Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy telewizor może zastąpić monitor komputerowy ?

brofran 28 Sty 2014 15:42 5928 23
  • #1 28 Sty 2014 15:42
    brofran
    Poziom 36  

Zastanawiam się czy nie byłoby lepiej , aby przy stoliku komputera zamiast monitora 19 ' nie powiesić na ścianie jakiegoś smart TV o przekątnej gdzieś 40-46 ". Są już dostępne telewizory o rozdzielczości 4K , a więc znacznie większej niż rozdzielczość mojego monitora . Do gier i przeglądania www. powinno być OK.

• #2 28 Sty 2014 15:49
    miki4e
    Poziom 17  

Oczywiście, że telewizor może być używany jako monitor.

• #3 28 Sty 2014 15:58
    zdanek15
    Poziom 26  

Jest to extra rozwiązanie jeżeli używasz kompa do zabawy/oglądania filmów,ale....nic nie zastąpi normalnego monitora ze względu na przyzwyczajenia i rozdzielczość.Inaczej nie wyobrażam sobie siedzenia na kanapie i pisania w wordzie czegokolwiek z odległości 5±6 metrów klawiaturą bezprzewodową,bo jest niewygodnie.Ale gry,filmy,etc to niezastąpione :D

• #4 28 Sty 2014 18:18
    miki4e
    Poziom 17  

Nie wiesz o czym mówisz... gra na kanapie to jest coś.

• #5 28 Sty 2014 19:22
    brofran
    Poziom 36  

zdanek15 napisał:
    nie wyobrażam sobie siedzenia na kanapie i pisania w wordzie czegokolwiek z odległości 5±6 metrów

A dlaczego trzeba siedzieć tak daleko ? Z 1 metra to nie da się pisać , czytać www. lub grać ? Jaka optymalna odległość powinna być dla nazwijmy to ogólnie ekranu dla rozdzielczości 4K czyli 3840 × 2160 pikseli.

• #6 28 Sty 2014 20:00
    AxelNext
    Poziom 38  

To zależy od wielkości ekranu.
    Trzeba byłoby mieć ten 4K żeby organoleptycznie stwierdzić jak się na nim pracuje w określonej odległości.
    Co do 1920x1080 to można TU sprawdzić.

• #7 29 Sty 2014 02:09
    zdanek15
    Poziom 26  

Ja napisałem o przyzwyczajeniach i nawet jak teraz pisze siedzę przy biurku i gapie się w monitor 25calowy.Natomiast jeżeli Ktoś uważa ze lepiej jest korzystać z telewizora ful hd siedząc na sofie to proszę bardzo!Oczywiście ze zadziała!Tylko że można byłoby podłączyć komputer pod projektory w kinie 3d i też zadziała :D Tylko jaki ma to sens?Dla rozrywki genialny do pracy żaden........i o to chodzi

• #8 29 Sty 2014 18:30
    brofran
    Poziom 36  

AxelNext napisał:
    Co do 1920x1080 to można TU sprawdzić.

Z tego linku to dla 40 " i rozdzielczości HD minimalna odległość wynosi 1 metr. Można zatem przypuszczać , że gdyby rozdziałka była 4K , to 40 " dla monitora z odległości 0,5- 0,8 m , byłoby jak najbardziej do zaakceptowania. Czyżby czekała nas niebawem " przesiadka " na duuużoo większe monitory ?

• #9 04 Lut 2014 20:55
    brofran
    Poziom 36  

Naszła mnie jednak pewna wątpliwość . Przecież karty graficzne stosowane powszechnie w komputerach nie obsługują rozdzielczości 4K. :cry:

• #10 04 Lut 2014 21:37
    irek6311
    Poziom 33  

Nowe amplitunery KD wspierają ten standard i te droższe skalują do takiej rozdzielczości (przykład) ,
    więc podłączasz hdmi od PC do amplitunera a z niego 4k na TV .

• #11 05 Lut 2014 01:06
    doied
    Poziom 13  

Dobre rozważania ''teoretyków informatyków'' xd. Tak na serio to owszem jest to możliwe, tylko czy opłacalne ? Koszt tv o rozdzielczości 4k jest wysoki, do tego amplituner wspierający ten standard i kwota staje się bliska 10k PLN w zależności jaki dokładnie sprzęt wybierzemy. I po co taki wydatek? Ile jest filmów o takiej rozdzielczości? Te TV to nowość a jak wiadomo silniki gier nie są przystosowane do takiej rodziałki i zanim zacznie powstawać sporo tytułów o rozdzielczości 4k minie kilka lat ( projektowanie gry to 2-3 lata ). Obecnie zakup takiego sprzętu jest nieopłacalny, gdyż nie wykorzystamy jego możliwości. Moim zdaniem lepiej poczekać, aż ta technologia stanie się bardziej rozpowszechniona a co za tym idzie sprzęt będzie tańszy oraz wykorzystanie jego możliwości bardziej możliwe.

• #12 05 Lut 2014 09:31
    irek6311
    Poziom 33  

doied standard 4k w komputerach nastanie szybciej niż myślisz ;)
    każdą rozdzielczość można przeskalować do 4k więc filmy czy gry nie są ograniczeniem ,
    w grach taka rozdzielczość przyda się gdy ktoś chce pograć na dużym ekranie TV .

• #13 05 Lut 2014 10:58
    doied
    Poziom 13  

Ta rozdzielczość nastanie jak w sprzedaży pojawią się karty graficzne obsługujące rozdzielczość 4k. Niewiele osób kupi drogi amplituner żeby przeskalować obraz, zresztą mam jakieś głupie wrażenie że obraz przeskalowany i podciągnięty do rozdzielczości 4k nie będzie taki sam jak w grach które z założenia mają odsługiwać ten format. Jak się mylę niech mnie ktoś poprawi.

• #14 05 Lut 2014 11:36
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Przecież to logiczne. Trzeba z informacji zawartych w trzech pikselach wygenerować dziewięć pikseli dla przykładu. Wystarczy pomyśleć aby dojść do wniosków.

• #15 10 Lut 2014 19:52
    brofran
    Poziom 36  

Powoli wkracza na rynek " nowe " . Dotychczas największe formaty dla zastosowań do komputera to było 24 " . Sharp wprowadza monitor o 1 rząd wielkości powyżej tej przekątnej. Jest to model : Sharp PN-K321H – monitor 4K z matrycą IGZO TFT

Tu szczegóły : http://pclab.pl/art56269.html

• #16 10 Lut 2014 20:03
    Karaczan
    Poziom 39  

Problem jest jeszcze inny, ciężko się duże ekrany ogarnia wzrokiem z bliska, dlatego czytanie czy praca jest niewygodna.
    Oczy latają po całym ekranie, a niekiedy i głowa. Jest to niewygodne i na dłuższą metę męczące.

• #17 26 Sty 2015 11:41
    qazpylades
    Poziom 12  

Nie zgodzę się z problemem pracy na dużej powierzchni.
    Zacznijmy od karty. jeśli nie grasz a chcesz pracować to karta do obsługi tej rozdzielczości zaczyna się od 300zł ATI z rodziny R7......
    Ja obecnie pracuję na dwóch pivotach 23'' i dodaję do tego często trzeci monitor.
    Bardzo poważnie myślę o kupieniu TV 40..42'' 4K. Głównie obrabiam teksty (pisanie programów bądź projektowanie płytek). Ta rozdzielczość i powierzchnia będzie dokładnym odpowiednikiem 4 spivotowanych monitorów. co da mi wyższy komfort pracy.
    Jestem na etapie przyglądania się, który TV wybrać. monitor 4k ma dla mnie za małą powierzchnię gdyż oczka już nie te... a i ceny takich 32'' monitorów są zabójcze. Jedyny problem, iż mój laps nie obsługuje tej rozdzielczości mimo dwóch kart graficznych (daje radę z dwoma dodatkowymi monitorami (1920x1080 + 1600x1200 i swój ekran 1600x900) a jakoś muszę przetestować zachowanie się zestawu komp+TV. w stacjonarnym mam dobrą kartę lecz w momencie gdy ją kupowałem nawet nie myślałem o takiej rozdzielczości. radzi sobie z trzema monitorami lecz niestety trzeci już tylko w rozdzielczości 1600x1200. Muszę zacząć od karty graficznej i najgorsza jest konieczność biegania po sklepach ze stacjonarnym kompem aby przetestować co się nadaje do użytku.
    Jeśli już ktoś używa już taki zestaw PC+TV 4K to niech napisze co używa i czy nie zgrzyta mu coś za bardzo.

• #18 26 Sty 2015 14:26
    RMS.pl

Poziom 25  

Niezbyt się to sprawdza w pracy - telewizor kiepsko wyświetla czcionki, linie etc. Filmy i gry są ok, ale nie praca w Word etc.

• #19 26 Sty 2015 16:13
    qazpylades
    Poziom 12  

Ale chyba piszesz o podpięciu telewizora poprzez złącze VGA a nie cyfrowe............

• #20 26 Sty 2015 16:55
    Karaczan
    Poziom 39  

Ja nie testowałem 4K. Tylko FHD.
    Niby jest ok, ale jakoś tak dziwnie, już przy 32".
    Nie wiem jak to opisać, ale wystarczy się podpiąć do TV LCD i każdy sam widzi jak to jest ;)
    Niby ok, ale do dłuższej pracy z bliska się to jakoś nie nadaje.
    Parametry TV mają coraz lepsze, ale no jakoś tak... dziwnie jest...
    Fajnie jest sobie puścić YT czy zagrać na chwilę, ale na dłuższą metę jakoś męczy.
    Czytanie (a nie oglądanie) internetu, czy praca z tekstem męczy.
    Przynajmniej mnie, i osoby z mojego otoczenia którą taką opcję testowały.

• #22 27 Sty 2015 08:06
    RMS.pl

Poziom 25  

qazpylades napisał:
    Ale chyba piszesz o podpięciu telewizora poprzez złącze VGA a nie cyfrowe............

Podpinam przez DVI

• #23 30 Sty 2015 19:30
    Kazimierz Szarnowicz
    Poziom 26  

Sam myślałem kiedyś nad takim rozwiązaniem, ale zdecydowałem się na monitor ze względu na wyższa rozdzielczość

• #24 02 Lut 2015 17:51
    qazpylades
    Poziom 12  

Co do złącza DVI o można wykorzystywać cyfrowe lub analogowe połączenia więc pewnie były wykorzystywane analogowe a wtedy obraz jest nieciekawy.
    DVI to takie złącze "przejściowe" ze starych analogowych monitorów na nowe cyfrowe. dopiero łącze HDMI w wersji 1.4 a najlepiej 2.0 to dobre łącze cyfrowe.

tv 4k ma 3840x2160 i 42'' to całkiem dobry parametr. odpowiada powierzchni i liczbie pixeli dokładnie 4 monitorów o przekątnej 21''

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme