Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki.

pawel980 02 Sty 2014 23:15 13506 13
  • Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki.
    Symulacja WinISD:
    Witam,

Przedstawiam moją konstrukcję, są to subwoofery typu Br. powierzchnia portu 305 cm2, 90 litrów strojenie 45Hz.

Zamiary były takie, by zrobić coś taniego i prostego z zamiarem nagłaśniania małych sal jako wsparcie nadstawek Wharfedale Delta 15.
    Zanim doszedłem do poprawnej konstrukcji początkowo zrobiłem porty o powierzchni zaledwie 200 cm2, dzięki pomocy kolegi Granat postanowiłem zwiększyć porty do 305 cm2 ponieważ na więcej brakło miejsca.
    Konstrukcja ta to standardowy subwoofer Br 90 litrów @ 45 Hz, przeze mnie nastrojony na 49 Hz, lecz ścianki obudowy przylegające do br zmniejszają strojenie, w praktyce tego nie mierzyłem ale głośnik bardzo dobrze pracuje nawet przy clip'e TA 2400.
    Wykończenie: obudowa 22mm wymiary zewnętrzne: szer.48cm, wys.55cm, gł.57cm (3cm cofnięta przednia ścianka), została pomalowana farbą nitro czarny mat (wałek), nóżki, zaokrąglone narożniki solidne rączki transportowe, wzmocnienia, waga jednej sztuki około +/-35kg.
    Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki. Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki. Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki. Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki. Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki.
    To moja pierwsza konstrukcja subwooferów estradowych okazało się, że powierzchnia portów ma duże znaczenie, wprowadziłem poprawkę:
    Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki. Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki. Subwoofer Br. 15.3.800 dwie sztuki.
    Wrażenia odsłuchowe jak najbardziej pozytywne bas się poprawia oczekiwania zostały 100% spełnione. Na małej sali nieco ponad 100 metrów bas był równomierny, na środku sali minimalnie słabszy lecz i tak bardzo przyjemny.
    Kosztorys:
    głośnik - 330zł
    płyta wiór - pozostało jeszcze 15 arkuszy są to niepotrzebne zasoby magazynowe do wypełnienia regałów - 0zł
    szpachla - 7zł
    rączki 9zł/szt.
    terminal speakon - 10zł/szt.
    farba nitro czarny mat - 35zł/litr
    wkręty, nóżki oraz sylikon miałem.
    Pozdrawiam,

Paweł

Fajne!
  • #2 03 Sty 2014 09:31
    nitros66
    Poziom 25  

Ogólnie konstrukcja zrobiona prawidłowo, od początku wiedziałeś czego chcesz. Mam tylko pytanie czy wygłuszałeś środek watą?

• #3 03 Sty 2014 10:33
    eletryk
    Poziom 12  

witam mam pytanie gdzie kupiłeś takie rączki do obudowy ?

• #4 03 Sty 2014 10:55
    pawel980
    Poziom 16  

nitros66 napisał:
    czy wygłuszałeś środek watą?

Środek nie jest niczym wygłuszony, ze względu na kształt obudowy oraz umiejscowienie portów, nie chciałem go zamulić, nie wierzę w to że wygłuszenie w tym wypadku poprawi dźwięk, przecież bas się nie wzmocni jedynie będzie mulił ale jeśli tak proszę o rozpisanie tego wątku. Obudowa nie gra płyta 22mm + wzmocnienia.

eletryk napisał:
    gdzie kupiłeś takie rączki do obudowy ?

Rączki są dostępne na allegro, jak i w sklepach zajmujących się audio.

• #6 03 Sty 2014 18:43
    nitros66
    Poziom 25  

Z tego co wiem watolina zwiększa objętość widzianą przez głośnik, dlatego jest pomocna przy końcowym dostrajaniu kolumn. Poszarpane brzegi niwelują też falę stojącą wewnątrz obudowy.

Jeśli dostroiłeś zestaw odpowiednio tunelem i dźwięk Ci odpowiada to ok, tematu nie ma co dalej wałkować, zapytałem z ciekawości :)

• #7 03 Sty 2014 20:55
    pawel980
    Poziom 16  

pawel13t napisał:
    Można prosić zdjęcia na których widać jak wygląda pomalowana powierzchnia?

W tym momencie nie mam dobrego oświetlenia ale jest delikatna struktura, miało być czarne i moje założenia zostały spełnione, miało być przede wszystkim tanio, na jedną obudowę potrzebowałem około 1 litra po uprzednim zagruntowaniu w dodatku ubytki oraz naprawy odnawiające obudowy będzie prosto wykonać.
    pawel13t napisał:
    Planuje Kolega dodać zabezpieczenie głośnika w postaci kraty?

W planach jest to nieuniknione by uszkodzenia przetworników nie miały miejsca, odpowiadała by mi krata.
    -DeX- napisał:
    Ile waży jedna kolumna?

Jedna sztuka waży około 35kg.
    nitros66 napisał:
    watolina zwiększa objętość widzianą przez głośnik, dlatego jest pomocna przy końcowym dostrajaniu kolumn.

Tak jak pisałem nie chciałem zaniżać efektu strojenia i zamulać basu, więc gdy dostroiłem wszystko tak jak trzeba uznałem to za zbędny dodatek, gdyż tak niskich rezonansów nie da się skutecznie pozbyć watoliną lepszym rozwiązaniem było by pochylenie tylnej ścianki bądź po prostu dobre wzmocnienia by wykluczyć granie obudowy.
    nitros66 napisał:
    Jeśli dostroiłeś zestaw odpowiednio tunelem i dźwięk Ci odpowiada to ok, tematu nie ma co dalej wałkować

Były testy i na prawdę bardzo ładnie pracuje przetwornik, nie ma co go męczyć zbyt niskim strojeniem, gdyż osłabił bym efektywność oraz wytrzymałość (moc) zestawu, moim zdaniem wszystko jest w porządku a dokonywałem odsłuchów z portami o różnej długości celem sprawdzenia jak reaguje na to głośnik, okazało się że szybko osiąga Xmax więc strojenie zbyt niskie tutaj nie daje rezultatów, tym bardziej gdy nie mamy cięcia dolnego zakresu częstotliwości np poniżej granicy 30hz
    Pozdrawiam.

• #8 07 Sty 2014 21:44
    Pietrasej
    Poziom 9  

Wygląda na solidne, masz do tego jakies stopki ?

• #9 07 Sty 2014 22:36
    pawel980
    Poziom 16  

Pietrasej napisał:
    masz do tego jakies stopki?

Naturalnie, że tak:

• #10 18 Sty 2014 16:03
    Shining Diamond
    Poziom 16  

Z tego co wyczytałem kolega malował obudowy wałkiem. Z tego co wiem z doświadczenia tanie zwykłe wałki rozlatują się od nitro. Jakiego kolega wałka używał i jaka była jego nazwa i przy okazji cena ?

• #11 18 Sty 2014 16:49
    pawel980
    Poziom 16  

Shining Diamond napisał:
    Z tego co wiem z doświadczenia tanie zwykłe wałki rozlatują się od nitro

Zwykły malutki wałek gąbka, nie znam nazwy ale jedno malowanie obudowy wytrzymywał bez problemu, cena jednej sztuki około 1zł ;) To prawda co każde malowanie wałek się psuł lecz nie było to tak uciążliwe bez problemu dało się pomalować na raz i wałek do wymiany.
    Pozdrawiam.

• #12 07 Cze 2014 20:28
    robson132
    Poziom 20  

Witam.
    Sorry za odkopywanie tematu ale, nurtuje mnie jedna rzecz jak to jest z tym kiedy jedna ze ścian tunelu br przylega do obudowy? Czy wtedy trzeba dzielić długość takiego tunelu wyliczonego w winisd przez dwa?
    Prośba do autora czy może kolega podesłać mi projekt tych obudów chodzi mi o wymiary płyt, widzę że kolega podczas budowy konsultował się z kolegą Granat więc projekt pewnie jest wykonany poprawnie.
    z góry thx

• #13 13 Cze 2014 15:56
    pawel980
    Poziom 16  

robson132 napisał:
    widzę że kolega podczas budowy konsultował się z kolegą Granat więc projekt pewnie jest wykonany poprawnie.

Konsultacja polegała na dobraniu powierzchni portów, obudowa jest standardowa przeliczona przeze mnie i nie istnieje do tego projekt - wymiary masz podane.
    robson132 napisał:
    jak to jest z tym kiedy jedna ze ścian tunelu br przylega do obudowy? Czy wtedy trzeba dzielić długość takiego tunelu wyliczonego w winisd przez dwa?

Owszem gdy ścianki portu przylegają do obudowy zmniejsza się strojenie obudowy, moja paczka dlatego była wyżej strojona - powierzchnia portów 305cm2 strojona na 50hz. Kalkulator nigdy nie odzwierciedli rzeczywistego strojenia, zaleca się skracanie portu o 1/3 jego wysokości by wynik był bardziej rzeczywisty.
    Jak to gra na sali? Proszę link:

Link

• #14 24 Lut 2015 14:39
    adriann17
    Poziom 2  

Witam, czy mógłbym prosić o dokładne wymiary tuneli w tych skrzyniach.
    Jak głębokie,szerokie i wysokie maja być :?:
    Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme