Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch classic 5 WAA16161PL - Uszkodzony krzyżak

_prusak_ 11 Sty 2014 09:29 5319 14
  • #1 11 Sty 2014 09:29
    _prusak_
    Poziom 23  

Koledzy, mam w pralce uszkodzony krzyżak - jedno ramię jest zgnite. Od jakiej pralki mogę dopasować krzyżak żeby naprawić tą pralkę?
    Czy bęben od bosch maxx będzie pasował?

• Pomocny post
    #2 11 Sty 2014 23:58
    mrhari
    Moderator AGD

Nie ma pralek WAA16161TL, są PL i TR.
    Mają za to klejony zbiornik więc krzyżak nie jest częścią zamienną. Od maxa może pasować bądź też nie. Ruletka.

• Pomocny post
    #3 12 Sty 2014 00:03
    pawel12
    Poziom 19  

Z tego co pamiętam Maxx jest na innych łożyskach niż WAA.

• #4 12 Sty 2014 17:23
    _prusak_
    Poziom 23  

Pralka jest w bardzo dobrym stanie dlatego chciałbym ją uratować. Zbiornik już przeciąłem i przygotowałem do klejenia i skręcenia. Wymieniłem łożyska oraz simmering. Brakuje mi krzyżaka, a to że jest uszkodzony zauważyłem dopiero jak wziąłem się za wkładanie bębna w ten plastyk w którym pracuje. Czy są jakieś inne pralki od której będzie pasować z małymi przeróbkami np elektryki cały bęben?

• #5 15 Lis 2014 21:15
    falo22
    Poziom 24  

Gościu na olx ma krzyżaki

• #6 18 Sty 2015 21:53
    JONAIK
    Poziom 9  

Mam identyczny problem przy Pralce Bosch WAA2028J, pralka ogólnie w idealnym stanie. Po rozcięciu bębna ujawnił się połamany krzyżak. Używanych się nie kupi, bo widocznie cała seria WAA produkowana w Turcji to szajs przewidziany na ok 3 lata żywotności i wszystkie już są albo niedługo będą rozsypane. Bardzo bym prosił znawców tematu, o info od jakiego innego modelu krzyżak może podpasować. Albo jak tanim sposobem przywrócić tą pralkę do życia. Na OLX jest jedna osoba która oferuje krzyżak ale aż aa 170zł, a do tego najpierw trzeba mu wysłać stary (niewiedzieć czemu). Chyba że on te stare jakoś spawa, tyle że 1) przecież to musi być idealny wycentrowane i proste bo moment nowe łożyska się rozsypią, 2) nie wiadomo jak z trwałością 3) koszt wysyłki starego krzyżaka + 170zł za krzyżak + wysyłka - to wcale nie tak mało.

• #7 18 Sty 2015 23:07
    falo22
    Poziom 24  

Ja osobiscie byłem u tego gościa i ze starego krzyżaka potrzebuje tylko oś , dałem mu mój krzyżak z ośią i ta oś trafiła do nowego krzyżaka , jeżeli chodzi o wycentrowanie to powiem szczerze że byłem pod wrażeniem , nie wiem jak to robi i na jakiej maszynie ale u mnie po założeniu chodzi idealnie osiowo, dodam że moja pralka po tej naprawie smiga juz 3 rok i nic się nie dzieje a żona pierze bardzo dużo.
    Może troche kasy to kosztuje ale wydaje mi sie że za coś co nie mogłem nigdzie dostać jest to warte tej ceny.

• #8 24 Sty 2015 11:46
    mp.nwo
    Poziom 12  

Mi jak pękł krzyżak to pojeździłem p złomach i znalazłem od innego modelu boscha i pasował bez problemu bęben założyłem i wszystko śmiga ładnie.

• #9 24 Sty 2015 21:55
    _prusak_
    Poziom 23  

mp.nwo napisał:
    Mi jak pękł krzyżak to pojeździłem p złomach i znalazłem od innego modelu boscha i pasował bez problemu bęben założyłem i wszystko śmiga ładnie.

Kolego ja nie mam w pobliżu takiego szrotu. Powiedz od jakiego modelu pasuje?

• #10 26 Sty 2015 09:17
    mp.nwo
    Poziom 12  

Witaj nie pamiętam jaki to był model ale jak znajdę do ci napisze bo będę teraz robił następny bosch maxx co ma pęknięty krzyżak.

• #11 10 Sty 2017 20:21
    Denarek
    Poziom 10  

Mam podobną pralkę WAB20063PL/05, gdzie występuje ten sam zespół piorący.
    Czy ktoś już rozkminił, krzyżaki jakich innych modeli ze zbiornikiem rozbieralnym dostępnych na rynku można byłoby zastosować lub dostosować do tego zespołu piorącego?
    Oznaczenie wg. Boscha to 00244196.

Na stronie ukraińskiej znalazłem jeszcze coś takiego:

https://fast-service.kh.ua/spare-parts-washing-machines/crossings/wm-cr-043

Jest to o tyle ciekawe, że można podejrzeć jak można taki krzyżak wykonać.
    Jest tam również wykaz, do jakich pralek on pasuje, wszystkie one jednak są do zbiorników zgrzewanych i jako część zamienna taki krzyżak nie występuje.
    Wydaje się, że to raczej ręczna robota.

• #12 11 Sty 2017 13:28
    falo22
    Poziom 24  

To są te same krzyżaki co do serii WAA, jak widać na Ukrainie zapożyczyli patent po tym jak im wysłałem kilka sztuk hehe z tym, że ja mam dużo taniej.

• #13 11 Sty 2017 20:31
    Denarek
    Poziom 10  

To, że to te same co do serii WAA, to jasne, bo na podanej stronie jest cały wykaz do czego pasują.

Jeżeli posiadasz takie krzyżaki pasujące do zespołu piorącego Bosch o numerze 00244196, to proszę o więcej danych.
    1.Z czego są wykonane (stal nierdzewna? - bo chyba nie zwykła węglowa)
    2.Jaka jest cena?
    3.Najlepiej jakieś wyraźne zdjęcia.

To są dane przydatne dla wszystkich, bo z tego co się zorientowałem pękające krzyżaki to najważniejszy problem pralek WAA, WAB i pewnie wielu innych, praktycznie dyskwalifikujący je z dalszej eksploatacji.

Natomiast ewentualne sfinalizowanie sprawy oczywiście na Priv.

• #14 12 Sty 2017 09:19
    falo22
    Poziom 24  

Materiał to stal zwykla ocynkowana i zabezpieczona antykorozyjnie.

• #15 12 Sty 2017 19:24
    Denarek
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.
    Krzyżak wygląda porządnie.
    Fajnie, że ktoś to robi, bo to chyba jedyna szansa na uratowanie wielu całkiem "nieprzechodzonych" pralek ze zgrzewanym zbiornikiem w przypadku zniszczenia krzyżaka.

Edycja:
    Na OLX po wpisaniu "krzyżak pralki" można znaleźć innego gościa, który również dorabia krzyżaki do Boscha. Wydaje mi się, że jest to przeróbka z krzyżaka Amici (gruby wał). Na ten temat może wypowiedzą się znawcy tematu.
    Edit:
    Niestety, prawdopodobnie w grubym wale krzyżaka do Amici występuje łożysko 6204 a nie 6203.

Różnica polega jedynie na tym, że mój oryginał ma gwint wewnętrzny w wałku krzyżaka do dokręcenia koła pasowego a ten dorabiany ma gwint zewnętrzny i koło pasowe dociska się nakrętką.

Do tego największy problem stanowi długość ramienia mierzona od środka osi obrotu bębna do jego końca. W Amice jest to 240mm a u Boscha 225mm.
    gdyby w prosty sposób można było skrócić ramię o ok. 15mm mógłby to być dobry materiał wyjściowy do przeróbki na krzyżak do bębna Boscha.

Co na to fachowcy, którzy mocno siedzą w temacie ?

Do postu chcę dorzucić jeszcze jak wygląda krzyżak do zespołu piorącego Bosch 00244196:

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme