Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Nawietrzniki w oknach - czy stosować?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Nawietrzniki w oknach - czy stosować?
Autor
Wiadomość
Marek451
Poziom 9
Poziom 9

Post#1 Post autora tematu 22 Lis 2013 18:17   

Re: Nawietrzniki w oknach - czy stosować?

Witam Od tego sezonu grzewczego w naszym bolku kazdy meszkaniec zmontował
kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komora spalanaia powietrze do spalania z szachtu kominowego Kotły wisza w łazienkach. Do tej pory było ogrzewania ze zbiorczej kotłownia w łazienkach "junkersy" do ciepłej wody. W każdej łazience jest kratka wentylacyjna , w kuchni kratka wentylacyjna. Wspaniałomyslny projektant wpisał w projekcie nawietrzniki w oknach. Kominiarze odebrali budowę,
sprawdzali ciąg w kratkach wentylacyjnych. Uznali ze nawietrzniki nie sa konieczne. Jednak inspektor nadzoru stwierdził że skoro w projekcie sa nawietrzniki to maja byc a projektant chyba boi sie zmienic zapis że nie sa konieczne. Prosze zorientowanych czy te nawietrzniki sa konieczne czy nie, zgodnie z przepisamii na jaki ewnetualnie przepis sie powołać żeby ubniknąć kolejnej dziury przez którą ciepło bedzie uciekać. Jak z tego wybrnąć bo nie wiem czy ktos niec chce poprostu na tym zarobić Bardzo dziekuje za opdpowiedzi
Powrót do góry

piracik
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Lublin

Post#2 22 Lis 2013 19:21   

Kratka wentylacyjna przy suficie jest kratką wyciągową.
Jeżeli jest instalacja gazowa to musi być kratka nawiewna jak i wyciągowa.
Tak więc zgodnie z przepisami projektant i inspektor mają rację.
Inna sprawa, że taki nawietrznik możesz zamknąć.
Powrót do góry

ryszard233
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Jelenia Góra

Post#3 22 Lis 2013 20:14   

A z takiej kratki pod oknem to wieje jak na Syberii.....:)
Powrót do góry

-west
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Gdynia

Post#4 22 Lis 2013 21:10   

Tylko że ratują ludziom życie.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lis 2013 21:10   

Powrót do góry

FOSGEN1
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wro

Post#5 22 Lis 2013 21:21   

piracik napisał:
Jeżeli jest instalacja gazowa to musi być kratka nawiewna jak i wyciągowa

Nawet w przypadku zamkniętej komory spalania?

Marek451 napisał:
ubniknąć kolejnej dziury przez którą ciepło bedzie uciekać

Powiem Ci, że ja sobie sam kupiłem i założyłem nawietrzacze. Bez przymusu. I jestem zadowolony. Poprawi Ci się troszkę wentylacja.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: London

Post#6 22 Lis 2013 22:02   

Re: nawietrzniki w oknach -

ryszard233 napisał:
A z takiej kratki pod oknem to wieje jak na Syberii.....:)

Jesli kratka jest prawidlowo zbudowana to nie wieje jak na syberii.
Ostatnimi czasy robione sa kratki nawiewne i wywiewne grawitacyjne, tak jak do wymuszonej wentylacji i to jest glowny powod "wiania" jak na syberii.

Dodano po 9 [minuty]:

Nawietrzniki w oknach - czy stosować?
tak w przekroju powinien wygladac kanal na wentylacje.
Na zewnatrz wlot nizej wylotu o min. grubosc 3 cegiel.
Powrót do góry

FOSGEN1
Poziom 20
Poziom 20

Post#7 22 Lis 2013 22:25   

saskia , ale jak ktoś nie ma, a chciałby mieć, to taki nawiew można zrobić tylko rozwalając kawał ściany, prawda?
Powrót do góry

piracik
Poziom 22
Poziom 22

Post#8 22 Lis 2013 22:42   

FOSGEN1 napisał:

Jeżeli zacznie się ulatniać gaz to nie ważne czy masz zamkniętą komorę czy otwartą. Trzeba ten gaz wyciągnąć poprzez wentylację, a wentylacja może tyle powietrza z pomieszczenia wyciągnąć ile do niego powietrza wpadnie.
Brak nawiewu = brak wyciągu.
No chyba, że wyciąg ciągnie, zrobi podciśnienie na tyle duże, że odwruci cią, nadmucha i znowu zaczyna ciągnąć.
Ale na takie coś nie można liczyć.
Ma być nawiew oraz wyciąg i już.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lis 2013 22:42   

Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 22 Lis 2013 22:57   

FOSGEN1 napisał:
saskia , ale jak ktoś nie ma, a chciałby mieć, to taki nawiew można zrobić tylko rozwalając kawał ściany, prawda?

Ani troszke, ja to robie w ciagu ok. 1.5 godziny i nawet nie bedzie pylu na podlodze. :-)

Glowne zadanie jakie wykonuje taki kanal, to dlawienie tzw. przeciagow, wiatru prostopadlego do sciany i samoczynnemu wplywaniu zimnego powietrza do pomieszczenia.
Innymi slowy, jest dziura w scianie, ale przez nia nie dmucha ciagle, a jedynie gdy w pomieszczeniu wentylacja wytworzy podcisnienie, lub gdy kociol wyciaga z niego powietrze do spalania.

Sam ten ksztalt kanalu przy dodatniej temp. wewnatrz i nizszej z zewnatrz nie pozwoli na samoczynna wymiane powietrza cieplego na zimne w okolicy kratki. Jedynie dzialanie wyciagu pozwoli na wejscie powietrza z zewnatrz.

W dzisiejszych czasach robia dziure prosto na wylot, a pozniej sie dziwia, ze nawet jak zamkna i uszczelnia kanal wyciagowy (komin) wentylacji to z nawiewu ciagle dmucha zimno.

Aby dobrze zrobic uklad wentylacji to trzeba wiele szczegolow brac pod uwage.
Przekroje, odleglosci miedzy nawiewem a wyciagiem, temperatury, wysokosci i ilosc pomieszczen, wyposarzenie kuchni, rodzaj i wydajnosc kotla, ilosc osob zamieszkujacych dom-mieszkanie, itp. itd.
Dzis to taki architekt, czy projektant poklika sobie na kompie i mysli ze program mu wyliczy wszystko, lacznie z meteorologicznymi warunkami okolicy.
A prawda jest taka ze nawet w tym samym osiedlu sa inne warunki na kazdy budynek, a dane na ktorych pracuje program wprowadzil informatyk, tak jak mu pasowalo, a nie architekt, ktory zna problem szczegolowo.
Mamy pozniej bubli budowlanych bez liku, z ktorymi nikt juz nie jest w stanie sobie poradzic. :-)

W innych tematach w ktorych ludzie maja problem z podlaczeniem kotla lub wentylacji, widac te wszystkie bledy projektowe architektow i projektantow, bo okazuje sie ze za malo jest kanalow kominowych, wentylacyjnych, sa za male, itp. itd.
Powrót do góry

FOSGEN1
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 22 Lis 2013 23:24   

saskia napisał:
Ani troszke, ja to robie w ciagu ok. 1.5 godziny i nawet nie bedzie pylu na podlodze. :)

to bądź miły i jakiegoś tutoriala zapodaj. Obawiam się że przy ścianie tak grubej jak u mnie to byś jednak sporawo syfu napłodził.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 22 Lis 2013 23:39   

Kanal robie wiertlami rurowymi, tzw. core drill.
Nawiercam poziome 3, czesciowo nakladajace sie na siebie otwory, ok.80mm srednicy i na jakies 60-80mm gleboko, pozniej pod duzym katem w dol 50-60mm otwory, a nastepnie od zewnatrz takie same.
Na to wystarczy przymocowac kratki zewnetrzne na zewnatrz i wewnetrzne wewnatrz.
Podczas wiercenia urobek jest odsysany non stop odkurzaczem o popularnej w UK nazwie HENRY. Aby bylo weselej, uzywam nowszej wersji o nazwie HETTY, Henrysia. :-)
Musialem jedynie sam dorobic cos w rodzaju kaptura-ssawki aby odkurzacz dobrze odsysal i nie pozwalal na wydostanie sie pylow.

Musze dodac, ze taki uklad kanalow stosuje sie takze do wentylacji stropow i podwojnych scian, co daje mozliwosc ich przewietrzania i usuwania nadmiaru wilgoci, nie wychladzajac ich przy tym.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Lis 2013 23:39   

Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Wrocław

Post#12 25 Lis 2013 12:14   

piracik napisał:
FOSGEN1 napisał:

Jeżeli zacznie się ulatniać gaz to nie ważne czy masz zamkniętą komorę czy otwartą. Trzeba ten gaz wyciągnąć poprzez wentylację, a wentylacja może tyle powietrza z pomieszczenia wyciągnąć ile do niego powietrza wpadnie.
Brak nawiewu = brak wyciągu.

Piszesz o rozwiązaniu praktycznym czy o przepisach które zmuszają do tego ?
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#13 25 Lis 2013 12:27   

Wentylacja nie ma za zadanie wyciagania ulatniajacego sie gazu, a jedynie zmniejszenie ryzyka powstania proporcji wybuchowych gazu z powietrzem.
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Post#14 25 Lis 2013 12:29   

Gaz nie powinien się ulatniać - to jest awaria.
Ale pytanie brzmi czy mając instalacje gazową prawo każe stosować wentylacje naweiwną ?
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 25 Lis 2013 12:44   

Wentylacja jest potrzebna nie tylko poprzez wymogi bezpieczenstwa zwiazanego z uzywaniem kotlow gazowych, ale takze zdrowotnych i konserwacji budynkow.
Jesli ma byc wyciag wentylacyjny, to m usi tez byc nawiew wentylacyjny, bo innaczej wentylacja nie bedzie dzialala.
Problem stwarzaja jedynie niewlasciwie wykonane kanaly i rozumienie ich dzialania.
Moze podam swoj przyklad. Otoz mam kominek i do niego musialem zrobic nawiew, aby dostarczyc odpowiednia ilosc powietrza do spalania i prawidlowej pracy komina.
Sciana zewnetrzna jest ok. 5 m od kominka, wiec zimne powietrze z nawiewu, wychladzalo by mi pomieszczenie, wiec wstawilem pod podloga zaizolowany kanal nawiewny od sciany, az do rusztu paleniska kominka.
Mam nawiew, dobre spalanie, komin dziala prawidlowo i wentylacja nie wychladza pomieszczen.
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Post#16 25 Lis 2013 12:47   

Nie masz nawiewu. Masz doprowadzenie powietrza do paleniska. To powierze ani przez chwilę nie jest w tym pomieszczeniu dostępne dla ludzi ...
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#17 25 Lis 2013 13:03   

wnoto napisał:
Nie masz nawiewu. Masz doprowadzenie powietrza do paleniska. To powierze ani przez chwilę nie jest w tym pomieszczeniu dostępne dla ludzi ...

Dla ludzi jest dostepne powietrze ze standartowej wentylacji ktora byla zanim zbudowalem kominek.
Podstaw ten moj kominek w miejsce kotla CO z powyzszych postow to zauwazysz o co chodzi. :-)

Dodano po 2 [minuty]:

W opisywanym bloku mieszkalnym uzyto standartowej wentylacji do dostarczania powietrza rzekomo do kotla, ale kotly maja zamknieta komore spalania i oddzielny doplyw powietrza. Czyli standartowa wentylacja nie musi byc przerabiana, no chyba ze od poczatku, od wybudowania bloku, byla spaprana.

Dodano po 6 [minuty]:

W UK, kotly z zamknieta komora montuje sie w szafkach kuchennych i jedynym wymogiem jest zrobienie 200cm2 otworow wentylujacych sama szafke, aby nie przegrzac urzadzen pod obudowa kotla i ewentualnie usunac przeciekajacy gaz.
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Post#18 25 Lis 2013 13:06   

Ja wiem o co Ci chodzi (przeciąg). Ale to co zrobiłeś to nie jest wentylacja.

Moim zdaniem nawietrzniki nie są potrzebne ze względu na omawianą przeróbkę z kotłem.

Wcześniej chodziły OTWARTE Junkersy i było jak rozumiem OK. Teraz ich nie - powietrze jak u Ciebie chodzi specjalnym kanałem nie mieszając się z powietrzem z pomieszczeń. To po co ?

Chyba że jest przepis mówiący że jeśli jest instalacja gazowa (!!!) (nie koniecznie piec - zwkła rurka z gazem) w pomieszczeniu to trzeba mieć wentylacje nawiewną. O to dopytywałem.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#19 25 Lis 2013 13:16   

Nie ma takiego przepisu, jest jedynie przepis ze ma byc sprawna wentylacja.
Jesli obecna wentylacja jest sprawna, to nie ma sensu jej poprawianie na sile.
W powyzszym przypadku chodzi bardziej o biurokracje niz o przepisy i powod dla ktorego istnieja.

Dodano po 5 [minuty]:

Dla swietego spokoju mozecie zmusic wykonawce do prawidlowego montazu kanalow nawiewnych , jak narysowalem we wczesniejszym poscie. Ciekawe co on na to powie. :-)
Powrót do góry

wnoto
Poziom 20
Poziom 20

Post#20 25 Lis 2013 13:24   

Ale tam nie ma obecnie kanałów nawiewnych ....

--------------------------------------
Musicie zmienić projekt. Możecie też go olać. PRzepisów nie łamiecie (z informacji powyżej) ale nie dokończyliście projektu. Nie wiem co za to grozi. I żeby się nie okazało że macie zapąłcić za nawietrzniki - nawet jak ich nie zainstalują bo płatne jest ryczałtowo.
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#21 25 Lis 2013 13:32   

Prawdopodobnie tak czy innaczej beda placic za caly projekt, jesli jest to blok spoldzielczy czy w podobnym ukladzie.
Maja jedynie mozliwosc wymusic prawidlowe wykonanie roboty za ktora placa. A prawidlowe wykonanie roboty to bedzie prawidlowe wykonanie nawiewu.
Jesli wykonawca nie zrobi tego prawidlowo, to maja prawo nie zaplacic za ta czesc projektu i ukarac wykonawce, pomniejszajac pozostaly koszt robot o koszty poprawek kanalow nawiewnych.
Powrót do góry

Łukasz2407
Poziom 14
Poziom 14

Post#22 26 Lis 2013 00:38   

piracik napisał:
...Trzeba ten gaz wyciągnąć poprzez wentylację, a wentylacja może tyle powietrza z pomieszczenia wyciągnąć ile do niego powietrza wpadnie...

Ja to myślałem, że metan jest lżejszy od powietrza i dąży mimo wszystko do "ulotnienia" się... Ciekawe co by się stało gdybyśmy do pojemnika bez wentylacji wpuścili balon z helem...
Powrót do góry

saskia
Poziom 24
Poziom 24

Post#23 27 Lis 2013 01:52   

Pewnie zacząłby śmiesznie mówić. :-)
Powrót do góry

jack63
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kraków

Post#24 27 Lis 2013 12:42   

Łukasz2407 napisał:
Ja to myślałem, że metan jest lżejszy od powietrza i dąży mimo wszystko do "ulotnienia" się...

Dąży, ale miesza się z powietrzem i musimy "wyciągnąć" tą niebezpieczną mieszaninę.
Łukasz2407 napisał:
Ciekawe co by się stało gdybyśmy do pojemnika bez wentylacji wpuścili balon z helem...

Na takie pytanie dał odpowiedź saskia.
Proponuję założyć balony na rury i osprzęt gazowy...
Powrót do góry

Łukasz2407
Poziom 14
Poziom 14

Post#25 27 Lis 2013 14:30   

Wyciągnąć czyli co? Nie znam żadnego gazu, który nie mieszał by się z powietrzem. Dla propanu wykonuje się otwór przy posadzce i wentylacja niewiele tam pomaga. Tak samo jest z metanem tyle, że przy suficie.
Powrót do góry

Marek451
Poziom 9
Poziom 9

Post#26 Post autora tematu 27 Lis 2013 20:24   

Juz sam nie wiem co otym mysleć. Oczywiście dziekuje wszystkim za dyskusję.
Rozumiem ze gdyby mieszkanie było szczelne jak słoik to dwie kratki wentylacyjne- jedna w kuchni (bo kuchenka gazowa) druga w łazience -bo wczesniej junkers teraz kociol nie spełniałyby sojej roli bo niby skąd miałyby zaciągnąć powietrze. Ale skoro kominiarz raz na pół roku od paru lat robi przegląd kominiarski i przykłada od kratki taki wentylatorek na "kiju" i stwierdza ze ciąg jest prawidłowy to dodatkowy nawiew wg mnie jest zbędny.
Cały ambaras wziąl sie stąd że projektant wpisał że maja byc a teraz chyba boi się zmienic projekt.
Blok należy do wspólnoty. ktos kto ma odebrac robote widzi że wg projektu nie jest wszystko zakończone i nie chce podpisa,ć odbioru. i tu koło sia zamyka. Na moje stwierdzenie że ja sie nie zgadzam na zamontowanie odpowiedż jest taka że do momentu kiedy we wszystkich mieszkaniach nie zostana zamontowane
budowa nie będzie odebrana.
Każdy .... na swój strój. Dziwny kraj interpretacja przepisow zalezy od punktu siedzenia
Powrót do góry

mirrzo
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: MOJE Miasto

Post#27 29 Lis 2013 00:22   

Nawiew, zgodnie z obowiązującym prawem powinien znajdować się przy podłodze, a nie na wysokości górnej krawędzi okien. Zatem nawietrzaki nie są nawiewem, które spełniają warunki. Poza tym ich czynna powierzchnia jest nieprawidłowa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Lis 2013 00:22   

Powrót do góry

piracik
Poziom 22
Poziom 22

Post#28 29 Lis 2013 01:48   

Nawietrzniki spełniają bardziej rolę wentylacji szczelinowej niż typowo nawiewnej.
Przy starych oknach nie potrzeba było nawietrzników :D
Powrót do góry

FOSGEN1
Poziom 20
Poziom 20

Post#29 29 Lis 2013 07:53   

piracik

A co do nawietrzników - dobrze się w końcu dowiedzieć, jakie są przepisy dotyczące nawiewu.
Może w nast. roku się zajmę tym, bo generalnie w starym budynku jest ciągła jazda z wilgocią. No i może kratki wywiewne skoro jest dużo wolnych kanałów.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Nawietrzniki w oknach - czy stosować?
Strona 1 z 1