Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze

Wodzirej1234 17 Lis 2013 18:48 19620 46
  • Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze

Witam ponownie.
    Przedstawiam Wam kolejny projekt, jak już pewno wiecie, stawiam przede wszystkim na mobilność i dlatego powstał taki mały subbas a dokładnie 4 szt. Oczywiście w projekcie pomagał mi Granat :), dlatego naprawdę gra to bardzo ładnie, myślę, że nie wiele gorzej od tej 15" którą prezentuję w innym poście.
    Wykorzystany głośnik to BEYMA 12lx60 w wersji 4 ohm.

Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze

Wymiary basu to (Wys./Szer./ Gł.) 44 / 42 / 51 cm
    Waga to ok 19 kg
    Moc głośnika to 700W AES
    Gniazda SPEAKON NEUTRIC
    Zostały wykonane ze sklejki liściastej 15mm
    Obicie to czarny koc - ja się zdecydowałem na koc bo przez 15 lat jak gram to już trochę tych kolumn miałem i te malowane zawsze się gdzieś obiją, nawet jak się ma pokrowce, natomiast te obite kocem są naprawdę mocne.
    Uchwyt został zamontowany tylko na górze, tak aby je nosić po 2 szt.
    Poniżej kilka zdjęć z produkcji:

Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze

Ogólnie z basu jestem bardzo zadowolony, gra to bardzo przyzwoicie z tego co pamiętam to strojenie wyszło na 44 Hz.
    Koszty bardzo małe, bo głośnik kosztował 500 zł a obudowa 250 zł, także za 750 zł mamy naprawdę dobry i przede wszystkim mały basik.
    Nie dawno grałem imprezę na 350 osób i wziąłem te 4 szt. basów, wszystko napędzane jednym PLX2400 i powiem, że na końcu sali było jeszcze bardzo dużo basu, także z czystym sumieniem polecam tą konstrukcję

Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze Mały subbas estradowy na głośniku 12" za niewielkie pieniądze

Tutaj jest jeszcze w czarnym i szarym kocu, obecnie wszystkie są już czarne.
    Zapraszam do komentowania
    Bliższych informacji mogę udzielić na priv.

Fajne!
  • #2 18 Lis 2013 11:51
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Elegancko Ci to wyszło. Koc jest szary czy czarny, tylko tak wyszedł na zdjęciach? Z 12" głośnika chyba ciężko pozyskać typowo subbasowe brzemienie. Masz może jakieś charakterystyki z symulacji?

Co do mobilności - pierwsza klasa! :) 19kg basik i nosić po 2 sztuki na raz...marzenie ;)

Więcej takich konstrukcji.

Pozdrawiam.

• #3 18 Lis 2013 12:07
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Witam
    Kocyk był na początku szary - jak robiłem zdjęcia - ale nie za bardzo mi się to podobało więc zmieniłem na czarny.
    Co do pomiarów, to myślę, że kolega Granat wrzuci pomiary, bo on je mierzył, ale porównywaliśmy je z EV ZXA1sub, bo posiadam takowe i powiem szczerze, że te BEYMY zniszczyły tego EV, EV po prostu nie istniał, nawet porównanie cenowe:
    Basik z głośnikiem BEYMA - 750 zł
    EV ZXA1sub - 2500 zł
    Pozdrawiam

• #4 18 Lis 2013 12:19
    sebek555cool
    Poziom 16  

Pozazdrościć :)

Rozumiem, że porównanie odbywało się 1 vs 1?

• #5 18 Lis 2013 12:29
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Tak dokładnie
    1 do 1 i powiem Ci że Kuba nawet mikrofonu nie przykładał do tego EV, bo to było doskonale słychać

• #7 18 Lis 2013 21:58
    sebek555cool
    Poziom 16  

Granat :) napisał:
    Faktycznie Beymy grały głośniej, głównie za sprawą mocniejszego wzmacniacza.

A nie można było na testy z aktywnego zrobić pasywny sub? Tak, żeby 100% to samo szło na kolumny ;)

Myślę, że kolega Tomek trochę przesadza.
    Różnica w spl max była najwyżej 3dB. ;)

3dB to dużo - ma się jedną paczkę zamiast dwóch :)
    Gratuluje projektu ;)

• #8 18 Lis 2013 23:19
    marian133
    Poziom 37  

sebek555cool napisał:
    3dB to dużo - ma się jedną paczkę zamiast dwóch

Niestety teraz ja się nie zgodzę, 3db więcej z jednej to nie to samo co dwie takie same paczki.

• #10 19 Lis 2013 14:42
    sebek555cool
    Poziom 16  

marian133 napisał:

Niestety teraz ja się nie zgodzę, 3db więcej z jednej to nie to samo co dwie takie same paczki.

Z czystej TEORII wynika, że 3dB to 2x głośniej, więc albo drugi taki sam głośnik/paczka, albo 2x większa moc podawana na głośnik. Mówimy o teorii - praktyka wiadomo jak się ma do tego ;)

sebek555cool napisał:
    A nie można było na testy z aktywnego zrobić pasywny sub? Tak, żeby 100% to samo szło na kolumny

Można, ale nie to było naszym celem.

W sumie.... :)

• #11 19 Lis 2013 16:44
    Granat :)
    Poziom 34  

To teraz z teorii nieco bliższej praktyki. ;)
    Dwa koherentne źródła (tzn. zgodne fazowo) dają wzrost poziomu głośności 6dB względem jednego. A takimi właśnie źródłami są względnie małe suby.
    Zatem 2 takie same paczki to 6dB więcej.
    Dwa źródła niespójne fazowo dają tylko około 3dB więcej, np. dwa silniki.
    3dB to dwa razy większe ciśnienie akustyczne. Ale dla człowieka podwojenie głośności odczuwalne jest dopiero przy różnicy rzędu 6-10dB. To sprawa indywidualna.

• #14 19 Lis 2013 20:22
    sebek555cool
    Poziom 16  

To teraz z teorii nieco bliższej praktyki. ;)
    Dwa koherentne źródła (tzn. zgodne fazowo) dają wzrost poziomu głośności 6dB względem jednego. A takimi właśnie źródłami są względnie małe suby.
    Zatem 2 takie same paczki to 6dB więcej.
    Dwa źródła niespójne fazowo dają tylko około 3dB więcej, np. dwa silniki.
    3dB to dwa razy większe ciśnienie akustyczne. Ale dla człowieka podwojenie głośności odczuwalne jest dopiero przy różnicy rzędu 6-10dB. To sprawa indywidualna.

Zabolała mnie ta dziura w wiedzy początkującego hobbysty :) Dzięki za poprawę mojej wypowiedzi ;)

• #16 26 Lis 2013 22:33
    e-elektron
    Troll forumowy

A po co ? Nawet 15" stroi się powyżej 40-45Hz. Zejście kosztem efektywności? Toż to estradowa paczka.

Bardzo fajny projekt, jak zwykle zresztą jeżeli chodzi o kolegę Granat'a :) Kuba - pełen szacunek :)

• #17 27 Lis 2013 11:49
    frugowiec1990
    Poziom 14  

Bardzo fajne subbaski, 19kg to bardzo mało:D A jak myślicie czy sklejka 12mm była by wystarczająca czy za cienka? Mam trochę takiej i pokusiłbym się na zbudowanie dwóch paczek.

• #19 28 Lis 2013 11:06
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

12 mm sklejka spokojnie wystarczy, te moje basy na 15 calowym głośniku z innego postu, właśnie wykonane są ze sklejki 12mm.
    Pozdrawiam

• #20 01 Gru 2013 20:45
    frugowiec1990
    Poziom 14  

A możecie dodać projekt? Mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie głośnika BEYMA 12lx60, Czy wytrzyma on jeśli będzie w wersji 4 omowej grał pod wzmacniaczem od paczki fame 18A, który ma 800W RMS, czy lepiej będzie zastosować wersje 8 omową? MI też zależy na mobilności i chcę zbudować taką taki subbas jako aktywny:D

• #21 13 Gru 2013 13:56
    kudlatyy1
    Poziom 11  

Witam .Jaki kocyk zastosowałeś,chodzi mi o cenę i jakość, bo te proponowane na znanym portalu aukcyjnym, są do niczego.

• #22 15 Gru 2013 10:54
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Chcesz mieć naprawdę mocny koc, to kup wykładzinę remontową czarną, do dostania na alledrogo :D

• #23 15 Gru 2013 12:01
    kudlatyy1
    Poziom 11  

Jaki klej do tej wykładziny.

• #24 15 Gru 2013 13:29
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Butapren, tylko trzeba umiejętnie kleić- ja zawsze robię tak, że smaruję dość solidnie po obudowie, przykładam na mokry klej wykładzinę i od razu odciągam- mam jakby 2 powierzchnie posmarowane. Czekam z 10, 15 min jak podeschnie klej, i spowrotem przykładam wykładzinę, tym razem bardzo mocno prasując gumowym wałkiem od frani :D. Chwyta już na amen, nie musisz używać żadnych zszywek, gwoździków itp jak to niektórzy robią. Można też kleić na klej uniwersajny polimerowy- mniej śmierdzi od butaprenu, jest przezroczysty (w razie, jakby Ci się gdzieś "dziabnęło" po wykładzinie, to mniej widać), ale jest gęsty i ciężko się go rozprowadza, no i "ciągnie się". Ja osobiście preferuję butapren.

• #25 16 Gru 2013 20:42
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Witam serdecznie
    Ja osobiście używałem KLEJ TAPICER, na allegro ok 16 zł, jak dla mnie rewelacja, szybko schnie, praktycznie bezwonny, smarowałem tylko jedną stronę i trzyma super.

Dodano po 4 [minuty]:

kudlatyy1 - użyłem tego koca

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

koc-wloknina-material-obiciowy-szer-2m-polski- jest to polski produkt, gruby i bardzo mocny (przetestowałem), bym rzekł jeszcze trochę elastyczny, jak za mało przytniesz to idzie dociągnąć.

• #26 23 Gru 2013 11:44
    marcin_marcepan
    Poziom 18  

Jedno małe sprostowanie do autora projektu.
    To jest sklejka sosnowa a nie liściasta.

• #27 23 Gru 2013 12:56
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Hmm
    W hurtowni drewna powiedziano mi, że jest sklęjka liściasta bądź sklejka iglasta, ta liściasta była tańsza i ją nabyłem.
    Pozdro

• #29 11 Sty 2015 21:20
    djquatromix
    Poziom 9  

WItam jest opcja byś podał konkretne wymiary chodzi mi tutaj o ustawienie głośnika i głębokość przegrody do wylotowej oraz wysokość na jakiej jest zamocowana bo mam 4 takie głośniczki i biorę się za konstrukcję

• #30 15 Sty 2015 14:41
    Wodzirej1234
    Poziom 7  

Witam
    Jeżeli chodzi o sklejki, to mam hurtownie w Chorzowie dosłownie po sąsiedzku, także sklejki mam.

Jeżeli chodzi o dokładne wymiary to odsyłam do kolegi Granat:), on dla mnie ten projekt wykonał.

A odnosnie tzeciego pytania to mam wersje 4 ohm, ale nie sprzedaję, bo grają super.

Pozdrawiam

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme