Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji

BlackBool 21 Gru 2013 23:02 1950 10
  • #1 21 Gru 2013 23:02
    BlackBool
    Poziom 11  

Witam.
    Dziś nabyłem kolumny z tematu, mianowicie ITC 170W. Gdzieś wyczytałem że konstrukcja jest bliźniaczo podobna do Tonsil Alton 80. Nie wiem, nie miałem tych drugich. Ogólnie wątek nie ma na celu wyczerpać procesu ich renowacji, ponieważ to postaram się ogarnąć i poszczególne głośniki dostaną drugie życie.
    Gorzej z niektórymi wstawkami, tzn. regulowaną zwrotnicą i ogólnie typami głośników.
    Żeby urozmaicić temat, dołączam zdjęcia przetworników. W skrócie:
    góra - GDWK 9/80/6
    mid - GDM 16/80
    bas - tu nie wiem, brak oznaczeń na magnesie, który jest podwójny, zawieszenie na tkaninie, średnica 30cm .

Będę je przywracał do życia, tj. oklejanie fornirem jeśli się uda i regeneracja średnich. Prócz tego kosmetyka.
    Wiem, że Tonsil w większych kolumnach nie zawsze dawał popis, np. Altusy 110 - głośno, ale krzykliwie, co psuło efekt. Ludzie we własnym zakresie poprawiali fabrykę, jakieś L-pady w zwrotnicę itd.
    Jako, że nigdy nie miałem do czynienia z takimi kolumnami, chciałbym się dowiedzieć czy na wstępie da radę coś poprawić w ich brzmieniu? Czy warto:
    -wymienić kable w zwrotnicach (teraz siedzą jakieś cieniutkie)
    -wymienić wygłuszenie środka (aktualnie chyba sparciały, gąbczasty oryginał, którego ktoś poskąpił, co widać na zdjęciach)
    -wydłużyć tunele BR (teraz są tam plastikowe wstawki na grubość płyty frontowej, czyli jakieś 2cm na oko)

Elektrycznie w zwrotnicę nie chcę ingerować.
    Załączam zdjęcia i proszę o opinię oraz o identyfikację niskotonowca. ;)
    Pozdrawiam!

Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji Eksportowe Altony 80, zgłębianie konstrukcji

PS. Na zdjęciu GDWK widać połączony z nim brązowy element - co to jest i jaką funkcję pełni, może ktoś wie?

• #2 21 Gru 2013 23:51
    pawlik722
    Poziom 20  

Sprzedawałem swoją kolumnę mildtona 80 na części z racji że skrzynia się rozpadła a niskotonowiec miał membranę pękniętą, z wyglądu identyczne skrzynie, umiejscowienie pokręteł i głośników, wizualnie identyczna zwrotnica, wysoko tonowiec jak i średnio tonowiec taki sam, potencjometry to były drutowe 10W 2 omowe, jeszcze jako taki szczegół dla sprawdzenia. jeśli się zgadzają to różnią się tylko plakietką jak by były ci potrzebne potencjometry to posiadam 2 sztuki.
    Z tym że u mnie były BR o długości około 10-12cm, takie same jak u ciebie z tym że miały przyklejone 3 "przedłużki" bas był jak na moje drewniane ucho bardzo dobry, co do poprawienia sprawdź szczelność na dolnej płycie często się rozklejała od wilgoci.
    Nie wiem czy jest sens zmieniać kable oczywiście im grubsze tym mniejsze straty ale osobiście nie wiem czy jest sens. Można by za to postarać się wygłuszyć je jak należy bo w oryginale powinna tam być "szmata" jak do podłóg, delikatnie mówiąc po latach się rozpadała, w każdej kolumnie jakiej widziałem wisiała jak na starym płocie. Poza tym bardzo dobre kolumny kolega ma, sprzęt na lata. mój znajomy mildtonami nagłaśnia małe imprezy i nikt na nie nie narzeka.

Jeśli interesowały by cię bass refleksy podarowałem 2 sztuki szwagrowi jak by coś.

• #3 22 Gru 2013 01:21
    BlackBool
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź. Czyli już wiem, że z BR celować w okolice 10-12cm. Wygłuszenie postaram się zapodać, to wszystko po świętach. Jakiej grubości i ile tego wyłożyć?
    Co do Altonów 80, czytam i każdy pisze, że dam siedzi GDN 25cm. Przypomnę że u mnie znajdują się bliżej nieokreślone GDN 30cm (cała kolumna ma 40cm szerokości) z zawieszeniem identycznym co GDS (tkanina) i podwójnym magnesem. Oznaczeń brak, ale wyrób Tonsilowski.

Co do pokręteł u mnie:

Dziwna sprawa, ale kręcąc nimi odpowiednio, strasznie przerywają. Czasem do tego stopnia że poszczególne głośniki przestają grać.
    Co z tym fantem zrobić koledzy? Próbować to jakoś zregenerować (da się w ogóle?) czy może jakoś obejść?
    Pozdrawiam

• #4 22 Gru 2013 07:41
    wkj
    Poziom 34  

BlackBool napisał:
    Dzięki za odpowiedź. Czyli już wiem, że z BR celować w okolice 10-12cm. Wygłuszenie postaram się zapodać, to wszystko po świętach. Jakiej grubości i ile tego wyłożyć?
    Co do Altonów 80, czytam i każdy pisze, że dam siedzi GDN 25cm. Przypomnę że u mnie znajdują się bliżej nieokreślone GDN 30cm (cała kolumna ma 40cm szerokości) z zawieszeniem identycznym co GDS (tkanina) i podwójnym magnesem. Oznaczeń brak, ale wyrób Tonsilowski.
    Bo to nie ALTON 80, tylko po zestawieniu:
    BlackBool napisał:
    W skrócie:
    góra - GDWK 9/80/6
    mid - GDM 16/80
    bas - tu nie wiem, brak oznaczeń na magnesie, który jest podwójny, zawieszenie na tkaninie, średnica 30cm .
    Wygląda mi na MILDTON 110, dla pewności odkręć zwrotnice i na boku będziesz miał wypalony numer z typoszeregiem, wtedy będzie wiadomo co to.
    I tak:
    ALTON 80 ZgB 80/8/684
    ALTON 110 ZgB 110/8/684
    MILDTON 110 ZgB 110/8/693
    Czyli tak naprawdę ważny jest trzycyfrowy ostatni numer, czasami pierwszej szóstki nie wypalali.
    BlackBool napisał:
    Co do pokręteł u mnie:
    Dziwna sprawa, ale kręcąc nimi odpowiednio, strasznie przerywają. Czasem do tego stopnia że poszczególne głośniki przestają grać.
    Co z tym fantem zrobić koledzy? Próbować to jakoś zregenerować (da się w ogóle?) czy może jakoś obejść?
    Pozdrawiam
    Da się, przednia tabliczka jest klejona, podważ nożem i odejdzie, zdejmij czarne gałki, pod nimi masz nakrętki potencjometrów, odkręć je i wyjmij je od środka, poczyść podoginaj blaszki, psiknij kontaktem i powinno być ok.
    Regulatory ze środka wyglądają tak:
    http://obrazki.elektroda.pl/9348590400_1365243324.jpg
    Reszta problemów zostanie rozwiana jak odczytasz typoszereg zestawu.

• #5 22 Gru 2013 13:01
    BlackBool
    Poziom 11  

Po specyfikacji, którą podałeś posiadam Altony 110, ponieważ na zwrotnicy wypalone 110-8-84 ;) Co to za niskotonowiec ktoś wie?

• #6 22 Gru 2013 15:34
    wkj
    Poziom 34  

BlackBool napisał:
    Po specyfikacji, którą podałeś posiadam Altony 110, ponieważ na zwrotnicy wypalone 110-8-84 ;) Co to za niskotonowiec ktoś wie?

No to pytanie co teraz robisz, altony czy mildtony bo różnią się one zwrotnicą i głośnikami.
    A niski mógł nie przejść badań i dlatego nie ma pieczątki, ktoś wyniósł bokiem.

• #7 22 Gru 2013 17:03
    BlackBool
    Poziom 11  

Niski tak jak mówię jakiś dziwny, nie wiem czy to GDN, ze względu na impregnowane płócienne zawieszenie.
    Ogólnie nie chcę ingerować w elektronikę kolumny. Zwrotkę zostawiam w oryginale, kopułki zostawiam w oryginale.
    Chciałbym się dowiedzieć czym jest owy magiczny element przymocowany do GDWK widoczny na jednym ze zdjęć i za co on odpowiada? Pozdrawiam

• #8 22 Gru 2013 17:59
    wkj
    Poziom 34  

Ten element moim zdaniem to zdeformowany kondensator olejowy. Jest coś na nim napisane?
    Co do głośnika niskotonowego to, zwrotnice zostawiasz od altonów, wysokie od mildtonów, więc niskich tonów szukałbym od altonów GDN 30/80/2 lub/4.
    Nomen omen GDN 30/80/2 /4 też jest na podwójnym układzie magnetycznym:
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic72053.html

Wiec podstawę masz, kup części by były oryginalne i powinno być dobrze, całe zestawy ma Pan Jurek z Orzechowa.
    http://www.audio-star.jor.pl/kontakt1.php

• #9 23 Gru 2013 00:28
    BlackBool
    Poziom 11  

Regeneracji wymagają tylko średniotonówki i ewentualnie jedna kopułka (ale to, że nie grała mogło być winą tych potencjometrów, ot jeszcze muszę sprawdzić). Zawieszenia do GDN 16/80 będę zamawiał po nowym roku z tonsilowskiego sklepu, ponieważ bierzemy ze znajomym kilka szpargałów do jego Diory też.
    Polecasz jakoś ingerować w fabrykę, tj. zmiana bass reflexów, wzmocnienie budy, czy zmiana wygłuszenia?
    Pozdrawiam

• #10 23 Gru 2013 06:45
    wkj
    Poziom 34  

Wzmocnienie spoin klejowych jak najbardziej. Można dać też poprzeczki łączące ściany boczne i front z tyłem to in plus.
    Wytłumienie, oryginalnie była watolina przyklejona na tył i boki lub wrzucana luzem.
    Co do bas refleksów, to musisz się zdecydować jaki głośnik chcesz zastosować, nie bez kozery wspomniałem w poprzednim poście o 30/80/2 /4 ponieważ to fabryczne sprawdzone zestawienie głośnika z budą i strojeniem br ów.
    W obecnej chwili nie wiesz co masz za głośnik niskotonowy, masz objętość skrzyni - jak dobierzesz strojenie br ów, na słuch? To jak chodzenie w piwnicy po ciemku.

• #11 23 Gru 2013 16:39
    BlackBool
    Poziom 11  

Co do BR, bardziej chodziło mi o to, że kolega w Altonach miał BR o znacznej długości koło 10-12cm, ja zamiast tego mam dwie dziury w płycie frontowej zaślepione plastikowymi wtykami ;) Wątpie, że tak wygląda zestrojenie tej budy do głośników.
    Pozdrawiam i życzę przyjemnych świąt ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME