Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn i dobór wzmacniacza

pm82pm 12 Lis 2013 10:41 1743 7
  • #1 12 Lis 2013 10:41
    pm82pm
    Poziom 2  

Cześć,

Jestem kompletnym amatorem, ale bardzo lubię majsterkowanie i naprawdę mam do tego smykałkę, narzędzia i warunki. Szanownej małżonce chcę sprawić zestaw audio do salonu, jednak nie mam zamiaru kupować "gotowców" biorąc pod uwagę, że coś podobnego kiedyś robiłem. Salon ma około 25m2 + połączona barkiem i przejściem z kuchnia około 10m2, no i jeszcze korytarz jakieś 10m2. W salonie ściany gips karton, podłoga parkiet, jedno okno z firankami, przy kanapie mały dywanik. Czego słuchamy? Pop, rock, jazz, czasem klasyka, metal, bardzo okazjonalnie jakieś "łupanki" technopodobne.

Moje doświadczenie? Żadne w zasadzie. Jak byłem młody, zbudowałem razem z kolegami kilka skrzyń basowych do samochodów na bazie głośników 25 i jakiś jeden do domu zamknięty na bazie dwóch 15-stek ustawionych do siebie, gdzie jeden pracował odwrotnie. Ale to były czasy basu a teraz chce czegoś zupełnie innego. Wiem co to zwrotnica, głośnik, program do obliczania skrzyni no i chyba tyle. O czym myślałem? Dwie kolumny 3-drożne czyli 6 głośników. Co do mocy, wielkości i całej reszty niestety potrzebuje pomocy. Jestem pojętnym uczniem i nie trzymam się swojego jeżeli nie ma sensu.

Do tego przyda się oczywiście czymś to napędzić. Myślałem o np.: Denon 1060 albo jakiś amplituner. Niestety na dzień dzisiejszy można przyjąć że nie mam ani czym napędzić ani z czego puścić niestety. Nie jesteśmy melomanami ale chciałbym zrobić coś co ma sens a nie narobić się jak osioł i mieć efekt kolumn za 200 komplet.

Budżet, ciężko powiedzieć, powiedzmy że na wzmacniacz, głośniki, kable w nich i zwrotnice + gniazda chciał bym się zmieścić w 1500 złotych. Materiały i wykończenie kolumn zostawmy.

Wszelkie sugestie mile widziane, jedynie podziękuje głosom typu daj sobie spokój i kup, będzie lepiej i taniej, bo jednak bardzo lubię mieć satysfakcje z własnoręcznie wykonanych rzeczy a nie napędzać rynek.

Pozdrawiam

• #3 13 Lis 2013 13:13
    pm82pm
    Poziom 2  

Przeglądałem już od dawna różne projekty, ale chodzi mi o dopasowanie pod siebie, więc chcę to zaprojektować a nie kopiować. Z tego, co się zorientowałem, to rozsądne będzie budowanie na głośnikach Tonsila, no i teraz prośba co do mojego metrażu będzie potrzebne i które modele i w jakim zestawieniu wybrać? Zastanawiam się, czy np.: nie wesprzeć się jeszcze w przyszłości subem, ale teraz skupiam się na kolumnach. Co do wzmacniacza, to mam od znajomego NADa 352, więc myślę, że nie ma tutaj wielkich ograniczeń. Decyzja: budujemy zestaw trójdrożny na Tonsilach. Proszę o pomoc w doborze zestawu głośników a potem zajmiemy się najtrudniejszym czyli projektem.

Z góry dziękuję!

• #4 13 Lis 2013 13:29
    Eminence
    Poziom 17  

Jak z pomiarami do projektu wzrotnic ?
    Uzywales kiedys progoramow prostych jak winisd czy holmimpulse ?
    Masz mikrofon jakis ?

Zwrotnica dobrze zaprojektowana to zdecydowanie najwiekszy atut oraz przeszkoda w projekcie kompletu

• #5 13 Lis 2013 14:50
    pm82pm
    Poziom 2  

winisd jeszcze nie używałem ale używałem jakiegoś innego (to było z 15 lat temu) programu do obliczania skrzyni no i podpierałem się wzorami, jednak już o nim czytałem i mam
    odnośnie pomiarów i projektowania zwrotnic to niestety nie mam żadnego doświadczenia, czytałem już art jak to działa ale w życiu się tym nie bawiłem jeszcze
    niemniej jednak zakładam że to tematy "na potem" ale poprawcie mnie jeżeli się mylę
    zakładam że kolejność jest taka

dobór przetworników, projekt pudełek, wykonanie, pomiary i przygotowanie zwrotnic
    poprawcie mnie jeżeli się mylę

na dzień dzisiejszy głośniki, pomieszczenie jest mniej więcej opisane, efekt jaki chce uzyskać to raczej neutral w każdym zakresie, w niższym może nieco głębi kosztem dynamiki basu

myślę o taskim zestawie ale naprawdę każde sugestie mile widziane:
    GDN 25/100/1 8 Ohm lub GDN 30/120/1 8 OHM
    GDM 18/80 8 Ohm
    GDWK 11/100 (GTC)11/100 8 Ohm lub GDWK10/80/T 8 Ohm

jednak naprawdę już tutaj potrzebuję pomocy

• #6 13 Lis 2013 18:07
    Tomq
    Poziom 38  

Kolejność dobra. Jednak:

Cytat:
    i projektowania zwrotnic to niestety nie mam żadnego doświadczenia, czytałem już art jak to działa ale w życiu się tym nie bawiłem jeszcze
    niemniej jednak zakładam że to tematy "na potem" ale poprawcie mnie jeżeli się mylę

Niestety, ale nie dasz rady. Musisz zacząć od gotowego projektu, potem ewentualnie go zmodyfikować nabierając doświadczenia i dopiero stworzyć coś od nowa.

Pomiary są dosyć wymagające (trzeba wiedzieć co i jak ustawić i jak mierzyć), a a samo projektowanie zwrotnic jest po prostu trudne. Prosty test - słyszałeś o efekcie baffle step? Między innymi takie rzeczy trzeba uwzględniać w projekcie zwrotnicy, a właściwie to już na etapie doboru przetworników.

Szczerze mówiąc dziś trzeba skreślić Tonsila:
    - nie wiadomo kto robi te głośniki na podstawie jakiej dokumentacji,
    - są lepsze w podobnej cenie.

• #7 13 Lis 2013 18:36
    pm82pm
    Poziom 2  

hm.... wiem co to baffle step jednak może maszrację i faktycznie mnie to przerośnie...
    jak mówiłem nie upieram się przy swoim jak mam się narobić dla mizernego efektu to musze to bez sensu kompletnie
    w takim razie poważnie przemyśleć i napełnić się wiedzą zanim podejmę ostatecznie decyzję...
    2ga sprawa to nie wiedziałem że z tomsilem tak to teraz wygląda, a co innego porównywalnego cenowo lub max 50% droższego polecanie w tej chwili?

z projektów które oglądałem z 3drożnych nic do końca mi się nie podoba...wszystko na stxach albo tonsilach właśnie,
    możecie coś polecić odpowiedniego dla mnie? (link)

• #8 15 Lis 2013 17:12
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli zrobisz dwie drogi na 18cm głośniku nisko-średnio-tonowym, to jest wielce prawdopodobne, że zmieścisz się z budżetem. Jeśli sensowne 3 drogi to przykro mi, ale z całą pewnością przekroczysz budżet. Odtwarzacz i wzmacniacz to minimum 500zł. Oczywiście tylko używane. Same głośniki i elementy zwrotnicy przy 3d to 1500zł.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME