Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Zegar tekstowy po mojemu +DCF77

mitsubishit 14 Sty 2014 19:12
  • Zegar tekstowy po mojemu +DCF77
    Witam,
    W końcu jest, po długich bojach wynikających z ciągłego braku czasu, praktycznie skończony zegar tekstowy made by Mitsubishit
    W zegarze się zakochałem jak tylko go ujrzałem w wersji oryginalnej na niemieckiej stronie producenta. Emocje ostudziła cena - jedyne 996Euro. Ale od tego czasu zaczęło mi chodzić po głowie jak go mieć na swojej ścianie.

No i zaczęło się.... Ale do rzeczy.

Matryca zegara to 420 białych zimnych LEDów 5mm, 12000mcd. Tworzą matrycę 21 wierszy po 20 led, ale tak na prawdę to jest 7 wierszy po 60led. Kolumny sterowane są przez rejestry przesuwne 74HC595+ULN2003. Wiersze zapalają Mosfety IRF7319.
    Wszystkim steruje Atmega32 + PCF8583. Zegar sam się ustawia dzięki odbiornikowi DCF77 (dołożony jako oddzielny moduł - niestety nie mojego projektu a jako zestaw do samodzielnego montażu). Dodatkowo mamy automatyczną regulację jasności panelu oraz 3 "klawisze" dotykowe (na razie używam jednego).
    Obudowa to kilka warstw, od góry(frontu):
    1. szklany panel 50x50cm, oklejony od spodu folią samochodową do szyb i wyciętymi na ploterze literkami.
    2. płyta mdf 10mm, w której wyciąłem miejsce na elektronikę oraz 420 otworów
    3. sklejka 3mm, w której osadzone są diody
    4. 2mm pleksi jako tył obudowy.
    Obramowanie to kątownik aluminiowy "z metra cięty"

Sam zegar ma kilka trybów pracy:
    1. Jako zegar tekstowy,
    2. Zegar klasyczny cyfrowy
    3. To co 2 plus sekundy wyświetlane dookoła
    4. Zegar całkiem wyłączony - na noc jakby mimo ściemnienia przeszkdzał

Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77

Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77

To tyle tak na teraz. Co jeszcze mógłbym napisać... O dotyk zba AT42QT1040 w aplikacji wg noty katalogowej, a o jasność Atmega8 z ADC + fotorezystor.
    Jeszcze którki filmik może..

Link

To tyle. Jak co pisać proszę.
    Aha, nie jestem elektronikiem, wręcz przeciwnie bym powiedział, więc na pewno są jakieś błędy w projekcie. Nie atakujcie od razu, ale jestem otwarty na uwagi.
    P.s. sorry ale filmu dodać to ja tutaj nie umiem.

Poprawiono zamieszczenie filmu oraz obrazków.
    ANUBIS

jeszcze parę fotek i schemat oraz płytka na życzenie paru osób
    Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77 Zegar tekstowy po mojemu +DCF77

UWAGA! W PŁYTCE JEST BŁĄD. PCF8583 W OBUD SO08 JEST WIĘKSZY NIŻ NA MOJEJ PŁYTCE (NIBY TEŻ SO08) :).

txtclock.pdf to schemat, reszta płytki

• #2 14 Sty 2014 20:24
    szymon122
    Poziom 34  

Szkoda, że "teraz jest" jest obok siebie, troszkę psuje efekt szukania wyrazów z godziną.

mitsubishit napisał:
    Tworzą matrycę 21 wierszy po 20 led, ale tak na prawdę to jest 7 wierszy po 60led.

Możesz trochę jaśniej wytłumaczyć?
    Ile zapłaciłeś za diody? Ta płyta MDF wygląda jak styropian który również dobrze by się tutaj sprawdził.

• #3 14 Sty 2014 21:00
    mitsubishit
    Poziom 11  

szymon122 napisał:
    Szkoda, że "teraz jest" jest obok siebie, troszkę psuje efekt szukania wyrazów z godziną.

Mi to nie przeszkadza, dla mnie tak jest ok.

szymon122 napisał:
    Tworzą matrycę 21 wierszy po 20 led, ale tak na prawdę to jest 7 wierszy po 60led.
    Możesz trochę jaśniej wytłumaczyć?

Tak. Jak widzisz, ekran ma "rozdzielczość" 20x21 led. Ale podłączony jest jakby było tylko siedem wierszy po 60 diod, czyli pierwszy wiersz w programie to tak na prawdę 1, 8 i 15 na ekranie. I odpowiednio drugi wiersz to ledy z 2, 9 i 16 wiersza. Mam nadzieję że w miarę jasno opisałem.
    szymon122 napisał:

Ile zapłaciłeś za diody? Ta płyta MDF wygląda jak styropian który również dobrze by się tutaj sprawdził.

Diody kiedyś dorwalem po 15gr/sztuka jak kupiłem 500.
    To mdf ale pomalowany na biało, żeby lepiej światło odbijał.
    Styropian - uwierz mi - się nie nada.

• #4 14 Sty 2014 22:48
    novak512
    Poziom 11  

Jak wygląda sprawa z zasięgiem sygnału DCF77? Antenę nawijałeś sam czy była już gotowa w zestawie?

• #5 15 Sty 2014 01:45
    mariusz92
    Poziom 2  

Interesujący projekt. Napisz coś więcej o odbiorniku DCF77 co to za zestaw?

• #6 15 Sty 2014 07:27
    mitsubishit
    Poziom 11  

novak512 napisał:
    Jak wygląda sprawa z zasięgiem sygnału DCF77? Antenę nawijałeś sam czy była już gotowa w zestawie?

Zasięg wypada różnie. Ogólnie łapie go tylko w nocy. Ostatnio bardzo słabo, chyba zależy od pogody. Latem bardzo dobrze nawet za dnia. Do kilkunastu synchronizacji na godzinę.
    Antena była w zestawie ale rdzeń był wysunięty z cewki. Bez sprzętu spędziłem ok. tygodnia na poprawnym ustawieniu.

Dodano po 2 [minuty]:

mariusz92 napisał:
    Interesujący projekt. Napisz coś więcej o odbiorniku DCF77 co to za zestaw?

Zestaw to KZ300-ELEKTRONICZNY-ODBIORNIK-SYGNALU-RADIOWEGO kupiony dość dawno w sklepie internetowym.
    Teraz są dostępne podobne w innym, mniejsze, fajniejsze, tańsze.

• #7 15 Sty 2014 09:42
    pooson
    Poziom 9  

Świetny projekt, gratuluję!

Jedyne, co by się przydało, to ramki wokół diod (np z listewek) od płyty mdf aż do szklanego panelu aby światło nie przedostawało się do sąsiednich segmentów.

• #8 15 Sty 2014 10:20
    mitsubishit
    Poziom 11  

pooson napisał:

Jedyne, co by się przydało, to ramki wokół diod (np z listewek) od płyty mdf aż do szklanego panelu aby światło nie przedostawało się do sąsiednich segmentów.

Szkło leży bezpośrednio na mdfie, a mdf jest idealnie równy, prześwitôw żadnych nie ma. TO wszystko wina aparatu.

• #9 15 Sty 2014 10:51
    pooson
    Poziom 9  

mitsubishit napisał:
    pooson napisał:

Szkło leży bezpośrednio na mdfie, a mdf jest idealnie równy, prześwitôw żadnych nie ma. TO wszystko wina aparatu.

Racja, wybacz, nie spojrzałem dokładniej na to zdjęcie:

• #10 16 Sty 2014 13:08
    djzatorze
    Poziom 22  

Jestem pod wrażeniem, chętnie bym powiesił sobie taki zegar w pokoju! Jakość wykonania na wysokim poziomie. O elektronice jest coś wspomniane ale płytki ledwo na zdjęciach widać - a chętnie bym je podejrzał. Ciekawi mnie odliczanie sekund "po krawędzi" zegara; pod koniec dzieje się coś dziwnego. Czy to po prostu odliczenie 60-ciu liter tak wypadło? Można by rozwiązać to bez "dziury" w tym sekundniku, np tak:

• #11 16 Sty 2014 15:34
    mitsubishit
    Poziom 11  

Dziury nie ma. Jest tak jak piszesz z tym ze sekunda 00.zaczyba sie po srodku u gory. Potem jest przerwa tam gdzie sa cyfry i leci dalej do dolu, i lewa strona do gory. A dziura o ktora tobie chodzi, nid wiem czy dobrze to rozumiem, wynika z tego, ze kazda literka to jedna sekunda. Zero sekund = zero diod czyli przerwa. Potem jedna, dwie itd. Wyjatkiem Jest sek. 59 tak jak na filmie zapalaja sie 4 literki. Sekundy 60 nie ma z wiadomych wzgledow.

Plytki postaram sie wrzucic wieczorem jak bede przy komp.

płytki i schemat dodane, puki co muszą starczyć pdfy.
    Proszę nie bić za opisy i symbole na schemacie, jak to pewien wszystkim znany Pan nawywa - LAURKI :P Nie chciało mi się ładniej - miało to być tylko dla mnie

• #12 18 Sty 2014 22:55
    William Bonawentura
    Poziom 31  

mitsubishit napisał:
    1. szklany panel 50x50cm, oklejony od spodu folią samochodową do szyb i wyciętymi na ploterze literkami.

Wykonanie bardzo fajne, tylko masz w tekstach rażący błąd ortograficzny ! Można go zaobserwować np. w 7 sekundzie filmu. Nie mówimy osiemnasta dwadzieścia dwa tylko osiemnasta dwadzieścia dwie. Jest to skrócona forma od "Godzina osiemnasta dwadzieścia dwie minuty". Minuty są rodzaju niejakiego. Powiedz "jest godzina osiemnasta dwadzieścia dwa minuty" i od razu poczujesz, że coś jest nie tak. Pozdrowienia. Przy okazji - ile kosztuje wykonanie tej folii ?

• #13 19 Sty 2014 09:45
    mitsubishit
    Poziom 11  

William Bonawentura napisał:
    ...tylko masz w tekstach rażący błąd ortograficzny ! Można go zaobserwować np. w 7 sekundzie filmu. Nie mówimy osiemnasta dwadzieścia dwa tylko osiemnasta dwadzieścia dwie. Jest to skrócona forma od "Godzina osiemnasta dwadzieścia dwie minuty". Minuty są rodzaju niejakiego.

Dzieki za uwagę. Nie wiem czy rażący ale błąd jest. Następnym razem zmienię. Jak robiłem panel to mi pasowało. Zresztą w codziennej wymowie też używam raczej formy dwadzieścia dwa. Ale po polskiemu rzeczywiście jest dwadzieścia dwie.
    A tak nawiasem jak juz się bawimy w polonistów, to nie rodzaju niejakiego a nijakiego. Ale tutaj tez mijasz się z prawdą, bo minuta to ona a nie ono wiec jednak rodzaj żeński. A DWIE MINUTY to już liczba mnoga - mamy tu rodzaj niemęskoosobowy jedynie. To tak tylko nawiasem.

Dodano po 2 [minuty]:

William Bonawentura napisał:
    [ Przy okazji - ile kosztuje wykonanie tej folii ?

Samo wycięcie grosze. 10 zł. za arkusz jak dostarczylem projekt w corelu.
    Pozdrawiam.

• #14 20 Sty 2014 02:44
    sypek
    Poziom 10  

Bardzo fajny zegar! Prezentuje się wyśmienicie. Chcę coś podobnego również zbudować.

Poszczególne litery wyglądają na równomiernie podświetlone, wydaje mi się to dziwne przy punktowym świetle LED. Szkło mleczne nie jest... Zastosowałeś coś co rozprasza dodatkowo światło?

• #15 20 Sty 2014 08:45
    mitsubishit
    Poziom 11  

sypek napisał:
    ...Zastosowałeś coś co rozprasza dodatkowo światło?

Tak, pod szybą jest arkusz kalki technicznej. Dobre efekty daje też zwykły papier do ksero ale ten najcieńszy o ile pamiętam 80g/m2 albo jeszcze mniej.

• #16 29 Sty 2014 08:59
    dylan1
    Poziom 18  

Bardzo fajny i ciekawy projekt, możesz określić koszty wykonania takiego zegara?

• #17 30 Sty 2014 11:20
    mitsubishit
    Poziom 11  

dylan1 napisał:
    Bardzo fajny i ciekawy projekt, możesz określić koszty wykonania takiego zegara?

cieszę się że się podoba.
    Co do kosztów, trudno je zliczyć dokładnie, bo zegar powstawał etapami z dość dużymi przerwami -brak czasu.
    z największych kosztów:
    -Ledy 420 x 0 , 15 zł
    -zam. płytek - 80 zł
    -elementy elektroniczne - max 20 - 25 zł.
    -moduł dcf77 - coś około 50 zł
    -mdf i sklejka - 15 zł
    -szyba, cięta i szlifowania -20 zł
    -listwy aluminiowe do wykończenia -30 zł
    nie liczę farby, wkrętów, papierów ściernych itp. Takie rzeczy się po prostu ma.

parę złotych się zebrało ale dużo miałem (atmegi, rejestry, ulny, drobnice), poza tym kupowałem resztę etapami, więc właściwie niewiele mnie kosztował poza długimi godzinami spędzonym nad projektem.
    ogólnie z efektu jestem zadowolony ale cały czas robię małe poprawki kosmetyczne, głównie w programie.

• #18 03 Lut 2014 16:07
    sasii
    Poziom 9  

Witam
    Projekt zegara fajny sam się przymierzam do takiego, ale jestem całkowicie zielony w pisaniu programów i mam pytanie czy kolega udostępnia kod źródłowy, ewentualnie sam wsad do atmegi ? Widzę tez, że płytki były zamawiane, może masz w zapasie do odsprzedania, a najlepiej z zaprogramowana atmegą.
    A odnośnie zegara to czy on ma funkcje alarmu ? Nie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie DS3231, podobno jest bardziej precyzyjny i ma w sobie czujnik temperatury.

• #19 03 Lut 2014 22:49
    mitsubishit
    Poziom 11  

sasii napisał:
    Witam
    sam się przymierzam do takiego, ale jestem całkowicie zielony w pisaniu programów

Tez byłem zielony. Metoda na to -spędzić długie godziny przy komputerze. Tez przechodziłem to. Zaczynałem od mrugania diodą przy książce pana Piotra Góreckiego, helpie bascoma i googlach aż doszedłem do poziomu, który pozwolił napisać wsad zegara. A nauka bascoma to świetna zabawa i coś co zostaje w głowie i się przydaje...

Dodano po 2 [minuty]:

sasii napisał:
    czy kolega udostępnia kod źródłowy, ewentualnie sam wsad do atmegi ?

Nie udostępnia i nie planuję. Przynajmniej w takiej postaci w jakiej jest teraz (nie jest skończony i jest taki bałagan, że sam go ledwo ogarniam).

Dodano po 18 [minuty]:

sasii napisał:
    ewentualnie sam wsad do atmegi ? Widzę tez, że płytki były zamawiane, może masz w zapasie do odsprzedania, a najlepiej z zaprogramowana atmegą.
    A odnośnie zegara to czy on ma funkcje alarmu ? Nie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie DS3231, podobno jest bardziej precyzyjny i ma w sobie czujnik temperatury.

A reszta odp. po kolei...
    Wsad? Hey mogę wysłać. Uważam że problemów ewentualnych z tym więcej jak korzyści, ale jak chcesz... no problem - daj znać na pw.

Płytki? Pewnie ze mam. Ale nie dam. Zamówiłem dwie sztuki ale mam w planach drugi zegar wiec nie nam nic na zbyciu. Jak widziałeś w pierwszej wersji był na płytce "żelazkowej" i tez chodził. Tak więc dla chcącego......

Z atmega? A jakich problem samemu hexa wgrać?

Alarmu nie ma i nie będzie miał. To nie budzik. Jakby się ktoś uparł, da rade zrobić. Jest buzzer, będzie też głośnikczek. A na matrycy z literami jest słowo ALARM

Dokładniejszy rtc? A po jaką ch......rę wstawiać tam taki dokładny zegar? Stary dziadek 8583 sprawdza się tu idealnie. Z dokładnością nie ma tragedii, poza tym kilka do kilkudziesięciu razy na dobę odbiera dokładny czas radiowo. Z czujnika temp jako termometru tez marny pożytek, bo rezystory od 60 rezystor ów od LEDów zamkniętych w szczególnej obudowie potrafi trochę się nagrać. Tak samo jak z alarmem. Da się ale nie chciałem.

Jakbyś się zdecydował na budowę mogę pomoc napisać program, wysłać jakieś szczegółowe dane, pdf cokolwiek...

Ale dużo się napisało. Pozdrawiam i zrób go bo warto. Na ścianie si lepiej prezentuj niż Van Gogh :]

• #20 04 Lut 2014 00:53
    sasii
    Poziom 9  

Dziękuje za odpowiedź.
    Jednak zostanę przy "swoim" projekcie( Link ), mniej części, łatwiejsze do wykonania płytki, metody "żelazkowej" jeszcze nie ogarnąłem, proste projekty robiłem na "drewnianym cnc".
    Twój zegar bardzie się mi podoba ale nie jestem w stanie nauczyć się pisania programów, a i żaden ze mnie elektronik.

• #21 06 Mar 2014 22:31
    off
    Poziom 9  

Super wykonanie, bardzo mi się podoba, sam mam w planach zrobienie takiego zegara, ale niestety czasu brak.
    Już nawet większość części mam tylko oczywiście trzeba to ogarnąć.

Mam kilka pytań:
    Z czego zasilany jest zegar, mierzyłeś może ile bierze prądu?
    Możesz podać wymiary, ja chciałem zrobić taki w miarę cienki, więc myślałem raczej o led-ach smd.
    Możesz coś więcej powiedzieć o tej folii, to jest przyklejone od tylnej strony szkła?
    Czy może jakoś inaczej, nie widać warstwy klejowej itp?
    Interesuje mnie jeszcze wykonanie tych przycisków dotykowych, możesz powiedzieć coś więcej na ten temat.

• #22 07 Mar 2014 22:06
    mitsubishit
    Poziom 11  

Witam, milo że się podoba. Polecam zrobić, na ścianie robi wrażenie praktycznie na każdym.

Zegar zasilany jest z zasilacza impulsowego 12V/3A. Dokładnie nie mierzyłem ale podczas normalnej pracy nie przekracza 100mA. Przy max jasności i wszystkich led ach zapalonych około 1,2A.
    Wymiary to 50x50cm. Z grubością nie ma tragedii bo całość ma 3cm. Tez myślałem o SMD ale koszt samych diod jest dużo wyższy, a przy 420 sztukach robi to różnicę. A trzy centymetry nie jest źle.
    Wszystko na klejone na szybę, od spodu oczywiście. Na początek nakleilem folię do szyb samochodowych, najważniejsza jaka jest z czarnych. Potem folia wycięta na ploterze. Ważne aby literki były w odbiciu lustrzanym, żeby klej był z góry. Żadnego kleju ani nic nie widać.
    Dotyk to nic innego jak kawałek laminatu schowany pod szybą, robi za pole dotykowe. Obsługuje to atmelowski AT42QT1040. Trochę ciężko go polutowac bo jest w obudowie QVN20 (czyli 20 nóżek na pajączku 3x3mm) ale idzie to zrobić. Płytkę pod tego mikrusa też żelazkiem da radę wykonać.

Jak co to pisz śmiało, chętnie odpowiem, pomogę przy tworzeniu własnego zegara. Polecam się pomęczyć i znaleźć czas. Efekt jest tego warty.

Małe odkopanie trupa....
    Zegar na miejscu docelowym.