Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

piec CO - zasilanie dodatkowe UPS czy agregat

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> piec CO - zasilanie dodatkowe UPS czy agregat
Autor
Wiadomość
styku
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 07 Gru 2013 00:13   

piec CO - zasilanie dodatkowe UPS czy agregat

Witam serdecznie
mam dom o powierzchni 135m2 użytkowej
piec Berski 20kw z podajnikiem
3 pompy w sumie
i teraz tak właśnie aktualnie jestem po awarii prądu z racji wiadomej sytuacji w kraju. był sobie prąd paliło się w piecu dołożyłem i cyk nie ma prądu wiadomo pompy i dmuchawa przestały chodzić ale wszystko tak się rozhulało, że temperatura rosła na szczęście dojechaliśmy do 80 stopni, ale cały żar z pieca został usunięty. nie raz nie dwa był poruszany temat, że trzeba coś pomyśleć o jakimś zasilaniu dodatkowym w takich sytuacjach, żeby uniknąć stresu, że coś się stanie.
I teraz moje pytanie czy UPS czy Agregat prądotwórczy co lepsze co bardziej ekonomiczne no bo kupić to kupić ale koszty utrzymania. UPS po jakimś czasie będzie do wymiany. Agregat pewnie też potrzebuje jakiejś konserwacji nie wiem nie znam się jestem w tym temacie laikiem i to raczkującym dlatego proszę o pomoc i to łopatologiczna bo żadne skróty myślowe synonimy nic mi tu nie powiedzą.
moje pytania:
1. UPS czy Agregat?
2. jeśli UPS to jaki model cena
3. Jeśli Agregat to tez jaki ropa, benzyna jaka moc palony z kluczyka czy tak jak kosiarka z szarpnięcia i też jaka to koszta?

w tym wszystkim tez chodzi o czas wiadomo szybciej odpalić UPS w sumie to on będzie podpięty do pieca cały czas więc piec nawet nie powinien odczuć spadku napięcia a Agregat pewnie trzeba by wynieść podpiąć odpalić hmm
proszę szanowne grono ekspertów o doradzenie w temacie.
z góry dziękuję za odpowiedzi.
Ps. do szefa forum jeśli napisałem temat nie tu gdzie trzeba to nie krzycz przenieś dzieki pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Gru 2013 00:13   

Powrót do góry

pawlik722
Poziom 18
Poziom 18

Post#2 07 Gru 2013 00:29   

Re: piec CO - zasilanie dodatkowe UPS czy agregat

To zależy ile mocy ciągną pompy i wentylator, u mnie jest skromnie bo tylko 200W w takich sytuacjach (piec 4 metry od auta) ja podpinam sobie przetwornice zrobioną z UPS-a do samochodu i nie tyle podłączam żeby pracował normalnie co raczej staram się go dogasić, czyli sama pompa. Jeśli chcesz żeby pracował cały czas to ups się sprawdzi ale również do wygaszenia pieca, na dłuższa mete są tam za małe akumulatory, lepszym rozwiązaniem było by zastosowanie np ups jako przetwornicy lub kupno samej przetwornicy i podpięcie zewnętrznego akumulatora lub ratowanie się w ostateczności jak ja samochodem ale to również sprawdzi się na chwile, co z aku gdy brak prądu, w końcu padnie, sprawdzi się gdy jest zwykła awaria ale teraz gdy w niektórych miejscach prądu nie będzie kilka dni na ogrzewanie niema co liczyć, w takich sytuacjach jedynie agregat.
co do agregatu, niedawno widziałem zgrabny agregat produkcji radzieckiej "wszystko-żerny) sprzedany za 400zł niestety nie mnie a szkoda wielka, co do paliwa to jak dla mnie ropa, agregaty mniej awaryjne choć w mrozie nie zawsze chcą palić, co do odpalania rozrusznik ręczny, mniejszy kłopot w przypadku awarii, brak prądu i niech jeszcze w agregacie akumulator padnie i trzeba kombinować jak go odpalić.

Jak sam widzisz na kilka pytań musisz sam odpowiedzieć i sprecyzować sobie sam na jakie awarie się szykujesz, na krótką metę ups do dogaszania ok i na krótką prace, awarie do dnia przetwornica plus aku samochodowe, na awarie dłuższe (możliwe podpięcie większej ilości odbiorników) agregat plus przetwornica, ładujemy aku, agregat wyłączymy na kilka godzin mamy prąd z akumulatora nic nam za ścianą nie "werczy" straty sa ale cisza dla mnie ważniejsza.

Co do cen nie wypowiem się bo w rynku nie siedzę ale odradzam tanie wyroby z chin(silniki są tam takie same jak w innych ich wyrobach, złom padaka z przetopionych łużek) , lepiej dołożyć lub kupić używkę ale z dobrej firmy lub taki jaki mnie ostatnio uciekł z przed nosa jeszcze z czasów ZSRR
Powrót do góry

Marek_Pe
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Malbork

Post#3 07 Gru 2013 00:48   

W zasadzie to dwa zupełnie różne rozwiązania.

UPS a w zasadzie inwerter z akumulatorami i układem ładowania przy znośnym kształcie sinusoidy na wyjściu trochę kosztuje. Druga "wada" to ograniczony czas pracy zależny od pojemności akumulatora/akumulatorów.
Zaletą jest praktycznie samoczynne załączenie.

Agregacik z średniej półki też kosztuje. Czas pracy określony jest pojemnością zbiornika paliwa. Niestety coś za coś. Rozruch ręczny, czyli wymaga interwencji i stałej obecności......

Ideałem byłoby takie podwójne zabezpieczenie ale chyba nikt się na to nie skusi ze względu na koszta.

Osobiście przymierzam się już drugi rok do przetwornicy MeanWell z baterią 2x100Ah( koło 7 godzin back-upu przy poborze ok 300W) ale pomysł na razie czeka na fundusze.

Pozdrowienia
Powrót do góry

Pittt
Poziom 20
Poziom 20

Post#4 07 Gru 2013 01:19   

Z agregatu to możesz mieć jeszcze światło w domu, uruchomić komputer albo TV.
Ale za to nie jest to autonomiczne.
Powrót do góry

styku
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 07 Gru 2013 01:24   

O Boże Bożenko.
czy z tabliczek znamionowych i instrukcji obsługi z pieca, wentylatora i pomp wyliczę ile mi potrzeba Wat? bo na chwile obecną nie wiem. u mnie auto odpada bo po pierwsze i najważniejsze nie wjeżdżam do garażu z racji brkau podjazdu bo dom postawiłem ciut wyżej z racji, że teren jest po skosie i podmokły by uniknąć sytuacji jak u sąsiada, że ma garaż pod domem i w czasie obfitych opadów deszczu ( a dom ma obok czyli niżej) garaż zamienia się w basen.
tak jak wspomniałeś do czego mi potrzeba czy tylko do wygaszenia pieca czy do palenia w czasie awarii. co prawda nie mieszkam na jakimś totalnym zadupiu jak moi znajomi gdzieś pod Białymstokiem gdzie w tym roku dopiero zawitał wodociąg, kanalizacji dalej brak, a w co w starszych domach nie ma łazienki tylko wychodek i brak elektryczności. Lub gdzieś gdzie diabeł mówi dobranoc i w czasie śnieżnej zimy trzeba jeździć traktorem bo nie da się niczym innym.
mieszkam pod Warszawą w okolicach Grójca co prawda to wieś, ale bez przesady.
mieszkam tu od czerwca tego roku awarii prądu do chwili obecnej były całe trzy. jakoś w lipcu, ale po telefonie do elektrowni okazało się, że mają jakąś konserwację więc siła wyższa no i dwie z racji Xsawerego wczoraj jakieś 3 godziny w nocy, ale już piec miałem wygaszony więc luz no i dziś dwie godziny niestety nie zdążyłem zakończyć palenia.
nie sądzę by awarie były dłuższe niż jedna doba aczkolwiek różnie może być oby nie.
faktycznie agregat poprzez prace silnika wytwarza prąd i go magazynuje czyli w akumulatorze co eliminuje go przechowywanie na dworze nawet w zadaszonym miejscu bo tak jak piszesz ropniaka ciężko będzie odpalić a akumulator szybko wytraci swoją energie trzymanie go w garażu i przenoszenie odpalanie zabiera sporo czasu, którego w tym momencie nie ma zbyt wiele. w takim razie wychodzi na to, że ups będzie tym dobrym rozwiązaniem tylko jaki jakiej mocy i za ile :)

no tak w tak zwanym międzyczasie panowie się rozpisali i niestety wszyscy maja rację. podczas dyskusji w domu też było brane pod uwagę, że jeśli ups to tylko do podtrzymania lub wygaszenia jak wcześniej wspominał kolega, a jeśli agregat to przy okazji lodówka nie cierpi można nadal coś obejrzeć w TV lub skorzystać z internetu czyli pełen luksus, ale tez wspomnieliście drodzy koledzy, że to kosztuje. jeden kolega napisał, że pomysł ma który nadal czeka na fundusze, ah te fundusze. jak by była kasa w nie ograniczonej ilości ot pewnie kupić to i to w korzystać wedle potrzeby, ale chyba nie będzie takiej apokalipsy, żeby nie było prądu kilka dni chyba nie? ;)
Powrót do góry

Pi111
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kraków

Post#6 07 Gru 2013 16:16   

Zasilanie awaryjne do pomp CO, pieców, systemów solarnych, systemów telekomunikacyjnych i komputerowych

http://techtron.pl/k112,zasilanie-awaryjne-do-kotlow-piecow-pomp-co-solarow-bram-inwerter-z-ladowaniem-ups.html
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Gru 2013 16:16   

Powrót do góry

styku
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 08 Gru 2013 15:46   

dzięki za link bardzo przydatny.
Tak właśnie siedzę i przeglądam sobie tą stronę z tym całym sprzętem i nadal nie wiem jaki by kupić do siebie jak to mawia Ferdek Kiepski "to nie są tanie rzeczy" ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Gru 2013 15:46   

Powrót do góry

styku
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 09 Gru 2013 18:03   

dobra to teraz już moi mili konkretnie ;)

odnośnie pieca jest to EKO MAX 3 Berski z podajnikiem i dmuchawą
Podaję moce urządzeń kotła:
-dmuchawa 70W
-podajnik 90W (działa cyklicznie)
-sterownik podtrzymanie 4W
- 2 pompy CO które na biegu 1. poboru ma 55W na biegu 2. 70W a na 3. biegu 100W (na razie podczas rozpalania chodzą na biegi 3 obie potem przełączam je na 2 bieg też obie.
- trzecia pompa do CWU na biegu nr 1. pobiera 28W na 2. biegu 44W, a na 3. biegu 63W

czyli sumując na maxa poboru jest 427W łącznie podczas awarii do wygaszenia pieca raczej pompy ustawie na maxa żeby szybciej schłodzić kocioł.

aha wychodzi niecałe 500W czy zrobić zapas w sensie macowym i jak wychodzi nie całe 500W to kupić tkai 600W?
Teraz jaki ten ups najlepiej to tez konkretnie model ile W itp.
z góry dzięki o pozdrawiam

oo tutaj z linku od kolegi korzystając znalazłem coś takiego:
http://techtron.pl/p2206,przetwornica-napiecia-24v-230v-700w-z-ladowarka-ups-ips-1000-c-volt-polska.html

albo http://techtron.pl/p2012,przetwornica-napiecia-z-ladowarka-baterii-600w-ups-mw.html

rozumiem, że ten drugi mimo mniejszej mocy o 100W od tego pierwszego cene ma większą ze względu na producenta?

albo taki http://techtron.pl/p2278,zasilacz-awaryjny-ups-orvaldi-sinus-800-lcd-800va-480w.html

co powiedziecie??
Powrót do góry

190_Wojciech
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Poznań

Post#9 09 Gru 2013 18:21   

Orvaldi na 48V i do tego dwa duże akumulatory. Powinno Ci wystarczyć jeszcze na kilka diodowych lampek, żebyś nie musiał biegać po ciemku.
Działa jak UPS. Musisz też jeszcze pamiętać, że dwóm wyłączeniom następującym po sobie - nie podoła. Czas ładowania jest koszmarnie długi.
Powrót do góry

styku
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 Post autora tematu 09 Gru 2013 19:55   

http://www.solarsystemy.pl/awaryjny-zasilacz-sinus-lcd-orvaldi-inv-48v-2kw-ups-p-330.html

masz na myśli coś takiego??
chyba nie
Powrót do góry

Marek_Pe
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Malbork

Post#11 09 Gru 2013 21:30   

190_Wojciech napisał:
Orvaldi na 48V i do tego dwa duże akumulatory

A może lepiej na 24VDC. Akumulatory mają zazwyczaj 12V więc na 48 trzebaby 4 szt. A dla 500W 24VDC wystarczy w zupełności.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Gru 2013 21:30   

Powrót do góry

190_Wojciech
Poziom 17
Poziom 17

Post#12 09 Gru 2013 23:11   

Przepraszam miało być 24V z dwoma akumulatorami.
Robiłem w tym samym czasie ofertę dla klienta, na tego większego.
Powrót do góry

190_Wojciech
Poziom 17
Poziom 17

Post#13 20 Gru 2013 01:12   

Jedyna ważna wada takiego zasilania awaryjnego, to koszmarnie długi czas ponownego ładowania akumulatorów. Trzeba o tym pamiętać - bo dwóch wyłączeń kilkugodzinnych np. dzień po dniu nie będzie w stanie obsłużyć.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> ElektroTechnika -> Elektro Maszyny i Urządzenia -> piec CO - zasilanie dodatkowe UPS czy agregat
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.049 seconds

elektroda.pl temat RSS