Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt zwrotnicy 2-way, filtr likwidujące wysokie częstotliwości

Michael1995 26 Lis 2013 14:50 1143 6
  • #1 26 Lis 2013 14:50
    Michael1995
    Poziom 11  

Witam, dostałem od kumpla 2 kolumny typu surround z zestawu kina domowego. Połączyłem przez wzmacniacz do komputera i używam ich do słuchania muzyki przy kompie. Ale wracając do tematu już je wytłumiłem bo są typu closed tylko że chciałem sprawdzi jak zagra w nich ten ich głośnik średni-niskotonywy z obciętą górą no na razie gra całym pasmem. Chciałbym zrobić jakiś prosty filtr który mi obetnie wysokie częstotliwości dla tego głośnika jest on 6 ohmowy. Wysokotonowiec jest filtrowany przez kondensator 2,2 albo 3,3 uF (nie pamiętam jeżeli to będzie ważne to mogę sprawdzić). Podrzucił by ktoś schemat jak taką mini zwrotnice wykonać ??

• #2 26 Lis 2013 21:02
    Michael1995
    Poziom 11  

Nikt mi nie podpowie jak to zrobić ?? Nie potrzebuje jakieś Hi-Endowej zwrotnicy nie musi być ona dopasowywana do głośnika czy coś chciałbym złożyć jakiś najprostszy filtr :D

• #3 26 Lis 2013 21:07
    marian133
    Poziom 36  

Michael1995 napisał:
    chciałem sprawdzi jak zagra w nich ten ich głośnik średni-niskotonywy z obciętą górą no na razie gra całym pasmem. Chciałbym zrobić jakiś prosty filtr który mi obetnie wysokie częstotliwości

Michael1995 napisał:
    Nie potrzebuje jakieś Hi-Endowej zwrotnicy nie musi być ona dopasowywana do głośnika czy coś chciałbym złożyć jakiś najprostszy filtr

Najprostszy? no to daj jakąś dużą cewkę szeregowo i gra gitara.

• #4 26 Lis 2013 21:32
    Michael1995
    Poziom 11  

na tak tylko jaka wartość tej cewki ?? Jak to policzyć ?? Jaki podział ?? gwizdek jest puszczony przez 3,3 uF :D

• #6 27 Lis 2013 19:48
    Michael1995
    Poziom 11  

Wielkie dzięki :D

EDIT:
    Na podstawie różnych informacji o moich kolumnach wybrałem podział albo na 3200 Hz albo 4500 Hz. Mam cewkę 0,3 mH więc jak mi się nie spodoba 3200 to odwinę na 0,21 mH :)

• #7 27 Lis 2013 22:26
    Tomq
    Poziom 38  

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś dopracować swoją zwrotnice, to zainteresuj się pomiarami przy pomocy mikrofonu i karty dźwiękowej. Dzięki temu będziesz widział na ekranie komputera jaki efekt przynosi zastosowanie danych elementów w zwrotnicy.

Tu masz mini poradnik mojego autorstwa - http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Kondensator 2,2uF odcina pasmo wysoko, ale z łagodnym spadkiem. Druga strona zwrotnicy powinna być analogiczna. Powinieneś ciąć nisko, ale z łagodnym spadkiem. Więc cewka o dość dużej wartości. Do tego możliwe, że konieczne będzie dodanie rezystora lub dzielnika L-pad przed filtrem tweetera. W ten sposób zrobisz częściową kompensację baffle step.

Ale to tak gdybyś miał ochotę się z tym dalej bawić. Jeśli nie, to tak jak pisali przedmówcy - zastosuj szeregowo zwykłą cewkę, która w tej sytuacji będzie stanowiła filtr dolnoprzepustowy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME