoba uprawniona – to osoba posiadająca kwalifikacje uzyskane na podstawie przepisów prawa energetycznego,
Osoba upoważniona – to osoba wyznaczona przez prowadzącego eksploatację do wykonania określonych czynności lub prac eksploatacyjnych.
Żeby osobę (wcześniej było pracownika) uznać za uprawnioną, musi legitymować się świadectwem kwalifikacyjnym w danym zakresie na podstawie zaliczonego egzaminu, natomiast osobę upoważnioną wyznacza się i nie ma tu mowy o żadnych egzaminach. Wyznaczyć i upoważnić można do wielu prac, niekoniecznie elektromontera, więc wg mojej oceny jest to nadinterpretacja.

zbich70 napisał:
jakoś nie wyobrażam sobie aby mimo posiadanego ŚK bez ograniczenia napięcia ktokolwiek mógłby włazić se z butami np. na GPZ-y.

Żeby wejść do określonego GPZ-u i wykonywać czynności łączeniowe, trzeba być osobą upoważnioną. Niektóre zakłady tak "kombinują", że upoważnionymi pracownikami/osobami są osoby posiadające np. klucze energetyczne w danym zakładzie- chcąc uniknąć kłopotliwych wykazów upoważnionych osób na obiektach.

To rozporządzenie dotyczy urządzeń energetycznych (to dość szerokie pojęcie), więc należy dostosować/ zmienić zakładowe instrukcje elektroenergetyczne.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
remik_l
Poziom 20
Poziom 20


Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 1091
Miasto: Łódź

remik_l
Poziom 20
Post#9 Post autora tematu 01 Lis 2013 10:35   

Re: Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.


zbich70 napisał:
A tych co psioczyli, że w Energetyce uprawnienia dali dożywotnio, informuję iż stan ten ulega zmianie.


Właśnie o to przede wszystkim chodzi. Kierownictwo (czytaj członków komisji kwalifikacyjnych) od dawna nurtowała sprawa bezterminowych Świadectw Kwalifikacyjnych i wymyślili, ze będziemy zdawać na upoważnienia.

Wczoraj rozdawano pierwsze upoważnienia na razie bez egzaminów bo nikt by nie mógł wykonywać pracy na urządzeniach. Jak odbiorę to wrzucę skan.

Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.

Czy wiadomość jest pomocna? + 0 -
Powrót do góry
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu     Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Zmiany w rozporzadzeniu w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych.
Strona 1 z 1
Podobne tematy
BHP przy urządzeniach i instalacjach energetycznych (1)
Dwie wkrętarki Makita BHP 452 i BHP 453 jaka różnica (2)
Przepisy bhp przy pracy w rozdzielniach nn i SN (13)
Czy szykują się jakieś zmiany w sprawie nowych przyłaczy NN? (29)
Długości lini energetycznych (13)
praska do przewodow energetycznych (6)
Gałąź na przewodach energetycznych (50)
Książki o transformatorach energetycznych (3)
Sprawdzenie kondensatorów energetycznych - jak ? (20)
próby eksploatacyjne transformatorów energetycznych (5)



Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Kontakt

Page generation time: 0.067 seconds

elektroda.pl temat RSS