Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 kolejne konstrukcje by toadi tonsil tesla

toadi 20 Mar 2005 13:30 7740 16
  • Witam
    przedstawiam kolejne dzieci tym razem sa to kolumny na glosnikach tonsila i tesli.

najpierw moze starsza konstrukcja oparta w 100% o tonsila.

Konstrukcja 3 drozna br.

glosniki nieskotonowe 2xGDN20/40 8om
    sredniotonowy GDM12/60 8om
    wysokotonowy kopulka GDWK11/100 8om.

Jak latwo zauwazyc kolumna nie typowo na basie 4om na srednim i wysokim 8om.

Zwrotnica o podziale 1000 i 6000 6dB/okt wszystkie podzialy.

Obudowa plyta meblowa 18mm oklejona na czarno. Obudowa przod i gora tylko klej tyl i spod klej i wkrety.

Wymiary obudowy szer 26cm wys 100cm gl 40cm. Daje to objetosci netto ok 75 l. Strojenie w okolice 45Hz.

Puki co ejszcze nie doczekaly sie pierscieni na glosniki budzet nadszrpnela konstrukcji kopulka :D.

Jak gra tak jak powinno przenaczeniem tek kolumny bya ciezka muza i gra odpowiednio lekko uwypukla zakres 40-60Hz poteznie uderza stopa ogolnie bardzo dobrze brzmi perkusja i mocno przesterowane gitary.
    gorzej radza sobie z musyka lzejsza pokroju pop ale ogolenie sa pozytywne. Konstrukcja ta powstala jakis rok temu ale byly jeszcze dwie podobne pary wykonane kilka lat temu..

Koszt calosci

basy 4x65
    srednie 2x55
    wysokie 2x75
    obudowy ok 150
    zwrotnice jakies 50zł
    inne 30
    razem jakies 750zł/pare dosc drogo ale efkt jest jeszcze lepszy.

Fajne!
  • #2 20 Mar 2005 13:40
    toadi
    Spec od akustyki

Druga konstrukcja tesla-tonsil

Kolumna 2 drozna oparta o niskotonowe arn188 4 om i wysokotonowy GDWK11/100.

Obudowa br strojona na 40Hz wykonana identycznie jak poprzednia.

WYmiary szer 22cm wys 90cm gł 30cm.

Zwrotnica prosta 6dB/okt podzial ok 4000Hz.
    Kolumna nie bedzie maltretowna wiec nie robilem stromszego podzialu dla sopranówki mimo ze producent nie zaleca takiego niskiego ciecia 6db.

Br jest 8cm ok 15cm glugoscimial byc 10cm ale sie nie miescil i niebylo odpowiedznio dlugiego.

Wrazen odsluchowych dokaldnie nie opisze bo nie mialem okazji dobrze ich osluchac pare minut muzy roznej z dicmena w piwnicy. Po krotce sporo nielzego basu troche gubiace sie srednie tony (jak by zepchaniete na drugi plan) i swietne wysokie.
    Na zdjeciach sa jeszcze ubrudzone od kurzu i trocin

• #3 20 Mar 2005 15:17
    Agentlos
    Poziom 25  

No abrdzo ładne kolumny! Pieknie wykonane. Nie pytam nawet o to jak graja bo to już pewne że idealnie :-) . A mam jedno pytanko co do łaczeń. Malowałeś boki farbą a przód obkleiłeś fornirem, czy tak po prostu wyszłuy łącznia widoczne na zdjęciach => chodzi o łączenia płyt u góry kolumny.

Niniejszym piekna robótka!

• #4 20 Mar 2005 15:49
    kiepol
    Poziom 15  

Hehehe, jeżeli chodzi o te Tonsile (100% zawartości alkoholu ;)) to musze się pochwalić, że zrobiliśmy z kumplem i dla kumpla niedawno coś takiego śmiesznego opartego o GDN 20/60/3 i GDWT 9/80 i do tego jeszcze średni Stx'a (ale już się spaliły oba, to nie licze :D:D:D). Kolumny wyglądają bardzo śmiesznie, bo są strasznie duże, a wiadomo GDN nie jest wcale ogromny... Skzrynie netto mają 60 L (!), ale to tylko jak były puste... Żeby zmniejszyć troszkę objętość i wzmocnić pudła (wiórówka 18mm) daliśmy (mój pomysł :P) "żeberka", dwa na kolumne i muszę powiedzieć że obudowa jest tak sztywna, że można po tym czolgiem jeździć :D Ponadto jeszcze od tych 60 L trzeba odjąć jeszcze małą skrzynkę, która odseparowywuje (lol) wysokoton i spalone średniaki od reszty skrzyni... Ponadto jeszcze jest tam nie małych rozmiarów gąbka (6 cm grubości !), która w znaczny sposób zmniejsza objętość :D

Jak to gra ?

Jak dla mnie zaje******, ale dobiero po podkręceniu potencjometra "Volume" w prawo mniej więcej na polowe. Bas jest wtedy bardzo głęboki, donośny i niski schodzi (zasługa dużej skrzyni i b-r). Jeżeli chodzi o impuls, to tutaj są jajeczka, bo przy takiej obudowie szybki bas powinien niewyrabiać, a jednak :P Na kawałkach techo dają sobie kolumienki rade jak trza :D Wysokotony, chyba każdy dobrze zna, a środka nie opisze, bo przy kręceniu w prawo Volume'm na moim Marantz'ie MR-215 (z 1978 r :D) najpierw zaczęły strasznie trzeszczeć, a poźniej zdechły :D

W całości konstrukcję uważam za bardzo udaną... Nadaje się świetnie na imprezy...

Pozdro...

• #5 20 Mar 2005 17:26
    linx
    Poziom 21  

Cytat:
    Ponadto jeszcze jest tam nie małych rozmiarów gąbka (6 cm grubości !), która w znaczny sposób zmniejsza objętość

O ile się nie myle gąbka-wytłumienie powoduje że głośnik widzi obudowę jako większą, czyli wytłumienie zwiększa objętność obudowy dla głośnika :!:

• #6 20 Mar 2005 17:58
    djbolo
    Poziom 31  

02.jpg (a szczegolnie srednica BR) budzi postrach przy tym telewizorze :) Dobrze ze zdecydowales sie na taka srednice BR, wiem jak te glosniki ladnie pompuja w BR przy fb :) Obie konstrukcje udane. Pozdrawiam.

• #7 20 Mar 2005 18:05
    Uzytkownik
    Poziom 16  

Witam,

:arrow: Linx, prawda pod wzgledem akustycznym jest wieksza, ale patrzac "normalnie" to objetosc sie zmniejsza ;)

:arrow: toadi Ta 1 konstrukcja extra, troche ten gigantyczny BR szpeci przod, ale to jak wszyscy wiemy nie jest najwazniejsze. Natomiast 2, czy ty robisz tylko kolumny z 2 basowcami ? :D Chyba nie lubisz subwooferow i duzych niskotonowych to pchasz po 2 :D A tak na powaznie, tak jak psizesz o tych srednich ze sa zepchniete, brakuje poprostu sredniaka z prawdziwego zdazenia ;)

POZdrawka

• #8 20 Mar 2005 19:21
    toadi
    Spec od akustyki

co do tych laczen to kolumny wykonane sa w obu przypadkach zplyty oklejanej meblowej takiej jak tobi sie meble i stad te grzbiety oklejane taka tasma jak w meblach.

bo do stosowania duzych glosników owszem wierze w nie ale raczej nie w domu dwa male daja szybszy dzwiek poza tym upraszcza czesto kolumne do 2 drozneji umozliwiaja mi wykonaie kolumny stosunkowa waskiej a takich najczesciej sobie zycza ludzie.

Brak sredniego w tej na 2xarn188 nie jest bardzo dotkliwy moze troche przesadzilem , dodatkowy glosnik sredniotonowy znaczaco by podniósl koszt calej kolumny robilem to dla kolegi bez zadnego zysku dla mnie mialo byc tanio i dobrze. Poczatkowo myslalem o 15cm glosnikach ale te pozostawiam do zastosowania w reszcie systemu (ma byc to komplet do kina domowego).
    Nie widze poza tym celu stosowania subów nawet do kina domowego jesli przednie kolumny beda posiadaly odpowiedni rozmach w dolnym pasmie, a przynam ze to pierwsza moja powazniejsza konstrukcja z uzyciem tesli i bardzo milo mnie zaskoczyly bede teraz siegal pewno ponie czesciej. przedtem nie mialem mozliwosci ich zakupu.

• #9 20 Mar 2005 21:16
    Uzytkownik
    Poziom 16  

Jak zawsze w aqstyce (i nie tylko ;) ) trzeba isc na kompromisy. Tutaj masz racje z ta dynamika. Ja jednak widze zastosowanie subwooferow. 15" ktora doslownie zatrzesie pokojem powodujac spadanie wszystkich ksiazek :D kiedy bedzie przechodzil Tyranozaur na ekranie to jest wlasnie to :D. Suby takze do samochodow, ze wzgledy na to ze jest tam malo miejsca i nijak wciskac tam po 2*10" jak to mozna zrobic w domciu ;)

POZdrawiam

• #10 21 Mar 2005 16:16
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

No fajne te kolumny, wykończenie nawiązuje do tradycyjnych tonsiloskich Altusów??? :) Subwoofer przy kolumnach nawet na 20cm się przydaje, ale jak się ma na niego duuużo kasy :( bo wtedy zyby poprawic basik z 2x20cm to trzeba dobrą 30cm lub nawet 38, jak kogoś stać...

• #11 21 Mar 2005 23:25
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mam kominy unitry (takie jak na 1 zdjeciu) tylko ze w orginalnej obudowei closed, z gds 12/60 i gdwk9/80/? Gra super i suba do nich nie trzeba. Basik jest mocny i bardzo szybki a co do reszty pasma tez nie narzekam. Jesli chodzi o suba na 8' to musze powiedziec ze tesla arn6618 w 40L potrafi niezle bebechy wymieszac:)

• #12 24 Mar 2005 17:34
    !ron
    Poziom 21  

Bardzo fajne kolumny, podoba mi sie kolor :) niby taki zwykły ale........hmmm kunsztowny, no przyczepic sie mozna do tej metalowej obwodki średniaka, ja bym to malnął jakąs farba, kopółki basiorow- srebrne też sie troszke żyucają w oczy(lata temy takie miały spce'86, ale nie dzis:() ale za to tunel BR musi fajnie dmuchać:)

• #13 24 Mar 2005 21:41
    linx
    Poziom 21  

>>>kopółki basiorow- srebrne też się troszke rzucają

No tym się zgodze. Pomniejszone basowce wyglądały by jak głośniki z jamnika :]

A tak poza tym spoko.

Pozdrawiam

• #14 25 Mar 2005 00:18
    toadi
    Spec od akustyki

Wlasnie to jest problem odwieczny zakupow na gieldzie albo jak potrzeba na juz nigdy nie ma takiej wersji jak by sie chcialo mialem klic nowe kopulki ale bylo szybko szybko, wykonanie mi z bratem pary tych kolumn zajeło jeden dzien + czas schniecia kleju czyli rzem jakies dwa dni, potrzebne byly juz.

Co to tych ramek i w ogole wykonczenia moze kiedys beda pierscienie na glosniki ale nie zanosi sie, ostatnio mowilem gosciowi o tym ale powiedzial ze go to p.......li graja tak jak potrzeba :D.
    Co do tunelu wlasnie dmucha naprawde minimalnie (malutkie predkosci w tunelu) ale doklada sporo wzgledem zamknietej (chodz glosniki basowe nie do konca do br) juz ten na teslach lepiej powietrze pompuje

• #15 09 Maj 2005 11:18
    jasz
    Poziom 11  

:?: jakie wzmacniacze należałoby zastosować do tych konstrukcji by ich nie uszkodzić ale by wyciągnąć z nich pełną moc ,
    a poza tym czy nadawały by się na małą imprezkę np półmetek czy 8nastka..
    czy nadawały by się do kina domowego ,jeżeli tak to jakie satelitki trzebabyło by dorobić i jaki center,bo umieściłeś tyle szczegolow ze może bym się troszkę powzorował na nich by coś samemu skonstruować

• #16 09 Maj 2005 13:27
    toadi
    Spec od akustyki

Do tej kolumny pierwszej moze byc 2x80W/4omy RMS mialem dawnije takie w domu i oglaly sie duzo imprez graly z koncowka zbudowanan na kitach NE035 (100W na 2n3055) nie udalo mi sie nigdy zadnej uszkodzic poza sopranowkami ale po wbudowaniu zabezpieczenia bylo ok. Do tej na teslach tez mysle ze 80W pociagnie ale te na tonsilach graja glosniej oczywiscie kosztrukcja tez wychodzi drozej. Na fronty do kina jak najbardziej a satelity i centralke trzeba by wykonac z urzyciem glosników o podobnym brzmieniu jesli zdecydujesz sie na tesle nie bedzie problemu jest duzo glosników tesli na ktorych mozna zbudowac pozostale kolumny podobnie z tonsilami

• #17 11 Maj 2005 22:17
    toadi
    Spec od akustyki

Nie urzylem nieekranowanych ale pod warunkiem odleglosci ok 0,5-1m od TV moga byc na przod bez problemu zreszta kto stawia blizej

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME