X

Samsung Galaxy S4 Mini I9195 - IMEI zablokowany przez sieć w UK

16 Nov 2013 19:22 GAgasior
  • #1 16 Nov 2013 19:22
    gasior
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Witam!

Kupiłem z ogłoszenia na Gumtree (w UK) Samsunga G4 Mini I9195, nowy, w zaplombowanym pudełku, bez simlocka. Wszystko pięknie, ale po 2 tygodniach telefon przestał logować się do sieci (Orange). Po rozmowie z operatorem dowiedziałem się, iż IMEI słuchawki został zablokowany i nie bardzo są mi w stanie pomóc w temacie. Sprawę zgłosiłem na policję i po paru dniach okazało się, iż oryginalny właściciel telefonu, który zaniósł go do lombardu dostał słuchawkę w promocji podpisując nowy kontrakt. Po czym telefonu się pozbył za gotówkę, a miesięcznych opłat za kontrakt nigdy nie zamierzał płacić, stąd blokada IMEI, która w UK działa automatycznie we wszystkich sieciach na rynku. Policyjne zeznania sprzedającego jak i moje pokrywają się w kwestii nabycia telefonu w dobrej wierze i nie ma w tym temacie znamion przestępstwa, co policja potwierdza pozwalając mi sprzęt zatrzymać a nie rekwirując jako dowód w sprawie.

Od kilku dni czekam na odpowiedź z sieci, która usilnie stara się mój telefon odblokować poprzez jakąś instytucję mającą nadzór nad blokowaniem wszelkich urządzeń mobilnych posiadających numer IMEI. Uzbroję się w cierpliwość i poczekam na ich odpowiedź.

Natomiast zakładając czarny scenariusz, a więc pozostawienie IMEI na czarnej liście - czy będzie on blokowany również poza granicami UK? Czy ewentualna zmiana IMEI jest możliwa i - WAŻNE!!! - legalna? Jeżeli tak, to czy mogę użyć np IMEI mojej starej, nieużywanej już Nokii czy też numer musi zgadzać się z producentem i modelem telefonu?

Poczytałem już trochę na forach i youtube, z reguły bardzo kiepsko komentowane metody typu "z moim starszym modelem działało więc z twoim też powinno ale nie testowałem".

Z góry dzięki za pomoc fachowców z tej dziedziny. Pozdrawiam
  • #2 16 Nov 2013 20:41
    OlekMTG
    Level 34  
    Helpful post? (0)
    Zmiana numeru IMEI jest przestępstwem (tak samo jak przebijanie numerów seryjnych samochodu), więc nie będe dalej się na ten temat rozwodził. Telefon jest zablokowany w UK, w innych krajach będzie działał (przynajmniej narazie). Obecnie możesz jedynie czekać na pozytywne rozwiązanie sprawy przez operatora.
  • #3 16 Nov 2013 21:16
    archi3
    Level 31  
    Helpful post? (0)
    Jak to dobrze na ebay rozpiszesz to jeszcze duzo do tego nie dolozysz. Pamietam jeszcze z czasow jak handlowalem tam tel zablokowane w uk wysylane z uk ale do kazdego innego kraju poza uk. Sprzedawca tlumaczyl to wzgledami osobistymi i podobno ze pare takich paczek mu zginelo.
  • #4 17 Nov 2013 13:41
    zrobtosam.exe
    Level 14  
    Helpful post? (0)
    Z własnego doświadczenia powiem Ci że wątpię żeby Ci ten telefon odblokowali. Miałem podobna sytuacje do Twojej i nic nie udało mi się w tej sprawie wskórać. Skończyło się na sprzedaży telefonu w Polsce, tam śmigają bez najmniejszego problemu.

Moja rada taka żebyś wysłał telefon do Polski i go tam sprzedał. Z tego co wiem to zablokowane telefony z UK nie działają również w Belgii i Holandii - w planach jest zrobienie bazy na całą EU - póki co nie ma dokładnej daty.
  • #5 17 Nov 2013 15:19
    gasior
    Level 25  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dzięki za odpowiedzi. No nic, na razie jeszcze czekam na odpowiedź z Orange, jakaś iskierka nadziei jest. A potem zobaczymy. Pozdrawiam
  • #6 17 Nov 2013 18:08
    AxelNext
    Level 37  
    Helpful post? (-2)
    Niedawno skradziono mój były telefon który sprzedałem szwagrowi. Zgłosiłem na policję i z papierkiem kradzieży udałem się do sieci Play. Po około miesiącu dostałem pocztą info z Play że IMEI telefonu został zablokowany w całej unii europejskiej.
    Wielka Brytania i Polska są w UE także teoretycznie IMEI zablokowany w GB nie powinien działać w PL.
    Tyle teoria.
  • #7 17 Nov 2013 18:26
    topstar
    Level 18  
    Helpful post? (0)
    Ale prawda jest taka że telefon w Polsce będzie działał. Wiem bo mam takiego Iphona z UK. Tam nie działa w Polsce jest OK.
  • #8 18 Nov 2013 14:05
    mefistofilos
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    IMEI zablokowany w UK w Polsce dzialal bedzie. Scieme Ci wcisneli na tym papierku AxelNext. Jak narazie to co zablokowane w UK dzialac nie bedzie w Belgii i Holandii.

Jesli chodzi o pozytywne rozwiazanie sprawy z operatorem, ich to nie obchodzi ze legalnie kupiles telefon. IMEI byl przypisany do kontraktu, za ktory nikt nie placi. Zgodnie z umowa blokuja telefon i chocby nie wiem co, jesli wlasciciel kontraktu nie ureguluje zaleglosci nie ma opcji na odblokowanie telefonu. Tyle w temacie ;) Wiec albo slij tel na Polske albo sprzedaj go na ebaju i odzyskaj swoje pieniadze. Ja obecnie jestem na drodze sadowej z gosciem, ktory po prawie roku zablokowal tel, ktory mi sprzedal. Musialem wytoczyc mu sprawe cywilna bo ani policja ani operator zajac sie tym nie chcieli. Wszystko na wlasna reke.
  • #9 18 Nov 2013 20:46
    gasior
    Level 25  
    mefistofilos wrote:
    IMEI zablokowany w UK w Polsce dzialal bedzie. Scieme Ci wcisneli na tym papierku AxelNext. Jak narazie to co zablokowane w UK dzialac nie bedzie w Belgii i Holandii.

Na moje pytanie do operatora czy telefon będzie działał poza UK otrzymałem odpowiedź, iż w UE nie będzie. Natomiast będzie w krajach nie stosujących blacklistingu, czyli np USA lub w szeroko pojętej Afryce...

Więc na dwoje babka wróżyła.

Czekam jak na szpilkach na upragnioną pozytywną odpowiedź Orange... (łudzę się nadzieją znaczy). Pozdrawiam
  • #10 21 Nov 2013 01:28
    dxxx

Level 23  
    Helpful post? (0)
    gasior wrote:
    Policyjne zeznania sprzedającego jak i moje pokrywają się w kwestii nabycia telefonu w dobrej wierze i nie ma w tym temacie znamion przestępstwa, co policja potwierdza pozwalając mi sprzęt zatrzymać a nie rekwirując jako dowód w sprawie.

Dziwne rzeczy tam się u was w UK dzieją.

W Polsce idziesz do sprzedawcy i żądasz zwrotu pieniędzy. Jak nie chce oddać, to zakładasz mu sprawę, którą wygrasz. A sprzedawca ma jeszcze większe koszty - bo sądowe mu dojdą. Dlatego z reguły "normalny" sprzedawca pieniądze wyłoży.

Natomiast sprzedawca, żeby odzyskać kasę musi założyć sprawę nieuczciwemu kolesiowi, którą również wygra. Gorzej będzie z wyegzekwowaniem należności.

Żeby nie było - jestem sprzedawcą. Miałem kilka razy telefon z "wyłudzenia" i kilka razy Policja mi go zabrała. Strata wliczona jest w koszty działalności.
  • #11 21 Nov 2013 10:36
    mefistofilos
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    W Polsce nie masz pudelka i juz podejrzenie, ze skrobany jest. A jak jest podejrzenie, to Ci przetrzepia sklep od gory do dolu :D Tutaj nie dziala to tak. To jest sprawa cywilna, policja nie ma nic do tego. Do momentu kiedy siec nie zglosi tego jako przestepstwo ( a nie zglaszaja tego przy 1 czy 2 sztukach ) to mozna sobie co najwyzej uderzyc glowa w mur z rozpedu ;)

Dwa kraje, dwa rozne systemy prawne. Nie ma co porownywac.
  • #12 21 Nov 2013 10:49
    dxxx

Level 23  
    Helpful post? (0)
    U nas z tym trzepaniem też tak nie wygląda. Ja skupuje kompletne telefony, bo to zawsze miło mieć pudełko, instrukcję, przewód usb, zestaw HF itp.

Unikam w ten sposób, że ktoś przyjdzie i powie, to "mój telefon". Na początku różnie bywało i co jakiś czas inteligentny inaczej klient mi przynosił takie niepewne sztuki. Ja porządna firma jestem, dlatego nie lubiłem Policji w sklepie. Przez lata wyrobiłem sobie takie zdanie, że nawet Policja do mnie nie przychodzi, bo wie, że golasa u mnie nie znajdą. Wcześniej zabierali, pisali protokół i na sprawę trzeba było biegać. Nie mam na to czasu.

Jest tak dużo telefonów na rynku, że golasy trafiają do lombardów. Tam co się dzieje - nie wiem. Ich sprawa. Ale jak czasem potrzebuje telefon dla płyty głównej i szukam u nich telefonu, to nie zdarzyło mi się, żeby używka miała komplet, jeden lombard potrafi sprzedać niewłączający się (rozładowany) telefon i każe kupić gdzieś indziej ładowarkę. Drugi idzie na zaplecze i dorzuca gratis ładowarkę no name i każe podpisać niezgodny z prawem papier, że telefon jest uszkodzony i kupujący nie będzie rościł sobie żadnych praw. W obydwu lombardach nigdy nikt reklamacji nie dostał na używkę. U mnie zawsze się można dogadać. Mimo to uparcie ludzie kupują golasy w lombardach. Każdy z tych lombardów ma całkiem sporą sieć punktów w moim mieście.

W Polsce taki telefon jak opisany w pierwszym wątku powinien być potraktowany jako wyłudzenie. Facet dostałby wyrok w zawiasach.

A poszkodowany musiałby występować na drodze cywilnej o odszkodowanie czyli tak samo jak w UK.
  • #13 21 Nov 2013 18:08
    gasior
    Level 25  
    Jeżeli istnieje całkiem spora szansa, że telefon w PL będzie działał, to spróbuję odzyskać utopione pieniądze w ten właśnie sposób. To ciągle sprzęt na czasie i nawet jeśli ciut stracę, to przełknę to bez mrugnięcia okiem.

Nie mam nerwów ani czasu na latanie po sądach i dorabianie się kolejnych siwych włosów.

Na chwilę obecną nadal czekam...
  • #14 21 Nov 2013 20:12
    mefistofilos
    Level 28  
    Helpful post? (0)
    Bedzie dzialal normalnie.
  • #15 25 Dec 2013 20:40
    gasior
    Level 25  
    Niestety sprawdziły się obawy co do niemożliwości usunięcia z czarnej listy w UK :(

Telefon wysłany do PL, będzie testowany w kilku sieciach, czekam na odzew od kolegi, który ma się tym zająć.

Pozdrawiam
  • #16 29 Dec 2013 19:47
    gasior
    Level 25  
    Telefon w PL działa, testowany w 3 sieciach (Plus, Orange i T-mobile). Wystawiony na Allegro, mam nadzieję odzyskać choć część pieniędzy... Pozdrawiam
  • #17 03 Jan 2014 20:46
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Helpful post? (-3)
    No to Amerykę odkryłeś, napisałeś to samo co wszyscy pisali od razu.
    Swoja drogą to super. Bawisz się w pasera i kolega który sprzedaje to samo. Pomyślałeś, że ktoś kupi ten telefon i pojedzie do Angli i będzie miał zonka ?
    Moderatorzy spią, że dopuścili do takiej głupiej dyskusji - jak popchnąć zablokowany telefon dalej.
  • #18 03 Jan 2014 20:53
    tino2003
    Admin grupy GSM
    Helpful post? (0)
    habrozaurus Masz problem w czytaniu ze zrozumieniem?

gasior wrote:
    Policyjne zeznania sprzedającego jak i moje pokrywają się w kwestii nabycia telefonu w dobrej wierze i nie ma w tym temacie znamion przestępstwa, co policja potwierdza pozwalając mi sprzęt zatrzymać a nie rekwirując jako dowód w sprawie.

habrozaurus wrote:
    Moderatorzy spią, że dopuścili do takiej głupiej dyskusji - jak popchnąć zablokowany telefon dalej.

Jak widzisz nie śpią i szybko wyłapali, że piszesz dla pisania a następna taka Twoja wycieczka zakończy się źle.
  • #19 03 Jan 2014 21:36
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Helpful post? (0)
    Co i tak nie zmienia faktu, że przyszły właściciel po wyjezdzie do uka będzie miał miła niespodziankę i dlatego sądzę, że jest głupie takie pakowanie na minę.
  • #20 03 Jan 2014 21:48
    tino2003
    Admin grupy GSM
    Helpful post? (0)
    habrozaurus wrote:
    Co i tak nie zmienia faktu, że przyszły właściciel po wyjezdzie do uka będzie miał miła niespodziankę i dlatego sądzę, że jest głupie takie pakowanie na minę.

Kolejny raz mierzysz kogoś jakąś miarą, czyją swoją?

W aukcji dokładnie jest opisany stan prawny telefonu.
    Na tym świecie są uczciwi ludzie!
  • #21 03 Jan 2014 22:51
    gasior
    Level 25  
    habrozaurus wrote:

Moderatorzy już sprawę wyklarowali. Gdybyś miał choć trochę dobrych chęci to może zerknąłbyś na opis aukcji, ale prościej bezpodstawnie nabluzgać, nie?
  • #22 03 Jan 2014 23:05
    AxelNext
    Level 37  
    Helpful post? (0)
    up
    Można poznać numer aukcji ?
  • #23 03 Jan 2014 23:08
    gasior
    Level 25  
    Oczywiście.

3840796071