Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Shindaiwa 285S - pęknięty karter

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Motocykle, Motorowery, Inne Silniki -> Shindaiwa 285S - pęknięty karter
Autor
Wiadomość
shinto
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Mława

Post#1 Post autora tematu 16 Gru 2013 03:34   

Shindaiwa 285S - pęknięty karter

Witam.Trafiła do mnie piła Shindaiwa 285 S z pęknięciem karteru. Pęknięcie znajduje sie pomiędzy szpilkami mocującymi prowadnicę (prawdopodobnie zbyt mocno dokręcone). Właściciel był na tyle rozgarnięty iż pęknięcie postanowił zalać Distalem. Niemal udało się. Piła trafiła w moje ręce z powodu niemożności ustawienia obrotów. Prawdopodobnie klej nie zapewnia wystarczającej szczelności i piła dostaje nadmiar tlenu. Teraz moje pytanie. Jaką polecacie metodę naprawy? Kupno nowego nie wchodzi w rachubę. Cena 781 zł to nawet dla mnie o wiele za dużo.
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#2 16 Gru 2013 07:43   

Re: Shindaiwa 285S - pęknięty karter

Nie skleisz tego niczym, szczególnie w takim miejscu.
Możesz dać zdjęcie tego pęknięcia?
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#3 Post autora tematu 16 Gru 2013 09:13   

Witam.Też zastanawiałem się co z tym zrobić,i czy w ogóle da się to czymkolwiek skleić lub zgrzać..Zdjęcia dam troszkę później..ale pęknięcie jest pomiędzy jedną a drugą szpilką prowadnicy o dł.ok.3 cm.Na chwilę obecną wciąż zasmarowane Distalem.A może ktoś taki karter posiada?Nawet tą jedną tylko połówkę..w jakiejś rozsąwdnej cenie.
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#4 16 Gru 2013 10:06   

Takie pęknięcie nie powinno wpłynąć na obroty silnika, najwyżej na nieszczelność zbiornika oleju a z tym można sobie poradzić.
Trzeba jednak rozpoławiać kartery.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2013 10:06   

Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#5 Post autora tematu 16 Gru 2013 10:40   

Kartery na chwilę obecną są rozpołowione. Pilarka jest po czyszczeniu gaźnika,najpierw płynem Carburateur Cleaner, potem myjką ultradźwiękową. Wymienione membrany gaźnika, bardziej profilaktycznie niż z rzeczywistej potrzeby. Nowe, oryginalne uszczelki gaźnika, pod cylinder i rozpołowieniowa. Nowe uszczelniacze. Regulacja gaźnika nie daje żadnych efektów. Obroty ustawiane obrotomierzem na 12800 obr.min. Na chwilę obecną pilarka pracuje jak chce. Dodam jeszcze że wg. słów właściciela pilarka przepracowała maks.10 godzin. (85-letni staruszek). Łącznik gaźnika dobry, zapłon sprawny, cylinder, tłok i pierścienie jak nowe. Jeśli ma to związek ze smarowaniem tylko,dlaczego obroty wariują? Miałem drugą pilarkę tego typu. Zamiana gaźnika np.nie wnosi nic. W jednej pilarce gaźnik pracuje idealnie, w drugiej już nie. Więc o co może chodzić?
Powrót do góry

robokop
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#6 16 Gru 2013 10:42   

A przytarta nie jest przypadkiem?
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#7 Post autora tematu 16 Gru 2013 11:41   

Aha,wszystkie części są nowe,oryginalne made by Shindaiwa..Zdjęcia będą za godzinę.

Dodano po 16 [minuty]:

Wspomniałem w poprzednim poście że cylinder wygląda książkowo..ale dysponując drugą piłą posunąłem się nawet do podmiany w celu próby.Efekt taki sam.Tracę już rozeznanie gdzie szukać dalej.Aha,zasmarowanie pęknięcia Distalem to pomysł i wykonanie autoryzowanego serwisu Shindaiwy..Mam właśnie właściciela piły obok.Piła została oddana w celu naprawy do serwisu,i tak wróciła.Z zasmarowanym Distalem karterem.

Dodano po 32 [minuty]:

Zdjęcia zrobiłem,ale mam problem z wysłaniem ich z telefonu.Gdy go rozwiążę,pojawią się na elektrodzie.Sorry,ale jeszcze nie do końca poznałem nawigację w tym forum.
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#8 16 Gru 2013 11:58   

Gwoli ścisłości, nie możesz ustawić wolnych obrotów?

Sprawdzałeś tę siatkę z boku tłumika (pod metalową klapką), może jest zaklejona nagarem.
Bardzo często powodem problemów z obrotami jest nieszczelność na śrubach regulacyjnych gaźnika.

Gdy będą zdjęcia to zobaczymy co dalej.
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#9 Post autora tematu 16 Gru 2013 13:47   

Dla ścisłości..nie mogę ustawić żadnych obrotów.Obroty ustawione obrotomierzem na 12800..po chwili samoistnie spadają do wolnych.Lub na odwrót,samoistnie wzrastają do maksymalnych,po chwili następuje ich spadek i ponowny wzrost.Obroty falują w pełnym zakresie.Czasami piła gaśnie,ale nie ma problemu z uruchomieniem,a czasami,choć rzadko.. trzeba ponad godzinę szarpać starterem.Podmieniałem już niemal wszystko z drugiej,sprawnej piły.Podzespoły wadliwie pracujące w jednej pile spisują się bez zarzutu w drugiej..Obłęd..Samoistny wzrost obrotów wskazuje na nieszczelności..ale gdzie i jakie?To pęknięcie karteru..(wciąż kombinuję jak wysłać te zdjęcia z telefonu bo do wieczora jestem odcięty od komputera)..

Dodano po 25 [minuty]:

Nieszczelność śrub regulacyjnych gaźnika?Ten sam gaźnik przełożony do drugiej pilarki pracuje aż miło..To chyba raczej wyklucza tę możliwość?Tłumik też odpada.Sprawny,niemal czysty.Przecież prócz karteru nic już tam nie pozostało do wykluczenia..To nie stacja orbitalna!
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#10 16 Gru 2013 13:51   

Wężyk paliwowy, filtr paliwa, odpowietrzenie zbiornika, krzywe powierzchnie styku karterów między sobą i na połączeniu z cylindrem, gaźnik i jego połączenie z cylindrem, uszczelniacze, świeca, moduł zapłonowy, pęknięcie komory korbowej i jeszcze kilka innych.
Trudno tak na odległość, widząc pilarki.

Spokojnie, dasz wieczór zdjęcia to coś wymyślimy.
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#11 Post autora tematu 16 Gru 2013 14:00   

Pilarka absorbuje mnie niemal dwa tygodnie..Za każdym demontażem zakładam nowe uszczelki,nowe uszczelniacze..Nawet dziadkowi nie wspomnę ile już wydałem bo w życiu mi tego nie zwróci..robię ją już tylko ze względów ambicjonalnych,i przy okazji także dla nauki..Własnej..Ale już zaczynam tracić cierpliwość..
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#12 16 Gru 2013 14:18   

Przyjrzyj się dokładnie połączeniu gaźnika z cylindrem i temu pęknięciu, czy dochodzi do komory korbowej, cudów przecież nie ma.
Nie masz czym pomierzyć szczelności silnika?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2013 14:18   

Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#13 Post autora tematu 16 Gru 2013 15:17   

Cóż..niezadowolenie to najczęstszy powód przewrotów i rewolucji..Shindaiwa to dobra firma,a ja też jestem ich posiadaczem.Niezadowolenie z poziomu usług sprawiło że zaczałem naprawiać sam.A fama roznosi się szybko i daleko,stąd moje problemy z Shindaiwą.Nie,nie mam wakuometru ani wielu innych przyrządów i narzędzi.Zajmuję się tym raczej hobbistycznie..

Dodano po 27 [minuty]:

Co wcale nie znaczy że stawiam na nieprofesjonalizm i bylejakość..Chyba wręcz przeciwnie obserwując radosną twórczość lokalnych serwisów..Kolego,czy mogę cię prosić o adres e-mail?Na adres e-mail mógłbym wysłać załączniki,tzn.te zdjęcia z poziomu telefonu.Chyba tylko ty jesteś najbardziej zainteresowany tematem i chęcią pomocy jego rozwiązaniu..bo mi już ręce opadają.Mam nadzieję że nikogo nie dotknęły moje słowa o profesjonaliźmie serwisów..ale..są serwisanci i "serwisanci"..I to naprawdę nie jest tylko moja ocena.Na tym forum jak na razie napotkałem fachową i rzeczową pomoc.Mam nadzieję że zawsze tak tu zostanie.

Dodano po 12 [minuty]:

Połączenie gaźnik-cylinder sprawne.Profilaktycznie wymieniłem na nowe więc nie ma cudów.Pęknięcie niby nie dochodzi do komory korbowej,jest pomiędzy szpilkami prowadnicy.Ale nie musi być widoczne gołym okiem,a bez wakuometru trudno to stwierdzić.Mimo to już tylko ten nieszczęsny karter mi pozostał do wykluczenia.Układ zasilania cały już "przeryłem".Większość została sprawdzona wprawdzie tylko przez podstawienie,ale jednak..Tam nie ma punktu zaczepienia..
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#14 16 Gru 2013 15:46pomocny post - solucja   

Mam dziwne przeczucie, że to nie wina karterów, nic, zobaczymy.
Zdjęcia z telefonu mogą być niewyraźne a tym samym bezużyteczne.

W innym swoim (zamkniętym) temacie piszesz o gaźniku do kosy, takie membrany do modelu TK25 kupisz bez problemu na Ebayu, z około 15 dolarów.
nawet w naszym kochanym kraju też, jeżeli się nie mylę to jest to:

http://www.forester.pl/zestaw-membran-gaznika-tk-robin-stihl-fs-80.html
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#15 Post autora tematu 16 Gru 2013 16:41   

Zdjęcia poszły. Tak, i dzięki za link do membran. Niewiele posiadam katalogów części, a ojciec Google czasami wcale nie służy pomocą w ich odnalezieniu. Mówiąc szczerze, byłbym zadowolony gdyby to nie okazał się karter. Głównie z powodu ceny.. Tego człowieka raczej nie byłoby stać na naprawę, a i ja sam na jego miejscu raczej wolałbym kupić nową piłę. Z drugiej strony.. zapłon sprawny, nowa świeca, nowy filtr paliwa, nowe membrany, gaźnik myty w drugiej pile pracuje bez problemu, to samo cylinder i tłok. Nowe uszczelniacze, uszczelki, tłumik czysty bez nagaru.. Coś jest o czym zapomniałem? Jeśli dana część w jednej pile pracuje dobrze, przełożona do drugiej już nie.. a powtórnie przełożona na miejsce znów pracuje, to jakie wnioski?

Shindaiwa 285S - pęknięty karter Shindaiwa 285S - pęknięty karter
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2013 16:41   

Powrót do góry

2056504
Gość

Post#16 16 Gru 2013 16:58   

Zdjęcia doszły ale, tak jak myślałem, są niewyraźnie, praktycznie nic na nich nie widać.

Złóż razem same kartery (bez uszczelki) i sprawdź czy dolegają na całej powierzchni styku.

Ta pilarka przepracowała 10 godzin?
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#17 Post autora tematu 16 Gru 2013 16:59   

Niewiedza grzechem nie jest.. jeśli ktoś zdaje sobie z niej sprawę i szuka rozwiązań. Ja znalazłem, dzięki wam. To piszę w nawiązaniu do tematu membran. Temat karteru wciąż tkwi nierozwiązany. Jak wspomniałem, zajmuję się tym bardziej hobbistycznie nie zaś zawodowo. Ale dzięki temu mam dość determinacji by zrobić wszystko co w mojej mocy by problem rozwiązać. Zaś komercyjne podejście często za problemem nie pokazuje człowieka tylko obroty.. Miesięczne, roczne itp. Ale dość filozofowania. Jeśli potrzebne będą jeszcze jakieś zdjęcia kolego ojdyr,zrobię i prześlę na e-mail ponownie. W każdym bądź razie w podzięce za poświęcony czas, mimo iż problem wciąż pozostał, dla ciebie "pomógł". Temat dalej pozostaje aktualny, a ja wdzięczny będę za wszelkie sugestie.
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#18 16 Gru 2013 17:03   

Daj jak najwięcej różnych zdjęć ale robionych aparatem nie telefonem.
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#19 Post autora tematu 16 Gru 2013 17:15   

Wiem, wygląda na dużo mocniej zajechaną. Tak przynajmniej twierdzi jej właściciel a to naprawdę 85-letni staruszek, który z przyczyn oczywistych raczej szaleć z nią w lesie nie mógł.. Chyba, że.. była w czyimś użytkowaniu o czym nie wiem.

Dodano po 5 [minuty]:

Ok, ale to już raczej jutro. Co konkretnie mam zamieścić prócz karterów? Cylinder, tłok,wał, gaźnik, uszczelniacze? Co prócz tego?
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#20 16 Gru 2013 17:15   

Wszystko.

Możesz sprawdzić kartery w prosty sposób, skręć je na gotowo (wał uszczelniacze) i zalej komorę korbową, do pełna naftą, zaraz okaże się czy jest jakaś nieszczelność.
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#21 Post autora tematu 16 Gru 2013 17:22   

Przyznaję, to nie przyszło mi do głowy. Naftę mam, więc jeszcze poświęcę jej trochę czasu. Uszczelki i uszczelniacze jeszcze też, choć to już ostatni komplet. Dla pewności wolę nie stosować po demontażu, choć już straciłem pokaźną sumkę.. Trudno, aby tylko to coś dało. Odezwę się po tej próbie.
Powrót do góry

frantic21
Poziom 12
Poziom 12

Post#22 16 Gru 2013 18:49   

Panowie, ale przecież pęknięcie nie idzie do komory korbowej, a jedynie do zbiornika oleju?

Jak wygląda miejsce w skrzyni, gdzie wchodzi łożysko? Do sprawdzenia czy na 100% nie ma nawet malutkiego progu. Tak samo jak wchodzą łożyska na wał? Czy miejsce w którym siedzi łożysko jest "wypolerowane" bardziej niż reszta? No chyba, że w tym modelu są łożyska pływające.
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#23 Post autora tematu 16 Gru 2013 19:15   

Temat wygląda następująco. Założyłem nową uszczelkę rozpołowieniową, łożyska,uszczelniacze i wał korbowy. Całość została skręcona,oczywiście na Dirko beige, tylko taką mam.Następnie skrzynia korbowa została wypełniona naftą. Po półgodzinie karter w miejscu zalania Distalem był wilgotny,widoczne ślady cieczy. Spód skrzyni korbowej też wilgotny, na długości ok.2-2,5 cm. Pęknięcie nie jest widoczne gołym okiem, ale jeśli karter w tym miejscu "poci się", to jednak jest. Tak czy inaczej, karter do wyrzucenia. I tu ponawiam pytanie.. ma ktoś może przynajmniej jedną jego połówkę, tę od strony sprzęgła..do sprzedania? Kolego ojdyr.. być może obaj mamy rację. Być może uszkodzenie jest nie tylko w karterze, ale tam jest na pewno. Dzięki za ten pomysł na jego sprawdzenie. Jest genialnie prosty,i skuteczny. Na chwilę obecną już wiem iż muszę skoncentrować się na poszukiwaniu karteru. Ambicja raczej nie pozwoli mi odpuścić, choć już w tą piłę wsadziłem parę setek bez nadziei na ich zwrot.

Dodano po 12 [minuty]:

Nie ma tam żadnych łożysk pływających ąni nic podobnego. Po prostu przypuszczam że właściciel świadomie lub nie nie powiedział całej prawdy. Takie uszkodzenie mogło powstać tylko w wyniku silnego udaru mechanicznego. Piła albo spadła na coś co mogło spowodować pęknięcie,albo jeszcze gorzej. Została przygnieciona padającym drzewem.Biorąc pod uwagę wiek właściciela jest to prawdopodobne. Biorąc pod uwagę jej moc..już nie. To typowa gałęziówka..

Dodano po 9 [minuty]:

Na dziś mam jej serdecznie dość. Temat jeszcze powróci gdy znajdę karter w jakichś rozsądnych pieniądzach, wtedy jeśli to nie pomoże będziemy sprawdzali pozostałe hipotezy. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc, szczególnie koledze ojdyr przed którego wiedzą chylę czoła. Pozdrawiam, i życzę jak najmniej podobnych niespodzianek.
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#24 16 Gru 2013 20:06pomocny post - solucja   

Teoretycznie taka nieszczelność raczej nie powinna mieć aż tak dużego wpływu na pracę silnika, ale może pod wpływem temperatury lub sił działających na karter, po przykręceniu cylindra, powiększa się.

Tak jak pisałem, szukałbym przyczyny jednak gdzie indziej
Powrót do góry

kwok
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kołobrzeg

Post#25 16 Gru 2013 20:12   

Ten karter wydaje się być amelinowy to ja bym się skusił na spawanie - w końcu i tak nic do stracenia.
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#26 Post autora tematu 16 Gru 2013 21:09   

O tym że japończycy potrafią maksymalnie ułatwić,a potem utrudnić życie to wiem.Choć nie sądziłem że nawet w tak trywialny sposób jak poprzez piłę..Suma summarum i tak nic nie tracę..prócz czasu,nerwów i pieniędzy.No i gdzie w okolicach Mławy znajdę kogoś kto się tego podejmie?Druga sprawa..mój paskudny charakter..za wszelką cenę szukanie dziury w całym..Jak mam oddać taką piłę?I jeszcze gorzej..jak powiedzieć dziadkowi żyjącemu z dnia na dzień że regulacja gaźnika jego piły..wyniosła niemal tyle co druga,nowa piła?Znacie ceny części do Shindaiwy..Jeden dylemat gorszy od drugiego..

Dodano po 10 [minuty]:

Kolego ojdyr..Ta piła to prawdziwe przekleństwo.Po raz pierwszy w życiu widzę taki cud..żeby piła odpalona samoistnie zmieniała obroty w całym spectrum?Całym zakresie?To absolutnie niemożliwe!Ale mam ją w ręku..Już naprawdę nic nie rozumiem.Macie rację,samo pęknięcie aż takiego wpływu na pracę mieć nie powinno..więc co go w takim razie ma?Gaźnik od drugiej piły zachowuje się tak samo..gaźnik od tej piły przełożony do drugiej pracuje idealnie!Itp.itd.Nic już nie rozumiem!

Dodano po 5 [minuty]:

Zacznę od podstaw,czyli karteru..A jeśli to nie pomoże,wtedy metoda eliminacji..
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2013 21:09   

Powrót do góry

2056504
Gość

Post#27 16 Gru 2013 21:10   

Łożyska ciasno siedzą w obudowie?

Może to głupie pytanie, cylinder nie jest gdzieś pęknięty, w miejscu przykręcania do karterów?
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#28 Post autora tematu 16 Gru 2013 21:28   

Nie,to nie jest głupie pytanie.Oglądałem go dość pobieżnie,ale chyba można to wykluczyć.Jak wspomniałem wcześniej,posunąłem się do jego przełożenia z drugiej,sprawnej piły.Sprawna piła na tym cylindrze i tłoku pracowała normalnie,natomiast ta na cylindrze od sprawnej piły zachowywała się tak samo.Czyli wariacje obrotów..Łożyska siedzą ścisło w gniazdach.Powiedziałbym że może nawet za bardzo..
Powrót do góry

2056504
Gość

Post#29 16 Gru 2013 21:31   

W takim razie, może jednak te kartery tracą szczelność, podczas pracy silnika.
Silnik pracował w taki sposób po tym klejeniu w serwisie, czy stało się to później?
Powrót do góry

shinto
Poziom 16
Poziom 16

Post#30 Post autora tematu 16 Gru 2013 21:39   

Tego nie jestem do końca pewien. Prawdopodobnie po odebraniu z serwisu już się nie dało nią ciąć, czyli próby były.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Motocykle, Motorowery, Inne Silniki -> Shindaiwa 285S - pęknięty karter
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny