Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuby 2xGDS30/30 + driver.

wtełek1 15 Gru 2013 18:29 1236 8
  • #1 15 Gru 2013 18:29
    wtełek1
    Poziom 14  

Witam.
    Od jakiegoś czasu myślę o budowie dwóch tub z projektu "Zespół Głośnikowy z Tubą, Daniel Jewasiński"
    Mam cztery GDSy 30/30 w bardzo dobrym stanie, w oryginale, grają wszystkie tak samo jak na moje ucho na które słoń niestety nie nadepnął.
    W opisie jest że na 200m było wyraźnie słychać mowę, ale wzmacniacz 12W więc to na bank nie było to co GDS przyjmuje, po odpowiednim odcięciu niepotrzebnych częstotliwości GDS potrafi przyjąć pełną moc(bez przesteru) ze wzmacniacza 60W 4R przy długim graniu i magnesy zimne.
    Póki co moje GDS grają w paczce 95L z driverem MRD80, ale gdyby pokusić się o budowę jednej tuby na próbę ciekawe jakie byłyby wyniki.
    Czy ktoś już budował ? a może nadal posiada lub planuje ?
    Niestety w tych tubach miejsca na driver nie ma, więc trzeba by było przeprojektować lub dołożyć w osobnej ale to większy koszt, bo do GDSa jak na moje uznania driver jest potrzebny bo inaczej to nie da rady.
    Gdyby takie tuby dały radę to można nawet je wesprzeć odwrotkami i mamy dość dobry zestaw(nie licząc końcówek)
    W załączniku projekt z opisem w dobrej jakości.
    Jeśli nie ten dział to proszę o przeniesienie do odpowiedniego. A na następny raz będę wiedział gdzie co wrzucić :)

• Pomocny post
    #2 15 Gru 2013 19:53
    Maximoorg
    Poziom 21  

Ja zastanawiałem się nad tubą na głośnikach 10". Może do nich nie byłby potrzebny tak duży driver, jak do 12, czyli 2"?

• Pomocny post
    #3 15 Gru 2013 20:30
    Granat :)
    Poziom 34  

Takie tuby nie graja powyżej 1kHz. Nie unikniesz stosowania dużego drivera.
    Jak chcesz mieć tubę grającą wyżej, trzeba zastosować odpowiednie korektory fazowe. W praktyce są to bardzo skomplikowane falowody wewnątrz tuby które mają na celu wyrównanie długości drogi dźwiękowej w każdym punkcie tuby od wlotu do wylotu, oraz umożliwienie ruch fal do określonej długości tylko do przodu, tak żeby nie powstawały szkodliwe odbicia po drodze na ścianach tuby.
    Generalnie im wyższa częstotliwość graniczna i szersze pasmo przenoszenia tuby tym trudniej o sensowny kompromis.
    Z 10" głośnikiem dość łatwo jest zrobić tubę na pasmo 250-2000Hz o przyzwoitych kątach promieniowania. Z dwoma 12" można w miarę prosto zrobić tubę na pasmo 100-1000Hz.

• #4 15 Gru 2013 21:19
    wtełek1
    Poziom 14  

Czyli że nie opłaca się robić tej tuby.
    Bo z korektorami fazowymi byłoby mnóstwo zabawy + czasu. Co chyba lepiej wyjdzie zrobić paczke BR.
    Driver Beyma SMC280 ma Pasmo przenoszenia 800 Hz - 18000 Hz ale kosztuje około 200zł i średnio mi się go widzi w tej konstrukcji.
    Więc raczej się nie opłaci tej tuby budować. Bo kto by to przerobił, moja wiedza na temat tub jest nikła.

• #5 15 Gru 2013 21:24
    Matron
    Poziom 15  

te gds'y mają pasmo przenoszenia bodajże do 12 khz. Ale jest wersja z tubką i normalną kopułką i chyba jest jakiaś minimalna różnica.

Ja powiem w ten sposób. Mam nadstawki 2 x gd czy tam gds 30/30 ( chyba to samo) plus driver tonsila 19/12/150 I grając od 120 hz są niemiłośiernie głośne. Te nadstawki zagłuszają spokojnie basy 600w Rms bez zająknięcia.

Polecam sredecznie takie roziązanie, acz kolwiek nie wiem po co robić tuby. Normalna konstrukcja 2x12" + 1x1" Robi naprawde kawał roboty. Z tymi nadstawkami to pokusiłbym się nawet o plener bo są naprawde głośne.
    Mają tylko pewną wadę ( może mam coś zle zrobione ) - nie grają zbyt szeroko. chodzi mi o kąt pokrycia dźwiękiem. Ale jak się dwie ustawi na pewną odległość i skieruje lekko do środka to jest w porządku :)

• #6 15 Gru 2013 21:30
    wtełek1
    Poziom 14  

Matron Jaki litraż paczki i strojenie u Ciebie i czym je uzupełniasz ?
    Pamiętam jak kiedyś na nich grałem na jakiejś sali z driverami D800, niemiłe przeżycie było jak było dużo dB ale te dB gdzieś uciekały, nie pokrywały całej sali, różne ustawienia mimo to gdzieś znikały.

• #7 16 Gru 2013 18:03
    Matron
    Poziom 15  

trudno mi powiedzieć jaki litraż bo nie ja je robiłem. Ogólnie jest to obudowa zamknięta i jest wszystko zrobione na styk, byle, żeby się głośniki zmieściły. Do tego dorzucona jeszcze gąbka mająca za zadanie powiększyć obudowę ( gąbka działą jak zwiększanie objętości ponoć )

Co do pokrywania to miałem raz podobne odczucie, ale tak naprawde to te paczki nawet jednej imprezy dobrze nie zagrały, aby tam troche :)

Co do uzupełnienia to są to 2 basy 600 rms 8 ohm 15"

Oto zdjęcia paczki
    Tuby 2xGDS30/30 + driver. Tuby 2xGDS30/30 + driver.

• #8 16 Gru 2013 21:27
    wtełek1
    Poziom 14  

Całkiem całkiem paczki ;)
    Nie wiesz jaki filtr na GDWT siedzi ? bo ciekawi mnie to że nie krzyczy.
    U Ciebie są to przetworniki GD30/30 bo bez tubek, GDS30/30 miały tubkę. Ogólnie mam jedne i drugie i niczym się nie różnią tylko tubką która trochę podbija pasmo wysokie.

• #9 17 Gru 2013 15:54
    Matron
    Poziom 15  

Ja w tych paczkach mam te głośniki z tubką, tylko ten jeden jest bez tubki, ale mam jeszcze pare sztuk i będę zamieniać na jednakowe bo wydaje mi się, że te z tubką mają więcej SPL. Kondensator to 2,2 uF 250 v. Mi ich brzmienie odpowiada i raczej w mojej opini nie krzyczą. Są właśnie driverki po wymianie cewek

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME