Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Mildton 70 - Charczy głosnik średniotonowy

reisalone 16 Gru 2013 13:01 2103 10
  • #1 16 Gru 2013 13:01
    reisalone
    Poziom 5  

Witam. Mój problem polega na charczeniu głośnika średniotonowego przy ok 60% mocy wzmacniacza (Technics SU-V300 Klasa A) ale gdy odkręcę bas na zero w wzmacniaczu głośnik gra czyściutko dzieje się tak w obu kolumnach. Głośniki są oryginalne nie naprawiane. Mam jeszcze kolumny Dynamic Audio Pro Poly series 1901 125W w nich jest to samo. Czy to znaczy ze wzmacniacz nie domaga czy co ? Prosze o porady :)

Dziękuje i pozdrawiam :)

• #3 16 Gru 2013 13:30
    wariato
    Poziom 43  

Do sprawdzenia też zwrotnica w kolumnach, może kondensator już stracił swoje właściwości i puszcza trochę niskiego pasma na GDM stąd charczenie i zanik jak zmniejszasz podbicie basów. Można też uszczelnić te otwory w koszu głośnika ale skoro w innych kolumnach też charczą to może być wina wzmacniacza. Poza tym te 60% mocy to w zasadzie maksimum bezpiecznego słuchania, wyżej to już tylko zniekształcenia idą. No i nie ustawia się podbicia basu przy kręceniu gałką prawie na max, pokrętła muszą być na 0 przy głośniejszej muzyce.

• #4 16 Gru 2013 13:38
    reisalone
    Poziom 5  

Niestety nic to nie pomogło zaklejenie gdy bas wchodzi strasznie charczy :(

@Edit Podbicie basu zmniejszać/zwiekszać na Eq? ponieważ mam podłączony to tego wzmacniacza eq Technics SH-GE90

@Edit2 Jeszcze mam pytanie czy wzmacniacz technics SU-V300 jest ok do tych kolumn czy może zainwestować w coś innego ?

@edit3 dziś rozebrał kolumny pro poly series 1901 i jak idą kable do głośników (W kolumnie) są podłączone dwa kondesatory do wysokich i średnio tonowych głośników a do nisko tonowego nie ma żadnego i czy to może powodować charczenie głośnika średnio tonowego ?

• #5 17 Gru 2013 15:10
    marian133
    Poziom 37  

reisalone napisał:
    ...i jak idą kable do głośników (W kolumnie) są podłączone dwa kondesatory do wysokich i średnio tonowych głośników a do nisko tonowego nie ma żadnego i czy to może powodować charczenie głośnika średnio tonowego ?

Jakie to kondensatory? foliowe czy elektrolityczne? (jeśli nie wiesz to sprawdź w necie jak one wyglądają).
    Masz miernik? sprawdź czy kondensatory mają taką wartość jaką mieć powinny (powinien być na nich opis), może być tak jak pisał wariato.

wariato napisał:
    Do sprawdzenia też zwrotnica w kolumnach, może kondensator już stracił swoje właściwości i puszcza trochę niskiego pasma na GDM stąd charczenie i zanik jak zmniejszasz podbicie basów.

• #6 17 Gru 2013 15:19
    reisalone
    Poziom 5  

marian133 napisał:
    Jakie to kondensatory? foliowe czy elektrolityczne?

Są to kondensatory elektrolityczne, niestety nie mam miernika

a jak sprawdzić zwrotnice w mildtonach ? tez posprawdzać kondensatory ?

• #7 17 Gru 2013 21:42
    marian133
    Poziom 37  

Jeśli dzieje się tak w Mildtonach i tych drugich kolumnach, to jak masz możliwość sprawdzenia ich na innym wzmacniaczu to sprawdź, może to przez wzmacniacz... albo po prostu słuchasz za głośno.

• #8 18 Gru 2013 15:06
    reisalone
    Poziom 5  

sprawdzałem te kolumny na amplifier bk-199 nie charczą tak ale bardzo słaby był bas, sprawdzałem jeszcze kolumny na starej unitrze ams 110 tam całkiem przyzwoicie grały (Nie charczał średni) przy prawie maksymalnej mocy tej unitry zaczeły kolumny charczeć pewnie przesterowałem ją, ale raczej nie wyciągnę tyle mocy co z technics su-v300 więc wina może leżeć po stronie kolumn czy wzmacniacza?
    Postaram jeszcze załatwić miernik żeby sprawdzić kondensatory.
    Jeszcze mam pytanie czy jak będę sprawdzał kondensatory to czy je wymontować z kolumn czy mogę je sprawdzać w kolumnach ?

• #9 23 Sty 2014 18:26
    Patryk00789
    Poziom 9  

Jeśli masz jak sie dostać to możesz sprawdzić te kondensatory nie wymontowując ich. Pozdrawiam

• #10 25 Sty 2014 19:28
    DjMapet
    Poziom 42  

reisalone napisał:
    Podbicie basu zmniejszać/zwiekszać na Eq?

Na pewno nie zwiększać. Optymalnie, wszystkie suwaki/pokrętła eq powinny być ustawione w pozycji 0 dB. Jeśli zachodzi konieczność korekcji w górę jakiejś części pasma, to raczej nie podbijamy go a staramy się wyrównać pasmo, redukując sąsiednie części pasma.

reisalone napisał:
    bardzo słaby był bas

Kolumny szerokopasmowe mają w miarę równo przenosić całe pasmo. Bas nie może się wyróżniać, zresztą tak jak i inne części pasma. Co innego subwofer, ten ma grać tylko basem.

reisalone napisał:
    przy prawie maksymalnej mocy tej unitry zaczeły kolumny charczeć pewnie przesterowałem ją,

Takie posługiwanie się sprzętem może spowodować (i najczęściej jest powodem) uszkodzenia głośników, zwłaszcza wysokotonowych.
    Na forum jest mnóstwo z tym związanych tematów.

reisalone napisał:
    ale raczej nie wyciągnę tyle mocy co z technics su-v300 w

Ciekaw jestem, do czego potrzebna Ci jest tak duża "moc"?
    Do słuchania muzyki, wystarczy 2x5-15W. No chyba że ktoś już ma mocno uszkodzony ośrodek słuchu.

Pozdrawiam.

• #11 25 Sty 2014 19:55
    398216
    Usunięty  

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme