Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
 • #1 28 Nov 2013 07:50
  ukffun
  Level 23  
  Helpful post? (0)
  Witam,
  Stosuję antenę zewnętrzną i mam problem z odbiorem silnych stacji. Wydaje mi się że baofeng ma tak duże wzmocnienie toru wejściowego że przesterowuje układ odbiorczy RDA1846.
  Znalazłem ciekawy opis modyfikacji UV-5R,
  http://kc9hi.dyndns.org/uv5r/programming/UV-5R_tech_discussion_fixes.pdf
  Mam tylko pytanie odnośnie pkt. 4
  Gość pisze tam o diodach i rezystorach które należy włączyć do diód szeregowo, tylko że nie wiem czy do każdej diody pojedynczo ten rezystorek czy po jednym dla obu torów.
  W załączniku instrukcja w języku angielskim i schemat Baofeng UV-5R.
  Mam nadzieję że po tych modyfikacjach radyjko usłyszy silniejsze stacje a nie tylko szum modulacji.
 • #2 29 Nov 2013 00:02
  2317234
  Removed  
  Helpful post? (0)
  Ad.Issue #1

  Raczej półśrodek-kompromis między wzmocnieniem a przesterem i nie zgodzę się z tym że zabieg ma poprawić liniowość wzmocnienia w funkcji częstotliwości tylko dlatego że jest to (w domyśle ten dołożony rezystor) jak opisuje autor tej publikacji "non-reactive impedance" - nie o to tu chodzi. Stwierdzenie takie wynika po prostu z niewiedzy że rezystor włączony równolegle do zacisków wyjściowych wzmacniaczy Q10 i Q11 osłabia dobroć obwodu LC co skutkuje automatycznie poszerzeniem się pasma przenoszenia przez złagodzenie środka charakterystyki filtru środkowo-przepustowego jaki stanowi.

  Profesjonalnie w tym miejscu powinna znaleźć się pętla ARW.

  Ad.Issue #2

  Dosyć ciekawe spostrzeżenie i równie ciekawy sposób auto-kalibracji tej odchyłki częstotliwości ale ma jedną zasadniczą wadę (co zresztą dość dobrze opisał autor publikacji) a jest nią zależność częstotliwości nadawania od nachylenia charakterystyki przejściowej zenerki U=f(-I) i osobiście uważam że dużo lepiej sprawdziłby się tu stabilizator scalony TL431.

  Ad.Issue #3

  Przed przeczytaniem zadałem sobie pytanie czy to histereza i owszem - typowy i coraz częstszy problem w wyniku oddziaływania na projekt sztucznej inteligencji. Autor włączył oporność w kolektor Q19 zwiększając x10 pojemność opóźniającą zamknięcie blokady. Rezystor opóźnił o chwilę otwarcie blokady. Autor był bliski utworzenia pętli histerezy ale... zabrakło mu wiedzy.

  Ad.Issue #4

  Nie rozumiem stwierdzenia "A perfect mechanism for IMD" i nie kapuję o co chodzi.
  Search 4 million + Products
Browse Products