Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Skoda Felicia 1.3 MPi '98/99 - Potężne spalanie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Mechanika -> Skoda Felicia 1.3 MPi '98/99 - Potężne spalanie
Autor
Wiadomość
neo788
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: nieznane

Post#1 Post autora tematu 18 Gru 2013 23:19   

Skoda Felicia 1.3 MPi '98/99 - Potężne spalanie

Witam

Zauważyłem ostatnio ciekawe zjawisko w mojej felci.
Wybierając się w trasę wynoszącą ok 160 km z czego większość to droga ekspresowa auto spaliło 11 litrów, ostatnio tankując 18 litrów zrobiłem niecałe 220 km. Jeżdżę sam, umiarkowanie, bez katowania itp.
Czytałem podobne tematy w których sugerują, że do wymiany w tym przypadku byłby termostat lub czujnik temperatury silnika.
Chciałbym to w miarę możliwości potwierdzić i spytać czy tak faktycznie mogłoby być.
Wskazówka temperatury leży praktycznie cały czas na 70, auto wolno się nagrzewa, co prawda w środku dość szybko łapie temperature, jest mocne, zrywne, wentylator z tego co zauważyłem nie załącza się ale działa bo sprawdzony.
Jeżdżę cały czas na zasłoniętej w 70% chłodznicy, wtedy dopiero widać że wskazówka temp. się podnosi do ok 80-85 stopni i czuć to ciepło i większego kopa...
Z tego co słyszałem od znajomego jego felicia w dodatku kombi też 1.3 w gazie pali ok 5.5-6 litrów na 100km a ma ponad 200 tyś przebiegu gdzie moja nieco ponad 150...
Proszę o wsparcie techniczne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Gru 2013 23:19   

Powrót do góry

temprawg
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: garwolin

Post#2 20 Gru 2013 21:41   

Re: Skoda Felicia 1.3 MPi '98/99 - Potężne spalanie

Na pewno polecał bym wyjęcie termostatu i na kuchence w naczyniu go sprawdzić.
Potrzebujesz termometr, wkładasz go razem z termostatem do naczynia i podgrzewasz.
Będzie widać kiedy się otwiera a po termometrze odczytasz przy jakiej temperaturze.

Kiedyś tak robiłem w 105l.
Powrót do góry

grzes76x
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: sieradz

Post#3 20 Gru 2013 22:33   

Sprawdź filtr powietrza czy nie jest czymś bardzo zabrudzony.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2013 22:33   

Powrót do góry

misiak_ls
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Zawyki, podlaskie

Post#4 30 Gru 2013 23:01   

Witam.
Mam Felicję z 97 roku. Silnik 1,3 MPI z gazem. Otóż spalanie u mnie waha się w granicach 9,8 a 11l. Na twoim miejscu bardzo bym się nie przejmował. Ten samochód swoje waży, a silnik ma mały i musi trochę spalić. A co do kolegi, który chwali się małym spalaniem (5,5-6l gazu) to kłamie. Niech dokładnie sprawdzi układ paliwowy i gazowy, bo może spalać mu także PB wraz z gazem. Tym samochodem nie da się zejść do tak niskiego spalania.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2013 23:01   

Powrót do góry

temprawg
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 01 Sty 2014 13:16   

misiak ja wykluczył bym jednoczesne spalanie gazu i pb poniewaz wtedy tworzy się mieszanka niepalna i silnik by nie pracował.

Co do tak niskiego spalania to zazwyczaj ludzie cuda opowiadają i do tego się przyzwyczaiłem.
Tak samo jak ludzie tankują za 20 zł gazu i mówią że super mało mu spalił a naprawdę spalanie sprawdza się tankując do pełna, przejeżdżając np. 150 - 200 km i ponownie tankując do pełna.
Wtedy obliczając spalanie ze wzoru (litry zatankowane po jeździe) / km * 100 = średnie spalanie.
Bo wiadomo w mieście korki i brak płynnej jazdy a poza miastem zazwyczaj stała prędkość na najwyższym biegu i różnice w spalaniu bywają duże.
Powrót do góry

mmm777
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: zagłębie/śląsk

Post#6 01 Sty 2014 14:00   

Czujnik temperatury płynu ma dwie oddzielne sekcje: dla komputera i dla wskaźnika.
Może się uszkodzić tylko część dająca sygnał komputerowi (możliwy skutek: ssanie), a temperatura na wskaźniku w kabinie będzie pokazywana poprawnie.
Powrót do góry

grala1
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Kalisz

Post#7 01 Sty 2014 19:32   

6,8 na drodze ekspresowej to wedle Ciebie potężne spalanie?
Nie żartuj.
Zaraz ktoś powie że jemu też mało pali po mieście a w trasie to oddaje i co chwile musi spuszczać ze zbiornika i też będziesz w to wierzył?
Jeżeli Ci się wentylator nie włącza a jeździsz na zasłoniętej chłodnicy to zainwestuj w nowy termostat.
Powrót do góry

neo788
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 Post autora tematu 03 Sty 2014 16:57   

Witam, problem rozwiązany.

Wymieniłem termostat, nowy otwiera się przy 80 stopniach celsjusza a stary cały czas był niedomknięty i puszczał płyn na silnik czego skutkiem był właśnie niedogrzany silnik a tym samym większe spalanie.
Stary termostat otwierał się dopiero przy 88 stopniach, do tego wymieniłem czujnik temperatury silnika żeby się nie wkurzać i teraz jest elegancko. Na całym baku ok 40 litrów miasto + trasa zrobiłem 650 km, autko bardzo szybko się nagrzewa, na ustawieniu dmuchawy na obroty pierwsze, szyba + nawiew na kierowce i pasażera jest miło i przyjemnie jak się autko dogrzeje.
Nowy termostat a w zasadzie wkład wymagał przeróbki, zeszlifowanie kołnierzu bo był kapke za szeroki oraz zanitowanie otworu bezpieczeństwa.

Wszystko zrobiłem sam, koszt w sumie czujnika i wkładu to 56 zł :)
Dziękuję za pomoc forumowicze oraz wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

Jeszcze jak by mi ktoś pomógł w temacie z podłączeniem centralnego zamka byłoby super.
Temat do zamknięcia.
Powrót do góry

temprawg
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 03 Sty 2014 17:13   

Zanitowanie zaworu bezpieczeństwa to fatalny pomysł. Jeśli coś się stanie i zawór się zablokuje na zamkniętym to wysadzi ci instalację!!!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Sty 2014 17:13   

Powrót do góry

neo788
Poziom 4
Poziom 4

Post#10 Post autora tematu 03 Sty 2014 18:45   

W starym wkładzie nie było tego zaworka na kołnierzu, a jest to zwykły mosiężny cypelek który powoduje lekki prześwit na dosłownie ujścia paru kropli w razie "w" także wydaje mi się nie ma się czym przejmować...W tych autach chłodnica się sama odpowietrza, tak jest instalacja zbudowana...
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Mechanika -> Skoda Felicia 1.3 MPi '98/99 - Potężne spalanie
Strona 1 z 1