Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik zmierzchowy zwłoczny

vokal 27 Sty 2014 17:45 1173 1
  • #1 27 Sty 2014 17:45
    vokal
    Poziom 2  

Czujnik zmierzchowy zwłoczny

Witam

Powyżej załączam mój układ czujnika zmierzchowego do auta, gdzie światła i postojówki załączane są masą.
    Układ oparty na scalaku LM555.
    Problem polega na czasowej histerezie działania.

Chcę zbudować układ tak, aby załączał przekaźnik ok 2,5 sek po ściemnieniu, a wyłączenie przekaźnika następować ma po ok. 11 sek od rozjaśnienia.
    Jeśli chodzi o wyłączenie, układ działa prawidłowo, ale czas załączenia jest natychmiastowy nawet po zastosowaniu większego rezystora zamiast tego 47k.

Coś poradzicie na ten problem?
    A może macie jakieś lepsze rozwiązanie na taki czujnik zmierzchowy z histerezą czasową?
    Na forum nie znalazłem nic takiego.

Dziękuję

• #2 30 Sty 2014 19:53
    vokal
    Poziom 2  

Rozwiązałem problem zwłoki w załączeniu dając elektrolit na pinie nr 2, ale pojawiły się dwa problemy:
    1. Na pinie nr 2 po włączeniu jest stan niski, przez co na pinie nr 3 jest stan wysoki, który załącza przekaźnik niezależnie czy fotorezystor jest oświetlany czy też zaciemniony. W przypadku jasnego otoczenia po chwili od włączenia wzrost napięcia na pinie 2 wyłącza pin nr 3.
    2. Czas ładowania i rozładowywania kondensatora na pinie 2, a co za tym idzie i czas włączania przekaźnika jest zależny od jasności otoczenia i ustawienia potencjometru na dzielniku.

Jak to obejść?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme