Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna do gitary basowej 150W

jgrupa 15 Lis 2013 14:43 8481 13
  • Kolumna do gitary basowej 150W
    Witam, w zeszłym tygodniu skończyłem robić piecyk do mojej gitary. Zależało mi na dosyć dobrym brzmieniu i stosunkowo niskiej cenie. Użyłem tani głośnik STX'a, konkretniej WM.STX.12.2.300.4.F.S.MC. Wybrałem ten głośnik przede wszystkim ze względu na cenę, ale również parametry odpowiednie dla basówki. Mianowicie zamknięta obudowa, mały wychył membrany. Zastosowałem płytę MDF 19mm. Co jest ciekawe dla tej konstrukcji, w środku nie znajduje się żadna zwrotnica, dzięki czemu gitara wchodzi na wyższe tony, ale oczywiście są one odpowiednio ściszone przez to, że nie ma tam żadnego gwizdka.

Ogólnie - jestem bardzo zadowolony z brzmienia. Bas nie jest "otępiały", nie muli, wysokie tony nie biją w uszy. Co do minusów, mogę zaliczyć - najniższe tony mogłyby być trochę mocniejsze.

Kosztorysu dokładnie nie pamiętam, ale mniej więcej wyglądało to tak:
    - głośnik 78zł + przesyłka
    - MDF około 55zł
    - koc obiciowy, rączka, maskownica, narożniki, terminal: 65zł

Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W Kolumna do gitary basowej 150W

Fajne!
  • #2 15 Lis 2013 22:52
    servgsm
    Poziom 23  

Jakieś informacje poza faktem, że kolumna istnieje by się przydały, robiłeś jakie pomiary?
    Sam głośnik ma 150W mocy AES. A na jaką moc zaprojektowana jest obudowa? Wytrzyma 150W bez niepożądanych efektów?

Moim zdaniem niepotrzebnie męczysz ten głośnik wysokimi tonami które tylko w jego membranie psują efekt ostateczny, który będzie już słyszalny przy grze slapem, czy tappingiem. Zwrotnica to nie dużo roboty, a moim zdaniem, warte efektu.

• #3 16 Lis 2013 01:15
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

jgrupa napisał:

Co do minusów, mogę zaliczyć - najniższe tony mogłyby być trochę mocniejsze.

1. Obudowa zamknięta, więc charakterystyka idzie gładko w dół.
    2. WM to midwoofer a nie subwoofer. Dla pozyskania niższych rejestrów powinieneś kupić głośnik z oznaczeniem SW.

Co do samej konstrukcji:
    Ogólnie prezentuje się ładnie, jednak poprawiłbym narożniki ( nie przylegają do przedniej ściany ) - odkręć je i spiłuj rogi kolumny a potem dociśnij i spowrotem przykręć ;) Ja używam zwykłych czarnych wkrętów do regipsów, nie rzucają się tak w oczy, ale to kwestia gustu :)

To Twoja pierwsza kolumna?
    Czym to napędzasz?

Pozdrawiam.

• #4 16 Lis 2013 10:30
    marian133
    Poziom 36  

Jak wiadomo, za tą cenę nie kupi się odpowiedniego głośnika do gitary basowej, ale skoro jesteś zadowolony to bardzo dobrze.
    Z tą konstrukcją raczej nie pójdziesz na koncert, śmiem twierdzić że ta konstrukcja miała po prostu służyć w domu, byle dźwięk się wydobywał. No i dobrze, co tu więcej potrzeba, sam pogrywam na basie (Zak 4-strunowy) i gdybym zrobił konstrukcję którą sobie wymyśliłem to by mnie z bloku wywalili :) W Twoim przypadku jednak wysokotonówka by się przydała.

Czym to napędzasz?

servgsm napisał:
    A na jaką moc zaprojektowana jest obudowa? Wytrzyma 150W bez niepożądanych efektów?

Od kiedy to obudowę robi się pod ilość Watów?

• #5 16 Lis 2013 10:37
    -DeX-
    Poziom 10  

Kolumna raczej do ćwiczenia w domu aniżeli gdzieś w kapeli ponieważ ma słabe dolne pasmo oraz niską niską skuteczność. Chyba lepiej byś wyszedł na tym dokładając kilka złociszy i kupując jakiś używany markowy głośnik pokroju Eminence, Beyma czy Celestion. Na znanym portalu aukcyjnym co jakiś czas można upolować fajne głośniki w niezłych cenach. A jak koniecznie miał być stx to chyba lepiej sprawdziłby się GDS 30/200 - przynajmniej kolumna miałaby ładniejszą górę...

• #6 16 Lis 2013 11:45
    jgrupa
    Poziom 15  

servgsm napisał:
    Jakieś informacje poza faktem, że kolumna istnieje by się przydały, robiłeś jakie pomiary?

Niestety nie mam sprzętu do zrobienia pomiarów.

servgsm napisał:
    Sam głośnik ma 150W mocy AES. A na jaką moc zaprojektowana jest obudowa? Wytrzyma 150W bez niepożądanych efektów?

marian133 napisał:

servgsm napisał:
    Moim zdaniem niepotrzebnie męczysz ten głośnik wysokimi tonami które tylko w jego membranie psują efekt ostateczny, który będzie już słyszalny przy grze slapem, czy tappingiem. Zwrotnica to nie dużo roboty, a moim zdaniem, warte efektu.

Oczywiście lepiej by było zrobić zwrotnice i wysokotonowy, ja jednak uznałem, że można się bez tego obejść, przez co gitara ma dosyć ciekawy dźwięk.

sebek555cool napisał:
    Ogólnie prezentuje się ładnie, jednak poprawiłbym narożniki ( nie przylegają do przedniej ściany )

Ok, faktycznie trochę nie przylegają tak jak powinny, postaram się to zmienić.

sebek555cool napisał:
    To Twoja pierwsza kolumna?

Nie, zbudowałem już dwie, do użytku domowego.

sebek555cool napisał:
    Czym to napędzasz?

Różnie ;) Na razie używam do tego przedwzmacniacza i zwykłego domowego wzmacniacza philips. Jak gram z kuzynem wykorzystuję stare combo 60w ;) obecnie pracuję nad "headem"

marian133 napisał:
    No i dobrze, co tu więcej potrzeba, sam pogrywam na basie (Zak 4-strunowy) i gdybym zrobił konstrukcję którą sobie wymyśliłem to by mnie z bloku wywalili :) W Twoim przypadku jednak wysokotonówka by się przydała.

No właśnie, może zauważyłeś, że mieszkam w bloku, więc nie mogę się porwać na 4000w potwora ;) Co do wysokotonówki, przemyślę w następnej konstrukcji.

• #7 16 Lis 2013 11:49
    gbd.reg
    Poziom 20  

marian133 napisał:

Jeśli chodzi o wytrzymałość obudowy, to się robi (szczególnie konstrukcje zamknięte, gdzie głośnik wytwarza wewnątrz pudła ciśnienie, które nie ma gdzie uciec). Chodzi zarówno o wytrzymałość jak i sztywność, aby nic nie wpadało w drgania i nie grało zamiast głośnika :)

• #8 16 Lis 2013 13:06
    marian133
    Poziom 36  

gbd.reg napisał:
    Jeśli chodzi o wytrzymałość obudowy, to się robi

Ale to nie ma nic wspólnego z watami i takie pytanie nie ma sensu.
    Obudowa ma być solidna i sztywna, czy to będzie głośnik 100W czy 1000W nie ma znaczenia.
    Różnica jest tylko wtedy, gdy zwiększa się powierzchnia ścianki obudowy, im większa powierzchnia tym grubsza musi być płyta lub muszą być zastosowane wzmocnienia wewnątrz obudowy.

Autor tematu w przypadku swojej obudowy, mógłby, a nawet powinien zastosować wzmocnienia ze względu na dużą powierzchnię płyt, a nie ze względu że ma głośnik 150W.

• #9 16 Lis 2013 13:46
    servgsm
    Poziom 23  

marian133 napisał:

Eminence to dość fajno opisuje ( Aplikacja eminence) . Przy danej "puszce" można z głośnika wydać całkiem inne charakterystyki pod warunkiem pewnego limitu mocy. Jeżeli przekroczymy ten limit, to po prostu zespół (obudowa+głośnik) będą brzmieć "kapciowato". Sam niedowierzałem, poczytałem pewną polską książkę z lat '80, potestowałem i mimo wszystko jest to fakt. Jak znajdę ją na swoich półkach to podam tytuł - świetna lektura.
    Choć ważnym w tym kontekście zamierzeniem, tak jak napisał kolega gbd.reg, jest wytrzymałość ciśnieniowa przy obudowach zamkniętych, a przy otwartych znów trzeba kombinować z rezonansem.
    I nie idzie mi tu o to, że głośnik jest 150W, to obudowę robię pod 150W. Nie ma sensu z głośnika wyciągać pełni mocy. Lepiej obudowę zrobić tak, żeby ładnie grało do 100W i na tej wartości zamknąć sobie poprzeczkę.

Żeby nie być pustosłownym, zrobiłem kolumnę na Eminence Delta LFA 15. Głośnik wg producenta 500W, ale obudowę dostosowałem do ciśnień i rezonansów mogących występować przy 350W podanej mocy. Do 300W gra pięknie, jednak podając już ok. 400W zaczynają się dziać dziwne przydźwięki, szum powietrza z rur renansowych... Co nie występuje przy wspomnianych 300W.

jgrupa napisał:
    Oczywiście lepiej by było zrobić zwrotnice i wysokotonowy, ja jednak uznałem, że można się bez tego obejść, przez co gitara ma dosyć ciekawy dźwięk.

Nie myl pojęć. Ciekawy dźwięk może się wydobywać z zestawu lampowego, ale nie z praktyki męczenia głośnika. Prosty przykład. Głośnik niech będzie nawet pełnozakresowy, ale jak mu podasz zbiór dźwięków, które musi z siebie wydobyć, to masz bełkot. Ogromna różnica będzie widoczna już przy dołożeniu prostej zwrotnicy RC (choć preferuję LC) i głośnika wysokotonowego.
    Nie namawiam, ale polecam o tym pomyśleć.

jgrupa napisał:
    Niestety nie mam sprzętu do zrobienia pomiarów.

Ale jakieś założenia projektowe? Opierałeś się na aplikacjach producenta (jakich), czy miałeś swój własny pomysł na obudowę?

Pozdrawiam,
    Bartek.

• #10 16 Lis 2013 14:05
    jgrupa
    Poziom 15  

servgsm napisał:
    Żeby nie być pustosłownym, zrobiłem kolumnę na Eminence Delta LFA 15. Głośnik wg producenta 500W, ale obudowę dostosowałem do ciśnień i rezonansów mogących występować przy 350W podanej mocy. Do 300W gra pięknie, jednak podając już ok. 400W zaczynają się dziać dziwne przydźwięki, szum powietrza z rur renansowych... Co nie występuje przy wspomnianych 300W.

Moja obudowa jest zamknięta, więc żadne świsty powietrza nie występują. I tak jak wspomniałeś wcześniej, nie gram na pełną moc, max. około 100w, choć zazwyczaj jeszcze mniej ;).

servgsm napisał:
    Ogromna różnica będzie widoczna już przy dołożeniu prostej zwrotnicy RC (choć preferuję LC) i głośnika wysokotonowego.
    Nie namawiam, ale polecam o tym pomyśleć.

Oczywiście przemyśle przy kolejnym tego typu projekcie. Ale na razie odpowiada mi to w zupełności. Co ciekawe, założyliście, że brakuje mi wysokich tonów, jednak to je muszę przyciszać na korektorze, bo czasami uderzenia strun o progi dają aż za piszczące tony. Być może nagram film, jak to gra, bo uważam, że ładnie gada, barwa jest naprawdę ciekawa, klekocze trochę jak bas Steva Harrisa z Iron Maiden.

servgsm napisał:
    Ale jakieś założenia projektowe? Opierałeś się na aplikacjach producenta (jakich), czy miałeś swój własny pomysł na obudowę?

Dokładnie - zalecenia producenta. 40L closed.

• #11 16 Lis 2013 18:04
    sebek555cool
    Poziom 16  

jgrupa napisał:

obecnie pracuję nad "headem"

Na lampach czy tanzystorach? A może hybryda? :)

Pozdrawiam.

• #13 16 Lis 2013 23:34
    marian133
    Poziom 36  

sebek555cool napisał:
    Na lampach czy tanzystorach?

Lampowy to chyba tylko przedwzmacniacz.
    Wzmacniacz oczywiście na tranzystorach, lampy tyle watów ile trzeba nie oddadzą.

servgsm napisał:
    Chyba kolega nie ma pojęcia o czym mówi...

No chyba Ty nie wiesz o czym piszesz, ale może zrozumiesz po którejś tam paczce z kolei, że świsty z BR oznaczają złe strojenie a nie słabą sztywność obudowy gdzieś tam w głowie przeliczanej na waty. Ale rób jak uważasz, widać że wiesz lepiej :)

• #14 17 Lis 2013 12:31
    sebek555cool
    Poziom 16  

marian133 napisał:
    sebek555cool napisał:
    Na lampach czy tanzystorach?

Lampowy to chyba tylko przedwzmacniacz.
    Wzmacniacz oczywiście na tranzystorach, lampy tyle watów ile trzeba nie oddadzą.

Zgadza się, jednak lampy są głośniejsze, więc nie trzeba by wyciskać z nich 150W :) Na tranzystorach będzie oczywiście sporo taniej a autorowi chyba o to chodzi ;)

marian133 napisał:
    servgsm napisał:
    Chyba kolega nie ma pojęcia o czym mówi...

No chyba Ty nie wiesz o czym piszesz, ale może zrozumiesz po którejś tam paczce z kolei, że świsty z BR oznaczają złe strojenie a nie słabą sztywność obudowy gdzieś tam w głowie przeliczanej na waty. Ale rób jak uważasz, widać że wiesz lepiej :)

Znów się zgodzę ;) W prawdzie nie mam za sobą tylu paczek co kolega marian133, ale pierwsze słyszę o robieniu obudowy pod moc głośnika. Mógłbym prosić o jakieś wzory na to? A najlepiej gotowy przykład...niech będzie na użytym przez autora głośniku. A co zrobić w sytuacji, gdy będziemy mieli 15" głośnik również o mocy 150W i większym skokiem membrany? Nadal będzie wystarczać obudowa pod zwykłe 150W?! A ja głupi zawsze się tyle męczyłem z T-S.......

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME