Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na Tonsila GDN 30/80 - jak dostroić b-r?

szwahol 04 Gru 2013 19:36 879 1
  • #1 04 Gru 2013 19:36
    szwahol
    Poziom 1  

Witam. Jest to mój pierwszy post na forum oraz pierwsza konstrukcja b-r wiec proszę o wyrozumiałość oraz nie wiem czy w dobrym dziale zamieściłem temat.

Zrobiłem subwoofer na głośniku tonsil GDN 30/80 obudowa 62L b-r o średnicy 2x 75mm i długości 250mm obudowa wygłuszona pianka o grubości około 2-3 cm . Wrażenia odsłuchowe są bardzo słabe org. sub Tonsil passiv na głośniku 20 cm gra o wiele lepiej niż moja konstrukcja na wooferze 30cm. Proszę o pomoc w dostrojeniu b-r lub zmian w konstrukcji które poprawia dźwięk subwoofera

• #2 04 Gru 2013 23:49
    Herethic
    Poziom 28  

Nawet jeśli dobrze wyliczyłeś obudowę i BR, to musisz jeszcze uwzględnić ustawienie
    subwoofera i akustykę pokoju. Tonsil passiv 200 to nieco inna konstrukcja jak wiesz,
    więc nie ma co ich porównywać w kategorii lepsza/gorsza.

Najlepszy bas uzyskasz zostawiając subwooferowi jak najwieksze "pole do pracy"
    - czyli umieszczając go w narożniku pokoju - naprzeciwko miejsca w którym słuchasz muzyki.
    Jeśli będzie zbyt blisko ścian/przeszkód - uzyskasz tzw, podbicie/wzmocnienie basu.
    Ma to jednak swoje wady - głównie spadek jakości/dudnienie.

Nie wiem, czego słuchasz, ja akurat lubię ciężkie brzmienie metalowo hard-rockowe.
    W moim przypadku liczy się więc najbardziej tzw "kick-bas" - czyli uwypuklone o kilka dB częstotliwości 45-75Hz.
    Żeby je dobrze odtworzyć wystarczy pokój nawet 20 metrów kwadratowych.
    Przy niższym basie: Hip-hop, Rap, Gospel przydaje się większe pomieszczenie
    i elementy neutralizujace/pochłaniające odbicia dźwięków.

Proponuje zerknij najpierw tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2303260.html
    temat trochę na luzaku ;).

To subwoofer aktywny (z własnym wzmacniaczem i filtrem) czy pasywny?
    Próbowałeś (wstępnie) zmniejszyć wewnętrzny rozmiar obudowy?
    Wystarczy do tego np.kilka cegieł owiniętych (starannie!) w szmatki,
    jedna cegła w szmacie to niecałe 2 litry mniej. Woreczki z piaskiem tez są ok....

Jeśli akurat "pędzisz bimberek' ;) - mogą być też kilogramowe paczki ryżu, cukru...;)

Idiotyczne? Nie...To najtańszy sposób (wstępnego!!!) dostrojenia objętości obudowy...
    Podobnie z BR. Warto trochę poeksperymentować "na słuch"...
    Najtaniej wychodzą... tymczasowo oczywiście - rury PCV do... "kibla".
    Oczywiście w odpowiedniej średnicy.

Po ustaleniu prawidłowych parametrów trzeba jednak wymienić jednak taką prowizorkę na coś
    "NORMALNEGO" :lol:

Na forum są subwoofery na tym głośniku - zerknij na sugestie, ale uwzględnij proszę swój metraż/oczekiwania/realia.

Pozdro.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME