Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

coś innego: JL Audio 10W0, czyli kolejny sub Janka ;-)

piapia 30 Mar 2005 13:23 10834 28
  • Mam juz za soba dużo konstrukcji subwooferow. Ale narazie żaden nie gra tak jak JL ;-). Jest to starszy model JL o parametrach:

Fs=25,6 Hz
    Qes=0,413
    Qms=8,56
    Qts=0,394
    VAS=69,4l
    Xmax=8,6mm
    SPL=86,3 dB
    Impedancja =8 Ohm
    Moc = 125W RMS

Producent zaleca obudowe zamknieta 21l i BR 39l.

Zmienialem obudowe dla brata na MDF + fornir i została mi obudowa po Acoustic Research 25, która to odpowiadała litrażem do zastosowania w BR ;-)
    Obydowa składana "w obrazek" (płyta cięta pod kątem 45st), łaczone wewnatrz listwami na wkrety, wikol i uszczelniane silikonem do drzewa. Front jest z płyty wiórowej 30mm.

Port zestroiłem na ok. 30Hz - sprawdzone w Speaker Workshop.

Zasilanie: z braku czasu i porownywalnych kosztach (mowa o droższych końcówkach, filtrach i samo wykończenie niestety pochłania troche gotowki i czasu - wcześniej składałem sam) zdecydowałem się na kupno gotowego wzmacniacza panelowego. Wydaje mi sie, że był to super zakup.
    Parametry:
    Moc 240W @ 4Ohm
    150W @ 8Ohm
    płynna regulacja fazy w zakresie 0-180st
    Auto On/OFF
    Pobór Max z sieci 450W

Głośnik w czasie pracy:
    na zdjeciu tego nie widać, ale głośnik mimo dużych wychyleń radzi sobie z przetarzaniem basu wzorowo! Nie ma mowy o zniekształceniach, dobijaniach ( nie spawdzałem bo mam umiar ;-) ), pierdzeniach itp.

Super się sprawdza w muzyce, bas jest szybki i głeboki. W filmach narazie nie sprawdzałem, ale napewno też zatrzesie porządnie ;-)

Wzmacniacz nie zamontowałem, bo za duzo miejsca zajmował by w obudowie i mam dla nieg jeszcze inne cacko ;-) Fostex SLE34W -30cm fs=22Hz.

Fajne!
  • #2 30 Mar 2005 15:42
    gdL
    Poziom 27  

Bardzo ładny subek. Wykonanie pierwsza klasa, wygląda jak sklepówka. Mało napisałeś o odsłuchach na różnych utworach.

Widze, że preferujesz konstrukcje z wyzszej półki. A jak to wszystko wyszło cenowo ?
    Z czego teraz zasilasz, jak tamten wzmak narazie nie podłączony ?

Jeszcze raz duży respekt dla konstrukcji.

• #3 30 Mar 2005 16:50
    piapia
    Poziom 24  

Subwoofer jak juz pisalem zasilam z opisanego wzmacniacza panelowego - do zdjecia został odłaczony.

Staram sie kupować po okazyjnych cenach ;-)

głośnik 200zł
    wzmacniacz 350zł

dzieki i pozdrawiam

• #4 30 Mar 2005 18:03
    coolombo
    Poziom 29  

A mnie interesuje jak ten głośnik radzi sobie z kontrolą, napisz coś o odsłuchach

• #5 30 Mar 2005 19:40
    piapia
    Poziom 24  

testowałem go w róznego rodzaju muzyce: poczawszy od Enya, Kenny G przez muzyke klubową, techno, aż po Missy Elliot, 2PAC, Nate Dogg.

Najtrudniejsze utwory, którymi testowałem (zadko jaki głośnik pociagnie te kawałki):
    Trillville Feat. Cutty - Some Cut
    1, 2 Step Ft. Missy Elliott
    Clubraiders - Move Your Hands Up (Radio Mix) - wtym kawałku bas schodzi chyba na samo dno ;-) - polecam te trzy utwory.

W każdym radził sobie znakomicie. Bas nie jest buczacy i dluższe słuchanie nie meczy.

• #6 30 Mar 2005 20:27
    coolombo
    Poziom 29  

Widze że głosnik ma dosyć mocny napęd przy tym strojeniu wysoki impuls jest przy najniższych partiach, dlatego przy muzyce się nie wlecze a i w kinie pewnie potrafi nieźle zatrząść ;-)

• #7 05 Kwi 2005 23:00
    Kondrax
    Poziom 18  

ale widze ze glosnik ma SPL 85 czy to nie zamało i za cichy nie jest ?

• #8 05 Kwi 2005 23:29
    piapia
    Poziom 24  

jakie 85dB ;-) ----> 86,3dB ;-)

Przy głośnikach basowych jest to chyba nie najgorszy wynik. Przy dobrym napewdzie nawet tego nie zauwazysz ;-) - graja z kolumnami ok. 90dB/szt

Nie ukrywam, że sam o to sie martwiłem, ale po pierwszych próbach odrazu watpliwości zostały rozwiane ;-)

pozdrawiam

• #9 05 Kwi 2005 23:56
    Kondrax
    Poziom 18  

co ty mowisz ja mam 87dB i strasznie mnie to wkurza, do filmów wystarcza ale zeyby halasu narobic przy muzyce to mało, moze jeszcze za mało w zyciu głosno słuchałes i tobie się w uchu nie zatyka tak szybko blokada jak mi, z tego ze mam 87 dB to teraz zaczolem szukac cos ponad 90 a na BEYMĄ sie zastanawiam ale male zejscie f3 ale 94,5 dB dlatego szukam dalej przez to małe f3. A i sprawdz suba na Chemical Brothers - Bass Test, tam jest bass zchodzący do hadesu.

• #10 06 Kwi 2005 00:18
    piapia
    Poziom 24  

jakiej firmy jest głośnik???

Tu masz prawdziwe dane. Miałem Tonsila GDN30/80/2 ma chyba 92dB - wysiada przy JL w muzyce.

Jaki masz naped?
    Jak chcesz mam na sprzedanie Visatona 93dB 30cm, nowy Blizzard 3000.
    pozdro.

• #11 06 Kwi 2005 07:34
    coolombo
    Poziom 29  

Kondrax z tego co się orientuję to masz alfreda CW1002C w zamkniętej? jak chcesz wysoki spl i niskie zejście to zapodaj sobie BSW154II kosztuje coś kolo 450zł SPL=97dB.

• #12 06 Kwi 2005 12:23
    Kondrax
    Poziom 18  

mam Alfreda cw 1002C ale w b-r chociaz niby nie powinno tak byc ale tak jest a po to zeby SPL wzrosło i 125 W sin zasilam i jak dla mnie to za mało no a twoj chyba tez ma 120 W około głosnik. A JL wysiada przy tonsilu, moze sie nie znam ale czemu tak jest ?

• #13 06 Kwi 2005 12:47
    piapia
    Poziom 24  

Cytat:
    A JL wysiada przy tonsilu, moze się nie znam ale czemu tak jest ?
    na odwrót.
    Cw1002C jak sie nie myle ma ok. 84dB rzeczywistej, wiec dlatego jest to kiepski głośnik. Ktoś go kiedyś pomierzyl i Qts ma ok. 0,8. Wiec wsadzanie go w obudowe BR mija sie z celem.

pozdrawiam

• #14 06 Kwi 2005 16:28
    Kondrax
    Poziom 18  

piapia tez slyszalem nie wiem jak oni mierzą ale juz widziałem kilka różnych pomiarów i kade inne jedne około Qts-0,4 inne 0,6 i ty teraz 0,8 takze komu wiezyc a producent jeszcze 0,54 jak pamietam, a jak tos napisal na forum nie trzeba tylko wierzyc symulacjom, uchem sprawdz a potem gadaj.

• #15 06 Kwi 2005 17:16
    coolombo
    Poziom 29  

Pewnie dlatego ludzie podają różne wyniki pomiarów, bo każdy model ma problemy z powtarzalnością parametrów ;-)

• #16 06 Kwi 2005 17:20
    piapia
    Poziom 24  

coolombo napisał:
    Pewnie dlatego ludzie podają różne wyniki pomiarów, bo każdy model ma problemy z powtarzalnością parametrów ;-)

no własnie ;-)
    całkowity brak korealcji w powtarzalności ;-)

• #17 06 Kwi 2005 18:04
    Kondrax
    Poziom 18  

A powiedz mi gdzie kupiłes ten panel do suba czy to używany czy nowy? A jak zamowiles przez neta to podaj stoneke jak mozesz.

• #19 09 Kwi 2005 13:39
    DJ_Czyżyk
    Poziom 18  

Zarąbisty ten sub. Wiesz, czytam trochę o car-audio i JL Audio są podobno jedne z najlepszych subów samochodowych, przynajmniej w "normalnej" cenie. To jest 25 czy 30cm???
    Możesz zdradzić tajemnicę jakim cudem kupiłeś go za 200zł, bo nowy 25cm to zdaję się nawet coś koło 1000-1200zł!!!!!!!!Tak gdzieś wyczytałem w piśmie jakimś.

• #20 09 Kwi 2005 14:35
    piapia
    Poziom 24  

DJ_Czyżyk napisał:
    Zarąbisty ten sub. Wiesz, czytam trochę o car-audio i JL Audio są podobno jedne z najlepszych subów samochodowych, przynajmniej w "normalnej" cenie. To jest 25 czy 30cm???
    Możesz zdradzić tajemnicę jakim cudem kupiłeś go za 200zł, bo nowy 25cm to zdaję się nawet coś koło 1000-1200zł!!!!!!!!Tak gdzieś wyczytałem w piśmie jakimś.

Moj to 25cm. Jest to starsza wersja JL. Głośnik jest wart ok. 500-600zł. Kupiłem uzywke z Californi - s tanach jest to jedna z najlepszych firm CarAudio i uważam, że słusznie ;-)

pozdrawiam

• #21 10 Kwi 2005 20:02
    panbodzio
    Poziom 11  

podoba mi sie strasznie ten glosnik - trudno zeby sub na nim byl brzydal :P (odstrasz mnie tylko jego cena - ok 500zl).
    szkoda ze brak w obudowie frezow pod kolniez glosnika
    pozdrawiam

• #22 13 Kwi 2005 16:15
    piapia
    Poziom 24  

panbodzio napisał:
    podoba mi się strasznie ten glosnik - trudno zeby sub na nim byl brzydal :P (odstrasz mnie tylko jego cena - ok 500zl).
    szkoda ze brak w obudowie frezow pod kolniez glosnika
    pozdrawiam

wczoraj kupilem frezarke, wiec postaram sie zrobic ;-)

pozdrawiam

• #23 13 Kwi 2005 16:39
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

-jeśli chodzi o napęd to nie podniecał bym się za bardzo
    -zmierz jakie napięcie daje zasilacz pod obciążeniem to sparawdzimy co wart
    Trafo też nie wygląda na zbyt mocne.
    Generalnie głośniki car audio nie za bardzo nadają się na suby domowe.
    Przyznam że nie chce mi się podstawiać parametrów do programów symulacyjnych.

Ale jeśli Ty jesteś super zadowolony to o to tutaj chodzi. :)

Ogólnie podziwiam zdolność do robienia dobrych interesów :-)

• #24 13 Kwi 2005 17:23
    coolombo
    Poziom 29  

-> rubens
    Wytłumacz mi dlaczego głośniki CA nie nadają się do domu? :P

• #25 13 Kwi 2005 20:24
    rubens

Przewrotnie powiem tak :
    -inne są założenia konstrukcyjne
    -nie schodzą tak nisko
    -itp.. temat rzeka

Najprościej porównać symulacje paru głośników CA ze średniej półki z paroma przedstawicielami do zastosowan domowych.

• #26 13 Kwi 2005 20:56
    coolombo
    Poziom 29  

Założenia fakt są trochę inne, głośniki CA dobrze sobie radzą w mniejszych budach, i wcale nie są gorsze jeżeli chodzi o zejście. Przykładowy głośnik CA 15' w przedziale cenowym do 500zł
    Re [W]:3.30
    BxL [Tm]:18.40
    Fs [Hz]:20.00
    Qms:3.11
    Qes:0.20
    Qts:0.19
    Induktion Le [mH]:1.85
    Vas [I]: 394.10
    RMS [W]:250W

Symulacja dość dużo wyjaśni :P

• #27 13 Kwi 2005 21:11
    rubens

-proponuje porównac np. z głosnikami alcone też w tym przedziale to po pierwsze
    po drugie gdyby to co mówisz było regułą to nikt nie kupowałby głośników do zastosowanń domowych tylko CA

Poza tym głosniki CA maja mniejszą skutecznośc a co za tym idzie trzeba więcej mocy aby tym mocno ruszać :)

• #28 13 Kwi 2005 23:27
    coolombo
    Poziom 29  

He he nie mam zamiaru się kłócić nie mówię że to reguła że CA są lepsze ale na przykładzie co podałem ewidentnie widać że głośnik ten ma wysoki SPL i nisko schodzi i jak najbardziej nadaje siędo domu :P mam mniejszą 12' wersję i gra rewelacyjnie, za alcone 12' o podobnych możliwościach musiałbym zapłacić conajmniej 2x więcej. Weźmy jeszcze dla przykładu Beyme Power12 czy chociażby przetwornik z tego tematu JL audio.

• #29 14 Kwi 2005 08:41
    rubens

dla formalności - jakiego głośnika podałeś parametry? ( wyszedłem z CA już parę lat temu )

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme