Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Termet vs. Beretta co wybrać ? -

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Termet vs. Beretta co wybrać ? -
Autor
Wiadomość
S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: K-ce

Post#1 Post autora tematu 28 Gru 2013 20:38   

Termet vs. Beretta co wybrać ? -

Witam wszystkich serdecznie.

Jestem jak do tej pory nie do końca szczęśliwym użytkownikiem kotła jednofunkcyjnego z zamkniętą komorą spalania Ariston Microsystem 10RFFI. Do tego podłączony jest zasobnik wody również Ariston 60l. Problem jest taki że przy temperaturze w domu 21 stopni i dość częstych fakty opróżnianiu zasobnika z ciepłej wody, spalanie w 24 list do 24 grudnia to 200m3 gazu. Mieszkanie to 50m2 z wymienionymi oknami, podwójnymi drzwiami wejściowymi, jednak w kamienicy (otynkowanej). Chciałbym trochę zmniejszyć wydatki związane z grzaniem mieszkania oraz powiększyć trochę kuchnie poprzez skasowanie zasobnika. Rozważam zakup dwóch kotłów. 1. Beretta Junior 21e.s.i. Turbo 2.
Minimax Elegance turbo GCO-DP-21-03. Cenowo lepiej wypada i to ok 500zł beretta jednak jakoś mam zaufanie do polskiego produktu jakim jest termet. Zastanawiam się co wybrać, w termecie jest jakiś płytkowy wymiennik ciepła. Za boga nie wiem czy to dobrze czy raczej nie. Nie wiem czy to rozwiązanie jest również w beretta. Szukam pieca z min. mocą jak najmniejszą, a jedynie te dwa proponują start od 6kW. Poza tym nie chce wydawać za dużo pieniędzy także kondensat odpada, po drugie przy tak małym mieszkaniu prędzej się zepsuje niż zwróci. Proszę o jakieś opinie w kwestii wyboru. Jestem gotów dać te 500zł więcej jeżeli to tego warte ale jeżeli mam patrzeć na wygląd bo termet ładniejszy to nic a nic mi na tym nie zależy. To piec a nie samochód. Proszę Was o pomoc. Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2013 20:38   

Powrót do góry

-west
Specjalista - systemy grzewcze
Specjalista -  systemy grzewcze

Miasto: Gdynia

Post#2 28 Gru 2013 21:05pomocny post - solucja   

Re: Termet vs. Beretta co wybrać ? -

S1Czyloż napisał:
jakoś mam zaufanie do polskiego produktu jakim jest termet.
Beretta to też polski produkt z Torunia.
S1Czyloż napisał:
Nie wiem czy to rozwiązanie jest również w beretta.

Junior ma wymiennik bitermiczny. Jedno i drugie ma swoje zalety.
Beretta Junior sprawdziła się jako bezawaryjny kocioł. Junior to chyba najmniejszy gabarytowo kocioł na rynku.
Termet ma wyświetlacz przez co jest czytelniejszy szczególnie dla serwisu. Bierz ten który ma lepszy serwis u Ciebie w miejscowości.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bytom

Post#3 28 Gru 2013 21:21pomocny post - solucja   

Witam. Ja uderzyłbym w Berette. Na serwisach Junior zarobić mi nie dał zbyt wiele a co za tym idzie bez awaryjny. Części tanie jak barszcz podobnie jak w termet. Prosta konstrukcja pozwala na wyeliminowanie elementów awaryjnych np.wyświetlacz. Co prawda już Beretty nie serwisuje ale nadal z chęcią i czystym sumieniem polecam te markę klientom oraz montuje te kotły. Na prawdę są one warte swej ceny.
Powrót do góry

piracik

Miasto: Lublin

Post#4 28 Gru 2013 21:38   

Moim zdaniem wymiana jednofunkcyjnego turbo na dwu funkcyjny turbo nie przyniesie oszczędności, a może wręcz odwrotnie?
Kocioł jednofunkcyjny do tak małego metrażu może mieć odpowiednio mniejszą moc co wpływa odpowiednio na niższe rachunki.
Kocioł dwu funkcyjny będzie miał 24/26kW co jest wiele za dużo jeżeli chodzi o ogrzewanie.
24kW nie zmoduluje tak nisko jak 14kW.

Jeżeli chcesz naprawdę oszczędnie to kocioł kondensacyjny jak najniższej mocy z zasobnikiem.
Powrót do góry

S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 28 Gru 2013 21:55   

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale moc Beretty oscyluje pomiędzy 6 a 21 kW. Zatem jeżeli grzejniki w domu mają około 8 kW to jego moc minimalna powinna dać radę modulować płomieniem. Jeżeli jest inaczej proszę mnie poprawić zanim zamienię siekierkę na kijek. Dwa posiadany Ariston chyba nie ma płynnej modulacji a przynajmniej jego instrukcja nic o tym nie wspomina. Mimo sterownika pokojowego pracuje dość często, a licznik jak już pisałem w okresie 24 listopada do 24 grudnia pokazał 200m3. Chyba trochę dużo a piec wyczyszczony, filtry czyste itd. Może już wiek robi swoje i technologia leciwa. Poprawcie jak się mylę.
Powrót do góry

piracik

Post#6 28 Gru 2013 22:03   

8 kW potrzebujesz tylko kilka dni w roku gdy temperatura sięga -15*C i więcej (mniej ;))
Większość sezonu to temperatury plusowe lub bliskie zeru.
Przy takich temperaturach potrzebujesz 2 do 3 kW.
Po za tym kocioł turbo ma najniższą sprawność przy mocy minimalnej, a kondensat najwyższą.

Znajomy ma dom 170 m/2 i z Vitodensem 100 sezon zamyka w kwocie 2500 zł
Temperatura w pomieszczeniach 23*C 24h/dobę

Najlepiej jak byś znalazł coś co schodzi poniżej 3kW.
Z takich co ja znam to 14/2,9kW GB072 z Buderusa ale to chyba najtańszy kocioł na rynku nie jest.
Powrót do góry

arturccc
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Miasteczko Śląskie

Post#7 28 Gru 2013 22:11   

piracik napisał:
Znajomy ma dom 170 m/2 i z Vitodensem 100 sezon zamyka w kwocie 2500 złTemperatura w pomieszczeniach 23*C 24h/dobę
No tak, ale co ma piernik do wiatraka, bardzo dobrze ocieplony dom, pewnie z rekuperacją do mieszkania 50m2 w nieocieplonej kamienicy, pewnie z wysokimi sufitami. Takie licytowanie się nie ma sensu, bo akurat kocioł tej czy innej firmy ma tutaj najmniejsze znaczenie. .... a swoją drogą pewnie mógłby pałacić mniej gdyby wybrał kocioł odpowiednio małej mocy, bo ten Vitodens pewnie taktuje jak głupi ;)

Od kiedy berreta jest na rynku, jak wygląda dostęp do części starych modeli?
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 28 Gru 2013 22:14   

Beretta jest na rynku czyli składana w Polsce od 17 lat. Części do starych modeli są nadal dostępne w serwisach Beretta.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2013 22:14   

Powrót do góry

S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Post#9 Post autora tematu 28 Gru 2013 22:14   

kamienica nie ocieplona, wysokość pomieszczeń ok. 2,7m. Klatka również zimna, jednak od klatki ocieplono styropianem 8cm jednak to zaledwie jedna ściana małego pokoju. zastanawia mnie jednak ten ariston czy to po prostu już nie staroć który zawsze będzie palił więcej niż nowe piece
Powrót do góry

arturccc
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 28 Gru 2013 22:18   

To czy się prędzej kondensat zepsuje niż zwróci decyduje przede wszystkim zużycie gazu, skoro już teraz miałeś 200m3, to w cały roku pewnie o zgrozo zbliżasz się do 1000m3. Jeśli kupisz najtańszy możliwy kocioł kondensacyjny to może czas amortyzacji nie bedzie taki długi. Myślę, że instalując nowy kocioł kondensacyjny możesz bezpiecznie odjąć 10% w stosunku do kotła turbo. Osobiście przy takim zużyciu kupił bym inny kocioł kondensacyjny najszybciej jak to możliwe.
Powrót do góry

-west

Post#11 28 Gru 2013 22:21   

S1Czyloż napisał:
kamienica nie ocieplona, wysokość pomieszczeń ok. 2,7m. Klatka również zimna, jednak od klatki ocieplono styropianem 8cm jednak to zaledwie jedna ściana małego pokoju. zastanawia mnie jednak ten ariston czy to po prostu już nie staroć który zawsze będzie palił więcej niż nowe piece

I tu jest problem. Cokolwiek kupisz i tak będziesz grzał miasto. Skup się na dociepleniu.
Powrót do góry

S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Post#12 Post autora tematu 28 Gru 2013 22:24   

przy zaangażowaniu innych lokatorów to raczej nie możliwe przez następne parę lat. na razie muszę rozwiązać jakoś ten problem. znalazłem na internecie kocioł dwufunkcyjny urlich wandich futura + wa 15, moc pomiędzy chyba 4,5 a 14kW. Ale jakoś w wszystkich możliwych sklepach już nie dostępny, byłby chyba najlepszym rozwiązaniem
Powrót do góry

piracik

Post#13 28 Gru 2013 22:25   

arturccc napisał:
bo akurat kocioł tej czy innej firmy ma tutaj najmniejsze znaczenie

Nie chodzi o firmę tylko o technologię (kondensacja)
arturccc napisał:
dobrze ocieplony dom, pewnie z rekuperacją

Ocieplony dobrze bez rekuperacji, ale autor przynajmniej dwie ściany również ma ocieplone sąsiadami ;)
6,5kW mocy min. do 170m/2 już nie jest tak strasznie dużo.

S1Czyloż napisał:
zastanawia mnie jednak ten ariston czy to po prostu już nie staroć który zawsze będzie palił więcej niż nowe piece

W porównaniu do nowych z tej samej technologi będzie podobnie. W porównaniu do kondensatu może być trochę lepiej.

Wydaje mi się, że lepiej teraz zastanowić się nad dołożeniem do czegoś lepszego niż za 2 lata stać znowu przed podobnym dylematem.
Powrót do góry

arturccc
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 28 Gru 2013 22:26   

S1Czyloż ile gazu zużywasz w ciągu roku?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Gru 2013 22:26   

Powrót do góry

piracik

Post#15 28 Gru 2013 22:28   

Ulrich to średnio jakoś wypada. teraz podobno sprzedają termeta pod swoją marką, ale te ich kotły to nie poleciłbym.

Pytanie ile gazu zużywasz rocznie i jaką temperaturę masz na grzejniki, a jaką w pomieszczeniu. (np. dziś jak mamy 5*C na plusie)
Powrót do góry

S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Post#16 Post autora tematu 28 Gru 2013 22:29   

rok to około 1000m3 jednak chyba nie więcej, co ważne na sterowniku ustawione jest na 20,4 stopnia na dzień i 18,6 na noc. także du... nie urywa
Powrót do góry

irus.m

Miasto: Jelcz-Laskowice

Post#17 28 Gru 2013 22:37   

Viktrix 12 2l (chyba dobrze zapamiętałem model) : od 1,9 do 12kW.

Ten powinien spełnić Twoje potrzeby.
West ma rację, podstawa to izolacja.
Powrót do góry

piracik

Post#18 28 Gru 2013 22:41   

To co mógł zrobić to zrobił (izolacja od klatki i nowe okna) na niektóre rzeczy wpływu nie ma.

1,9 - 12kW to już naprawdę fajny zakres mocy. Do takich powierzchni idealne.
Powrót do góry

S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Post#19 Post autora tematu 28 Gru 2013 22:47   

Panowie a może macie jednak propozycje jakiegoś kondensatu w rozsądnej kwocie ale dwufunkcyjnego bo zasobnik w mieszkaniu 50m2 serio dużo miejsca zajmuje w i tak już nie wielkiej kuchni.
Powrót do góry

-west

Post#20 28 Gru 2013 23:00   

W sumie komin już masz więc spory koszt Ci odpada. Na bogato to Exclusive Green Beretty 2,5-25kW albo Conica Green.
Albo jeszcze taniej to Unical Alcon09 4,4 - 23kW. Tylko tu trzeba upewnić się czy masz serwis bo kocioł dobry.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#21 28 Gru 2013 23:02   

Rozsądna kwota? Nie da się tanio i dobrze. Ale możesz zerknąć na oferty Beretta conica green. Tani i mało zawodny. Nie daj się naciągać na kotły subkondensacyjne (kondensujące) bo to gra nie warta świeczki.
Powrót do góry

irus.m

Post#22 28 Gru 2013 23:04   

S1Czyloż napisał:
Panowie a może macie jednak propozycje jakiegoś kondensatu w rozsądnej kwocie ale dwufunkcyjnego bo zasobnik w mieszkaniu 50m2 serio dużo miejsca zajmuje w i tak już nie wielkiej kuchni.

Viktrix 26 2 l - od 3 do 26 kW.
pozdrawiam
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#23 28 Gru 2013 23:07   

Lub też Radiant RKA 18. Moc 3-18 kW.
Powrót do góry

irus.m

Post#24 28 Gru 2013 23:11   

W0jtek92 ,
te 18 kW to trochę mało dla uzyskania dobrego komfortu c.w.u.
I opowiedż mi jeszcze o sieci serwisu Radiant.

pozdrawiam
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Post#25 28 Gru 2013 23:17   

Kolega pochodzi z moich okolic. To wiem na 100% a poza tym ten kocioł ma wbudowany 8 litrowy zasobnik cwu i pracuje w systemie multiplex. Ten kocioł ma delta T przy tym zasobniku równo wartą dla 120 litrowego zewnętrznego zasobnika. Poza tym ma on możliwość nastawu swej mocy w zakresie max (14, 18, 24) kw. Więc w zupełności wystarczy zapewniam irku;)
Powrót do góry

S1Czyloż
Poziom 5
Poziom 5

Post#26 Post autora tematu 29 Gru 2013 01:44   

Panowie jeszcze jedna istotna sprawa. Jeżeli na tą chwilę sytuacja wygląda następująco że piec nagrzewa wodę w obiegu c.o. do temperatury x i przez jej grzanie temperatura powietrza wzrasta do poziomu kiedy sterownik pokojowy znowu go wyłącza, a kolejne załączenie się pieca następuje po jej obniżeniu, lecz wówczas kaloryfery są już totalnie zimne i cały proces podgrzania wody w obiegu c.o. zaczyna się od nowa. Piec zaczyna znowu na dużej mocy aby jak najszybciej zagrzać wodę, natomiast nawet nie zdarzy jej zagrzać tak aby termostat odpowiedzialny za temperaturę wody w obiegu wyłączył go tylko zanim termostat to zrobi powietrze jest tak nagrzane że sterownik pokojowy go znowu wyłącza. Co zmieni fakt piec o niskiej mocy skoro zawsze przy włączeniu będzie startował z zimną wodą i nie będzie szedł na małej modulacji. Jedynym dodatkowym sterownikiem jest pokojówka (albo ja :) ). Chyba że piec o małej mocy względem nagrzewania się wody w obiegu zmniejsza swoją moc ale wydaje mi się że wówczas wydłuża cykl i wyjdzie bardzo podobnie z zużyciem paliwa. Jeżeli natomiast jest tak że moduluje dopiero kiedy woda osiągnie pożądaną temperaturę to dla mnie chyba zgodnie co napisałem powyżej nie ma znaczenia. Wówczas serio muszą by duże straty aby cały czas sterownik pokojowy pozwolił mu chodzić. Straty na zasobniku też jakieś są, bo w końcu woda w środku też pobiera energie. Nie wiem już może za bardzo mi głowa spuchła od myślenia i dwóch dni czytania. Pogodziłem się już z zakupem kondensatu jednak zjawisko zimnej wody podczas kolejnego załączania mnie dość mocno zbija z tropu. Mam wrażenie że wówczas i kondensat o małej czy nie aż tak małej mocy będzie starał się zagrzać jak najszybciej. Dużo mogę powiedzieć Wam o windykacji wierzytelności ale tutaj dopiero przecieram szlaki. Z drugiej strony lubię zrobić sam aby nie mieć do nikogo pretensji ale w tym przypadku potrzebuje jeszcze Waszej wiedzy. Pozdrawiam

Dodano po 25 [minuty]:

Dodam że np aby rano przeszedł z temperatury nocnej 18,6 stopnia do dziennej 20,4 stopnia potrzebuje z dwóch godzin grzania. Nie wiem ale wydaje mi się to odrobinę za dużo. Może ten cholerny Ariston już się po prostu kończy. Jak odkurzałem komorę spalania i załączyłem go z otworzoną to płomień jest dość dziwny. Nie cały niebieski ale ma przebłyski pomarańczowego. Poza tym niebieski dzieli się na intensywny ok. 1cm wysokości i powiedzmy blady do 4 cm wysokości. W nowej kuchence gazowej wygląda jakoś bardziej poukładane. Jak rozmawiałem z serwisantem Aristona i prosiłem aby przyjechał podpiął analizator i być może go wyregulował powiedział że nie ma możliwości regulacji. Nie wiem czy gościowi się nie chciało przed świętami czy ma racje. Chyba na tyle spostrzeżeń.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Gru 2013 01:44   

Powrót do góry

irus.m

Post#27 29 Gru 2013 04:43pomocny post - solucja   

Serwisant ma rację ,
w tego typu kotle, który masz nie ma za bardzo co regulować by osiągnąć lepszą sprawność.

W nowych kondensatach automatyka kotła ,,uczy" się i przy regulacji mocy palnika uwzględnia właściwości instalacji jak i zmieniającego się zapotrzebowania na ciepło.
Ideą założeń kotła kondensacyjnego jest praca z jak najmniejszą mocą przez jak najdłuższy czas. To daje największą sprawność i wymierne korzyści.

Czasowe obniżanie temperatury pomieszczeń nie daje oszczędności. Kocioł póżniej musi nadgonić pracując dłużej z większą mocą.

pozdrawiam
Powrót do góry

piracik

Post#28 29 Gru 2013 05:33pomocny post - solucja   

Dokładnie tak jak napisał kolega.

W kotle kondensacyjnym ustawiasz w miarę niską temperaturę na kotle aby mógł pracować z jak najniższą mocą w jak najdłuższym czasie.
Jeżeli nasz pogodówkę to ona jest odpowiedzialna za nastawy temperatury.

Dlatego też tak ważna jest moc minimalna takiego kotła.Chodzi o to, że aby mógł jak najdłużej pracować nie może przegrzewać grzejników, musi tyle ciepła wyprodukować ile w danym momencie "ucieka" z mieszkania (przez wentylację, nie izolowane ściany itp.)
Jeżeli jego moc minimalna będzie wyższa od zapotrzebowania to temperatura na kotle przekroczy szybko zadaną i będzie musiał się on wyłączyć.
Jeżeli się wyłączy to obieg wody dosyć szybko schłodzi kocioł i będzie musiał znowu załączyć palnik, a każdy start palnika to są straty.

Myślę, że jak będziesz miał kondensat to korzystniej będzie ustawić sobie te 20,4 przez całą dobę.
Powrót do góry

-west

Post#29 29 Gru 2013 15:36   

Wy się dobrze czujecie? :-)
Pracujecie w serwisie 24h?
post S1Czyloż: 1:44 w nocy
odp. irus.m 4:43 w nocy
odp. piracik 5:33 w nocy

Chyba nie ma bardziej profesjonalnego forum ...
Powrót do góry

irus.m

Post#30 29 Gru 2013 15:46   

-west -
o bezsenności i spaczeniu osobowości z powodów zawodowych nie słyszałeś?
Częste przypadłości zdrowia psychicznego, niestety nie podlegające leczeniu.
walczę z ZUS-em o uznanie jako choroba zawodowa. Chcę na rętę!.

Mod, nie wywalaj, to jest żart!.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Termet vs. Beretta co wybrać ? -
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny