Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do nietypowej kolumny

11sumled 04 Sty 2014 14:45 912 6
  • #1 04 Sty 2014 14:45
    11sumled
    Poziom 9  

Witam

Potrzebuje porady w sprawie zwrotnicy jaką planuje zrobić otóż posiadam 3 głośniki:

Subwoofer:
    SPL 88 dB
    RMS 300 watt
    Max 1100 watt
    Impedance 4 ohm
    Pasmo przenoszenia 18 - 2500 Hz

Sredniotonowy:
    SPL 91dB
    RMS 60 watt
    Impedance 8 ohm
    Pasmo przenoszenia 1000 - 9000 Hz

Wysokotonowy:
    SPL 100dB
    RMS 70 watt
    Impedance 8 ohm
    Pasmo przenoszenia 4000 - 20 000 Hz

Chciałbym zrobić do nich zwrotnice lecz nie mam pojęcia jaki podział zastosować ponieważ jest to dosyć nietypowy zestaw oraz jeśli mógłbym prosić to aby ktoś wykonał schemat takowej zwrotnicy jaką powinienem zastosować do tych głośników będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc ! :)

• #2 04 Sty 2014 15:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

11sumled napisał:

Subwoofer:
    Subwoofer to głośnik niskotonowy w osobnej obudowie jak zespół głośnikowy.
    11sumled napisał:

Chciałbym zrobić do nich zwrotnice lecz nie mam pojęcia jaki podział zastosować ponieważ jest to dosyć nietypowy zestaw oraz jeśli mógłbym prosić to aby ktoś wykonał schemat takowej zwrotnicy jaką powinienem zastosować do tych głośników będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc ! :)
    Na forum jest poradnik jak zaprojektować zwrotnicę. Nie da się tego zrobić zdalnie i z głowy. Niezbędne są pomiary!

• #3 04 Sty 2014 16:01
    11sumled
    Poziom 9  

Wiem kolego co to subwoofer i głośnik niskotonowy jednakże specjalnie napisałem subwoofer dlatego że to właśnie takiego typu głośnik gdyby to był zwykły niskotonowy jaki jest preferowany do tego zestawu czyli 8 ohm 60 watt rms to bym tematu niezakładał

Dodano po 10 [minuty]:

Jeśli to ułatwi sprawę do mogę podać dokładne nazwy głośników i ich dokładne parametry

• #4 04 Sty 2014 17:01
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mimo wszystko zdaje się, że koledze chodzi o głośnik subniskotonowy. Subwooferem w Polsce raczej nazywamy gotowe urządzenie aktywne lub pasywne. Proszę również sprawdzić jakimi jednostkami w układzie SI oznaczamy rezystancję i moc.
    A czym to kolega się sugeruje pisząc o "preferowanym" głośniku i co takiego jest nietypowego w konstrukcji?

Ale tak w bardzo wielkim skrócie:
    1. Dobieramy głośniki, które naszym zdaniem powinny współgrać
    2. Robimy pewne założenia co do konstrukcji
    3. Wykonując pomiary projektujemy zwrotnicę w obudowie. I wtedy robimy poprawki w samym projekcie obudowy i zwrotnicy.

• #5 05 Sty 2014 20:06
    11sumled
    Poziom 9  

Jest to nietypowy zestaw kolego dlatego, że przetwornik niskotonowy jest dedykowany do car audio dlatego również wyżej napisałem iż jest to subwoofer ponieważ bardzo powszechnie jest to rozumiane jako tzw. tuba w samochodzie.
    Zdaje sobie sprawę że jest to przetwornik z zastosowaniem w samochodzie lecz chciałbym udowodnić iż potrafi on również zagrać w warunkach domowych posiadam już obudowy wykonane przez mnie i gra to rzekłbym zadowalająco oczywiście zwrotnice są ze starych kolumn tonsila przerobione również przez mnie lecz chcę zlikwidować bardzo wysokie podbicie na poziomie ok 170 - 300 Hz dlatego zwracam się po pomoc aby ktoś mnie pokierował w konstrukcji takiej o to zwrotnicy. Oczywiście można to zlikwidować ustawiając sobie odpowiednio korektor graficzny w programie np. do słuchania muzyki lecz to odbywa się zawsze solowo ponieważ każdy inny sygnał jest już wysyłany surowo bez korekty, dlatego chce aby odpowiedni filtr był zastosowany pasywnie w samych kolumnach a nie aktywnie w np. samym wzmacniaczu.

• #6 05 Sty 2014 20:21
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

11sumled napisał:
    dlatego zwracam się po pomoc aby ktoś mnie pokierował w konstrukcji takiej o to zwrotnicy.
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1967653.html
    Innej opcji nie ma. Poza tym nawet nie podałeś modeli głośników, przecież nie jesteśmy wróżbitami. Znam co prawda jednego, jest laborantem u nas na wydziale, ale nie będę go fatygował. xD
    11sumled napisał:
    dlatego również wyżej napisałem iż jest to subwoofer ponieważ bardzo powszechnie jest to rozumiane jako tzw. tuba w samochodzie.
    Tuba to inaczej odwrotka i nazywanie innej konstrukcji tubą jest błędem. Subwoofer to rodzaj urządzenia. Głośnik w nim stosowany określa się mianem głośnika subniskotonowego.
    11sumled napisał:
    przetwornik niskotonowy jest dedykowany do car audio
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2098251.html Chyba nie potrzeba więcej komentarzy.

• #7 05 Sty 2014 20:27
    11sumled
    Poziom 9  

No i kolega zrozumiał większość tego o co prosiłem i podał temat, który nakierował mnie na to czego oczekuje dziękuje za pomoc :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME