Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny podstawkowe na Monacor

marcin_54 12 Lis 2013 23:02 1611 16
  • #1 12 Lis 2013 23:02
    marcin_54
    Poziom 8  

Witam Szanownych forumowiczów!
    Zwracam się z prośbą o pomoc.
    Zamierzam zbudować kolumny podstawkowe 2-drożne z bass refleks umieszczonym z tyłu.
    Jako przetwornika chcę użyć MONACOR SP-6/108 ,co do wysoko-tonowca jeszcze nie zdecydowałem, ale chyba coś z Vify.
    Zależy mi na dobrej jakości dźwięku. Muzyki jakiej słucham to jazz i spokojny rock.
    Nie mam pojęcia jak zbudować dobrą zwrotnicę tak by współgrała z całoscią. Na poczatku chcę się skupić na obudowie - wstępnie wyliczyłem, że potrzebuję ok 12lit. choć nie jestem co do tego pewien.
    A może miał ktoś styczność z podobnym projektem- proszę bardzo o pomoc!

• #2 13 Lis 2013 14:07
    Eminence
    Poziom 17  

Pasywne/aktywne ?

GDN oraz GDWK to symbole uzywane przez Tonsila czy Stxa a nie nazwy z fachu ;p

Co do projektow to na forum jak powiem ze jest milion to chyba bedzie malo :D naprawde, tutaj jest tyle tego ze wybierac z czego jest.

Dlaczego akurat ten monacor ?

• #3 13 Lis 2013 20:49
    marcin_54
    Poziom 8  

Dzięki za uwagę już poprawiam posta!!
    Oczywiście pasywne, a ten konkretny model gdyż kierowałem się wielkością. Chciałem użyć SPH 175HQ ale wydaje mi się trochę za duży jak na konstrukcję podstawkową, a SPH145-za mały - nie upieram się na tym konkretnym modelu.
    Fora przeglądam już od paru tygodni i mało jest konstrukcji z monacor większość to tonsil i stx.
    Wolę się poradzić mądrzejszych niż później żałować wtopionej kasy i straconego czasu.

• #4 13 Lis 2013 21:33
    Eminence
    Poziom 17  

Glosniki raczcej dobiera sie tak aby mialy podobna efektywnosc (SPL @1w/1m)UWAGA bo stx podaje 2.83v/1m a to jest kompletnie inna liczba niz 1w/1m

Rowniez pod wzgledem pasma. Jezeli chodzi o konstrukcje 2 drozna to sredniak ciagnie tak przewaznie do 3-4 k nieraz troche wyzej lub nizej

I impedancja. Ktora przewaznie rosnie z niskim zejsciem i co musisz uwzgeldnic w projekcie zwrotnicy.

• #5 14 Lis 2013 09:46
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jaki sprzęt towarzyszący, jakie pomieszczenie, jaki budżet?

• #6 14 Lis 2013 21:26
    marcin_54
    Poziom 8  

Pomieszczenie ma ok.20m.
    Ma to zagrać z lampą 2x50W 8ohm.
    A jeśli chodzi o budżet to tak do 2 tys - na gotowo!

Nie upieram się przy monacorach!!

• #7 14 Lis 2013 23:18
    przemo-lukas

Ostatnio słuchałem Fountek FW146 + Fountek NeoCD1.0. Słuchaliśmy wszystkiego. Od Patricia Barber i Chris Jones po naprawdę ciężkie granie. Na lampce 1.5 SE. ;)
    I jeśli mamy podobny gust to sądzę, że Fountek FW168 + Fountek NeoCD1.0 powinien być strzałem w dziesiątkę. ;)

• #8 15 Lis 2013 20:32
    marcin_54
    Poziom 8  

Dzięki za propozycję juz zdążyłem troszkę poszperać na temat FOUNTEK-a i rzeczywiście zbiera pochwały!
    No własnie gusta mamy podobne :D
    A jak NeoCD1.0 radzi sobie z wysokimi- bardzo cenię sobie czystą górę?

• #9 16 Lis 2013 08:26
    przemo-lukas

Powiem tak. Ja jestem wrażliwy na konstrukcje, gdzie kobiece wokale wypadają słabo. Gdzie "góra" jest zbyt natarczywa. Tu słuchałem z wielką przyjemnością. Tani o delikatnym brzmieniu.

• #10 16 Lis 2013 18:10
    marcin_54
    Poziom 8  

Dzięki za rady!! po całonocnej lekturze też mi się wydaje że to lepsze rozwiązanie:)

Teraz mam pytanie co do budowy kolumn na przetwornikach Fountek fw168, jaki powinien być litraż kolumny podstawkowej z tylnim br.
    Na forum znalazłem taką konstrukcję -posiadała 16L (oczywiście netto)-czy to przypadkiem nie za dużo?! dodam ze mi wyszło 12L, jak to w końcu jest?

• #11 16 Lis 2013 18:52
    przemo-lukas

No, to już "kawał" głośnika. :) Zdecydowanie 12l to mało. Ja również zaczynałbym od 16-16.5 litra.

• #12 16 Lis 2013 19:28
    marcin_54
    Poziom 8  

Uuuu.... to ładny kawał skrzyni z tego wyjdzie:)

• #13 16 Lis 2013 19:45
    przemo-lukas

Kurczę, piszę w kilku tematach nie tylko związanych z zestawami DIY i troszkę już mi się pokićkało. Choć nie do końca. Mówiłeś o 12 litrach. Czy to priorytet? Może być mało w 20m2. Chociaż zależy kto co lubi. ;) Przy takim budżecie na siłę może udało by się wykonać na Usherah 9950A i 8948. Na mniejszym czyli 8935 + 9950 jest w linii transmisyjnej. Swojego czasu byłem zachwycony konstrukcją na 8945A i 9950. Ogólnie na Usherach zawsze chętnie wykonuję. Rewelacyjna relacja jakość cena. 9950 nie da się tak nisko ciąć jak 1" seasy, ale brzmienie jest miodne. ;)

Tu masz na przerabianych przeze mnie 8945a i 9930

• #14 17 Lis 2013 21:32
    marcin_54
    Poziom 8  

Czym rózni się 8935 od 8945a. Który z tych przetworników lepiej nada sie do konstrukcji podstawkowej?

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Tak myślę jak idziemy już wyżej to może seasy? Hmm...

• Pomocny post
    #15 18 Lis 2013 12:39
    przemo-lukas

marcin_54 napisał:
    Czym rózni się 8935 od 8945a.

Wielkością. ;)
    Wszystko można, ale moim zdaniem 9950 jest wybitnym głośniczkiem. Lepiej mi pasuje od 27 TDFC cz TBFC/G.

• #16 18 Lis 2013 20:25
    marcin_54
    Poziom 8  

Jednak mnie przekonałeś! :D Jestem o krok do przodu przynajmniej wiem na czym oprę swoje monitorki.
    Wielkie dzięki,że znalazłeś czas na moje "1000" pytań
    Teraz zabieram się za zamawianie przetworników i ruszam z obudową :D

a tak przy okazji, może znasz jakiś pewny sklep gdzie można kupić te głosniki??

• #17 19 Lis 2013 14:17
    przemo-lukas

Poczytałbym opinie innych użytkowników powyższych zestawów. Fajnie byłoby znaleźć taką osobę w pobliżu i umówić się na odsłuch. ;)
    Zakupy robię w loudspeakershop. Elementy zwrotnic najczęściej w Polink.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME